PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο αλκοόλ πίνουμε συνήθως την εβδομάδα;



kubiak
10-10-04, 19:10
αργή η Κυριακή, οπότε ας κάνουμε μία χαλαρή κουβεντούλα...

Λοιπόν, αν σκεφτούμε ότι σε ένα κουτάκι μπύρας 330ml, το ποσοστό αλκοόλ είναι κατα μέσο όρο 4%, τότε πίνοντας ένα κουτάκι μπύρα, πίνουμε 13,2ml αλκοόλ.

Αντίστοιχα, αν πούμε ότι κατά μέσο όρο ένα ποτήρι ουίσκι είναι 330ml και -επίσης- κατα μέσο όρο το ποσοστό αλκοόλ σε ποτό είναι 40%, τότε πίνοντας ένα ποτήρι ποτού πίνουμε 132ml αλκοόλ.

Το ποσοστό του ποτού σας που είναι πάγος, χυμός, αναψυκτικό, νερό αποφασίστε το μόνοι σας.

Το νόημα της ψηφοφορίας είναι να δούμε πόσο -πραγματικά και περίπου- αλκοόλ πίνουμε.

Ελπίζω να αποφύγουμε τα post του στυλ "1 μπουκάλι την ημέρα" κλπ...

Για άλλα αλκοολούχα ποτά όπως κρασί, ούζο, ρακή, και άλλα είδη ποτηριών (π.χ. σφηνάκια) κλπ, υπολογίστε την ποσότητα αλκοόλ σύμφωνα με το ποσοστό και την ποσότητα που καταναλώνετε.

για να δούμε λοιπόν, πόσο πίνουμε...

Papous
10-10-04, 20:29
2 ποτηράκια βίσκυ μέσο όρο.
Glenfiddich, Lagavulin και Isle of Jura τα favorites.8)
Φοιτητής που δούλευα σε μπαράκια κατέβαζα μποτίλιες από ότι πετρέλαιο έβρισκα μπροστά μου. :mrgreen:

giwrgosth
10-10-04, 21:16
Ένα ποτήρι ουίσκυ 330 ml???? Που βάζουν τόσο ουίσκυ ρε παιδιά να πάω??? :P

kubiak
10-10-04, 21:28
Ένα ποτήρι ουίσκυ 330 ml???? Που βάζουν τόσο ουίσκυ ρε παιδιά να πάω??? :P

χαχαχαχαχα, και να ήταν και ουίσκι...

giwrgosth
10-10-04, 21:39
Έλα ντε??? Πετρέλαιο της κακιάς ώρας :cry:
50-55 ml είναι το κάθε ποτό πάντως.

Wasp667
10-10-04, 21:45
Glenfiddich, Lagavulin και Isle of Jura τα favorites.


Σωστός ο papous...
Δεν μπορεί να πιει ο καθένας lagavulin, θέλει πολύ προπόνηση πριν.
Συμπληρωματικά Johnny gold(σπίτι μόνο) και Cardhu.

kubiak
11-10-04, 09:11
μια καλή ερώτηση θα ήταν:
-Και πόσο θεωρείτε "φυσιολογικό" να πίνουμε την εβδομάδα-

προσωπικά, φυσιολογική κατανάλωση αλκοόλ θεωρώ την απάντηση 4.

elias24
11-10-04, 10:35
2 ποτήρια κρασί την ημέρα (1 με κάθε γεύμα)

chat1978
11-10-04, 13:03
Καθόλου.
Απλά δεν μαρέσει η γέυση κανενός αλκοολούχου ποτού!

kubiak
11-10-04, 13:40
2 ποτήρια κρασί την ημέρα (1 με κάθε γεύμα)

θα συμφωνήσω με αυτό, κάνει καλό και στην καρδία σύμφωνα με τα οσα λένε αρκετά ιατρικά δημοσιεύματα...
κατά προτίμηση κόκκινο;


Καθόλου.
Απλά δεν μαρέσει η γέυση κανενός αλκοολούχου ποτού!

!!!

chat1978
11-10-04, 13:57
kubiak αν σου φαίνεται περίεργο δεν είσαι ο πρώτος. Βασικά μάλλον κάτι σαν εξωγηίνο με αντεμτωπίζουν ενώ οι περίσσότεροι απλά δεν μπορούν να το δεχθούν και διαρκώς μου λένε κάτι πράγματα του τύπου "να σε βγάλω έξω να σε μάθω να πίνεις" λες και χρειάζομαι αυτούς για να μάθω η έχω άποψη χωρίς να έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι υπάρχει και δεν υπάρχει.

Στην χειρότερη περίπτωση ένα ποτό απλά το συχαίνομαι (πχ ούζο) στην καλύτερη απλά είναι ακριβώς στο όριο του δεν μαρέσει αλλά δεν με ενοχλεί.

dantouan
11-10-04, 14:45
Τον χειμωνα περισσοτερο ποτο και κρασι, το καλοκαιρι περισσοτερες μπυρες... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kubiak
11-10-04, 15:04
Demelene, δε μου φαίνεται και πολύ περίεργο, απλά όχι και τόσο συνηθισμένο... το ίδιο κάνει και ο αδερφός μου, δεν πίνει καθόλου αλκοόλ (ή μάλλον εξαιρετικά σπάνια), δλδ θα απαντούσε 0,001ml την εβδομάδα...

μέχρι στιγμής πάντως τα αποτελέσματα, έστω και για το μικρό δείγμα των 28 ατόμων, είναι ενδεικτικά των τάσεων...

φιλικά...

pelasgian
11-10-04, 16:29
Συνήθως λίγο έως καθόλου. Όμως αν βρω καλό Chilean Merlot - Central Valley πίνω το μισό μαζί με το φαγητό. Επίσης μου αρέσει πολύ και το Californian Merlot που έχει ίδια γεύση με το Chilean. Τα γαλλικά δεν είναι πλέον αυτά που ήταν. Συμπαθητικά τα Ιταλικά, μου άρεσε το Inicon από το Melfi. Τις προάλλες μου έφεραν μία Russian Standard περασμένη από πλατινένια φίλτρα. Καταλάβαμε ότι μας άφησε αναίσθητους όταν πήγαμε να σηκωθούμε. Το άλλο πρωί όμως ήμασταν λες και πίναμε τσάι με κουλουράκια. Καμία σχέση με τις «βότκες» που πουλάνε εδώ. From Russian with love :-D Φυσικά, ως γνήσιος "Έλληνος κουμαρλαντάν" δεν μπορώ να αφήσω το αγιορήτικο (το μόνο επιχείρημα υπέρ της Ελληνικότητας του Χριστιανισμού".

pelasgian
11-10-04, 16:38
Έλα ντε??? Πετρέλαιο της κακιάς ώρας :cry:
50-55 ml είναι το κάθε ποτό πάντως.

:( :( :( :( :( :( :(
Είναι 25ml στην Αγγλία και κάνει 2 λίρες (3 ευρώ!) Για να "πιεις αντρίκια" (και άλλα κομπλεξικά ματσο-βλάχο-lifestyle) πρέπει να πουλήσεις το αμπέλι!

kubiak
11-10-04, 20:06
Είναι 25ml στην Αγγλία και κάνει 2 λίρες (3 ευρώ!) Για να "πιεις αντρίκια" (και άλλα κομπλεξικά ματσο-βλάχο-lifestyle) πρέπει να πουλήσεις το αμπέλι!

χαχαχαχαχαχαχα, στην αρχή όταν πήγα στην Αγγλία έκανα το λάθος να εμμένω στο ουίσκι όταν πηγαίναμε στις τοπικές pub, και μάλιστα, δεν μπορούσα να καταλάβω τη μανία του να παραγγείλεις αμέσως μόλις μπεις.

τελικά, ύστερα από την δέουσα ενσωμάτωσή μου με τους flatmates, έφτασα να πίνω 4-5 pints Guinness στην καθισιά... Ακόμα μου έχει μείνει βέβαια, όταν σε έξοδό πάμε σε μαγαζί με μαύρη μπύρα, δε χάνω ευκαιρία να την απολαύσω...

καταραμένη Αγγλία... : ))

@ ADSLgr.com All rights reserved.