PDA

Επιστροφή στο Forum : Η αγανάκτηση σε όλο της το μεγαλείο.



ditheo
07-05-07, 14:23
Λοιπόν,

Εν συντομία

18/04/2007 προσπάθησα να στείλω την αίτηση ηλεκτρονικά αλλά δεν γινόταν, άγνωστοι λόγοι καθώς ούτε το email μου πήγαινε στην εταιρία

19/04/2007 στέλνω την αίτηση με φαξ συμπληρωμένη με όλα τα απαραίτητα στοιχεία ευανάγνωστα καθαρογραμμένα μαζί με τον τηλεφωνικό λογαριασμό. Παίρνω απάντηση πως την έχουν λάβει κανονικά και η διαδικασία θα αρχίσει άμεσα. Δηλαδή τις επόμενες ημέρες θα καταχωρηθεί στο σύστημα και θα μετά από 12 εργάσιμες ημέρες θα ενεργοποιηθώ. μου λενε μάλιστα πως Δευτέρα θα βλέπω την πορεία στο broadband status.

23/04/2007 Δεν βλέπω κάτι στο broadband status και παίρνω τηλέφωνο. Επικαλούνται φόρτο εργασίας και τους πιστεύω. Μου λεν θα καταχωρηθεί μέσα στην Εβδομάδα.

25/04/2007 Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε πως έχουν πολλές αιτήσεις αλλά θα καταχωρηθεί σήμερα η αίτηση μου κανονικά.

28/04/2007 Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε πως θα κατχωρηθεί από Δευτέρα.

30/04/2007 Μου λένε πως δεν έχει καταχωρηθεί αλλά θα γίνει αυτήν τη στιγμή και πως την βάλαν πάνω πάνω για καταχώρηση. Την ίδια ημέρα έσετειλα email στην forthnet να απαντήσουν γραπτώς στα ερωτήματα μου. Το κοινοποιήσα φυσικά στην ΕΕΤΤ και σε πολλά περιοδικά της Πληροφορικής.

3/5/2007 παίρνω απάντηση γραπτή πως η καταχώρηση έχει γίνει.


Αξιότιμε κύριε

Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στην Forthnet και τις υπηρεσίες της.
Σας ενημερώνουμε ότι η αίτησή σας έχει ήδη καταχωρηθεί και προωθηθεί προς ενεργοποίηση,
είμαστε σε επαφή με τις τεχνικές μας υπηρεσίες και μόλις έχουμε νεότερες πληροφορίες θα
επικοινωνήσουμε μαζί σας άμεσα, είτε μέσω sms ή τηλεφωνικώς.
Ευχαριστούμε και είμαστε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνηση.
Με εκτίμηση,

4/5/2007 παίρνω τηλέφωνο και κάνω τον εξής διάλογο.

εκπροσωπος forthnet: πως μπορώ να σας εξυπηρετήσω
εγώ : θα ήθελα να μάθω την πορεία της αίτησης μου.
Εκπρ. : Λάβαμε την αίτηση σας στις 19/04 αλλά δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα.
εγώ : :hmm: :evil: :evil: μα εγώ έχω λάβει από τον κ. Τάδε πως έχει καταχωρηθεί η άιτηση μου. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Εκπρ. : Μισό λεπτό (Αναμονή).

Εκπρ. : Ναι ναι καταχωρήσαμε την αίτηση σας και θα εμφανιστεί την Δευτέρα στο σύστημα


Και σήμερα 7/05/2007 Ξαναπήρα τηλέφωνο...(Τί το θελα)


Μια υπάλληλος με νεύρα μου είπε πως δεν έχει καταχωρηθεί η αίτηση μου κι όλα γίνονται με σειρά προτεραιότητας.
Φυσικά δεν πήρα απαντηση πως γίνεται να καταχωρηθεί αίτηση που στάλθηκε από τον ίδιο αριθμό φαξ ακριβώς μετά από μένα και όχι η δική μου αίτηση.

Μου απάντησε πως αυτή είναι μια απλή υπάλληλος πώς δεν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με κάποιον υπέυθυνο του τμήματος. Και πως κάνουν τα πάντα για να εξυπηρετηθώ.
Φυσικά και ζήτησα να μου απαντήσουν γραπτώς σε αυτά αλλά αρνήθηκαν.



τί να κάνω τώρα γιατί και τα δικά μου όρια εξαντλούνται... και να πω πως ζήτησα κάποιο πακέτο LLU , μια απλή 1024/256 έχω ζητήσει. και διαθέσιμε πόρτε υπάρχουν και σε φερέσχνο δεν είμαι αλλά εκεί από Δευτέρα σε Δευτέρα με πάνε. Δεν αντέχω άλλο :worthy: :mad: :evil: :(

29gk
07-05-07, 14:35
Μηπως εισαι λιγο υπερβολικος ?

Οταν αυτο το καιρο εχει τρελο μποτιλιαρισμα στην εταιρεια, εσυ θες να πας με 150 στην Λαρισα ? Αφου μαζι με σενα ειναι χιλιαδες αλλοι, παλαιοτεροι οι περισσοτεροι που προηγουνται.

Στο κατω κατω ακυρωσε και πηγαινε για ConnX που σε 3 μερουλες θα στο εχουν φερει

ditheo
07-05-07, 14:50
Μα δεν ζήτησα να με ενεργοιπήσουν άμεσα. Ζήτησα να μουν πουν πότε θα με καταχωρήσουν με ειλικρίνεια.

Πλέον δεν ξέρω τι να πιστέψω. Έχω καταχωρηθεί ή όχι. Υπάρχει πρόβλημα στην αίτηση ή όχι.

Και επειδή λες για την σειρά προτεραιότητας νομίζω και αυτοί θα ξεσηκωθούν όταν βλέπουν πως δεν τηρήται αυτή ή σειρά... δυο συνδέσεις που στάλθηκαν την ίδια ημέρα. η μία καταχωρήθηκε στο σύστημα και η άλλη όχι.

29gk
07-05-07, 14:55
Και οι δυο στο ιδιο κεντρο ?

Και τις δυο η ιδια τηλεφωνητρια τις καταχωρησε ?

Και οι δυο στο ιδιο pc πηγαν ?

Και οι δυο στην ιδια στοιβα του ΟΤΕ βρισκονται ?

Προφανως εχεις δικηο να συγχιζεσαι αλλα αυτη τη στιγμη να επαναλαβω πως επικρατει μποτιλιαρισμα αρα και φαινομενα χαους και "αναρχιας". Κανε λιγο υπομονη, ισως κι αυτη τη βδομαδα και αν δε δεις φως και βιαζεσαι, τραβας κατα ΟΤΕ μερια

ditheo
07-05-07, 16:18
ναι είμαστε στο ίδιο κέντρο στην Θεσσαλονίκη....

νομίζω πως οι τηλεφωνήτριες δεν καταχωρούν.

Η μία πήγε ήδη στον ΟΤΕ η άλλη στην αχανή forthnet που δεν ξέρει τί να την κάνει μάλλον.

nrg_polini
07-05-07, 16:33
Προς ολους οσους διαβαζουν, αυτο τον καιρο ΜΗΝ κανετε αιτηση για adsl στη Forthnet παρα μονο αν θελετε να πατε σε LLU. Τζαμπα θα σπασετε τα νευρα σας, καλυτερα πηγαινετε στις χολ,οτενετ.

vchristos
07-05-07, 17:18
Γιατί το λες αυτό; εκτός από το connex (για ευνόητους λόγους) γίνεται η σύνδεση γρήγορα, όλοι οι άλλοι τα ίδια είναι..

nrg_polini
07-05-07, 17:30
Γιατί το λες αυτό; εκτός από το connex (για ευνόητους λόγους) γίνεται η σύνδεση γρήγορα, όλοι οι άλλοι τα ίδια είναι..

Δεν υπαρχει καμια προτεραιοτητα στα κονεξ, απλα στον ΟΤΕ δεν τα ξινουν. Αν υπαρχουν πορτες κανονικα θελεις το πολυ μια βδομαδα για να ενεργοποιηθεις, με τη φορθνετ αυτη τη στιγμη θελεις τουλαχιστον μια εβδομαδα για τη παραλαβη και τη καραχωρηση της αιτησης.

vchristos
07-05-07, 17:37
Μια προτεραιότητα πιστεύω ότι δινουν, αλλά στο connex δεν υπάρχει χαμένος χρόνος διότι κάνεις τη αίτηση τηλεφωνικά και την προωθούν αμέσως:oneup: , ενω οι αλλοι όπως και εσύ είπες θέλουν 10-20 μερες μόνο για να την στείλουν.

ariadgr
07-05-07, 17:49
Δεν υπαρχει καμια προτεραιοτητα στα κονεξ, απλα στον ΟΤΕ δεν τα ξινουν. Αν υπαρχουν πορτες κανονικα θελεις το πολυ μια βδομαδα για να ενεργοποιηθεις, με τη φορθνετ αυτη τη στιγμη θελεις τουλαχιστον μια εβδομαδα για τη παραλαβη και τη καραχωρηση της αιτησης.

Υπάρχει μια (ανεπίσημη φυσικά) προτεραιότητα στα Conn-x. Ενεργοποιήσεις γίνονται πλέον μέχρι και ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ή την επόμενη μέρα σε πελάτες που αιτούνται Conn-x (έχουν αναφερθεί περιπτώσεις και στο forum), ενώ με ΑΡΥΣ από άλλο πάροχο δύσκολα γίνεται κάτι τέτοιο (συνήθως παίρνει εβδομάδα).

agos
07-05-07, 17:50
Λοιπόν,

τί να κάνω τώρα γιατί και τα δικά μου όρια εξαντλούνται... και να πω πως ζήτησα κάποιο πακέτο LLU , μια απλή 1024/256 έχω ζητήσει. και διαθέσιμε πόρτε υπάρχουν και σε φερέσχνο δεν είμαι αλλά εκεί από Δευτέρα σε Δευτέρα με πάνε. Δεν αντέχω άλλο :worthy: :mad: :evil: :(

Υπομονή! Αν ήθελες Full LLU θα περίμενες πάνω από μήνα!

nrg_polini
07-05-07, 17:52
Υπάρχει μια (ανεπίσημη φυσικά) προτεραιότητα στα Conn-x. Ενεργοποιήσεις γίνονται πλέον μέχρι και ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ή την επόμενη μέρα σε πελάτες που αιτούνται Conn-x, ενώ με ΑΡΥΣ από άλλο πάροχο δύσκολα γίνεται κάτι τέτοιο (συνήθως παίρνει εβδομάδα).

Και εγω λεω πως υπαρχει μια (ανεπισημη φυσικα) προτεραιοτητα πχ στις αιτησεις της βιβοντι. Οπως καταλαβαινεις με τα ανεπισημα δε βγαζουμε ακρη, αλλωστε θα υπηρχε προτεραιοτητα και στις αιτησεις της οτενετ.
Το connx ενεργοποιειται γρηγοροτερα απο τους αλλους γιατι η αιτηση γινεται τηλεφωνικα και δεν πρεπει να στειλεις πρωτα την αιτηση στη χολ μετα απο 1-2 μερες να τη στειλει στον οτε η χολ και αυτος με τη σειρα του να σε ενεργοποιησει.

ditheo
07-05-07, 21:58
Ρε παιδιά δεν ζήτησα 10mbps και μετάβαση σε LLU. Δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα και τόσο πολύ.

Το θέμα είναι πως η αίτηση μου δεν έχει περαστεί καταχωρηθεί στην forthnet. Άλλες αιτήσεις και από εδώ μέσα διαπιστώνω πως διεκπεραιώνονται σχεδόν μέσα σε 7 εργάσιμες

εσύ φίλε agos
παρέδωσες την αίτηση στις 26/04/2007 και καταχωρήθηκε στις 3/05

αλλά και ο γνωστός μου που στείλαμε τις αιτήσεις μαζί από τον ίδιο αριθμό με διαφορά μισού λεπτού βλέπει πως έχει καταχωρηθεί η αίτηση του.

εγώ έστειλα την αίτηση στις 19/04 και δεν έχει καταχωρηθεί.

Δεν φταίει κανένας ΟΤΕ, κανένας υπάλληλος του τηλ. Κέντρου, αλλά αυτοί που καταχωρούν τις αιτήσεις. Ή προωθούν τις 10ΜΒ αιτήσεις ή χάσαν την αίτηση... ή δεν μπορώ να φανταστώ τί γίνεται....

Eucklides
08-05-07, 00:51
Ρε παιδιά δεν ζήτησα 10mbps και μετάβαση σε LLU. Δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα και τόσο πολύ.

Το θέμα είναι πως η αίτηση μου δεν έχει περαστεί καταχωρηθεί στην forthnet. Άλλες αιτήσεις και από εδώ μέσα διαπιστώνω πως διεκπεραιώνονται σχεδόν μέσα σε 7 εργάσιμες

εσύ φίλε agos
παρέδωσες την αίτηση στις 26/04/2007 και καταχωρήθηκε στις 3/05

αλλά και ο γνωστός μου που στείλαμε τις αιτήσεις μαζί από τον ίδιο αριθμό με διαφορά μισού λεπτού βλέπει πως έχει καταχωρηθεί η αίτηση του.

εγώ έστειλα την αίτηση στις 19/04 και δεν έχει καταχωρηθεί.

Δεν φταίει κανένας ΟΤΕ, κανένας υπάλληλος του τηλ. Κέντρου, αλλά αυτοί που καταχωρούν τις αιτήσεις. Ή προωθούν τις 10ΜΒ αιτήσεις ή χάσαν την αίτηση... ή δεν μπορώ να φανταστώ τί γίνεται....

παντως το καλυτερο που εχεις να κανεις αν μπορεις πηγενε απο τα κεντρικα θα εξυπηρετηθεις και θα μαθεις καιπου ειναι το προβλημα , απο το τηλεφωνο δεν γινετε εχουν μεγαλες γραφειοκρατικες διαδικασιες ... ουτε δημοσιο να ηταν

MorganaLeFay
08-05-07, 18:05
Καλησπέρα,

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν παίρνω καμία απάντηση.

Έχω στείλει τα χαρτιά με fax από τις 24/4 και η σελίδα της forthnet όπου υποτίθεται ότι βλέπεις σε ποιο στάδιο είναι η αίτησή σου βγάζει αποτέλεσμα ότι "δεν υπάρχει πληροφορία για τον αριθμό".

Ούτε και εγώ είχα την απαίτηση να συνδεθώ αμέσως, ουτέ καν σε 2 εβδομάδες που έχουν περάσει τώρα (έχω ξανακάνει αίτηση για adsl σε άλλους πάροχους), το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω σε τι στάδιο είναι η αίτησή μου, και αυτό που πιστεύω είναι ότι λένε το ίδιο παραμύθι σε όλους τους πελάτες.

Μετά από 10 μέρες περίπου που είχα κάνει την αίτηση κατάφερα να πιάσω γραμμή (μετά από αναμονή 0,5 ώρας εννοείται) όπου μου είπαν ότι έχουν λάβει την αίτηση (και όντως έτσι πρέπει να ήταν γιατί μου είπαν το όνομά μου, ενώ εγώ τους είχα δώσει μόνο τον αριθμό) και από εκεί και πέρα ότι θα καταχωρηθεί μέχρι το τέλος της εβδομάδας.

Τώρα έχει περάσει ακόμη μία εβδομάδα περίπου και δεν έχει αλλάξει κάτι, γραμμή να ξαναπιάσω το θεωρώ αδύνατο και όντως είναι γιατί προσπάθησα κανα δυο φορές.

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι έχει δοθεί προτεραιότητα και βαρύτητα στο 2play, και όσον αφορά στους υπόλοιπους απλά δεν τους νοιάζει.

Αν δεν έχουν το απαραίτητο ανθρώπινο δυναμικό για την εξυπηρέτηση των πελατών, αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα, δικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να εξυπηρετηθώ και όχι μόνο αυτό αλλά δεν μπορώ να ενημερωθώ κιόλας.

Και το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω, πάντως θα το σκεφτώ πααααααααααααρα πολύ για να κάνω αίτηση για 2play όταν θα έχω τη δυνατότητα.

29gk
08-05-07, 20:08
Μηπως δυο παροιμιες βοηθησουν την κατασταση ?

1 ) Δεν ισχυει το " Αντρα θελω τωρα τονε θελω" καθως αυτη τη στιγμη , κυριως η forthnet εχει δεχτει και εξακολουθει να δεχεται ΤΕΡΑΣΤΙΟ ογκο αιτησεων ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

2) Ισχυει το " Κι αν εισαι και παπας, με την αραδα σου θα πας" καθως περαν απο τις νεες αιτησεις υπαρχουν και εκεινες των ταλαιπωρημενων επι 2 και 3 μηνες πριν την εφαρμογη του νεου RUO που μολις τωρα παιρνουν σειρα.

Sam_GR
08-05-07, 20:30
Το ίδιο πρόβλημα κι εγώ.Έχω πάνω απο 2 εβδομάδες και δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα η αίτηση μου.Και μην μου πείτε έχει δουλειά.Ελεος είπαμε.16 μέρες είναι αυτές πόσο καιρό θέλουν.

mrsaccess
08-05-07, 20:35
Πως κάνετε έτσι; Εδώ το Σεπτέμβριο μου έκαναν πάνω από 40 ημέρες! :p
Βλέπω πως τα πράγματα δυστυχώς δεν έχουν βελτιωθεί! Ακριβώς τα ίδια τράβηξα και εγώ. Τηλέφωνα επί τηλεφώνων και άκρη δεν έβγαινε. :)

Sam_GR
08-05-07, 20:40
Εγώ προσωπικά ζητώ ειλικρίνεια.Να μου πούν πότε θα φύγει η αίτηση μου απο τον ΟΤΕ.Αφου όλοι το ξέρουμε πως τα ξήνουν εκεί πέρα.Αμα ήταν σοβαροί θα στρωνονταν στην δουλειά.Και στο κάτω κάτω να μην λένε μέσα σε διάστημα 15-20 εργάσιμων ημερών.Ας λένε σε 2-3 μήνες.

Eucklides
09-05-07, 00:04
:oneup:
τωρα βρηκαμε νεο κολπο ανανεωνουν την ημερα παραλαβης της αιτησης
εκανα αιτηση 18/4 παρεληφθει α' φορα 28/4 ,β 4/5 ,γ 7/5 ευτυχως την παραλαμβανουν καθε 3 ημερες ....
φανταστητε μεχρι ποτε θα περιμενα αν την παρελαμβαναν καθε 15 η καθε μηνα :vava:

ditheo
10-05-07, 22:09
:evil:

έχουν περάσει τόσες ημέρες και τώρα ακούω το νέο ποιήμα της forthnet :



Ναι έχουμε λάβει την αίτηση σας στις 19/04 αλλά υπάρχει μεγάλος φόρτος εργασίας και αιτήσεις που περιμένουν να καταχωρηθούν και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι


Το κορυφαίο μου το είπε μια Υπεύθυνος, επειδή έχει αργήσει η αίτηση σας , θα σας κάνουμε δώρο 1 μήνα ακόμα... Φυσικά δεν δέχθηκα την προσφορά... δεν το κάνω για να κερδίσω κάτι.

Το κάνω για να δω τί θα γίνει με την αίτηση μου..

ditheo
11-05-07, 14:52
τουλάχιστον βρήκα έναν τρόπο να μειώσω την αναμονή προς το κέντρο τους...

τηλεφωνείτε στο 2119559000 και 1 δεν ακούς το "γείωμα" όλες οι γραμμές είναι απασχολημένες
2 έχει μικρότερη αναμονή...

τους λέτε να σας συνδέσουν σε όποιο τμήμα θέλετε.

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά

sxbcl
11-05-07, 15:02
τουλάχιστον βρήκα έναν τρόπο να μειώσω την αναμονή προς το κέντρο τους...

τηλεφωνείτε στο 2119559000 και 1 δεν ακούς το "γείωμα" όλες οι γραμμές είναι απασχολημένες
2 έχει μικρότερη αναμονή...

τους λέτε να σας συνδέσουν σε όποιο τμήμα θέλετε.

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά
Δεν ισχύει αυτό,καθώς στο ίδιο call center σε συνδέουν είτε καλέσεις απευθείας είτε στο 2119559000

ditheo
11-05-07, 15:49
ο αριθμός είναι το κεντρικό τηλεφωνικό κέντρο της forthnet...

συνδέεσαι στο ίδιο τμήμα αλλά με μικρότερη αναμονή και χωρίς να σε γειώνουν

@ ADSLgr.com All rights reserved.