PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet MTU default τιμή μe PPPoE



prince72
10-10-16, 03:11
Εχω ενα vdsl router αν και το χρεισημωποιω σαν adsl (Asus DSL-AC68U) και παρατηρησα
μετα οτι το modem δεν μπορει να κανει ppp authentication (PPP discovery) εαν αφησω την default τιμη του MTU 1492
Φυσικα το εχω σε PPPoE με LLC/SNAP.
Πηρα τηλ το τεχνικο τμημα της forthnet για να κανουμε debug το προβλημα και ο τεχνικος
μου ελεγε οτι δεν βλεπει ppp πακετα να ερχονται στο BRAS. Σαν ειναι τα πακετα corrupted.
Αυτο δοκιμαστηκε με πολλα firmware απο την asus και με πολλα reboots ωστε να εχω τα ιδια αποτελεσματα
Εχω και αλλα δυο router (vigor 2710) και ενα thomson της forthnet) και αυτα εκαναν authentication χωρις κανενα προβλημα
Παρατηρησα οτι το vigor εχει σαν MTU 1442 οσο για το thomson δεν ξερω.
Τωρα εβαλα στο asus 1472 και επεξε μια χαρα. Εχω κανει 50 reboots και δεν αποτυχε ουτε μια φορα.
Εχω αρχισει να καταλαβαινω οτι το 1492 σαν default MTU σε PPPoE με LLC/SNAP δεν παιζει
Πρεπει να υπαρχει καποιο node της forthnet μεχρι τον BRAS ο οποιος δεν παιζει με 1492 και
γινετε defragmatation and assembly σε καποιο αλλο mtu size οποτε τα ppp πακετα γινονται corrupted.
Σημερα μιλισα με αλλον τεχνικο στην forthnet και μου ειπε οτι τους τελευταιους μηνες γινονται αλλαγες στους BRAS
ωστε να δεχονται connections και απο adsl με pppoe και απο vdsl connections με ptm
οποτε οι BRAS εχουν σεταριστει με το μικροτερο αυτον το δυο το οποιο ειναι 1480 σαν MTU

Ξερει κανεις για αυτο? και ειναι τελικα το 1480 σαν max MTU το οποιο χρησημοποιει η forthnet?

konstantinos79_pap
10-10-16, 23:47
καλησπέρα, δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά κοιτώντας τις ρυθμίσεις μου σε adsl συνδεση έχω 1480 mtu

@ ADSLgr.com All rights reserved.