PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL κατ' ΕΞΟΧΗΝ ??????



netmail
07-05-07, 02:47
Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά !
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό αλλά ίσως και αφελές.

ΜΕΝΩ ΑΘΗΝΑ.
ΕΧΩ ADSL HOME OTENET 2048 (αορίστου).
EXΩ ΕΞΟΧΙΚΟ στην ΚΑΛΑΜΑΤΑ με πρόγραμμα ΣΤΑΘΕΡΗΣ 6 ΜΗΝΕΣ (κατ ΕΞΟΧΗΝ).

ΜΠΟΡΩ να πάρω μαζί μου ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ και ΚΩΔΙΚΟΥΣ από ΑΘΗΝΑ και ΑΠΛΑ να ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΕΚΕΙ την ΓΡΑΜΜΗ μου από PSTN σε DSL ?

AN ναι (λογικό) θα ΠΡΕΠΕΙ να ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΤΑ επί 12 ΜΗΝΕΣ τουλάχιστον (ή 6 μήνες λόγω ΚΑΤ ΕΞΟΧΗΝ) πάγιο ΓΡΑΜΜΗΣ DSL + PSTN εκεί ή ΜΠΟΡΩ να ΔΙΑΚΟΨΩ μετά το ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ την DSL γραμμή και να την κάνω ΞΑΝΑ PSTN (το επιθυμητό για εμένα).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ !
:oneup:

pan.nl
07-05-07, 03:26
Νομίζω πως δε γίνεται. Δες το λίγο λογικά: ο ΟΤΕ θα προτιμήσει κάποιον πελάτη που δεσμεύει μία "πόρτα" DSL για όλο το χρόνο (πληρώνοντας περισσότερα σε πάγια) παρά εσένα που θα δεσμεύεις μία πόρτα DSL για 6 μήνες, η οποία τον υπόλοιπο χρόνο θα "κάθεται" ανεκμετάλλευτη. Δηλαδή έχει να κάνει με την πολιτική της εταιρείας. Μπορεί πάλι να μην ισχύουν τα παραπάνω.

Κάλεσες στο 134? Εκεί λογικά θα γνωρίζουν αν είναι εφικτό, για να σου λύσουν την απορία, η οποία, τώρα που το ανέφερες, μου δημιουργήθηκε κι εμένα.

bond
07-05-07, 12:58
Καταρχην εχεις μπερδεψει λιγο το ADSL με το PSTN. Δεν μετατρέπεις τη γραμμή απο PSTN/ISDN σε ADSL. Το ADSL είναι ανεξάρτητο. Απλά ενεργοποιείς και ADSL σε μια γραμμή PSTN/ISDN.

Τώρα για να απαντήσω στην ερώτηση σου, όχι δεν μπορείς να βάλεις ADSL σε γραμμή κατ' εξοχή. Πρέπει να κόψεις το κατ'εξοχήν, δηλαδή να πληρώνεις και τους 12 μήνες πάγια του PSTN. Μετά θα διαλέξεις κάποιο πακέτο ADSL που να μην έχει δέσμευση παραμονής για παραπάνω μήνες από όσους θέλεις. Σκέτο ADSL από τον ΟΤΕ δεν νομίζω ότι συμφέρει να βάλεις. Με τις διάφορες προσφορές που κυκλοφορούν, έρχεται πιο ακριβά. Με το πακέτο θα πάρεις και δωρεάν εξοπλισμό οπότε δεν θα χρειαστεί να μεταφέρεις και τίποτα.

haHa
07-05-07, 13:06
Το προγραμμα κατ ΕΞΟΧΗΝ ειναι μονο για PSTN.Δηλαδη δεν υποστηριζεται ISDN για το προγραμμα κατ ΕΞΟΧΗΝ


Επιπλεον στο προγραμμα κατ ΕΞΟΧΗΝ δεν μπορεις να βαλεις DSL.

Αυτα τα γενικα.

Οποτε στην περιπτωση σου πρεπει να σταματησεις το προγραμμα κατ ΕΞΟΧΗΝ για να μπορεσεις να βαλεις ADSL.

iq200
07-05-07, 13:58
Έτσι είναι φίλε netmail.

Το DSL σήμα ταξιδεύει πάνω στην PSTN ή ISDN σύνδεση. Για να γίνει αυτό απαιτείται τοποθέτηση ειδικού εξοπλισμού πάνω στη γραμμή, τόσο στην δική σου πλευρά (φίλτρα/splitter, modem/router) όσο και στην πλευρά του OTE (splitter, σύνδεση σε θύρα του DSLAM). Για το λόγο αυτό δεν αρκεί να μεταφέρεις μόνο τον δικό σου εξοπλισμό στην Καλαμάτα, και ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να κάνει τέτοιες "εξυπηρετήσεις". Εδώ για καινούργιες συνδέσεις και χρειάζονται δύο μήνες...

Αυτό που μπορείς να κάνεις (ίσως να το ξέρεις ήδη) είναι το εξής:
Το username και password που έχεις πάρει από την ΟΤΕnet, ισχύουν και για PSTN σύνδεση (εφεδρική). Οπότε με ένα απλό PSTN modem στην Καλαμάτα, μπορείς να έχεις μια απλή dial up PSTN σύνδεση (56Kbps).

Απ' το τίποτα...

:welcome: Καλώς ήλθες στην παρέα

@ ADSLgr.com All rights reserved.