PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή SNR



pankostas
07-10-16, 01:44
Παιδιά καλημέρα.Είχα το speedport Entry 2i και κλείδωνα 14+ mb/s. Το άλλαξα και πήρα την υπηρεσία speedbooster με το huawei οπότε και κλείδωνα 13+. Αφού είχα όμως το 4g δεν με ένοιαζε και πολύ. Είχα αρκετά προβλήματα με επανεκκίνησεις της γραμμής του DSL οπότε και πήρα τηλ. στο 13888. Εκεί άρχισε η παρωδία.
Με κλειδώνουν σε προφίλ 12αρι. Λέω δεν βαριέσαι ας έχω σταθερή γραμμή. Σε 1 βδομαδα αποσυνδέσεις. Παίρνω τηλ. ότι το προφίλ δεν έκανε τίποτα. Έχω αποσυνδέσεις. Με κλειδώνουν σε 8αρι προφιλ. Λεω δεν παιζονται. Παιρνω τηλ. ζηταω να γυρισω σε 24αρι προφιλ και να μου κατεβασουν το snr το οποιο απο 8,1 το πηγαν 10,1. Με κλειδωνουν ξανα σε 12αρι προφιλ. Παιρνω ξανα τηλεφωνο, τους λεω θελω 8αρι snr , και 24αρι προφιλ .Το ζήτησα ξανά την προηγούμενη. Μου λενε ενταξει. Την αλλη μερα οντως 8αρι snr , αλλα κλειδωμενος σε 12αρι προφιλ. Ειναι δυνατον να μην κανουν αυτο που ζηταω? Ξανα τηλεφωνο οπου ζηταω καταργηση του speedbooster και 24αρι προφιλ. Έρχεται το entry 2i, αλλα κολλημενος σε 12αρι προφιλ. Ξανα τηλεφωνο , τους λεω οτι πηρα αλλο ρουτερ και θελω να γυρισω σε 24αρι προφίλ και οτι το εχω ζητήσει 3 φορές. Μου λέμε από το 13888 ότι θα γίνει σε λίγο το 24αρι προφιλ που θα κλείσουμε το τηλέφωνο. Πέρασε 1 ολόκληρη μέρα, είμαι στην δεύτερη και αποτέλεσμα τίποτα. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ρε παιδιά? Ελεος!
Τους ζητάω με απλά ελληνικά, να γυρίσω σε προφίλ 24αρι που είχα πριν την υπηρεσία speedbooster και αυτοί δεν το κάνουν. Το καλό είναι ότι έρχονται μηνύματα και καλά για το τεχνικό θέμα που έχω με αριθμό "ταδε" αλλά απάντηση ότι επιλυθηκε γιοκ....

deuterium
16-10-16, 23:35
Παιδιά καλημέρα.Είχα το speedport Entry 2i και κλείδωνα 14+ mb/s. Το άλλαξα και πήρα την υπηρεσία speedbooster με το huawei οπότε και κλείδωνα 13+. Αφού είχα όμως το 4g δεν με ένοιαζε και πολύ. Είχα αρκετά προβλήματα με επανεκκίνησεις της γραμμής του DSL οπότε και πήρα τηλ. στο 13888. Εκεί άρχισε η παρωδία.
Με κλειδώνουν σε προφίλ 12αρι. Λέω δεν βαριέσαι ας έχω σταθερή γραμμή. Σε 1 βδομαδα αποσυνδέσεις. Παίρνω τηλ. ότι το προφίλ δεν έκανε τίποτα. Έχω αποσυνδέσεις. Με κλειδώνουν σε 8αρι προφιλ. Λεω δεν παιζονται. Παιρνω τηλ. ζηταω να γυρισω σε 24αρι προφιλ και να μου κατεβασουν το snr το οποιο απο 8,1 το πηγαν 10,1. Με κλειδωνουν ξανα σε 12αρι προφιλ. Παιρνω ξανα τηλεφωνο, τους λεω θελω 8αρι snr , και 24αρι προφιλ .Το ζήτησα ξανά την προηγούμενη. Μου λενε ενταξει. Την αλλη μερα οντως 8αρι snr , αλλα κλειδωμενος σε 12αρι προφιλ. Ειναι δυνατον να μην κανουν αυτο που ζηταω? Ξανα τηλεφωνο οπου ζηταω καταργηση του speedbooster και 24αρι προφιλ. Έρχεται το entry 2i, αλλα κολλημενος σε 12αρι προφιλ. Ξανα τηλεφωνο , τους λεω οτι πηρα αλλο ρουτερ και θελω να γυρισω σε 24αρι προφίλ και οτι το εχω ζητήσει 3 φορές. Μου λέμε από το 13888 ότι θα γίνει σε λίγο το 24αρι προφιλ που θα κλείσουμε το τηλέφωνο. Πέρασε 1 ολόκληρη μέρα, είμαι στην δεύτερη και αποτέλεσμα τίποτα. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ρε παιδιά? Ελεος!
Τους ζητάω με απλά ελληνικά, να γυρίσω σε προφίλ 24αρι που είχα πριν την υπηρεσία speedbooster και αυτοί δεν το κάνουν. Το καλό είναι ότι έρχονται μηνύματα και καλά για το τεχνικό θέμα που έχω με αριθμό "ταδε" αλλά απάντηση ότι επιλυθηκε γιοκ....

Δοκιμασες να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ ?

Εδω : http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html

pankostas
18-10-16, 14:50
Ευχαριστώ για το link. Τελικά μετά από 5+ τηλέφωνα επιπλέον, με βγάλαν από προφίλ (το ζήτησα), έβαλαν το snr στο 9.1 (8 ζητησα) , και με έβαλαν σε fast path.(δεν το ζήτησα ήθελα να με αφήσουν όπως ήμουν στο interleave).
Χαχαχχα. Πάλι όχι αυτό που τους ζήτησα! Αλλά βλέπω ότι σταθεροποιηθηκε η γραμμή γύρω στα 13 mb/s οπότε δεν τους ξαναπαιρνω γιατί " ότι δουλεύει σωστά δεν το πειραζεις".

deuterium
19-10-16, 20:57
Ευχαριστώ για το link. Τελικά μετά από 5+ τηλέφωνα επιπλέον, με βγάλαν από προφίλ (το ζήτησα), έβαλαν το snr στο 9.1 (8 ζητησα) , και με έβαλαν σε fast path.(δεν το ζήτησα ήθελα να με αφήσουν όπως ήμουν στο interleave).
Χαχαχχα. Πάλι όχι αυτό που τους ζήτησα! Αλλά βλέπω ότι σταθεροποιηθηκε η γραμμή γύρω στα 13 mb/s οπότε δεν τους ξαναπαιρνω γιατί " ότι δουλεύει σωστά δεν το πειραζεις".

:oneup:

Vassilis_X
01-11-16, 21:47
Τι σημαίνει "προφίλ 12αρι"; εως 24 δεν ειναι και οσο πιάσεις;

sweet dreams
01-11-16, 22:06
Aν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή σε "κλειδώνουν" σε συγκεκριμένο προφιλ ποιο χαμηλό από ότι πιάνει η γραμμή σου για να την σταθεροποιήσουν.

iliteo
01-11-16, 22:47
Παιδιά καλημέρα.Είχα το speedport Entry 2i και κλείδωνα 14+ mb/s. Το άλλαξα και πήρα την υπηρεσία speedbooster με το huawei οπότε και κλείδωνα 13+. Αφού είχα όμως το 4g δεν με ένοιαζε και πολύ. Είχα αρκετά προβλήματα με επανεκκίνησεις της γραμμής του DSL οπότε και πήρα τηλ. στο 13888. Εκεί άρχισε η παρωδία.
Με κλειδώνουν σε προφίλ 12αρι. Λέω δεν βαριέσαι ας έχω σταθερή γραμμή. Σε 1 βδομαδα αποσυνδέσεις. Παίρνω τηλ. ότι το προφίλ δεν έκανε τίποτα. Έχω αποσυνδέσεις. Με κλειδώνουν σε 8αρι προφιλ. Λεω δεν παιζονται. Παιρνω τηλ. ζηταω να γυρισω σε 24αρι προφιλ και να μου κατεβασουν το snr το οποιο απο 8,1 το πηγαν 10,1. Με κλειδωνουν ξανα σε 12αρι προφιλ. Παιρνω ξανα τηλεφωνο, τους λεω θελω 8αρι snr , και 24αρι προφιλ .Το ζήτησα ξανά την προηγούμενη. Μου λενε ενταξει. Την αλλη μερα οντως 8αρι snr , αλλα κλειδωμενος σε 12αρι προφιλ. Ειναι δυνατον να μην κανουν αυτο που ζηταω? Ξανα τηλεφωνο οπου ζηταω καταργηση του speedbooster και 24αρι προφιλ. Έρχεται το entry 2i, αλλα κολλημενος σε 12αρι προφιλ. Ξανα τηλεφωνο , τους λεω οτι πηρα αλλο ρουτερ και θελω να γυρισω σε 24αρι προφίλ και οτι το εχω ζητήσει 3 φορές. Μου λέμε από το 13888 ότι θα γίνει σε λίγο το 24αρι προφιλ που θα κλείσουμε το τηλέφωνο. Πέρασε 1 ολόκληρη μέρα, είμαι στην δεύτερη και αποτέλεσμα τίποτα. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ρε παιδιά? Ελεος!
Τους ζητάω με απλά ελληνικά, να γυρίσω σε προφίλ 24αρι που είχα πριν την υπηρεσία speedbooster και αυτοί δεν το κάνουν. Το καλό είναι ότι έρχονται μηνύματα και καλά για το τεχνικό θέμα που έχω με αριθμό "ταδε" αλλά απάντηση ότι επιλυθηκε γιοκ....

Ταχεις μπερδέψει λίγο φίλε..
δεν μπορείς να ζητάς να σου κατεβάσουν το snr τη στιγμή που έχεις αποσυνδέσεις.
Οι τεχνικοί ότι έκαναν ήταν σωστό ασχέτως αν δεν σαρέσει ή δεν το καταλαβαίνεις.
Το πρώτο που κοιτάμε σε μία οποιαδήποτε σύνδεση, είναι να μην υπάρχουν αποσυνδέσεις.
Γιαυτό αφού πρώτα πας σε snr 10-11 και ελεύθερο 24άρι profile, ξεκίνα με ένα έλεγχο της σύνδεσης σου με τον τρόπο που έχει αναφερθεί
εδώ στο forum πολλές φορές χωρίς τηλέφωνα, σπλιττερ κλπ. γιατί κάτι τοπικό πρόβλημα έχεις ή κάπου στην διαδρομή.
Γιατί η ταχύτητα σου είναι αρκετά ικανοποιητική, δεν έπρεπε να έχεις αποσυνδέσεις.
Αν μπορει να έρθει τεχνικός στον κατανεμητή να τσεκάρει τί πιάνει κάτω.
Επίσης δοκίμασε και άλλα ρουτερ, μπορεί να είναι θέμα μόνο του ρουτερ.

Αν καταφέτεις να μην έχεις αποσυνδέσεις τότε μόνο θα παίξεις με χαμηλότερο snr.

- - - Updated - - -

Επίσης αν έχεις βάλε πάνω ένα ρουτερ που να συνεργάζεται με το dmt tool
ή κάποιο ρουτερ που να δείχνει γράφημα των τόνων, πόσταρε το να δούμε τι γίνεται.
Φαίνεται να έχεις μεγάλο πρόβλημα.

pankostas
08-11-16, 02:26
Ευχαριστώ όλους για την ενημέρωση, και για τις πληροφορίες. Για κάποιο λόγο γίνεται μια αποσυνδεση πρωινές ώρες. Η οποία γινόταν και όταν ήμουν σε προφίλ κλειδωμενος και snr 10 -11. Πιθανόν η εσωτερική εγκατάσταση έχει πρόβλημα.
Πάντως πλέον με fast γραμμή, snr 9 , και κλείδωμα γύρω στο 13 και μια αποσυνδεση την μέρα, πιστεύω είμαι καλά.

https://s11.postimg.org/i7kzcyhhb/Screenshot_20161108_012752.png (https://postimg.org/image/i7kzcyhhb/)

Παλιά είχα αυτά τα στατιστικά από κάτω, χωρίς αποσυνδέσεις. Γι αυτό τους ζητουσα κάποια πράγματα. Γιατί ήξερα ότι μπορούσα να κλειδωσω παραπάνω. Και αυτοί μου έλεγαν η περιοχή σου κλειδώνει μέσο όρο 9.
Ορίστε πως ήμουν μέσα 2016:
https://s18.postimg.org/m3934kp91/Screenshot_20161108_013105.png (https://postimg.org/image/m3934kp91/)

Vassilis_X
15-11-16, 23:14
πήρα τηλέφωνο να μου κατεβάσουν το snr και μου είπαν δε γίνεται..

@ ADSLgr.com All rights reserved.