PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΛΕΦΤΗΣ-περιπτεράς..



maxcp
07-05-07, 14:50
Καλησπέρα. Ίσως να είναι το πιο παράξενο οφ τόπικ αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι.
Στην γειτονιά μου ο μοναδικός περιπτεράς ΚΛΕΒΕΙ από μέσα από τις ζελατίνες τα dvd,ένθετα κλπ.. Φυσικά και όταν θέλω να πάρω εφημερίδα και δουλεύω δεν υπάρχει πρόβλημα ,παίρνω από αλλού.. Όταν όμως είναι Κυριακή η Σάββατο και το πρωι δεν τυχαίνει να πάω κάπου με το αμάξι ούτως ώστε να πάρω από αλλού εφημερίδα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ αγοράζω από εκεί γιατί είναι το μοναδικό περίπτερο(το άλλο είναι μακριά). Γενικά σιχαίνομαι το κλέψιμο και ειδικά αυτό που κάνει αυτός ο τύπος(αλβανός που και καλά δεν μιλάει καλά ελληνικά και λέει ΝΤΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΙ) που δεν σέβεται τπτ! Τλσπ δεν είναι θέμα ότι το κάνει σε εμένα, το κάνει ΠΑΝΤΟΥ από όλες τις εφημερίδες κλέβει τα ένθετα και τα dvd(πχ σήμερα το έθνος έδινε εθνοσπορ-ΚΑΝΕΝΑ έθνος δεν είχε το περιοδικό μέσα!!)..
Μπορώ να τον καταγγείλω καπου? τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? τον αφήνει ο νόμος να κλέβει έτσι ασύστολα? Υποψιν, το περίπτερο είναι δικό του.
Του την εχω πει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ και δεν ψωνίζω οτνα βλέπω ότι το έχει κλέψει ΑΛΛΑ κάνει ότι δεν καταλαβαίνει ελληνικά!!

k_koulos
07-05-07, 14:52
αρχικά στο πρακτορείο διανομής, και στα ίδια τα έντυπα.

μετά στο σύλλογο εφημεριδοπωλών

και τέλος με αφισάκια στην γειτονία [αφου δεν ξέρει ελληνικά δεν κινδυνεύεις ;) ]

Dimis
07-05-07, 15:19
Πέστου αργά και δυνατά...

Ε ΦΙΛΟ!! ΤΟ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ DVD-MAGAZIN ΜΕΣΑ, ΕΓΩ ΘΕΛΕΙ DVD ΑΛΛΙΩΣ POLICIA TELEPHON !!

Τωρα αν στη γειτονιά οι Ελληνες είστε μειονότητα και οι Αλβανοι είναι το 95% των κατοίκων τότε Τομπουλογλου, αυτοκίνητο κι επόμενο περίπτερο...

ckbond
07-05-07, 15:28
Θα συμφωνήσω και με τους δύο προλαλήσαντες, σαν πρώην περιπτεράς δεν έχεις και άλλες επιλογές πέραν από αυτές που λέει ο φίλτατος k_koulos ...

Αλλά του επίσης φίλτατου Dimis είναι όλα τα λεφτά...και στις δύο περιπτώσεις...

thama
07-05-07, 15:38
Επειδή η μητέρα μου είχε 22 χρόνια ψιλικατζίδικο, και, ουσιαστικά, μεγάλωσα εκεί μέσα πρέπει να αναφέρω τα ακόλουθα:
Υπάρχει πρώτα από όλα η περίπτωση του δόλου που σωστά αναφέρεις. ΑΝ η εφημερίδα είναι σε nylon και αυτό δεν είναι φθαρμένο, τότε η πιθανότητα να έχει κάνει τη "δουλειά" ο περιπτεράς είναι p ~ 0.9 [μπορεί να έχει γίνει στο προηγούμενο βήμα-> πρακτορείο]

Υπάρχει όμως και η περίπτωση της απώλειας κατα τη μεταφορά. Εξηγούμαι:$
Οι εφημερίδες μετακινούνται σε πακέτα των που ξεκινούν από 5-6 φύλλα, (κυρίως κυριακάτικες) κα μπορεί να φτάσουν τα 20 και τα 30 [Σε κάθε περίπτωση το τελικό μέγεθος του πακέτου είναι το ίδιο]. Σκέψου τώρα πως αυτά μεταφέρονται από σημείο σε σημείο. .... άκριβως.... έτσι, τα πετάνε από το ένα σημείο στο άλλο. Αν το DVD, ή το ένθετο περιοδικό δεν είναι καλά βαλμένο μέσα στην εφημερίδα, τότε μπορεί να έχει παραπέσει, ή να έχει μπεί σε άλλη εφημερίδα [και η οποία θα έχει 2!].

Τι μπορείς να κάνεις:
Σε κάθε περίπτωση ΨΑΧΝΕΙΣ για το DVD


1. Πρώτα από όλα, αν η εφημερίδα είνα σε nylon να βεβαιώνεσαι ότι είναι καλά κλεισμένο και δεν έχει τρύπα. ΑΝ είναι καλά κλεισμένο και λείπει, δεν μπορείς να αποδείξεις ότι φταίει ο περιπτερας....

2. Αν δεν είναι καλά σφραγισμένο και έχει μια λεπτή τρυπούλα σε κάποια άκρη από την οποία χωράει ίσα ίσα το DVD, τότε με πιθανότητα p>0.9 το DVD λείπει και με p= 100% φταίει ή ο περιπτεράς, ή κάποιος από την αλυσίδα διακίνησης.

3. Δες στην επόμενη, αν ισχύουν τα ίδια. πχ από την πάνω πάνω λείπει. Από την ακριβώς απο κάτω λείπει ? από την αμέσως πιο κάτω? Αν λείπουν από όλες, Ρίξε μια καλή καταγγελία στον πράκτορα.

manoulamou
07-05-07, 16:06
Στην γειτονια μας ενας περιπτερας επειδη βαρεθηκε να του κλεβει ο πασαενας
τα ενθετα (ψηφιακα και εντυπα) και ιδιως τα πιτσιρικια για την πλακα τους
με αποτελεσμα την δυσαρεσκεια και αρα απωλεια πελατων
απλα τα εβγαζε μονος του εξ αρχης και οταν αγοραζες σου τα εδινε στο χερι χωριστα!!!
Ολ αυτα βεβαια μεχρι που βαρεθηκε την διαδικασια
και τα ξανα-αφησε στην τυχη τους:lol:

ckbond
07-05-07, 16:06
Επειδή η μητέρα μου είχε 22 χρόνια ψιλικατζίδικο, και, ουσιαστικά, μεγάλωσα εκεί μέσα πρέπει να αναφέρω τα ακόλουθα:
Υπάρχει πρώτα από όλα η περίπτωση του δόλου που σωστά αναφέρεις. ΑΝ η εφημερίδα είναι σε nylon και αυτό δεν είναι φθαρμένο, τότε η πιθανότητα να έχει κάνει τη "δουλειά" ο περιπτεράς είναι p ~ 0.9 [μπορεί να έχει γίνει στο προηγούμενο βήμα-> πρακτορείο]

Υπάρχει όμως και η περίπτωση της απώλειας κατα τη μεταφορά. Εξηγούμαι
Οι εφημερίδες μετακινούνται σε πακέτα των που ξεκινούν από 5-6 φύλλα, (κυρίως κυριακάτικες) κα μπορεί να φτάσουν τα 20 και τα 30 [Σε κάθε περίπτωση το τελικό μέγεθος του πακέτου είναι το ίδιο]. Σκέψου τώρα πως αυτά μεταφέρονται από σημείο σε σημείο. .... άκριβως.... έτσι, τα πετάνε από το ένα σημείο στο άλλο. Αν το DVD, ή το ένθετο περιοδικό δεν είναι καλά βαλμένο μέσα στην εφημερίδα, τότε μπορεί να έχει παραπέσει, ή να έχει μπεί σε άλλη εφημερίδα [και η οποία θα έχει 2!].

Τι μπορείς να κάνεις:
Σε κάθε περίπτωση ΨΑΧΝΕΙΣ για το DVD


1. Πρώτα από όλα, αν η εφημερίδα είνα σε nylon να βεβαιώνεσαι ότι είναι καλά κλεισμένο και δεν έχει τρύπα. ΑΝ είναι καλά κλεισμένο και λείπει, δεν μπορείς να αποδείξεις ότι φταίει ο περιπτερας....

2. Αν δεν είναι καλά σφραγισμένο και έχει μια λεπτή τρυπούλα σε κάποια άκρη από την οποία χωράει ίσα ίσα το DVD, τότε με πιθανότητα p>0.9 το DVD λείπει και με p= 100% φταίει ή ο περιπτεράς, ή κάποιος από την αλυσίδα διακίνησης.

3. Δες στην επόμενη, αν ισχύουν τα ίδια. πχ από την πάνω πάνω λείπει. Από την ακριβώς απο κάτω λείπει ? από την αμέσως πιο κάτω? Αν λείπουν από όλες, Ρίξε μια καλή καταγγελία στον πράκτορα.


Θα είχες δίκιο αν στα Χ φύλλα που θα παραλάμβανε ο εν λόγω περιπτεράς μερικά δεν είχαν το ένθετο, αλλά αν κατάλαβα καλά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, απλά δεν υπάρχει πουθενά ένθετο σε κανένα φύλλο...

Οπότε μιλάμε καθαρά για δόλο εκ μέρους του περιπτερά...

Επίσης όταν συνέβαινε κάτι τέτοιο, δηλαδή να έχουν χαθεί τα ένθετα από το πρακτορείο, είτε το κεντρικό είτε το συνοικιακό του τα επέστρεφα πίσω, δεν μου πέρναγε ούτε κατά διάνοια από το μυαλό να τα πουλήσω...
Αν γινόταν μάλιστα και συστηματικά τότε άκουγε τα καντήλια του και ερχόταν στα ίσα του...

ckbond
07-05-07, 16:11
Στην γειτονια μας ενας περιπτερας επειδη βαρεθηκε να του κλεβει ο πασαενας
τα ενθετα (ψηφιακα και εντυπα) και ιδιως τα πιτσιρικια για την πλακα τους
με αποτελεσμα την δυσαρεσκεια και αρα απωλεια πελατων
απλα τα εβγαζε μονος του εξ αρχης και οταν αγοραζες σου τα εδινε στο χερι χωριστα!!!
Ολ αυτα βεβαια μεχρι που βαρεθηκε την διαδικασια
και τα ξανα-αφησε στην τυχη τους:lol:

Πάρα πολύ σωστό, έτσι είχα καταντήσει να κάνω και εγώ, και όταν πούλαγα ένα έντυπο πάντα έδινα και το ένθετο που το συνόδευε...

stayros68
07-05-07, 20:06
καλησπερα πρωτον το περιπτερο δεν ειναι δικο του απλα το εχει νοικιασμενο και δευτερον μπορεις να κανεις καταγγελια στην ενωση εφημεριδοπολων και τριτον στις ιδιες της εφημεριδες αν κανεις επισημη καταγγελια μεχρι και την αδεια μπορει να του αφαιρεσουν γιατι τωρα και τα περιπτερα χρειαζονται αδεια για τα προιντα που πουλανε:closed: :rainy:
:closed:

teo_L20
07-05-07, 21:10
Eγω προτέινω μια γερη καταγγελια στην αστυνομια ή στο πρακτορειο διανομης ή οπως ειπαν και οι προλαλησαντες στις εκδοτριες εταιρειες. Καταρχην μαζεψε αποδειξεις.Μια φωτογραφια απο το μπαγκο με την εφημεριδα χωρις το DVD στο οποιο αποδυκνυεται οτι λειπει το μεσο.Μετα μαζεψε υπογραφές απο γειτονους πελατες του εν λογω κυριου και Καλη Τυχη!

k_koulos
07-05-07, 21:32
ακόμα αν απο οτι κατάλαβα μιλάμε για περιοχή με κόσμο και με έλειψη σε περιπτέρο, δώσε μας ακριβές στίγμα να δείς πότε θα στήσουμε 2-3 μαγαζία :lol:

Psychaos
07-05-07, 21:56
Ενα λεπτο περιπτερας τα dvd πως τα βουτας??:twisted:

sdikr
07-05-07, 22:01
Ερώτηση, εγώ γνωρίζω οτι για να πάρεις περιπτερό χρείαζεται να έχεις κάποια προσόντα, μήπως ο αλλοδαπός είναι απλά εργαζόμενος και σωστά σου λέει εγώ δεν ξέρω;

Ρίξε μια ματιά πρώτα σε αυτό πριν πέσεις στα κλασικά συμπεράσματα,

Dimis
07-05-07, 22:09
Μα υπάρχει πλέον ΕΛΛΗΝΑΣ που να κάνει τέτοιες δουλειές??
Τα ίδια και στην Αγγλία... μόνο ΠΑΚΙΖ και HINDU στα news agencies...

sdikr
07-05-07, 22:12
Μα υπάρχει πλέον ΕΛΛΗΝΑΣ που να κάνει τέτοιες δουλειές??
Τα ίδια και στην Αγγλία... μόνο ΠΑΚΙΖ και HINDU στα news agencies...

O Ελλήνας έχει την ιδιοκτησία, ο αλλός είναι υπάλληλος, κατάλαβαινεις την διαφορά πιστέυω

maxcp
07-05-07, 22:15
sdikr ειναι ιδιοκτήτης..Τουλάχιστον ετσι ξέρει ολη η γειτονιά(και δουλευει και ολη η οικογένεια του εκεί)..
Αρχικά πήρα τηλ στο Αργος,αλλα επειδη αδιαφόρησαν,έστειλα μειλ στο ΕΘΝΟΣ(που πήγα σήμερα να πάρω και δεν ειχε μέσα κανενα ΕΘΝΟΣΠΟΡ) και ισως αυριο επικοινωνήσω με σύλλογο εφημεριδοπωλών(οπως πρότεινε ο k_koulos ) ...
Κατι πρέπει να γίνει επιτέλους,δεν ειναι κατάσταση αυτή! Και καλά εγω κοιταω αν τα έχει πριν(τα ένθετα) πριν αγοράσω την εφημερίδα,καποια γιαγγιούλα η παιδάκι που τους στέλνει τριτος και μετά τα ακούνε αθελά τους?

k_koulos
07-05-07, 22:20
αν και δεν διαβάζω Εθνος, το εθνοσπορ απο οτι θυμάμαι περιοδικό δεν είναι ένθετο; Για ποιό λόγο να τα πάρει όλα; εκτός αν μοιράζουν DVD και τα ένθετα.

Παλία ήξερα οτι για να επιστρέψεις μια εφημερίδα [στο πρακτορείο που την είχες χρεωθεί] έπρεπε να είναι κομπλέ , άλλαξε αυτό; ή δεν γίνονται επιστροφές πία;

Τώρα για το ιδιοκτησιακό τέλος, μπορεί να είναι όντως δικό του, αλλά η άδεια να μιλάει σε άλλο όνομα και αφού δεν υπάρχει άλλος ενδιαφερόμενος στην γειτονία να του κάνει καταγγελία δεν τον νοιάζει.

manoulamou
07-05-07, 22:40
Εγω απ ο,τι θυμαμαι τα περιπτερα δεν εχουν ιδιοκτητες
μια εκχωρηση αδειας για συγκεκριμενη θεση παιρνουν λογω συγκεκριμενων κοινωνικων συνθηκων
(αναπηροι πολεμου, πολυτεκνοι ή κατι παρομοιο):hmm:
Τωρα ποιος εισπραττει και ποιος το δουλευει στην τελικη ειναι μεγαλη συζητηση!

KLG
07-05-07, 22:45
Μα υπάρχει πλέον ΕΛΛΗΝΑΣ που να κάνει τέτοιες δουλειές??
Τα ίδια και στην Αγγλία... μόνο ΠΑΚΙΖ και HINDU στα news agencies...

Βtw για αυτές τις φυλές λανσάρουμε την κωδική ονομασία "Σουηδοί" για να αναφερόμαστε σε αυτούς χωρίς να μας παίρνουν χαμπάρι. Ήρθε απο Midlands και προσπαθούμε να το διαδώσουμε και στο Νότο. Στόχος μας είναι σε 5 χρόνια να έχει αντικαταστήσει το pakiz (πακιζ οχι πάϊκιζ) οπότε ασε τους νέους να βρουν κάτι άλλο. :lol:

Φαντάσου να λες τον Ινδο, Σουηδό και να σου απαντάει δεν είμαι Πακιστανός ΡΕΕΕΕ...

Xguru
07-05-07, 22:46
A εγώ τα ανοίγω ή τα κουνάω και τα μπαλαμουτιάζω (αν έχουν συσκευσία) να δώ αν έχουν τα "καλούδια" που θέλω.
Αν δω ότι τα έχουν τσουρνέψει πάω στον περιπτερά και του λέω να μου βρει μια που να έχει και πάντα με εξυπηρετεί ο άνθρωπος.
Το ίδιο να κάνεις κι εσύ.

Γιατί να μπλέξεις αφού ούτε διατεθιμένος να ξενιτευτείς κυριακάτικα είσαι, και μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

maxcp
07-05-07, 22:55
k_koulos ναι ένθετο και δεν ήταν μέσα..Τωρα για τις επιστροφές δεν ξέρω..
manoulamou και εγώ ετσι το ξέρω,αλλα ισως το εχει νοικιάσει οπότε ιδιοκτήτης της επιχείρησης ειναι..

john dubi
08-05-07, 10:12
Αμα δεν καταλαβαινει ελληνικα να παει εκει που ηρθε. Τι περιμενει? Να μαθουν οι ελληνες τη γλωσσα του?

KLG
08-05-07, 13:48
Εσένα στην έχει βαρέσει λιγάκι η Ελβετία, πρόσεχε μην σου πούνε κανα τέτοιο και σενα εκει κάτω. Να μην ξεχνάτε, οτι όλοι Αλβανοί είμαστε για αυτούς.

Εμπρος για την μεγάλη Αλβανία...

btw το πρόβλημα ποιο είναι? Οτι βουτάει τα ντιβιντια ή οτι είναι Αλβανός, γιατί αυτά τα "εγκω ντεν καταλαβαίνει κτλ κτλ" υποδηλώνει έναν ρατσισμό. Οχι και τεράστιο γιατί έχει περάσει στην καθημερινή μας κουλτούρα να τους τα χώνουμε, αλλά αρκετό για να μην τον ανεχόμαστε σε αυτό το φόρουμ που έχουμε και ευαισθησίες ;)

manoulamou
08-05-07, 14:34
Παλιοτερα οταν καναμε εκθεσεις βιβλιου στο χωρο των σχολειων μας
για να ξεστραβωνονται λιγο και τα βλασταρια μας
υπηρξε προεδρινα συλλογου γονεων(καλλιτεχνις βραβευθεισα και απο την Ακαδημια Αθηνων)
η οποια μισοκρυβε ή εξαφανιζε παιδικο βιβλιο με τον τιτλο
"Γεννηθηκαμε ρατσιστες; (http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=42526&mscssid=4FR6VGTH6G9H9H7NE3PCMRF8P7T1B5T2)" ... γιατι προφανως πιστευε πως αυτη δεν ηταν:rofl:

john dubi
10-05-07, 10:09
Το πρωτο πραγμα που μαθαινεις σε μια ξενη χωρα που εχεις σκοπο να μεινεις ειναι η γλωσσα. Δεν εγραψα ουτε για αλβανους ουτε για πακιστανους ουτε ειμαι ρατσιστης! (ξενος ειμαι και εγω στην Ελβετια!) Δεν γουσταρω ομως το δουλεμα "εγκω ντεν καταλαβαίνει" ενω καταλαβαινει περισσοτερα απο μενα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.