PDA

Επιστροφή στο Forum : LG DVD-RW & Διαφοροι δακτυλιοι στα CD/DVD



Alarm
05-05-07, 03:25
Καλησπερα σας.

Πριν μερικες ημερες αγορασα το το LG GSA-H42L SUPER MULTI LIGHTSCRIBE DVD REWRITER WHITE , και σημερα επεσε στην αντιληψη μου κατι που δεν εχω ξαναδει.

Γραφοντας ενα cd/dvd χωρις multysession περιπου 3500-4000mb , σε ταχυτητα 12x , η εγγραφη γινεται μια χαρα μεν, αλλα αυτο που μου ηταν καπως διαφορετικο, ηταν οι
διαφοροι δακτυλιοι στην εγγεγραμενη επιφανια του DVD .
Για να γινω πιο αναλυτικος, στην επιφανια (οπου γινεται η εγγραφη) , βλεπω 2-3 δακτυλιους.
Δηλαδη ας πουμε πως τα 1000mb εγγραφοντα με μια ισχυρη δεσμη laser , τα υπολοιπα 1000mb με μια οχι τοσο δυνατη , και παρακατω με μια ακομα πιο ασθενης.

Αν ηταν multysession ισως να μπορουσα να δικαιολογισω την συμπεριφορα αυτη, αλλα οπως προανεφερα, η εγγραφη γινεται μονο μια φορα της ταξεως τον 3500-4000mb και σιγουρα δεν εννοω την διαφορα στην εγγεγραμενη και μη περιοχη του οπτικου δισκου.

Δοκιμασα να αντιγραψω τα αρχεια απο το DVD ξανα στον δισκο και η αντιγραφη ηταν επιτυχης, καθως και η αναπαραγωγη τους. Ειναι ομως αυτο κατι φυσιολογικο , η κατι που θα επρεπε να ανησυχω ?

WAntilles
05-05-07, 10:22
Είναι σημεία αλλαγής ταχύτητας ή/και mode (CLV -> CAV).

Να γράφεις πάντα σε 4x.

gek
05-05-07, 10:40
Χμμμμ....
Είχα κι εγώ παρόμοιες ανησυχίες πριν 2 περίπου χρόνια... :)

Αυτές οι "ζώνες" που βλέπεις έχουν "μάλλον" να κάνουν με τον τρόπο που το ρηκόρντερ ψήνει το δισκάκι. Αν δεις την (πραγματική*) ταχύτητα που ψήνεται το dvd (*στη δείχνει και το καινούριο Nero) θα παρατηρήσεις ότι ξεκινάει με 6x (περίπου μέχρι το 10% του dvd), στη συνέχεια κάνει μία ελάχιστη παύση και επιταχύνει στο 8x, κοκ... Αν δεν κάνω λάθος αυτό ισχύει στο ZCLV (zone constant linear velocity) και είναι σχετικά φυσιολογικό...

Αυτό που ΔΕΝ είναι φυσιολογικό είναι τυχόν μαύρες/σκοτεινές περιοχές (όχι ομοιόμορφοι κύκλοι, αλλά επιμέρους περιοχές στην επιφάνεια εγγραφής) όπως π.χ. σκοτεινές κηλίδες (που φαίνονται αν κοιτάξεις το δίσκο υπό γωνία στο φως). Αυτές μάλλον οφείλονται σε κακό δισκάκι ή σε κακή "συνεργασία" του δισκακίου (sic) με το recorder σου. Δυστυχώς η ποιότητα των dvd είναι μεγάλο θέμα και για να είμαι ειλικρινής, αν και έχω ξοδέψει πολύ χρόνο ψάχνοντας, δεν έχω καταλήξει αν υπάρχει απολύτως καλό ή κακό δισκάκι ή αν τελικά τα recorders έχουν προτιμήσεις (σε +r, -r, μάρκα κλπ)...

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να σκανάρεις το ψημένο dvd να δεις τι παίζει (έστω και ως συγκριτική ένδειξη). Μπορείς να το κάνεις με το Nero CD-DVD Speed ή με το DVDInfoPro (ψάξε και θα το βρεις). Πάντως, ότι και να δεις μην πανικοβληθείς (τα dvd γράφονται με errors από τη μάνα τους) :(
Επίσης να πας τα δισκάκια και σε κάποιο άλλο pc με άλλο drive να δεις αν τα βλέπει κανονικά.

Τέλος, σου προτείνω να γράφεις σε 8x (μέτρα την ώρα που παίρνει με το 12x και θα δεις ότι κερδίζεις 1 λεπτό το πολύ) και να ψιλοπειραματιστείς με διαφορετικά δισκάκια να δεις ποιά σου κάνουν καλύτερα.
Εγώ πάντως θεωρώ κορυφαία τα verbatim (ιδιαίτερα σε jewel case, ανεξαρτήτως +/-), μισώ θανάσιμα τα TDK (μου έτυχαν και μερικά καλά αλλά τα περισσότερα ήταν για το μούτσο) και συμπαθώ αρκετά τα Taiyo Yuden (όχι όμως σαν τα verbatim). Κι εδώ βέβαια τα πράγματα δεν είναι απλά: παίζει ρόλο και η παρτίδα των dvd, το εργοστάσιο κατασκευής και πολλά άλλα... Για να μην θίξω και τη διάρκεια ζωής των ψημένων δισκακίων... Όρεξη να'χεις να ψάχνεις...

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα (αμφιβάλλω) και να μην ξέφυγα από το θέμα σου...

Αν κάπου κάνω λάθος, παρακαλώ κάποιος πιο έμπειρος ας με διορθώσει/βρίσει/αποπέμψει στο πυρ το εξώτερο...

alexakis84
05-05-07, 12:06
Χμμμμ....
Αν δεις την (πραγματική*) ταχύτητα που ψήνεται το dvd (*στη δείχνει και το καινούριο Nero)
Πώς την δειχνει την πραγματική έχει καμια ρύθμιση

gek
05-05-07, 13:08
Ναι, το Nero7 το έχει κάπου στα options (ή preferences...)
To Nero6 δεν το έχει στα options, μπορείς όμως να το κάνεις (α) από το registry (β) μέσω του "X-Setup Pro" (πολύ καλό και δωρεάν tweaking utility)...

Alarm
05-05-07, 14:57
θα δοκιμαζω σε 8χ τοτε.
Ισως να εχει να κανει με την αυξηση ταχυτητας σιγα σιγα απο 5-6χ σε 12χ , αλλα δεν μπορω να πω οτι ειχα δει κατι τετοιο με το nec η plextor(cd-rw) .
Διστυχως το drive μου δεν υποστιριζεται στο check error του nero tool.
Δεν γνωριζω πως αλλιως θα μπορουσα να το τσεκαρω.
Παντως αυτο που γνωριζω ειναι πως οσο πιο εντονα φενεται η εγγραφη στο cd/dvd τοσο καλυτερα.

gek
06-05-07, 08:52
Μπορείς να δοκιμάσεις το dvdinfopro, είναι παρόμοιο με το error check του Nero...
Τα cd είναι πολύ διαφορετικά από τα dvd και στον τρόπο εγγραφής και στο error control

sakis_the_fraud
06-05-07, 16:18
για αυτον τον λογο (και για αλλους πολλους) γραφουμε παντα τα δισκακια μας σε ταχυτητα 4χ... :oneup:

Alarm
08-05-07, 02:47
τελικα εγραψα 2 dvd σε 8x αλλα παλι βλεπω ενα δαχτυλιδι στην αρχη και μετα το υπολοιπο.
Ειναι νορμαλ αυτο ? Να ξερω τι να κανω, να παω για επιστροφη δηλαδη οσο ειναι σε εγγυηση .

WAntilles
08-05-07, 10:02
Δεν χρειάζεσαι επιστροφή. Φυσιολογικό είναι.

Σε 8x, το πρώτο κομμάτι του δισκακίου γράφεται σε 4x.



ΥΓ: Να γράφεις πάντα σε 4x.

Alarm
08-05-07, 11:38
Περιεργο πρεπει να πω. Το NEC που ειχα δεν εκανε κατι τετοι. Επιασα ολα τα dvd που ειχα γραψει τοτε (και παντα εγραφα σε 8 - 12x ) αλλα τιποτα δεν φενεται τιποτα απο κυκλους.

Drillgr
08-05-07, 12:02
Εγω το εχω παρατηρησει αυτο με τους κυκλους. Απλα απο οτι καταλαβα υπηρχε προβλημα να αναγνωριστουν τα dvd απο το ps2 και τα γραφω σε 4x. Κατα τα αλλα στο pc ολα οκ. Τωρα αν ειναι να εχουν προβλημα τα dvd μετα απο χρωνια δε ξερω αλλα ενταξει αντι για 15 χρονια να αντεξουν 10 μεγαλη δουλεια :P

Alarm
08-05-07, 22:32
Δεν ειναι μονο το ps2 αδελφε, θα μπορουσε να μην αναγνωριζεται απο απλα dvd player

viardon
09-09-07, 12:12
Μιάς και έχουμε το ιδιο dvd recorder ειπα να ποστάρω για αρχή εδώ
Το έχω γύρω στους 4-5 μήνες και μέχρι στιγμής όλα ήταν σε ικανοποιητικά επίπεδα...
Ορισμένες φορές μόνο καθυστερούσε το lead-in γυρω στο 1:30 λεπτό....
Τα δισκάκια που έκαιγα ήταν Philips dvd+/-r και burnout... σήμερα όμως προσπαθώ να γράψω και δυστυχώς τίποτα... το λαμπάκι αναβοσβήνει μέχρι τα 25 seconds και μετά τίποτα... παραμένει κολλημένο στο lead-in
Firmware update έχω κάνει εδώ και καιρό, δέν άλλαξα κάτι στο pc και έχουν σπάσει τα νεύτα μου......

Please Help

@ ADSLgr.com All rights reserved.