PDA

Επιστροφή στο Forum : Μείωση 2Mbps σε vodafone - Δικαιολογείται;



kogos
27-09-16, 09:13
Καλημέρα σε όλους.

Εχθές ενεργοποιήθηκε το vodafone home. Δεν είχα ποτέ vodafone / hol στο συγκεκριμένο σπίτι, το οποίο είναι περίπου 800μ - 1000μ μακριά από το κέντρο. Είναι νέο σπίτι, και τα ηλεκτρολογικά του είχαν προσεχθεί κατά την κατασκευή αρκετά. Ήμουν πάντα με forthnet και συγχρονιζόμουν στα 17Mbps (15Mbps+ πραγματικά). Κατέβαζα με 1.6ΜΒ/sec - 1.7MB/sec.

Τώρα με vodafone, χωρίς φυσικά να έχει γίνει καμία αλλαγή στο δίκτυο εντός σπιτιού, συγχρονίζω στα 15Mbps (13Mbps+ πραγματικά). Τώρα πλέον κατεβάζω με 1.3MB/sec - 1.4MB/sec.

To SNR ήταν και είναι 6 - 6.1 και στις 2 εταιρίες. Με forthnet είχα Line Attenuation 15.5 db/5.7db (downstream/upstream) ενώ τώρα με vodafone 16.5 db/7.8 db.

Επίσης, δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο, αλλά στην γειτονιά είχε μόνο 1 ακόμα forthnet, ενώ vodafone / hol έχουν ακόμα 4 (από ότι βλέπω από τα ονόματα ασύρματων δικτύων).

Δικαιολογείται τέτοια διαφορά, δεδομένου ότι οι καλωδιώσεις και το κέντρο είναι τα ίδια; Σκέφτομαι να τους κάνω κανένα αίτημα τεχνικής υποστήριξης αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ...

Ευχαριστώ

nyannaco
27-09-16, 09:28
Να υποθέσω ότι είσαι και με το ίδιο modem?
Η διαφορά ίσως έχει να κάνει με το ότι τα DSLAM των δύο περόχων χρησιμοποιούν chips διαφορετικού κατασκευαστή, τα οποία δεν συνεργάζονται το ίδιο καλά με το chip set του modem σου.

kogos
27-09-16, 18:40
ναι ναι... ίδιο modem, ίδιο PC... όλα ίδια. Βασικά, είχα κάνει αρκετούς ελέγχους με τη forthnet για να συγκρίνω όταν θα έκανα την μετάβαση...

Μάλιστα, από το πρωί, είχα και μία αποσύνδεση, λίγο μετά αφού έγραψα το πρώτο ποστ.

Το modem μου επιτρέπει να κατεβάσω το SNR, και αν το κατεβάσω στο 3 δεν έχω ούτε αποσυνδέσεις (το δοκίμαζα εχθές το βράδυ) και φτάνει στην ταχύτητα που είχα πριν με την forthnet (17Mbps). Το δοκίμασα αρκετά για πολλές ώρες, και μετά έκανα restart το modem ώστε να ξαναβάλει πάλι την default τιμή SNR (6.1)

- - - Updated - - -

Να ρωτήσω κάτι γρήγορο... το παρακάτω screenshot είναι από το DMT που επιτρέπει σε συνδυασμό με το netgear N3300 να αλλάζω SNR... Τι είναι όμως αυτό που είναι μέσα στο κόκκινο τετράγωνο; Γιατί η ταχύτητα που αναγράφει εκεί είναι η ταχύτητα που συγχρονιζόμουν με forthnet...

Όποιος είναι γνώστης του θέματος, ας ρίξει ιδέα plz.

174986

Edit... Άκυρο, το βρήκα. Είναι θεωρητικό μέγιστο αν ηταν το snr 0
Edit2... Τελικά δεν ήταν αυτό

@ ADSLgr.com All rights reserved.