PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονο σε μενα συμβαινει αυτο ?



FLOOFLIS
08-10-04, 19:03
Καταρχας καλησπερα .. αντιμετωπιζω τεραστιο προβλημα με την συνδεση μου . Πρωτ απ' ολα να σας δωσω μερικες πληροφοριες . Διαθετω DSL 128/384 με συνδρομη σπαρκνετ , router jetspeed 520 (overpstn) συνδεδεμενο με καρτα δικτιου . Δεν εχω ρυθμισει το NAT και απενεργοποιω ολες τις εφαρμογες (ακομα και το software firewall των WinXP SP2 οταν παιζω on line games) και βρισκομαι στον Πειραια. Παιζω κυριως HALO ... Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να παιξω παρα μονο βραδυνες ωρες μεχρι νωρις το πρωι ... Τη μιση περιπου μερα το ping μου απο 133(αν ειμαι σε ευρωπαικο server) μεταβαλλεται σε κατι τρελλα ασταθεστατα 300-500+ . Πολλες φορες δεν μπορεις να κουνηθεις καν μιας και παιρνει τιμες 2000+ και το lag icon αναβοσβηνει ασταματητα . Ουτε 56κ να ειχα . Παραδοξως την ιδια ωρα οι ταχυτητες στο download η στο surfing δε δειχνουν να μεταβαλλονται. Αυτο το φαινομενο ειναι καθημερινο ανεξαιρετως ! Επικοινωνησα με sparknet και μου ειπανε οτι ειναι θεμα DSLAM και OTE . Πηρα τηλεφωνο στον ΟΤΕ, αφου ειδα οτι ενα μηνα τωρα δεν αλλαξε κατι, αρχη εβδομαδας . Με πηρε μια κοπελα τηλεφωνο μετα απο 3 μερες η οποια γνωριζε το προβλημα μιας και το ανεφερα επακριβως στο πρωτο τηλεφωνημα στο 121 . Μου ειπε οτι δε μπορουν να κανουν τιποτα , οτι γνωριζουν το "φαινομενο" και οτι εχουν πολλα παραπονα για αυτο το θεμα . Μαλιστα μου ειπε οτι το download μπορουν να εγγυηθουν και οχι το ping . Δεν υπαρχει λυση και πιθανως να οφειλεται στο οτι οι γραμμες υπερφορτωνονται .. (πως ομως κανω download σε καλες ταχυτητες?) Η ιδια με προετρεψε να παρω τηλεφωνο στο 134 και να κανω τα παραπονα μου στη διοικηση μπας και εισακουστουμε εμεις οι κακομοιρηδες που βαλαμε DSL σπιτια μας για να παιζουμε κανα παιχνιδακι και δικαιολογησε τον ΟΤΕ οτι αυτη η τεχνογνωσια ειναι μολις 3 ετη στην Ελλαδα ενω στο εξωτερικο πολυ περισσοτερα εξ ου και τα προβληματα.. Πηρα στο 134 και το σηκωσε μια αλλη κοπελα ... μιλαγαμε κανα 5λεπτο και μου ζητησε πληρη στοιχεια και να της πω ακριβως τα παραπονα μου,φυση προβληματος κτλ κτλ. Τα κρατησε επ ακριβως και μου ειπε οτι θα με παρει τηλεφωνο καποιος υπευθυνος . Αυτα γιναν σημερα οποτε περιμενω απαντηση. Σας ερωτω τωρα... εχετε αναλογα προβληματα ? Μηπως υπαρχει λυση η κανω καποιο λαθος και οι ΟΤΕτζιδες δε το ξερουνε ? Αν δε μπορω να κανω κατι αλλο τουλαχιστο να ειμαι σιγουρος πριν πω .."τζαμπα τα λεφτα , α ρε Ελλαααααααααδααααααααααααααααααααααααααα" . Συγγνωμη αν σας κουρασα ειμαι πολυ εκνευρισμενος-απογοητευμενος :(

porosis
08-10-04, 19:16
μπορούν να εγγυηθούν το download? αΧαΧαΧαΧα :twisted: :twisted:

Αν ψάξεις αρκετά το forum θα δεις ότι η DSL δεν φημίζεται ιδιαίτερα για τα παιχνίδια. ISDN συνήθως είναι προτιμώτερη.

Επίσης δεν θα πείραζε να δοκίμαζες μια netcarta ή να πάρεις demo, ίσως να βελτιωθεί η κατάσταση αλλάζοντας provider, αν και είναι απίθανο, αφού μάλλον φταίει το DSLAM (το γνωστό ..πιτάρισμα που συμβαίνει σε ώρες αιχμής)

FLOOFLIS
08-10-04, 19:33
Ουτε το download μπορουν οντως. Σαφος οι ταχυτητες που πετυχαινω το βραδυ ειναι καλυτερες απο αυτες στις ωρες αιχμης οι οποιες ομως μπορουν να χαρακτηριστουν αξιοπρεπεις σε αντιθεση με το online gaming που ειναι για κλαμματα κυριολεκτικα . ISDN ? Εδω με dsl και κλαιμε με 133 ping μιας και ο καθε ευρωπαιος - αμερικανος παιζει στα 33 η 66 και μας εχει για πλακα αν ειναι τουλαχιστο ισαξιος... Σκεφτηκα να την κανω 512 μπας και εχει λιγοτερο φορτωμα αλλα βλεποντας τις τιμες μουρθε να βαλω τα κλαμματα . Ενας φιλος στον κορυδαλλο με ISP Οτενετ 384 στο ιδιο παιχνιδι τις ιδιες ωρες εχει το ιδιο προβλημα οποτε δεν τιθεται θεμα ISP αλλα ΟΤΕ . Μαλλον τσαμπα τα λεφτα θα πω . Πληρωνεις για 24 ωρες access αλλα μαλλον σε διαφορετικες ταχυτητες .. τα λεφτα μας πισω! Ειναι να τρελενεσαι αν συγκρινεις την ποιοτητα-ταχυτητες-τιμες της Ελλαδας σε σχεση με τις ανεπτυγμενες χωρες ... Ουζμπεκισταν ειμαστε

wolfy
09-10-04, 01:43
Δεν είναι τίποτα θα συνηθίσεις. Τα πρώτα βράδια είναι τα δύσκολα. Αρκεί να μην δουλεύεις το πρωί η να μην πας σχολείο γιατί σε βλέπω ή να σε απολύουνε ή να μένεις στην ίδια τάξη. Το πρόβλημα είναι 1000% του πΟΤΕ. Σε ποια περιοχή είσαι; Έτσι από περιέργεια ρωτάω αφού παντού τα ίδια σκατά είναι. Πάντως αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ψάξε για σέρβερ εντός του Ελλαδιστάν. Για ΧΑΛΟ δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Και αυτοί του εξωτερικού είναι πάρα πολύ λίγοι και λιγοστεύουν καθημερινά. Άργησες αλλά δεν φταις εσύ. (Βλέπε πΟΤΕ) Καλύτερα να αλλάξεις παιχνίδι δεν πρόκειται να βρείς αυτό που θες στο ΧΑΛΟ. (Πολύ κόσμο και καλές ταχύτητες δηλαδή) Πάντως το ΧΑΛΟ έχει πολύ καλό αντιλαγκ συστεμ. Το παίζεις άνετα και αξιοπρεπώς και με 150 και 200 πινγκ. Ψάξου για άλλα παιχνίδια

Πάντως μην κάνεις το λάθος να διακόψεις την σύνδεση σου. Κάνε υπομονή. πΟΤΕ δεν ξέρεις...

ted
09-10-04, 03:50
Τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα!
Κι εγω παιζω ενα παιχνιδι online εδω και ενα χρονο και χρησιμοποιουσα isdn 64k.Λογω ομως του κοστους (EPAK) μιας και ειμουν συνδεδεμενος πολλες ωρες σκεφτηκα να βαλω adsl.
Πηρα λοιπον adsl 384/128 (dslam siemens-Ανω Γλυφαδα)και ειπα να αγορασω το καλυτερο δυνατο router για να εχω τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα και αγορασα cisco soho 96.
Αντι να δω βελτιωση μετα την αναβαθμιση απο isdn σε adsl ειδα το κακο τους το καιρο :evil: τα ping απο 150-200 που ειχα με την isdn και μπορουσα να παιξω ρε αδερφε (οχι τελεια) αλλα αρκετα καλα με 1στις 10 να αντιμετωπισω lag κυμαινονταν απο 300-11000(ναι καλα το ειδατε 5ψηφιος ειναι!!!)με αποτελεσμα φυσικα να ναι αδυνατον να παιξω.
Εκατσα και το εψαξα απο δω το εψαξα απο κει το configuration ηταν αψογο τα NAT/PAT τελεια ο provider(otenet) o πιο αμεσος με τον OTE , το καλυτερο adsl router cisco ,dslam siemens.
Οποτε σκεφτηκα μπας και φταιει το ΝΑΤ δηλαδη μηπως οι routers δημιουργουν επιπλεον latency στην προωθηση απο την internal ip στην external.
Πρωχωρησα σε δευτερη αγορα usb adsl modem zyxel 630c.
Τα ιδια σκατα!!!
Τα εξαντλησα ολα τελειωσε ο ΟΤΕ ειναι για το π...
Δεν γινετε να παιξεις online games στην ελλαδα εκτος και αν αγορασεις καμια μισθωμενη E1.
Τα ping του adsl του πΟτε ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΑ.
Η υποδομη και οι τεχνικοι του ΟΤΕ ειναι για κλαματα.
Ακομα κανω το σταυρο μου (φανταζομαι και αυτοι)πως καταφερανε και πηγαν ολα καλα στην ολυμπιαδα με τις Ε1 του ΟΤΕ που συνεδεαν τις εγκαταστασεις , αστρο ειχαμε!!!
Ζητω συγνωμη για τη γλωσσα που χρησιμοποιησα αλλα ειμαι αγανακτησμενος.
Πισω στη μιζερια της dial up pali :evil:

FLOOFLIS
09-10-04, 13:11
Φιλε woolfy στο πρωτο μου post ανεφερα οτι βρισκομαι Πειραια .Το τι παιζει με HALO το καταλαβα και ειναι κριμα γιατι ειναι καλο παιχνιδι. Εχει καλο αντιλαγκ αλλα και παλι εισαι απο κατω μην την ψαχνεις εχω ασχοληθει πολυ με το παιχνιδι και ξερω . Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι δεν μαζευομαστε να κανουμε κατι ολοι μαζι και βλεπω μονο 2-3 απαντησεις εδω . Αφου δεν μας νοιαζει ας αφησουμε τον ΟΤΕ να μας μαμαει κανονικα και να μας κλεβει μιας και αλλο πλερωνουμε - αλλο μας προσφερει. Την dsl δε θα τη βγαλω ... αν δεν ηταν κλεφτες η ημουν λεφτας θα την αναβαθμιζα , αλλα δεν παιζει τιποτα απο τα δυο . προτεινω οποιος νοιαζεται να ποσταρει εδω και μετα να μαζευτουμε να στειλουμε εγγραφο διαμαρτυριας

p.s. οπως ειπε ο ted τα πραματα ειναι πολυ σοβαρα . Δεν αφορα το θεμα μονο τα "πιτσιρικια" , 26 ειμαι και τουλαχιστο οι ξενοι που παιζουν ειναι ακομα και over 45 !

wolfy
09-10-04, 15:34
Όντως είναι φοβερό παιχνίδι. Το έχω τερματίσει πάνω από 10 φορές στο XBOX πάντα σε coop και το ξαναπαίζω άνετα άμα λάχει. Έχει το καλύτερο single κομμάτι από ότι και αν κυκλοφορεί τώρα. Αν γουστάρεις τόσο πολύ τότε περίμενε μέχρι τον Νοέμβριο που θα βγει το 2 άντε πάρε ένα ΧΒΟΧ (αξίζει μόνο και μόνο για το ΧΑΛΟ 2) φώναξε και κανα δυο φίλους και χέστο το on-line gaming. Πιστεύω ότι το ΧΑΛΟ 2 θα είναι μακράν το καλύτερο παιχνίδι που έχει βγεί ως τώρα. Από ότι λένε οι κατασκευαστές όποιος παίξει το 2 δεν πρόκειται ποτέ να ξαναπαίξει ποτέ το 1. Στην Ε3 αν θυμάμαι καλά πήρε 3 βραβεία μεταξύ άλλων και του καλύτερου on-line παιχνιδιού. (Και άμα γίνει το ξαφνικό κάποια στιγμή μέσα στο 2005 άντε 2010 το πολύ μπορεί να ενεργοποιήσουν και το ΧΒΟΧ live και στην Ελλάδα, πράγμα που ωστόσο είναι αρκετά χλωμό) Τώρα αν ψήνεσαι για κανένα άλλο παιχνίδι εγώ προτείνω CALL OF DUTY. Υπάρχει ελληνικός σερβερ (2 σερβερ βασικά) και με πολύ καλές ταχύτητες. Είναι καλύτερο από το ΧΑΛΟ όσον αφορά το Multiplayer κομμάτι. Για έμενα είναι το καλύτερο ονλινε παιχνίδι. Δοκίμασε το και θα καταλάβεις. Άσε το expansion UNITED OFFENSIVE που δεν παίζετε με τίποτα. Κορυφή!!

Τώρα τα πράγματα είναι όντος σοβαρά αλλά οι απαντήσεις και τα ποστ δεν είναι δυο τρεις αλλά εκατοντάδες αν δεις συνολικά τι γίνετε στο φόρουμ σχετικά με το θέμα. Για διαμαρτίες ξέχνατο δεν χαμπαρίζουν μιλάμε για μπαααααααααχαλοοοοοοοο. Το έγγραφο διαμαρτυρίας θα είναι χρήσιμο μόνο για κωλόχαρτο. Μόνο αν κάποιος είναι δικηγόρος έχει καιρό για χάσιμο και αποφασίσει να κινηθεί νομικά εναντίον τους τότε μπορεί να να να;;; εεεεεε!!! Χμμ. Να αποφασίσει να κινηθεί νομικά εναντίον τους! Χε; Η άλλη λύση είναι η βόμβα.

Φίλε μου καλέ καλέ μου φίλε Τεντ ότι είναι να κάνεις σκέψου το γιατί μπορεί να μετανιώσεις άμα αφήσεις το DSL. Από την άλλη πάλι αν διακόψεις καλό είναι αυτό, για να βρει πόρτα να μπει κανένας άλλος κακομοίρης.

Πάντως μια άλλη λύση είναι η VIVODI αν υποστηρίζεσαι από το δίκτυο της. Όχι ότι έχει καλά πινγκ αλλά τουλάχιστον δεν πληρώνεις τον πΟΤΕ. (παρεμπίπτοντος ένα demo 384/128 είχα ζητήσει από VIVO και 5 φορές έστειλα mail και τηλέφωνο τους πήρα και ακόμα περιμένω. Τους είχα στείλει και τα χαρτιά της αίτησης για συνδρομή. Τρομάρα μου. Είναι ηλίθιοι)

Η κατάσταση κά-πΟΤΕ ίσως αλλάξει.

porosis
09-10-04, 15:50
το XBOX live ψιλο-υπάρχει στην Ελλάδα (κάνε ενα search στο site).

αλλά πάλι χρησιμοποιείται η DSL του OTE οπότε ping τα ίδια

Η vivo μέχρι πρόσφατα είχε χειρότερα ping (τώρα συνδέθηκε με Aix και γύρισε σε fast latency)

wolfy
09-10-04, 19:14
Το ότι 2 άτομα παίζουν live με το ΧΒΟΧ δεν σημαίνει ότι ψιλο-υπάρχει στην Ελλάδα. Αν δεν ενεργοποιηθεί επίσημα η υπηρεσία δεν πρόκειται να δεις χαμηλά πινγκ ούτε ζωγραφιστά. Όσο για vivodi είναι καλύτερα από το να τα παίρνει ο πΟΤΕ. Πάντως αν και οι περισσότεροι λένε για ψηλά πινγκ κάποιοι ισχυρίζονται το αντίθετο. Όπως και να έχει αν βρεθείς σε πιταρισμένο σλάμ πράγμα πολύ πιθανό η μόνη λύση ίσως είναι η vivo. Μακριά από τον πΟΤΕ και όπου αλλού να είναι. Είναι καλύτερα...!

FLOOFLIS
10-10-04, 18:15
Φιλε woolfy παρακολουθω πολυ προσεκτικα τις απαντησεις σου μιας και φαινεσαι απολυτα ενημερος επι του θεματος. Αν και σε γενικες γραμμες τα παω πολυ καλα με τους υπολογιστες (διατηρουσα καταστημα μεχρι και πριν απο 2 χρονια) οι DSL και γενικα τα δικτυα δεν ηταν ποτε το φορτε μου . Αν δε κανω λαθος (διορθωσε με) ειτε vivodi ειτε ΟΤΕ στο θεμα "πιταρισματος DSLAM" θα ειναι το ιδιο μιας απ οσο εχω καταλαβει στην ουσια ο ΟΤΕ δινει γραμμες στην vivodi και αυτη μας τις μεταπωλει . Στην ουσια εχεις δικιο οτι μαλλον πρεπει να ασχοληθω με αλλο game οπως counterstrike h call of duty που τουλαχιστον διαθετουν ελληνικη κοινοτητα και servers απο το να καθομαι και να αυτοκτονω στην ουσια, στους ξενους servers του HALO. Μακαρι αυτα που γραφεις για το HALΟ 2 να να επαληθευτουν ωστε να απολαυσουμε ενα πολυ δυνατο FPS online game συνδιασμενο με ελληνικη κοινοτητα και ολα τα καλα που αυτο συνεπαγεται :)

wolfy
11-10-04, 00:25
Αν επιλέξεις vivo τότε ησυχάζεις από φαινόμενα του τύπου -αμαν γονάτισε το slam, κόβουν το bandwidth και τέτοια. Η vivo παρακάμπτει τον πΟΤΕ. Έχεις να κάνεις μόνο με vivo και ότι πρόβλημα προκύψει ξέρεις που να απευθυνθείς.

Tώρα αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς με counter strike ενώ έχεις παίξει το ΗΑΛΟ θα ξενερώσεις. Το CS είναι τελειωμένη υπόθεση. Απλά είναι cult και γι’ αυτό υπάρχει ακόμα. Ακόμα και το CS Source είναι πατάτα (Έχω την beta έκδοση. Μια απ’ τα ίδια.) με εξαίρεση τα γραφικά και την φυσική του. Για το CoD τα είπαμε. (Αν αποφασίσεις να αγοράσεις CoD έχει κυκλοφορήσει πακέτο με το expansion με 45 ευρό. Αξίζει.)

Σχετικά με HALO 2 είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. Αλλά αν δεν κυκλοφορήσει στα pc πως θα το απολαύσουμε δικτυακά και ποια προοπτική υπάρχει για δημιουργία μιας Clan; Δύσκολα τα πράγματα. Αν όμως γίνει το θάμα είμαι με χίλια μέσα για ελληνική παρουσία.

Σαν εναλλακτική μέχρι να δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα βλέπω το Half Life 2 που υπόσχετε πολλά και καλά και δικτυακά.. Και επίσης το Brothers in Arms. Θα δείξει.

Που και που παίζω και Battlefield Vietnam και Joint Operation TR. Βέβαια το ΒV είναι πολύ ανώτερο από το JOTR που τελικά δεν άρεσε δεν είχε απήχηση και δικαιολογημένα.

Πάντως ωραία ιδέα είναι να φτιαχτεί μια Clan. Σε ποιο παιχνίδι όμως;

FLOOFLIS
11-10-04, 04:49
Βασικα οταν εκανα αιτηση για DSL δεν επαιζε ακομα η vivodi . Με το που με συνδεσε ο ΟΤΕ αρχισαν και οι προσφορες της vivodi . Δεν ξερω αν υποστηριζει τον Πειραια αλλα ακομα και αν το εκανε ειναι κριμα να πληρωνω απο την αρχη κερατιατικα για ενεργοποιησεις και τετοια . Αυτο ειναι βασικα που με εξοργιζει οτι για να κανεις τη δουλεια σου πρεπει να εισαι ο "πλερωνω χοντρα" . Ισως να μπορω ομως να κανω αιτηση για demo να δουμε κιολας αν οντως χανω κατι ... Οσο για δημιουργια ελληνικου clan και σε ποιο game αυτο ειναι κατι τελειως υποκειμενικο και εχει να κανει με τις προτιμησεις του καθενα . Π.χ. στο cs εχει εξαντληθει το θεμα . Αναμενωνται και νεοι τιτλοι οπως τονιζεις οποτε μαλλον προς το παρον πρεπει να κανουμε λιγη υπομονη και να δουμε τη νεα φουρνια. Αν εχεις msn messenger κανε με add (email : fidaki@hotmail.com)και οποιος αλλος θελει , να τα λεμε καλυτερα απο εκει :)

wolfy
11-10-04, 11:18
Με το να πάρεις demo από vivo δεν αλλάζει τίποτα στην κατάσταση σου. Για να δεις κάποιο αποτέλεσμα πρέπει η γραμμή να είναι από Vivo και όχι από τον πΟΤΕ.

msn messenger δεν χρησιμοποιώ αλλά κρατάω το mail σου. Αν πάρεις κάποιο παιχνιδάκι ενημερωσέμε μήπως και κανονίσουμε και συναντηθούμε σε κάποιον server να τους παίξουμε από εκεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.