PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΕ ISP



dmal
07-05-07, 09:35
Καλημέρα σας,
Μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και θα ήθελα εάν είναι δυνατόν την άποψη σας:
Από την Παρακευή και μέχρι σήμερα κάθε πρωί διαπιστώνω ότι έχει χαθεί η σύνδεση με τον ISP μου (OTENET), δηλαδή στο μόντεμ μου ενα USR 9108A είναι αναμμεόνο το led της adsl αλλά αυτό του ίντερνετ είναι σβηστό.
Μέχρι σήμερα το πρωί κάνοντας ρεσέτ το μόντεμ, γινόταν επαναφορά της σύνδεσης αλλά σήμερα παρά το ρεσέτ δεν επανήρθε η σύνδεση.
Προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα μέσω των windows βγήκε ένα μήνυμα ότι δεν μπορεί να γίνει ανάκτηση των DNS servers.
Ύστερα απο συνεχή ρεσέτ η σύνδεση αποκαταστάθηκε, αλλά ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
- το πρόβλημα οφείλεται στο μόντεμ???, (το οποίο σημειωτέον ειναι καινούργιο 1 1/2 μήνα και με το τελευταίο firmware πάνω), και πρέπει να το αλλάξω, ή
- το πρόβλημα είναι είναι του ΟΤΕ η της ΟΤΕΝΕΤ και πρε΄πει να επικοινωνήσω μαζί τους και να δηλώσω βλάβη?????
Ευχαριστώ απο πρίν για την βοήθεια σας.

kkarakas
07-05-07, 10:16
Καλημέρα σας,
Μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα τις τελευταίες μέρες και θα ήθελα εάν είναι δυνατόν την άποψη σας:
Από την Παρακευή και μέχρι σήμερα κάθε πρωί διαπιστώνω ότι έχει χαθεί η σύνδεση με τον ISP μου (OTENET), δηλαδή στο μόντεμ μου ενα USR 9108A είναι αναμμεόνο το led της adsl αλλά αυτό του ίντερνετ είναι σβηστό.
Μέχρι σήμερα το πρωί κάνοντας ρεσέτ το μόντεμ, γινόταν επαναφορά της σύνδεσης αλλά σήμερα παρά το ρεσέτ δεν επανήρθε η σύνδεση.
Προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα μέσω των windows βγήκε ένα μήνυμα ότι δεν μπορεί να γίνει ανάκτηση των DNS servers.
Ύστερα απο συνεχή ρεσέτ η σύνδεση αποκαταστάθηκε, αλλά ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
- το πρόβλημα οφείλεται στο μόντεμ???, (το οποίο σημειωτέον ειναι καινούργιο 1 1/2 μήνα και με το τελευταίο firmware πάνω), και πρέπει να το αλλάξω, ή
- το πρόβλημα είναι είναι του ΟΤΕ η της ΟΤΕΝΕΤ και πρε΄πει να επικοινωνήσω μαζί τους και να δηλώσω βλάβη?????
Ευχαριστώ απο πρίν για την βοήθεια σας.



Και σε μενα στην Καλαμαρια τα ιδια συνεβαιναν (χθες συχνοτερα). Μαλλον ειναι διακοπες που οφειλονται σε αναβαθμισεις απο τον ΟΤΕ.

bond
07-05-07, 13:05
Δεν ξέρω αν είναι σχετικό, αλλά και εγώ έχασα εντελώς τη σύνδεση από το μεσημέρι της Παρασκευής μέχρι το πρωί του Σαββάτου. Hard reset του router δεν βοήθησαν και έφτιαξε ξαφνικά χωρίς να κάνω κάτι. Δήλωσα βλάβη στο 121, είχαν πει ότι θα πάρουν, αλλά δεν πήραν ποτέ. Δεν ξέρω αν ήταν μεμονωμένη ή γενικότερη βλάβη.
Η γραμμή ηταν συγχρονισμένη αλλά δεν υπήρχε επικοινωνία με ISP.
Και την Τρίτη ή Τεταρτη είχε συμβεί το ίδιο αλλά για περίπου μισή ώρα.

nnn
07-05-07, 20:12
Ίσως πέσατε στην παρακάτω περίπτωση.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=95419

dyrer
09-05-07, 15:43
Μπορεί να πέσαμε και στην περίπτωση αλλά τις τελευταίες εβδομάδες υπάρχει κάθε τοσο πρόβλημα, στο κόμβο της θέρμης. Σήμερα για μερικές ώρες δεν είχα καθόλου σύνδεση (Δεν έπαιρνε IP) και μέχρι αυτή την στιγμή μπαίνει και βγαίνει στο δίκτυο. Ακόμα και αυτό το μήνυμα θα δεν ξέρω αν θα σταλεί.
Άλλος στην περιοχή της θέρμης που έχει πρόβλημα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.