PDA

Επιστροφή στο Forum : Νιωθεται την Forthnet να πιταρει...??



DRaPeTiS
09-10-04, 09:20
Τωρα τελευταια εχουν αρχισει δειγματα περιεργα....


Τα download μου δεν πιανουν τις συνηθεις ταχυτητες...

Δεν ξερω αν φταινε οι συνδρομες των εθελοντων... αλλα... ελπιζω να ειναι προσωρινο...

Σημερα πρωι MAX 20 κb εχω...και το DSLAM παει μια χαρουλα 100%

Δοκιμασα και με ACN και εφερνα με 38...


Επισεις τα pings εχουν ανεβει αρκετα.. και εχει αλλαξει και το Routing τους...
π.χ. Για αγγλια πλεον παει μεσω Seabone και οχι απευθειας με την γραμμη της UUNET


Εχει κανεις ιδεα τι γραμμη ηταν η 150 MB που προσφατα εγκατεστησε η Forthnet? Με Αμερικη ηταν η Ευρωπη?

Φιλικα,

murray
09-10-04, 15:07
Δεν νομίζω να φταίνε οι συνδρομές των εθελοντών.
Σκέψου: Πόσοι από τους εθελοντές έχουν δει τη διαφήμιση; Από αυτούς που την έχουν δει, πόσοι έχουν πρόσβαση στο internet (στην Ελλάδα 1 στους 2 δεν έχει πρόσβαση internet και δεν ενδιαφέρεται να αποκτήσει). Από αυτούς που θέλουν να εκμεταλλευτούν την προσφορά, πόσοι έχουν τα χρήματα για γραμμή DSL από τον πΟΤΕ. Και από αυτούς που έχουν γραμμή DSL, πόσοι θα είναι ήδη συνδρομητές της Forthnet και απλά θα έχουν ανανεώσει τη συνδρομή τους (δηλαδή δεν αποτελούν καινούριους χρήστες)...Από τους εθελοντές που ξέρω εγώ (4 στον αριθμό) οι δύο δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την προσφορά, άλλος 1 ανδιαφέρεται για 56k και μόνο ο τέταρτος συζητάει για DSL (συζητάει, δεν έχει αποφασίσει ακόμα τίποτα). Οπότε, δειγματοληπτικά, ένας στους 4 ενδιαφέρεται για DSL και μας τρώει το bandwidth... :lol:

Sofa Surfer
09-10-04, 16:11
Η αλήθεια είναι ότι κυρίως σε καθημερινές ιδίως την μέρα η FORTHnet δεν είναι έτσι όπως παλιά. Τους έστειλα mail με τα αποτελέσματα του τεστ του FORTHnet NDT server το οποιο μου έβγαζε Download 268Kbps και μου απάντησαν απαξιωτικά όπως φαίνεται παρακάτω:
Αγαπητέ συνδρομητή,

Σε απάντηση της σχετικής σας ερώτησης όσο αφορά την ταχύτητα σύνδεσης της ADSL συνδρομής σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως οι υπηρεσίες ADSL υλοποιούνται χρησιμοποιώντας το δίκτυο ATM του ΟΤΕ στο οποίο η FORTHnet διασυνδέεται με τρία ταχύτατα κυκλώματα προκειμένου να σας προσφέρει πρόσβαση στο Internet.

Στους όρους σύμβασης λιανικής διάθεσης της ADSL πρόσβασης η οποία σας παρέχεται από τον ΟΤΕ και συγκεκριμένα στην παράγραφο 5.1.3 αναφέρεται ότι ο ΟΤΕ υποχρεούται να: «Να παρέχει την ADSL πρόσβαση στις συμφωνημένες με την παρούσα ταχύτητες, με την επιφύλαξη του άρθρου 3.2 της παρούσης. Τα μέρη συμφωνούν ότι οι εν λόγω ταχύτητες είναι οι ανώτερες δυνατές, χωρίς να δίδεται εγγύηση κατώτερης ταχύτητας, αφορούν δε αποκλειστικά στο τμήμα του δικτύου του ΟΤΕ.».

Η δέσμευση της εταιρίας μας για την παροχή ποιοτικών ADSL υπηρεσιών ισχύει και τηρείται στο δικτυακό κομμάτι του οποίου έχουμε τη διαχείριση. Σας διαβεβαιώνουμε πως από την πλευρά μας τηρούνται όλες οι δεσμεύσεις μας κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Παρά ταύτα δεν μπορούμε να εγγυηθούμε την κατώτερη ταχύτητα των ADSL συνδέσεων εφόσον αυτή η εγγύηση δε δίνεται ούτε από την πλευρά του ΟΤΕ ο οποίος και κατέχει κατ' αποκλειστικότητα τη διαχείριση του ADSL Δικτύου

Για μένα αυτή δεν είναι απάντηση αφού ολοι ξέρουμε πως η FORTHnet έχει τιγκάρει

ipo
09-10-04, 16:23
Sofa Surfer:

Πιστεύω ότι πρέπει να τους στείλεις ένα e-mail, το οποίο να δείχνει μέτρηση της ταχύτητας με άλλον ISP, τονίζοντας τους ότι το γεγονός ότι με τον άλλον ISP πετυχαίνεις καλύτερες ταχύτητες, αποδεικνύει ότι η ευθύνη ανήκει στην FORTHNET και όχι στην γραμμή του OTE.

Βέβαια, δεν μπορώ να φανταστώ τι δικαιολογία (αληθινή ή πλασματική) θα σου πούνε μετά.

Sofa Surfer
09-10-04, 16:35
Ναι, έχεις δίκιο αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω σύνδεση άλλου ISP. Ίσως κάνω μια demo στην vivodi. Θα δολυμε. Αν συνεχιστεί η κατάσταση θα αναγκαστώ να το κάνω

kostasx
09-10-04, 16:47
Εγω δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα στις ταχυτητες.Ειναι μια χαρα.Προφανως φταει ο πΟΤΕ.

ipo
09-10-04, 16:54
Μήπως τότε υπάρχει και άλλη παράμετρος;

Π.χ. κάτι που μπορώ να φανταστώ, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει, είναι να είναι το DSLAM αρκετά ελεύθερο ώστε να έχεις καλές ταχύτητες, αλλά ο ISP, με δική του ευθύνη, να μην έχει επαρκές bandwidth για τη σύνδεση με το συγκεκριμένο DSLAM ή και άλλα που ανήκουν στην ευρύτερο δίκτυο. Αντιθέτως ο ίδιος ISP έχει καλή σύνδεση με άλλη οικογένεια DSLAMs άλλη περιοχής γι' αυτό και κάποιοι χρήστες δεν παραπονιούνται.

Αυτό αν ισχύει θα μπορούσε να ερμηνεύσει τη διαφορά στο bandwidth που παρέχει ο ISP από άτομο σε άτομο κι ας είναι όλοι σε DSLAMs που ΔΕΝ έχουν τιγκάρει.

predator
20-10-04, 01:11
παντως παιδια δε νομιζω να ειναι αμελητεο το γεγονος των νεων συνδεσεων στους εθελοντες, ειδικα στις μικροτερες πολεις , οπως το ηρακλειο.
και 100 να ειναι οι νεες συνδεσεις εδω μονο , νομιζω πως ριχνουν αρκετα το συνολικο flat rate του καθε χρηστη.
και εγω παντως σερνομαι με 4νετ 384.

nEC
20-10-04, 08:48
Γύρισα απο tellas 384 -> forthnet 384 και ωφείλω να ομολογήσω οτι ΣΕΡΝΕΤΑΙ!!! Η fortnet πρέπει να κάνει κάτι αλλιώς θα έρθει σε δύσκολη θέση. Θα γελαστεί εάν νομίζει οτι μπορεί να τα ρίχνει συνέχεια στο ΟΤΕ....

...που είναι το δίκτυο που διαφημιζει?!?!?

vagelis
20-10-04, 09:16
Ούτε εγώ έχω κάποιο πράβλημα .Καμία αλλαγή στις ταχύτητες , όλα σταθερά όπως και πριν . Το ίδιο ισχύει και για κάτι φίλους (αφού όλοι έχουμε 4ΝΕΤ εδώ και χρόνια) .Ούτε αυτοί παρατήρησαν κάποια πτώση στις ταχύτητες.Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει.Μιλάω για κέντρο Αθήνας,με dslam του Θείου και προέδρου (ΕΝΑΣ είναι ο πρόεδρος :D :D ), στην περιφέρεια ίσως υπάρχουν προβλήματα.

Tony_Ts
20-10-04, 09:41
Δεν θα αναφερθώ στην πτώση ταχύτητας (αφού δεν έχω προσωπική άποψη) απλά θα σταθώ λίγο στο email απάντησης της Forthnet.

Με αυτό το email η forthnet παραδέχεται ανοικτά ότι δεν έχει δικό της δίκτυο κι ότι βασίζεται αποκλειστικά στο δίκτυο του ΟΤΕ όπως κάθε "Κουτσή Μαρία" που αποφάσισε να γίνει ISP και να παρέχει ADSL. Θεωρώ μεγάλο λάθος και δυσφημισμό τους το συγκεκριμένο email κάτι που δεν περίμενα από τη Forthnet! Κρίμα!

George978
20-10-04, 09:43
vivodi rulezzzzzz :mrgreen:

nEC
20-10-04, 11:24
Το ότι δεν έχεις δει αλλαγή στην ταχύτητα δεν μου λέει κατι. Σε ποιά ταχύτητα?! Απο ποιό πρόγραμμα και σε τί προτόκολλα? Και εγω σε download απο web ftp κτλ κτλ δεν εχω κανένα προβλημα! Όλα άψογα! Για βάλε ενα μουλάρι πάνω όμως να δείς τι θα γίνει!! Κατέβα και σπρώξε!!! Θα κατεβάζεις MAX με 10-15 kb/sec στο μουλάρι και τα ΠΑΝΤΑ θα έχουν παγώσει! Για κοίτα επίσης τα ping σου με εξωτερικό (και όχι μόνο). Επεισή είχα την ευκαιρία να κάνω ΑΜΕΣΗ συγκριση tellas - forth μιάς και εκανα switch απο την μια στην άλλη, μπορώ τεκμηριωμένα να κάνω και αυτές τις συγκρίσεις!

WAntilles
20-10-04, 11:46
Με αυτό το email η forthnet παραδέχεται ανοικτά ότι δεν έχει δικό της δίκτυο κι ότι βασίζεται αποκλειστικά στο δίκτυο του ΟΤΕ όπως κάθε "Κουτσή Μαρία" που αποφάσισε να γίνει ISP και να παρέχει ADSL.

Μα δεν το έχει αποκρύψει αυτό το γεγονός.

Όλοι οι providers που δεν έχουν δικά τους DSLAM - δηλαδή όλοι πλην Vivodi - παίρνουν τα πακέτα από τους 2 BBRAS που υπάρχουν ανά την ελλάδα.

Από τα DSLAM των πόλεων μέχρι τα BBRAS είναι μέσω δικτύου του ΟΤΕ.

Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά.

Και η Vivodi αντί να κάνει κάτι τώρα που έχει την ευκαιρία, κάααααααααααθεται και ξύνεται ασυστόλως.

Ακούς εκεί να καλύπτουμε ένα οικοδομικό τετράγωνο σε Αθήνα και ένα σε Θεσσαλονίκη.

kalm
20-10-04, 13:43
Ακούς εκεί να καλύπτουμε ένα οικοδομικό τετράγωνο σε Αθήνα και ένα σε Θεσσαλονίκη.

Εδώ τώρα υπερβάλεις. 8) Πάντως και έτσι να ήταν, η Vivodi θα κάλύπτε 2 οικοδομικά τετράγωνα περισσότερα από τους άλλους ISP... :lol: :lol: :lol:

dantouan
20-10-04, 14:40
Και η Vivodi αντί να κάνει κάτι τώρα που έχει την ευκαιρία, κάααααααααααθεται και ξύνεται ασυστόλως.

Ακούς εκεί να καλύπτουμε ένα οικοδομικό τετράγωνο σε Αθήνα και ένα σε Θεσσαλονίκη.


Πεστα ρε φιλε WAntilles... :evil: ...με τους ξεφτυλες.... :evil:

dantouan
20-10-04, 14:42
Παντως παιδια τωρα και με τους εθελοντες των Ολυμπιακων Αγωνων,(οσοι τουλαχιστον απο αυτους θα παρουν την εξαμηνη προσφορα), τα πραγματα δεν προκειται να γινουν καλυτερα, μαλλον οσο παει και χειροτερα θα γινονται.... :( :( :(

multi4net
20-10-04, 14:46
Να αναφέρω κι εγώ τη γνώμη μου και να ακούσω τα συμπεράσματά σας τα οποία θα διαβάσω με πολύ προσοχή.
Πριν από 8 μήνες περίπου ίσως και παραπάνω έβαλα adsl στη περιοχή του Περιστερίου. Πήρα provider ACIS η οποία από ότι είναι γνωστό είναι πίσω από την Forthnet. Όλο το διάστημα κατέβαζα με 52kb/sec σε γραμμή 384/128 (448/160). Ταυτόχρονα η γραμμή μοιραζόταν ασύρματα σε 6 σημεία έως 5 χιλιόμετρα μακριά. Όλοι κατεβάζαμε με αυτή την ταχύτητα ταυτόχρονα χωρίς να μοιράζεται όπως θα ήταν φυσιολογικό. Κάναμε άπειρες δοκιμές για να σιγουρευτούμε και τελικά αν και έιναι περίεργο διαπιστώθηκε. Από τη στιγμή που έγινε η υποβάθμιση από τον ΛΛΟΤΕ η ταχύτητα έπεσε στο 36kb/sec και σε περίπτωση που ήταν και άλλος΄ασύρματος χρήστης ενεργός η ταχύτητα έπεφτε στο 17kb/sec. Για ένα διάστημα πολύ μικρό δεν ανανέωσα τη συνδρομή και τελικά ξαναπήρα Forthnet 256/128 και όχι 384(Όχι όμως ACIS). Αποτέλεσμα είναι να κατεβάζω ακριβώς το ίδιο. Μήπως πρέπει να βάλουμε 256 για να παρηγορούμαστε;
Κάποιος από την παρέα εδώ δοκίμασε να βάλει Telepassport αλλά άκουσε από κάποιον ότι είχε τεράστια προβλήματα και ακόμα περιμένει να δει τις εγγυήσεις της Εταιρείας για να προχωρήσει.
Επίσης κάτι σημαντικό για όλους τους φίλους εδώ. Άκουσα ότι στη Σκιάθο είναι κάποιος ο οποίος βάζει εξοπλισμό δορυφορικό και με 100 Ευρώ ανά μήνα δίνει Internet αμφίδρομο χωρίς περιορισμούς με γραμμή αν δεν κάνω λάθος 2mbps. Ας επαληθεύσει κάποιος αν έχει ακούσει κάτι για αυτό, γιατί αν γίνεται αυτό στη Σκιάθο σίγουρα θα γίνεται παντού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.