PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκέντρωση για τους πιταρισμένους κόμβους ΟΤΕ στην Κρήτη



grandstyle
07-05-07, 19:25
Επειδη απ οτι φενεται ο οτε αν και εχει περασει μεγαλο χρονικο διαστημα δεν ειναι σε θεση και δεν θελει να αυξησει το bw στα dslams γιατι απλα δεν θελει να βαλει το χερι στην τσεπη και εφοσον δεν υπαρχει διαφορετικη λυση , προτεινω να συγκεντρωθει ενας αριθμος χρηστων και να παμε στα κεντρικα του ΟΤΕ στο Ηρακλειο ,οπως επισης την ιδια ημερα και ωρα στα Χανια-Ρεθυμνο κλπ.

Μην περιμενετε ο οτε να κανει κατι αν δεν κανουμε κατι εμεις και πιεστει !


Πειτε εδω ποιος θελει να παρει μερος στην διαμαρτυρια οπως επισης ημερα και ωρα !

eurochild
08-05-07, 09:47
πολύ καλη σκέψη, αν και δε νομίζω πως θα βγεί κάτι είμαι σύμφωνος και ανοιχτός σε ώρες και μέρες.

sotstorm7
08-05-07, 11:27
και εγω ειμαι μεσα

kostas007
09-05-07, 01:41
δε νομιζω να μαζευτει κοσμος...
καλυτερα να παρουμε ολοι μαζι τηλεφωνο και να τους κραξουμε ταυτοχρονα

Anarki
09-05-07, 02:46
Παίζει να μαζευτεί κόσμος (ξέρω πολλούς συμφοιτητές μου που θα έρθουν σίγουρα) αν βρεθεί κάποιος να το οργανώσει κατάλληλα. Ας αναλάβει κάποιος λοιπόν για τα Χανιά.
Εγώ μέσα εκτός απροόπτου οποιαδήποτε μέρα.

Koala_
12-05-07, 09:12
Δεν έχετε καταλάβει κάτι.

Τον σχεδιασμό, τον έχει η Αθήνα, αυτή λέεί τί και πόσο θα δωθεί σε κάθε περιοχή. Οπότε εγώ το βλέπω για άδικο κόπο...

No-Name
12-05-07, 09:17
Γιατί δεν στέλνετε μια ομαδική επιστολή στο κέντρο σχεδιασμού-ανάπτυξης του ΟΤΕ στο μέγαρο?

kewl
12-05-07, 18:55
Τώρα θα φανώ κακός άλλα δεν μπορώ να κρατηθώ.

Χθές τουλάχιστον απ τις 11 το πρωί μέχρι και τις 6 το απόγευμα(που πήρα τηλέφωνο εγώ για βλάβη)είχε μπλοκάρει μια κάρτα που επηρέαζε 64 συνδέσεις (δεν ξέρω αν ήταν συνδέσεις στο θερίσσου που είμαι εγώ ή γενικότερα στο Ηράκλειο)και δεν βρέθηκε ούτε ένα μην πώ τώρα απο τους υπόλοιπους 63 να πάρει τηλέφωνο να παραπονεθεί ή να δώσει βλάβη.
Και μου θέλετε και συγκεντρώσεις διαμαρτηρίας?

grandstyle
12-05-07, 19:01
γινε πιο συγκεκριμενος. καρτα που επηρεαζε 64 συνδεσεις ?τι ειδους προβλημα ειχες ? αποσυνδεσεις?

σε ποιον αριθμο πηρες τηλεφωνο?

και πως εμαθες οτι κανεις αλλος δεν πηρε τηλ ?αν τους ρωτησες σαφως και θα σου ελεγαν οτι δεν εχουν ενοχληθει απο κανεναν αλλο και ολα ειναι οκ.. παντως τις τελευταιες 4 ημερες παρατηρω καποια βελτιωση στη συνδεση μου(θερισσος)

kewl
12-05-07, 19:07
γινε πιο συγκεκριμενος. καρτα που επηρεαζε 64 συνδεσεις ?τι ειδους προβλημα ειχες ? αποσυνδεσεις?

σε ποιον αριθμο πηρες τηλεφωνο?

και πως εμαθες οτι κανεις αλλος δεν πηρε τηλ ?αν τους ρωτησες σαφως και θα σου ελεγαν οτι δεν εχουν ενοχληθει απο κανεναν αλλο και ολα ειναι οκ.. παντως τις τελευταιες 4 ημερες παρατηρω καποια βελτιωση στη συνδεση μου(θερισσος)

Στον Isp μου πήρα τηλέφωνο ο οποίος με τη σειρά του πήρε το αρμόδιο τμήμα του οτέ του είπαν οτι δέν είχαν καμία αναφόρα για βλάβη.Ούτε στον Isp είχαν αναφορά για βλάβη.
Ναί η σύνδεση των 2mb πίανει πλέον 600κbps αλλά μην ξεχνάμε και πόσοι έφυγαν 4ήμερα με την ευκαιρία των εκλογών.
Το πρόβλημα ήταν συγχρονισμού.Μόλις συγχρόνιζε πριν πάρει καλά καλά Ip αποσυγχρόνιζε.


ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ:
Όταν λεώ οτι επηρέαζε 64 συνδέσεις ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΡΗΣΤΗΣ το λέω με σιγουριά γιατι προφανώς δεν μίλησα με τον οποιονδήποτε για να πιστέψω ότι μου αράδιασε.

grandstyle
12-05-07, 19:17
απ οσο γνωριζω δεν υπαρχει "πρωτοκολλο επικοινωνιας" μεταξυ παροχου και οτε. δλδ δεν υπαρχει περιπτωση ο παροχος σου να καλεσε εδω τα τοπικα και να ενημερωθηκε.οποτε σε δουλεψαν..

προφανως μιλησες με τον προισταμενο Αλ******* .χειροτερα δλδ γιατι αυτος ειναι που λεει τις περισσοτερες λαλακιες.

εγω δεν ειχα προβληματα αποσυνδεσεων. το προβλημα των ταχυτητων ειναι γνωστο εδω και καιρο στον οτε .. δεν εχουν ολα τα siemens προβλημα. το simens 1 kai siemens 4 ειναι αψογα.

αληθεια σε πιο siemens εισαι εσυ ?

kewl
12-05-07, 19:21
απ οσο γνωριζω δεν υπαρχει "πρωτοκολλο επικοινωνιας" μεταξυ παροχου και οτε. δλδ δεν υπαρχει περιπτωση ο παροχος σου να καλεσε εδω τα τοπικα και να ενημερωθηκε.οποτε σε δουλεψαν..

προφανως μιλησες με τον προισταμενο Αλ******* .χειροτερα δλδ γιατι αυτος ειναι που λεει τις περισσοτερες λαλακιες.

εγω δεν ειχα προβληματα αποσυνδεσεων. το προβλημα των ταχυτητων ειναι γνωστο εδω και καιρο στον οτε .. δεν εχουν ολα τα siemens προβλημα. το simens 1 kai siemens 4 ειναι αψογα.

αληθεια σε πιο siemens εισαι εσυ ?


Ωραία για να τελειώνουμε μίλησα με γνωστό μου που δουλεύει στην φόρθνετ στο βλαβοληπτικό στην επικοινωνία με ΟΤΕ και προφανώς τον πήρα στο προσωπικό του τηλέφωνο και όχι στο κέντρο της εταιρείας και μου έλυσε το πρόβλημα μέσα σε 5 λεπτά .Οκ πίστηκες τώρα?
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω σε siemens-2 πέφτω.

Equilibrium1981
12-05-07, 19:25
Να δώσω κι ένα tip.Όλοι οι εναλλακτικοί που έχουν αντίστοιχα τμήματα (adslline-βλαβολιπτικα) μιλάνε απ'ευθείας με διαχείρηση DSLAM είτε Αθήνας είτε Θεσσαλονίκης...... :)

grandstyle
12-05-07, 19:37
Να δώσω κι ένα tip.Όλοι οι εναλλακτικοί που έχουν αντίστοιχα τμήματα (adslline-βλαβολιπτικα) μιλάνε απ'ευθείας με διαχείρηση DSLAM είτε Αθήνας είτε Θεσσαλονίκης...... :)

Equilibrium1981 εισαι σιγουρος γι αυτο ? εγω ξερω οτι ο καθε παροχος δινει βλαβη σε ενα ειδικο τμημα του οτε και εκεινοι με τη σειρα τους το προωθουν στο συγκεκριμενο τοπικο τμημα οτε για να ελεγθει .. μετα στελνουν μια αναφορα για αρθεισα γραμμη ..ελεγθηκε και ειναι οκ δλδ και αυτο ειναι ολο τπτ περισσοτερο.

Equilibrium1981
12-05-07, 19:40
Για να το λεω ξέρω πολλά παραπάνω.......:)

grandstyle
12-05-07, 19:41
για πες μας λοιπον πιοι isps το κανουν αυτο :)

kewl
12-05-07, 19:47
Equilibrium1981 εισαι σιγουρος γι αυτο ? εγω ξερω οτι ο καθε παροχος δινει βλαβη σε ενα ειδικο τμημα του οτε και εκεινοι με τη σειρα τους το προωθουν στο συγκεκριμενο τοπικο τμημα οτε για να ελεγθει .. μετα στελνουν μια αναφορα για αρθεισα γραμμη ..ελεγθηκε και ειναι οκ δλδ και αυτο ειναι ολο τπτ περισσοτερο.

Tο θέμα μας είναι αν σου λέω αλήθεια ή΄ψέμματα?
Υπάρχει πιστεύεις κάποιος λόγος να σε παραμυθιάσω?
Στο θέμα μας: Η αποψή μου είναι ότι και να κάνεις δεν πρόκειται να λυθεί πρόβλημα που αφορά τις ταχύτητες.
Προσωπικά έπαψα να δίνω βλάβες και να οδύρωμαι για ταχύτητες και περιμένω να με καλύψει κάποιος εναλλακτικός (ελπίζω να τηρήσει όσο γίνεται η φορθνετ το χρονοδιάγραμμα της) για να την κάνω με ελαφρά απο τον πΟΤΕ που είναι μαθηματικά βέβαιο πως αν συνεχίσει με την ίδια πολιτική που έχει τώρα σύντομα θα φυγουράρει αγκαζέ με την ολυμπιακή.

Equilibrium1981
12-05-07, 19:49
Όλοι όσοι δίνουν ΑΡΥΣ.Σε κάλυψα?

kewl
12-05-07, 19:50
για πες μας λοιπον πιοι isps το κανουν αυτο :)

Για να γίνει ένα ρεσέτ της πόρτας δεν χρειάζεται να γίνει απο το dslam .Μπορεί να γίνει και απο το κέντρο διαχείρησης dslam μέσω υπολογιστή.Δεν σου είπα οτι μου έλεγξαν την πόρτα...

grandstyle
12-05-07, 19:52
Όλοι όσοι δίνουν ΑΡΥΣ.Σε κάλυψα?

λολ οχι ..

μαλλον δεν εισαι σωστα ενημερωμενος καθως η hol δεν λειτουργει ετσι. για τους αλλους δεν ξερω. ας μας πει καποιος αλλος.

Equilibrium1981
12-05-07, 19:56
Ok.....αφού λοιπόν ξέρεις πως δουλέυει η hol για πές μας κι εμάς που δεν είμαστε ενημερωμένοι να ενημερωθούμε :D

karavagos
12-05-07, 19:58
απ οσο γνωριζω δεν υπαρχει "πρωτοκολλο επικοινωνιας" μεταξυ παροχου και οτε. δλδ δεν υπαρχει περιπτωση ο παροχος σου να καλεσε εδω τα τοπικα και να ενημερωθηκε.οποτε σε δουλεψαν..


Κι'όμως υπάρχει. Αυτό που λέει ο φίλος παρακάτω.


Να δώσω κι ένα tip.Όλοι οι εναλλακτικοί που έχουν αντίστοιχα τμήματα (adslline-βλαβολιπτικα) μιλάνε απ'ευθείας με διαχείρηση DSLAM είτε Αθήνας είτε Θεσσαλονίκης...... :)
Ακριβώς.

grandstyle
12-05-07, 19:58
αν διαβαζες τα προηγουμενα ποστ θα καταλαβαινες πως λειτουργει.αλλα τερμα τα off topic :)

Equilibrium1981
12-05-07, 20:01
Λοιπόν όταν κι εσύ δουλέψεις σε κάποιον εναλλακτικο θα δείς πω λειτουργεί :D Ελπίζω τώρα να σε υπερκάλυψα.....

grandstyle
14-05-07, 15:15
δεν ξερω τι εγινε παντως εμενα η συνδεση μου τις τελευταιες ημερες παει πολυ καλα.. ταχυτητες κοντα στην ονομαστικη.. προφανως αυξηθηκε το bw στο dslam μου :oneup:

ελπιζω μονο να μεινει ετσι και να μην ξαναπαρουσιαστουν τα γνωστα προβληματα

sotstorm7
14-05-07, 15:18
δεν ξερω τι εγινε παντως εμενα η συνδεση μου τις τελευταιες ημερες παει πολυ καλα.. ταχυτητες κοντα στην ονομαστικη.. προφανως αυξηθηκε το bw στο dslam μου :oneup:

ελπιζω μονο να μεινει ετσι και να μην ξαναπαρουσιαστουν τα γνωστα προβληματα

σε ποιο dslam ανηκεις?

grandstyle
14-05-07, 15:20
dslam θερισσου ,siemens 5 (ηρακλειο)

CyberCr33p
14-05-07, 22:58
Και εμένα τις τελευταίες μέρες πιάνει αρκετές φορές πάνω από 70-75kb/s. Αλλά και πολλές φορές πέφτει στα 40-50kb/s. Παλιότερα πάνω από 40kb/s έβλεπα μόνο σε περίοδο που οι φοιτητές έφευγαν για διακοπές.

Johnsin
16-05-07, 19:23
Οραια ολα αυτα που λεμε στο forum αλλα τελικα το δικιο μας που η πως θα το βρουμε???

γιατι απαντιση δεν εχω παρει απο πουθενα.:nono::hmm::twisted:

grandstyle
16-05-07, 20:38
ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ !!!! Ε ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΛΔ !!!

Your connection is: 325 Kbps or 0.3 Mbps
You downloaded at: 40 kB/s


Ο ΟΤΕ ΤΟΥ 2007 :down::down::down::evil:

grandstyle
16-05-07, 20:48
λοιπον ας οργανωθουμε..

ποιος μπορει την Δευτερα 28/05 και ωρα 9-10 το πρωι να βρισκεται εξω απο τα κεντρικα γραφεια του οτε στα λιονταρια ?!

STILO
16-05-07, 22:07
granstyle να με συγχωρεις αλλα μαλλον ο μονος που θα βρισκεται εκει θα εισαι και κανεις αλλος.εξαλου ολοι ειμαστε μεσα αλλα κανεις δεν θελει να γινει κακος σε ανθρωπους που ουτε οι ιδιοι δεν εχουν επιγνωση του προβληματος.το προβλημα ξεκιναει και τελειωνει απο την αθηνα.εκει να πατε εκει να φωναξετε οτι και να κανετε εδω οτι και να πειτε αλλα και οτι να παραπονεθειτε δεν προκειται να αλλαξει τπτ.και το γιατι το ξερουμε ολοι οφειλεται στην ιδιωτικοποιηση του οτε.αρα οτι και να κανεις λυση δεν θα βρεις.αντε και καλο βραδυ.

CyberCr33p
17-05-07, 09:34
Πάντως κάτι έχουν κάνει και πλέον πιάνω και 70kb/s για κάποιες έστω ώρες την μέρα. Όσο και να φωνάξεις δεν τους ενδιαφέρει τουλάχιστον μέχρι να έρθει εταιρία με ιδιόκτητο δίκτυο.

mariosxania
17-05-07, 09:58
Δευτέρα δίνω εξετάσεις δεν μπορώ αλλά μετα τις 10 κάτι γίνεται.Που ακριβώς λές?

kewl
17-05-07, 13:10
Στείλτε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ όπως έκανα και εγώ.Αν έχουν καμια 20ρια καταγγελίες ισως προβληματιστούν .Αλλά έχω ξαναπεί πλέον μην ασχολείστε μ αυτό το θέμα δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη.Προσωπικά περιμένω κάλυψη απο εναλλακτικό.

askianos
18-05-07, 00:43
Εγω ειμαι μεσα.:down:
Ρε παιδια αν συγεντρωθουμε και παμε ολοι μαζι ισως κατι γινει.
Δηλαδη μ@λ@κες ειμαστε να πληρωνουμε για εικονικες ταχυτητες.
Λοιπον ας ορισουμε Δευτερα 28 Μαιου και ωρα 10 το πρωι, οπως
ειπε και ο φιλος μας.
Αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα.

spartacus
18-05-07, 00:50
granstyle να με συγχωρεις αλλα μαλλον ο μονος που θα βρισκεται εκει θα εισαι και κανεις αλλος.εξαλου ολοι ειμαστε μεσα αλλα κανεις δεν θελει να γινει κακος σε ανθρωπους που ουτε οι ιδιοι δεν εχουν επιγνωση του προβληματος.το προβλημα ξεκιναει και τελειωνει απο την αθηνα.εκει να πατε εκει να φωναξετε οτι και να κανετε εδω οτι και να πειτε αλλα και οτι να παραπονεθειτε δεν προκειται να αλλαξει τπτ.και το γιατι το ξερουμε ολοι οφειλεται στην ιδιωτικοποιηση του οτε.αρα οτι και να κανεις λυση δεν θα βρεις.αντε και καλο βραδυ.

αυτοί με την σειρά τους θα διαμαρτυρηθούν στην Αθήνα, έτσι πάει ιεραρχικά, τι δηλαδή να ναυλώσουν καραβι και να πάνε στην Αθήνα; τα παράπονά τους στους αρμόδιους της περιοχής τους θα τα κάνουν και εκείνοι θα τα διαβιβάσουν παρακάτω.

amoyda
18-05-07, 01:00
περιοχη:γιοφυρο

εχω 70kb/s οχι σταθερα

ενα φιλαρακι με forthnet στο 1mbps εχει 45kb/s σταθερα.

ποιον να εμπιστευτεις?

τωρα κατεβαζω απο τα γνωστα sites με 76kb/s

εχω 768/192

askianos
20-05-07, 15:56
Εμενα παλι απο σημερα το πρωι δουλευει κανονικα
Κατεβαζω με 90-95ΚΒ/Sec
Ελπιζω να κρατησει και να παρω μονο τη χαρα.

birbilis
21-05-07, 09:46
Παιδιά, 28/5 είναι του Αγίου Πνεύματος μήπως τα γραφεία του ΟΤΕ είναι κλειστά ήυπολειτουργούν τότε?

CyberCr33p
21-05-07, 11:18
Αυτή τη στιγμή πιάνω 60-80kb/s

grandstyle
21-05-07, 15:04
ακουστε τα ευχαριστα: η hol θα εχει ιδιοκτητο μεχρι τον Αυγουστο στο Ηρακλειο.. δεν ξερω πιες περιοχες παντως εμενα Θερισσο με πιανει !!!

kewl
21-05-07, 18:11
ακουστε τα ευχαριστα: η hol θα εχει ιδιοκτητο μεχρι τον Αυγουστο στο Ηρακλειο.. δεν ξερω πιες περιοχες παντως εμενα Θερισσο με πιανει !!!


Το ίδιο και η φόρθνετ σύμφωνα με το wizard στη σελίδα τους,όπως και η tellas σε επικοινωνία μου μαζί τους.Όλοι μαζί θα ρθουν κλασσικά!

emeliss
22-05-07, 09:58
Από την στιγμή που θα το αποφασίσουν και είναι οι χώροι μέσα στον ΟΤΕ έτοιμοι, το στήσιμο μπορεί να πάρει 2 με 3 μόλις μέρες (μαζί με τις δοκιμές). Θα δούμε.

STILO
26-05-07, 22:41
Παιδια κατεβαζετε τωρα που λοιπουν οι περισσοτεροι γιατι απο δευτερα καηκαμε παλι.3μερο ουαου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.