PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL μόνο με υποχρεωτική αλλαγή προγράμματος;;;



candlebox71
07-10-16, 22:31
Βαζω το θεμα και εδω γιατι ισως διαγραφει απο το support που εγινε η αρχικη αναρτηση.

http://www.adslgr.com/forum/threads/958371-VDSL-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82


Εδω και 15 περιπου μηνες εχω μετακομισει απο αλλη πολη της Κρητης στην Ν. Αλικαρνασσο Ηρακλειου Κρητης και μαζι εχω μεταφερει μια Double Play της Nova με διεθνεις κλησεις, αστικες, υπεραστικες, 1 ωρα κινητα και ADSL24. Οι ταχυτητες ειναι τραγικες απο τη μερα που παρελαβα τη γραμμη και νομιζω πια πως δεν υπαρχει κανενα ενδιαφερον βελτιωσης της καταστασης αφου ειναι πασιφανες πως οι εταιρειες θελουν να προωθουν μονο τις VDSL. Οι υπολοιποι με τα προβληματα στις ADSL ας κουρευονται μεχρι να υποχρεωθουν να μεταβουν στις VDSL. Μαλιστα υπαρχει καμπινα στα 50 μετρα απο μενα για VDSL, η ADSL ομως μετα βιας χτυπαει τα 4mbps αφου οπως λενε "βρισκομαι αρκετα μακρια απο το αστικο κεντρο" κατι που ποτε δεν δεχτηκα απαντωντας πως εκεινοι βρισκονται μακρια, οχι εγω...

Πριν 10 μερες αποφασισα πως τζαμπα πληρωνω τα 4mpbs και σκεφτηκα ή να διακοψω ή να δω τι γινεται με τις VDSL. Καλεσα την εξυπηρετηση πελατων οπου η πρωτη κοπελα μετα απο 15 λεπτα αναμονης μου δηλωσε πως VDSL μπορω να εχω μονο με triple play, δηλαδη μονο αν εχω και την τηλεοραση της Nova. Βρηκα την απαιτηση τραγικη, διαμαρτυρηθηκα μαλιστα γιατι βρηκα απιστευτο να υποχρεωνομαι να εχω και τηλεοραση ακομα και αν δεν την θελω, μονο και μονο για να παρω την VDSL. To βρηκα εκβιαστικο. Δεν μου εδωσε απαντηση, αλλα με γυρισε στο εμπορικο τμημα οπου περιμενα αλλα 15 λεπτα για να βρεθει ενας κυριος να μου μιλησει. Αφου με ρωτησε για το τηλεφωνο μου, αφου επιβεβαιωσε πως ημουν ο κατοχος, μου εξηγησε πως με +10 ευρω τελικη επι της τιμης που εχω, μπορω να εχω VDSL αντι ADSL. Επισης μου ειπε πως δεν γνωριζε γιατι η κοπελα μου ειπε πως πρεπει να βαλω και τηλεοραση και πως αυτο ηταν λαθος...

Αφου το σκεφτηκα για καμια 10αρια μερες, σημερα αποφασισα να τους ζητησω τη μεταβαση στην VDSL μηπως και επιτελους καταφερω να εχω αξιοπρεπες ιντερνετ. Η κοπελα που μου απαντησε, βρηκε νεο προβλημα και μου ειπε και τη δικη της...αποψη. Λεω "αποψη" ειναι γιατι αν εχεις 3 ατομα και ο καθενας τους σου δινει τη δικη του...εκδοχη γι' αυτο που ζητας, αυτο λεγεται αποψη. Μου ειπε λοιπον πως το προγραμμα ειναι παλιο (κατι που δεν ειπαν οι προηγουμενοι) και δεν ειναι πια εμπορικα διαθεσιμο και αρα δεν μπορω σε αυτο το προγραμμα και σε αυτη τη τιμη να εχω και VDSL. Οταν τη ρωτησα αν η τιμη ειναι το προβλημα στην πραγματικοτητα και οχι το πακετο, μου απαντησε πως το προβλημα ειναι τεχνικο. Τι σημαινει αυτο; Πρεπει να αλλαξω προγραμμα (βλεπε αλλαγη τιμης ή "τεχνικο προβλημα" ), να παω σε ενα προγραμμα που αποδεχεται η Nova ως υπαρκτο και μετα να κανω αιτηση για VDSL. Μαζι με την αλλαγη, θα παρω και "δωρακι" μια καλη αυξηση ολη δικη μου, χωρις μαλιστα να λογαριαζω τα +10 της VDSL. Η διαφοροποιηση του "ανυπαρκτου" προγραμματος μου με το "υπαρκτο" Double Play ειναι πως εγω εχω 1 ωρα κινητα και διεθνη, ενω το προγραμμα που δινει τωρα η Nova ειναι με 12 ωρες κινητα και τα διεθνη εξτρα. Εδω να διευκρινησω πως καλω αποκλειστικα 1 χωρα του εξωτερικου και σε αυτη εχω περιορισμους, δηλαδη πολιτικη ορθης χρησης με συγκεκριμενα λεπτα καθε μηνα. Με τα παραπανω δεδομενα, ειναι πιθανο το προγραμμα που εχω να εχει τελικο πραγματικο κοστος αρκετα μικροτερο απο αυτο στο οποιο θελουν να με υποχρεωσουν να μεταβω με δολωμα τη VDSL που δεν θα χρειαζομουν αν η ADSL που εχω μου εδινε ταχυτητες εκει γυρω στα μισα απο τα 24Mbps. Με την ευκαιρια να πω πως θεωρω οτι οι σοβαρες εταιρειες θα επρεπει να μεταφερουν τους πελατες των ADSL σε VDSL γραμμες με περιορισμο στα 24Mbps οταν υπαρχει σοβαρο προβλημα παροχης ικανοποιητικων ταχυτητων, χωρις περαιτερω οικονομικες απαιτησεις αφου για τα χαλια του δικτυου οι μονοι που δεν εχουν ευθυνη ειναι οι καταναλωτες-συνδρομητες.

Μετα λοιπον τα παραπανω δεν υπαρχει περιπτωση να αποδεχτω διπλη αυξηση με προσχημα τη δικαιολογια του παλιου προγραμματος και δεν κρυβω πως σκεφτομαι σοβαρα ακομα και την πληρη διακοπη της υπηρεσιας γιατι εχει παραγινει πια το κακο με την κοροϊδια. Εχουν προηγηθει ενα 9μηνο με ταχυτητες κατω του 1mbps, με διαβεβαιωσεις πως θα επιστραφουν χρηματα ενω αυτο δεν εγινε ποτε, ενα 8μηνο με παραμορφωσεις φωνης στην τηλεφωνια χωρις λυση που επιλυθηκε με αρνηση πληρωμης λογαριασμων μεχρι τη συμμορφωση της εταιρειας, οπως και εγινε, και 15 μηνες με ιντερνετ αλλης εποχης που δεν ξεπερνα τα 4Mbps με...δικη μου ευθυνη που δεν εχτισα διπλα στο αστικο κεντρο που βολευει την Nova.

Πριν 1 μηνα διεκοψα τις υπηρεσιες που ειχα σε 2η τηλεφωνικη γραμμη παλι απο τη Nova. Προφανως δεν εχω προβλημα να διακοψω και αυτη που ειναι ακομα ενεργη ή να διακοψω εκ νεου την πληρωμη λογαριασμων για το απαραδεκτο ιντερνετ που μου προσφερει η Nova. Αλλωστε οπως δηλωσα στο παρελθον, δεν με ενδιαφερει το νουμερο που εχω, θα παω σε αλλο παροχο. Η δε Nova θα παρει δικαστικα την αξια 2-3 λογαριασμων μετα απο 3-5 χρονια, αν τελικα καταφερει να κερδισει τη δικη, πραγμα που αμφισβητω εντονως πως μπορει να το καταφερει.

Αναμενω διευκρινησεις επι των...αποψεων των εκπροσωπων της εταιρειας και αναλογως θα πραξω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.