PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενο θέμα με wind



vaggos_fromhell
21-10-16, 00:05
Έχω wind vdsl 50mbps και αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα. Ενώ γενικά το ίντερνετ πάει σφαίρα με μερικά σάιτ έχω θέμα. Συγκεκριμένα έχω παρατηρήσει κάποιες φορές τα βίντεο στο facebook να κολλάνε και να μη φορτώνουν και το πιο χτυπητο είναι σε ένα σαιτ streaming που παρατήρησα ότι μετά το απόγευμα όλα τα streams κολλάνε. Συνδέθηκα με το wifi του πάνω διαμερίσματος που έχει ΟΤΕ και όλα τρέχουν τέλεια. Μου κάνει απίστευτη εντύπωση καθώς κατά τ'άλλα όλα τρέχουν μια χαρά και συγκεκριμένα σε αυτά τα 2 έχω βρει θέμα ειδικά με τη σελίδα streaming είναι απίστευτο το buffering. Θέμα ταχύτητας δεν υπάρχει στο YouTube φορτώνει βίντεο 1080p πένα. Καμία ιδέα μήπως υπάρχει κάποιο θέμα συνδεσιμότητας της Wind με συγκεκριμένες σελίδες;

gamsgr
21-10-16, 07:04
καλημέρα!
πιθανόν χθες να είχαν κάποια εργασία συντήρησης
Δες σήμερα αν είναι εντάξει...αλλιώς κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών μήπως έχει θέμα η γραμμή.

vaggos_fromhell
28-10-16, 18:50
επιστρέφω για να αναφέρω ότι παρατηρώ γενική πτώση στη ταχύτητα του ίντερνετ τις ώρες αιχμής. Η γραμμή είναι μέσω καμπίνας οπότε θέμα δεν έχει. Παρατηρεί κανείς κάτι τέτοιο τελευταία; Σε απλή χρήση η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τόσο αισθητό αλλά είναι υπαρκτό θέμα.

esertas
31-10-16, 23:44
Μήπως να δοκίμαζες να άλλαζες dns στις ρυθμίσεις του pc; Αν έχεις της wind βάλε της google και το ανάποδο.

vaggos_fromhell
31-10-16, 23:54
Μήπως να δοκίμαζες να άλλαζες dns στις ρυθμίσεις του pc; Αν έχεις της wind βάλε της google και το ανάποδο.

δεν είναι αυτό το θέμα πρόκειται ξεκάθαρα για πτώση ταχύτητας με το πέρασμα της ημέρας. Είναι εμφανές και σε ένα απλό speedtest όπου ενώ το πρωί πιάνω 40 mbps στο κινητό, αυτή τη στιγμή πιάνει με το ζόρι 15.

iznodur
01-11-16, 18:09
Περίεργο θέμα, γενικά δεν χάνεις κάτι να κάνεις ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών

psylos
01-11-16, 20:32
Αν είναι να πάρεις τηλέφωνο πάρε στο 1212 που είναι δωρεάν από τηλέφωνο wind και εξυπηρετεί τις βλάβες του δικτύου σταθερής της Wind.

NexTiN
04-11-16, 00:16
Το να μην έχει την απαραίτητη χωρητικότητα η Wind, για να καλύψει όλους τους πελάτες με 50άρες, δεν σου πέρασε καθόλου από το μυαλό?? Το ότι πιάνεις 50Mbit δεν σημαίνει πως θα τα έχεις και όλη την ημέρα. Έχεις best effort υπηρεσία με contention ratio συνήθως στο 50:1. Αν πλήρωνες business πακέτο μπορεί να σε είχαν σε κανά 20:1 (και πάλι δύσκολα). Επίσης, έχεις δει αν παίρνεις κανονική IP?? Μπορεί να παίζεις, όπως πολλοί πελάτες της Wind, σε CGN διότι τους έχουν τελειώσει οι public IPs και εφαρμόζουν "Double NAT". Για την σύνδεση του ΟΤΕ που αναφέρεις. Ο ΟΤΕ έχει την OTE Globe απο πίσω, οπότε βγαίνει με "μπουριά" στο εξωτερικό. Δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους οι 2 εταιρίες, σε θέμα bandwidth...

vaggos_fromhell
04-11-16, 18:11
Το να μην έχει την απαραίτητη χωρητικότητα η Wind, για να καλύψει όλους τους πελάτες με 50άρες, δεν σου πέρασε καθόλου από το μυαλό?? Το ότι πιάνεις 50Mbit δεν σημαίνει πως θα τα έχεις και όλη την ημέρα. Έχεις best effort υπηρεσία με contention ratio συνήθως στο 50:1. Αν πλήρωνες business πακέτο μπορεί να σε είχαν σε κανά 20:1 (και πάλι δύσκολα). Επίσης, έχεις δει αν παίρνεις κανονική IP?? Μπορεί να παίζεις, όπως πολλοί πελάτες της Wind, σε CGN διότι τους έχουν τελειώσει οι public IPs και εφαρμόζουν "Double NAT". Για την σύνδεση του ΟΤΕ που αναφέρεις. Ο ΟΤΕ έχει την OTE Globe απο πίσω, οπότε βγαίνει με "μπουριά" στο εξωτερικό. Δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους οι 2 εταιρίες, σε θέμα bandwidth...

Αρχικά αυτό που λες για την ip δεν το γνωρίζω. Κατά δεύτερον δεν απαιτώ να πιάνω 50 όλη μέρα. Ας πιάνω και 15 αρκεί να δουλεύουν κάποια πράγματα που θέλω. Για παράδειγμα το συγκεκριμένο streaming σαιτ που ανέφερα στο πρώτο ποστ μετά τις 7 το απόγευμα δεν δουλεύει με τίποτα παρόλο που έχω ακατεβατα 35 mbps σε speedtest. Πρόκειται για θέμα δικτύου της Wind που είναι αρκετά ενοχλητικό καθώς με ΟΤΕ δουλεύει κανονικά εκείνες τις ώρες. Για μένα αυτό είναι αστείο.

gkostass
05-11-16, 23:02
Αρχικά αυτό που λες για την ip δεν το γνωρίζω. Κατά δεύτερον δεν απαιτώ να πιάνω 50 όλη μέρα. Ας πιάνω και 15 αρκεί να δουλεύουν κάποια πράγματα που θέλω. Για παράδειγμα το συγκεκριμένο streaming σαιτ που ανέφερα στο πρώτο ποστ μετά τις 7 το απόγευμα δεν δουλεύει με τίποτα παρόλο που έχω ακατεβατα 35 mbps σε speedtest. Πρόκειται για θέμα δικτύου της Wind που είναι αρκετά ενοχλητικό καθώς με ΟΤΕ δουλεύει κανονικά εκείνες τις ώρες. Για μένα αυτό είναι αστείο.

Μήν ψάχνεστε γενικότερα γιά όλους τούς ΑΛΛΟΥΣ παρόχους πού επινοικιάζουν τίς εγκαταστάσεις τού ΟΤΕ και τό "παίζουν"και καλά ότι είναι και πιό γρήγοροι,όπως είπαμε στό θέμα streaming πραγματικά ό ΟΤΕ δέν παίζεται!!!
Είμαι και εγώ στήν wind αλλά θα έπρεπε να είμαστε στήν wind τής Ιταλίας ή να μήν πώ στήν Τ-κομ τών Σκοπίων πού είναι χρόνια μπροστά σέ όλα τους...
Επιμένουμε Ελλάδα,και φυσικά ο ΟΤΕ είναι πρώτος και λιγάκι ακριβότερος ίσως αλλά πιστέψτε με δέν έχει ποτέ προβλήματα!!!
Εξ,άλλου τί περιμένεις με τήν wind πού έχει 100ms ping σέ όλα τα διεθνή σάιτ?????
Και άντε να τό κατεβάσουν,θα φτάσουν ποτέ στα 8--12 τής Cosmote???
Απάντηση φυσικά και όχι...οπότε ξέρετε τί λαγούς με πετραχύλια σάς τάζουν και ιδού τα αποτελέσματα!!!

NexTiN
06-11-16, 00:28
Αρχικά αυτό που λες για την ip δεν το γνωρίζω. Κατά δεύτερον δεν απαιτώ να πιάνω 50 όλη μέρα. Ας πιάνω και 15 αρκεί να δουλεύουν κάποια πράγματα που θέλω. Για παράδειγμα το συγκεκριμένο streaming σαιτ που ανέφερα στο πρώτο ποστ μετά τις 7 το απόγευμα δεν δουλεύει με τίποτα παρόλο που έχω ακατεβατα 35 mbps σε speedtest. Πρόκειται για θέμα δικτύου της Wind που είναι αρκετά ενοχλητικό καθώς με ΟΤΕ δουλεύει κανονικά εκείνες τις ώρες. Για μένα αυτό είναι αστείο.

Μετά τις 7 φίλε μου, είναι οι λεγόμενες ώρες αιχμής. Οπότε αν το συγκεκριμένο site εκείνη την ώρα έχει θέμα μόνο με Wind, είναι θέμα χωρητικότητας της Wind και τπτ άλλο...

MitsosDaBest13
06-11-16, 00:54
Μήν ψάχνεστε γενικότερα γιά όλους τούς ΑΛΛΟΥΣ παρόχους πού επινοικιάζουν τίς εγκαταστάσεις τού ΟΤΕ και τό "παίζουν"και καλά ότι είναι και πιό γρήγοροι,όπως είπαμε στό θέμα streaming πραγματικά ό ΟΤΕ δέν παίζεται!!!
Είμαι και εγώ στήν wind αλλά θα έπρεπε να είμαστε στήν wind τής Ιταλίας ή να μήν πώ στήν Τ-κομ τών Σκοπίων πού είναι χρόνια μπροστά σέ όλα τους...
Επιμένουμε Ελλάδα,και φυσικά ο ΟΤΕ είναι πρώτος και λιγάκι ακριβότερος ίσως αλλά πιστέψτε με δέν έχει ποτέ προβλήματα!!!
Εξ,άλλου τί περιμένεις με τήν wind πού έχει 100ms ping σέ όλα τα διεθνή σάιτ?????
Και άντε να τό κατεβάσουν,θα φτάσουν ποτέ στα 8--12 τής Cosmote???
Απάντηση φυσικά και όχι...οπότε ξέρετε τί λαγούς με πετραχύλια σάς τάζουν και ιδού τα αποτελέσματα!!!

Δεν το "παίζουν" οι άλλοι πιο γρήγοροι, ο ΟΤΕ το "παίζει" πιο γρήγορος και απροβλημάτιστος... Αρκεί να μιλήσεις με μερικούς του 13888, να δεις πόσο υπερόπτες είναι, λες και δουλεύουν στην Google, ένα πράγμα... :p Φυσικά και έχει προβλήματα ο ΟΤΕ, απλά έχει λιγότερα σε σχέση με άλλους παρόχους, που όμως πληρώνεις τα μισά λεφτά. Σε αυτή τη ζωή, ό,τι πληρώνεις, παίρνεις.

Εγώ με WIND ADSL έχω το καλύτερο Ping που είδα ποτέ μου στην ίδια γραμμή (πέρασα από ΟΤΕ και HOL), χωρίς Fastpath. Μου έκανε εντύπωση, γιατί περίμενα ν' ανεβεί, που όλοι λένε για το χάλια Ping της WIND και σ' εμένα συνέβη το αντίθετο. Σύντομα, ίσως αναβαθμίσω κι εγώ σε WIND VDSL, από Αστικό Κέντρο όμως, να δω πως θα πάει.

- - - Updated - - -


Αρχικά αυτό που λες για την ip δεν το γνωρίζω. Κατά δεύτερον δεν απαιτώ να πιάνω 50 όλη μέρα. Ας πιάνω και 15 αρκεί να δουλεύουν κάποια πράγματα που θέλω. Για παράδειγμα το συγκεκριμένο streaming σαιτ που ανέφερα στο πρώτο ποστ μετά τις 7 το απόγευμα δεν δουλεύει με τίποτα παρόλο που έχω ακατεβατα 35 mbps σε speedtest. Πρόκειται για θέμα δικτύου της Wind που είναι αρκετά ενοχλητικό καθώς με ΟΤΕ δουλεύει κανονικά εκείνες τις ώρες. Για μένα αυτό είναι αστείο.

1) Δοκίμασε αν γίνεται, να συνδέσεις τον υπολογιστή ενσύρματα πάνω στο μόντεμ (με καλώδιο ethernet), μετά τις 7 το απόγευμα και να δεις αν κολλάνε πάλι τα βίντεο και τα streamings.
2) Πρέπει να το ψάξεις το θέμα με την IP. Τον πρώτο καιρό που συνδέθηκα στη WIND, με είχε σε NAT και είχα προβλήματα με την πρόσβαση σε μερικά sites. Πήρα στο 1212, ζήτησα Public IP και σε λίγες ώρες που έκανα επανεκκίνηση το μόντεμ, την είχα. Από τότε, δεν εντόπισα ποτέ κανένα πρόβλημα, πουθενά.

vaggos_fromhell
06-11-16, 02:35
Μετά τις 7 φίλε μου, είναι οι λεγόμενες ώρες αιχμής. Οπότε αν το συγκεκριμένο site εκείνη την ώρα έχει θέμα μόνο με Wind, είναι θέμα χωρητικότητας της Wind και τπτ άλλο...

χαίρω πολύ δεν μου λες κάτι καινούριο. Το ότι οι τύποι είναι ανίκανοι να παρέχουν 5 mbps bandwidth (γιατί τόσο απαιτεί το κάθε στριμ στο συγκεκριμένο σαιτ) από μια συγκεκριμένη ώρα και μετά δεν σημαίνει ότι θα το δεχτώ κιόλας.

Φίλε Μητσο πώς μπορώ να δω αν είμαι σε νατ; Το θέμα υπάρχει τόσο ενσύρματα όσο και ασύρματα.

nyannaco
06-11-16, 11:30
Βλέπεις τί public IP έχεις, στο whatismyipaddress.com ή οποιοδήποτε ανάλογο.
Τσεκάρεις αν είναι η ίδια με αυτή που βλέπεις στο Interface του modem σου.
Αν είναι ίδια είσαι ΟΚ, αν όχι είσαι σε NAT.

vaggos_fromhell
06-11-16, 19:21
Βλέπεις τί public IP έχεις, στο whatismyipaddress.com ή οποιοδήποτε ανάλογο.
Τσεκάρεις αν είναι η ίδια με αυτή που βλέπεις στο Interface του modem σου.
Αν είναι ίδια είσαι ΟΚ, αν όχι είσαι σε NAT.

Είναι η ίδια αλλά πιο πάνω στο interface γράφει nat enabled. Σημαίνει κάτι αυτό;

netblues
06-11-16, 19:33
Δεν δινει cgn σε πελατες vdsl η wind, εχει πιο "κατιμα" να δωσει.
Απο τη στιγμη που εισαι μεσω καμπινας οτε το πιθανοτερο ειναι πηξιμο στο σημειο που το traffic περναει απο το δικτυο του οτε στη wind, τυπικα μεσα στο αστικο κεντρο.
Κανε ενα trace και βρες πια ειναι η ip στο πρωτο hop, και μετα καντην ping.
Το πρωι θα πρεπει να ειναι σταθερα στα 25msec η και λιγοτερο αν παιζεις fast path.
Ξαναδοκιμασε τις ωρες αιχμης, και πιθανοτατα θα δεις 200ρια η και περισσοτερο.
Μετα αν καταφερεις να τα εξηγησεις αυτα στην εξυπηρετηση πελατων, θα ζητησουν απο τον οτε το μοιρασμα του traffic σε περισσοτερα
gigabit ethernet και το προβλημα θα λυθει αμεσα.

Για την ιστορια, εχω κανει ακριβως αυτο με την vodafone.

vaggos_fromhell
06-11-16, 20:02
Δεν δινει cgn σε πελατες vdsl η wind, εχει πιο "κατιμα" να δωσει.
Απο τη στιγμη που εισαι μεσω καμπινας οτε το πιθανοτερο ειναι πηξιμο στο σημειο που το traffic περναει απο το δικτυο του οτε στη wind, τυπικα μεσα στο αστικο κεντρο.
Κανε ενα trace και βρες πια ειναι η ip στο πρωτο hop, και μετα καντην ping.
Το πρωι θα πρεπει να ειναι σταθερα στα 25msec η και λιγοτερο αν παιζεις fast path.
Ξαναδοκιμασε τις ωρες αιχμης, και πιθανοτατα θα δεις 200ρια η και περισσοτερο.
Μετα αν καταφερεις να τα εξηγησεις αυτα στην εξυπηρετηση πελατων, θα ζητησουν απο τον οτε το μοιρασμα του traffic σε περισσοτερα
gigabit ethernet και το προβλημα θα λυθει αμεσα.

Για την ιστορια, εχω κανει ακριβως αυτο με την vodafone.

μπορείς να μου πεις αναλυτικά πώς κάνω trace;Αν θυμάμαι καλά είναι μέσω cmd. Επίσης το συγκεκριμένο σαιτ έχει.διάφορους σερβερ που μπορείς να συνδεθείς για να δεις τα στριμς ανάλογα με το πού βρίσκεσαι. Έχω επιλέξει europe. Φαντάζομαι θα πρέπει να κάνω ping σε αυτόν. Με τη vodafone βρήκες άκρη δηλαδή;

netblues
06-11-16, 20:22
tracert ftp.ntua.gr απο command line.
δεν εχει σημασια που θα κανεις trace
Σε ενδιαφερει η ip του πρωτου hop, δλδ τυπικα του bras της wind.
Προφανως δεν πρεπει να ειναι full η γραμμη οταν κανεις τα Ping..
(δλδ να μην ανεβοκατεβαινουν τιποτε torrents...)

Με τη vodafone μια χαρα ακρη βρηκαμε.
Αφου πρωτα ειπαν το γνωστο ποιημα να κανουμε reset, να στειλουν τεχνικο κλπ, δεχτηκαν να "προωθησουν" το αιτημα.

Το επομενο βραδυ, κοπηκε το Internet για κανα τριωρο, σε επιπεδο ppp, γιατι συγχρονισμο ειχα παντα
και οταν επανηλθε το προβλημα λυθηκε.

Αλλα πρωτα πρεπει να δεις το ping, γιατι μπορει το προβλημα να μην ειναι αυτο.
κατα προτιμηση τα ping μεσω καλωδιου και οχι wifi.

vaggos_fromhell
06-11-16, 21:34
tracert ftp.ntua.gr απο command line.
δεν εχει σημασια που θα κανεις trace
Σε ενδιαφερει η ip του πρωτου hop, δλδ τυπικα του bras της wind.
Προφανως δεν πρεπει να ειναι full η γραμμη οταν κανεις τα Ping..
(δλδ να μην ανεβοκατεβαινουν τιποτε torrents...)

Με τη vodafone μια χαρα ακρη βρηκαμε.
Αφου πρωτα ειπαν το γνωστο ποιημα να κανουμε reset, να στειλουν τεχνικο κλπ, δεχτηκαν να "προωθησουν" το αιτημα.

Το επομενο βραδυ, κοπηκε το Internet για κανα τριωρο, σε επιπεδο ppp, γιατι συγχρονισμο ειχα παντα
και οταν επανηλθε το προβλημα λυθηκε.

Αλλα πρωτα πρεπει να δεις το ping, γιατι μπορει το προβλημα να μην ειναι αυτο.
κατα προτιμηση τα ping μεσω καλωδιου και οχι wifi.

Το ping της ip του πρώτου hop μου δίνει 1ms μήπως αυτή είναι η τοπική ip; Για την ip του δεύτερου έχω 17ms.

Update: Να τονίσω επίσης ότι όταν αρχίζω να έχω θέματα με τη συγκεκριμένη σελίδα, παρατηρώ και σημαντική πτώση σε speedtest.net στους ελληνικούς σέρβερ. Για παράδειγμα αυτή τη στιγμή έχω μέσω ethernet 25mbps με το ζόρι ενώ κανονικά πιάνω 45-46 ειδικά όταν το τρέχω τις ώρες που δουλεύει το σάιτ. Θέμα ping δεν παρατηρώ. Παρόλα αυτά η πτώση αυτή δεν γίνεται αισθητή στο browsing το οποίο είναι σφαίρα ούτε στο youtube όπου παίζει 1080p κανονικά αν και έχω την εντύπωση ότι τα βίντεο φορτώνουν πιο αργά όταν έχω το πρόβλημα. Στο facebook βέβαια αρκετές φορές buffάρει σε hd video. Να κατεβάσω αρχείο από κάπου δεν έχω δοκιμάσει αν υπάρχει κάποια εγγυημένη πηγή όπου αν έχω πρόβλημα θα φανεί ακούω.

netblues
06-11-16, 21:52
Επειδη το να μαντευουμε δεν ειναι και οτι καλυτερο, γραψε τι σου λεει.
Προφανως δεν μας ενδιαφερει οτιδηποτε βρισκεται σε σενα.
Το 17 ειναι πολυ καλο παντως, ειδικα τετοια ωρα, αν ειναι ο bras

vaggos_fromhell
06-11-16, 21:57
Επειδη το να μαντευουμε δεν ειναι και οτι καλυτερο, γραψε τι σου λεει.
Προφανως δεν μας ενδιαφερει οτιδηποτε βρισκεται σε σενα.
Το 17 ειναι πολυ καλο παντως, ειδικα τετοια ωρα, αν ειναι ο bras

176325

Επίσης δες αν μπορείς το update στο πιο πριν μήνυμά μου και πες μου τη γνώμη σου.

netblues
06-11-16, 22:09
Δοκιμασε να δεις αν κανει ping.
Βαλε ενα ping -t ping 62.169.255.43
Παντως το 17 δεν ειναι προβλημα.

Οσο για τη συνολικη πτωση, φυσικα και δικαιολογειται, μιας και ειναι πολυ δυσκολο να μενει απο bandwidth ΠΑΝΤΟΥ..
Αντιθετα ειναι πιθανοτερο να περνας εσυ απο ενα και μοναδικο bottleneck


απο δω ειναι κομμενο
PING 62.169.255.43 (62.169.255.43) 56(84) bytes of data.
From 176.126.38.9 icmp_seq=1 Packet filtered
From 176.126.38.9 icmp_seq=2 Packet filtered
From 176.126.38.9 icmp_seq=3 Packet filtered
From 176.126.38.9 icmp_seq=4 Packet filtered
From 176.126.38.9 icmp_seq=5 Packet filtered

--- 62.169.255.43 ping statistics ---

vaggos_fromhell
06-11-16, 22:28
Δοκιμασε να δεις αν κανει ping.
Βαλε ενα ping -t ping 62.169.255.43
Παντως το 17 δεν ειναι προβλημα.

Οσο για τη συνολικη πτωση, φυσικα και δικαιολογειται, μιας και ειναι πολυ δυσκολο να μενει απο bandwidth ΠΑΝΤΟΥ..
Αντιθετα ειναι πιθανοτερο να περνας εσυ απο ενα και μοναδικο bottleneck


απο δω ειναι κομμενο
PING 62.169.255.43 (62.169.255.43) 56(84) bytes of data.
From 176.126.38.9 icmp_seq=1 Packet filtered
From 176.126.38.9 icmp_seq=2 Packet filtered
From 176.126.38.9 icmp_seq=3 Packet filtered
From 176.126.38.9 icmp_seq=4 Packet filtered
From 176.126.38.9 icmp_seq=5 Packet filtered

--- 62.169.255.43 ping statistics ---

Το άφησα να κάνει ping για κανα λεπτό και σχεδόν σε όλες τις προσπάθειες ήταν στα 17-18ms εκτός από 1-2 όπου έκανε time out και άλλη μια που πήγε στα 109 ms.

iliteo
06-11-16, 22:52
σε ποιά περιοχή είσαι φίλε..?
επίσης όταν τρέχεις tracert/ping η γραμμή απαραίτητα θα είναι κενή.
Είσαι fastpath ή In/ve..?
δώσε ακριβώς το link στα σάιτ που σου κάνει το πρόβλημα..

vaggos_fromhell
06-11-16, 23:25
σε ποιά περιοχή είσαι φίλε..?
επίσης όταν τρέχεις tracert/ping η γραμμή απαραίτητα θα είναι κενή.
Είσαι fastpath ή In/ve..?
δώσε ακριβώς το link στα σάιτ που σου κάνει το πρόβλημα..

Φιλοθέη είμαι, η γραμμή δεν είναι fastpath και ήταν κενή όταν το έτρεξα. Λινκ δεν μπορώ να σου δώσω καθώς το σαιτ είναι με συνδρομή γι'αυτό και τα στριμ του είναι hd και σταθερά.

iliteo
06-11-16, 23:39
όλα τα streams που κολλάνε είναι όλα HD.?

- - - Updated - - -

σουστειλα πμ..

gkostass
07-11-16, 11:03
Microsoft Windows [Version 10.0.10240]
(c) 2015 Microsoft Corporation. Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος.

C:\Users\ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ>tracert ftp.ntua.gr

Tracing route to patroklos.noc.ntua.gr [147.102.222.211]
over a maximum of 30 hops:

1 5 ms 3 ms 3 ms TP-LINK.Home [192.168.1.1]
2 31 ms 30 ms 29 ms 62.169.255.85
3 32 ms 30 ms 29 ms 62.169.247.193
4 40 ms 40 ms 39 ms 62.169.252.97
5 40 ms 40 ms 38 ms 62.169.249.166
6 42 ms 39 ms 40 ms grnet.gr-ix.gr [176.126.38.1]
7 * * * Request timed out.
8 42 ms 39 ms 40 ms ftp.ntua.gr [147.102.222.211]

Trace complete.

C:\Users\ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ>

Δηλαδή τα δικά μου στατιστικά με τήν wind είναι καλά και τό πινγκάρισμα άριστο???

netblues
07-11-16, 11:12
Ναι μια χαρα ειναι, το θεμα ειναι να παραμενουν ετσι και σε ωρες αιχμης....

gkostass
07-11-16, 11:16
Microsoft Windows [Version 10.0.10240]
(c) 2015 Microsoft Corporation. Με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος.

C:\Users\ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ>tracert ftp.ntua.gr

Tracing route to patroklos.noc.ntua.gr [147.102.222.211]
over a maximum of 30 hops:

1 5 ms 3 ms 3 ms TP-LINK.Home [192.168.1.1]
2 31 ms 30 ms 29 ms 62.169.255.85
3 32 ms 30 ms 29 ms 62.169.247.193
4 40 ms 40 ms 39 ms 62.169.252.97
5 40 ms 40 ms 38 ms 62.169.249.166
6 42 ms 39 ms 40 ms grnet.gr-ix.gr [176.126.38.1]
7 * * * Request timed out.
8 42 ms 39 ms 40 ms ftp.ntua.gr [147.102.222.211]

Trace complete.

C:\Users\ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ>

Δηλαδή τα δικά μου στατιστικά με τήν wind είναι καλά και τό πινγκάρισμα άριστο???
Πάρτε και ένα ping στό www.ping.eu

--- PING 109.242.207.14 (109.242.207.14) 56(84) bytes of data. ---
64 bytes from 109.242.207.14: icmp_seq=1 ttl=54 time=84.9 ms
64 bytes from 109.242.207.14: icmp_seq=2 ttl=54 time=84.3 ms
64 bytes from 109.242.207.14: icmp_seq=3 ttl=54 time=85.1 ms
64 bytes from 109.242.207.14: icmp_seq=4 ttl=54 time=84.8 ms

- - - Updated - - -

Σέ ώρες αιχμής είναι αίσχατη η προδοσία....Μιλάμε για 110ms και φυσικά το streaming δέν υπάρχει...Και έχω και ξεκλείδωτη γραμμή κλειδώνω στα 22500Kbps...
Mέ tp-link ρουτεράκι και όλα αυτά ενώ ο ΟΤΕ εκείνες τίς ώρες λόγω καλού bandwith πετάει....

netblues
07-11-16, 11:59
Αλλο πραγμα το πηξιμο σε επιπεδο isp, αλλο σε επιπεδο της δικης σου γραμμης-dslam μεχρι το bras του isp σου.
Επισης, αλλο πραγμα τα dslam στα μεγαλα αστικα κεντρα που συνηθως εχουν μπολικο bandwidth με τον bras, και αλλο η ελληνικη περιφερεια
που συνδεεται συγκριτικα "φτωχα" και η αναβαθμιση κοστιζει.

Οταν το προβλημα ειναι σε συγκεκριμενο dslam τοτε απλα επηρεαζει οσους ειναι συνδεδεμενους εκει και η προσβαση ΠΑΝΤΟΥ ειναι αργη κατα τις ωρες αιχμης, ενω το ping ανεβαινει, με την γραμμη σου αδεια.

gkostass
07-11-16, 12:13
Αλλο πραγμα το πηξιμο σε επιπεδο isp, αλλο σε επιπεδο της δικης σου γραμμης-dslam μεχρι το bras του isp σου.
Επισης, αλλο πραγμα τα dslam στα μεγαλα αστικα κεντρα που συνηθως εχουν μπολικο bandwidth με τον bras, και αλλο η ελληνικη περιφερεια
που συνδεεται συγκριτικα "φτωχα" και η αναβαθμιση κοστιζει.

Οταν το προβλημα ειναι σε συγκεκριμενο dslam τοτε απλα επηρεαζει οσους ειναι συνδεδεμενους εκει και η προσβαση ΠΑΝΤΟΥ ειναι αργη κατα τις ωρες αιχμης, ενω το ping ανεβαινει, με την γραμμη σου αδεια.

Το συγκεκριμμένο dslam και οι χρήστες στήν Ελληνική περιφέρεια όπως αναφέρεις φίλε μου δέν έχει να κάνει με τό πόσοι είναι συνδεδεμένοι αλλά με τό πόσο μπορεί να υποστηρίξει η έν λόγω wind τό bandwith τίς ώρες αιχμής...Δυστυχώς επειδή είναι όλα αυτά τσεκαρισμένα ο ΟΤΕ εκείνες τίς ώρες δέν έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα στό streaming.

vaggos_fromhell
12-11-16, 22:29
Ενημερωτικά δείχνει να έχει φτιάξει εδώ και μερικές μέρες. Για να δούμε.

vaggos_fromhell
10-01-17, 22:24
Επανέρχομαι για να αναφέρω ότι το θέμα για μένα όχι απλά υφίσταται αλλά τις τελευταίες μέρες έχει χειροτερέψει κατά πολύ. Αυτή τη στιγμή σε speedtest με ελληνικό σέρβερ έχω αυξημένο ping (από 17 είναι σχεδόν 40) και ταχύτητα 10(!) mbps. Το streaming είναι ανύπαρκτο σε αρκετά ξένα σαιτ και στο kodi. Αν θες να δεις κάτι εκτός από youtube απλά δεν γίνεται από το buffering. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο;

MitsosDaBest13
10-01-17, 22:32
Επανέρχομαι για να αναφέρω ότι το θέμα για μένα όχι απλά υφίσταται αλλά τις τελευταίες μέρες έχει χειροτερέψει κατά πολύ. Αυτή τη στιγμή σε speedtest με ελληνικό σέρβερ έχω αυξημένο ping (από 17 είναι σχεδόν 40) και ταχύτητα 10(!) mbps. Το streaming είναι ανύπαρκτο σε αρκετά ξένα σαιτ και στο kodi. Αν θες να δεις κάτι εκτός από youtube απλά δεν γίνεται από το buffering. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο;

Αν έχεις όρεξη, εκμεταλλεύσου τις τιμολογιακές αλλαγές που αναφέρονται στον τελευταίο λογαριασμό και άλλαξε πάροχο δωρεάν... Μόνο αν είσαι σίγουρος πως να το κάνεις.

psylos
11-01-17, 01:01
Επανέρχομαι για να αναφέρω ότι το θέμα για μένα όχι απλά υφίσταται αλλά τις τελευταίες μέρες έχει χειροτερέψει κατά πολύ. Αυτή τη στιγμή σε speedtest με ελληνικό σέρβερ έχω αυξημένο ping (από 17 είναι σχεδόν 40) και ταχύτητα 10(!) mbps. Το streaming είναι ανύπαρκτο σε αρκετά ξένα σαιτ και στο kodi. Αν θες να δεις κάτι εκτός από youtube απλά δεν γίνεται από το buffering. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο;

Speedtest κάνε κατεβάζοντας μεγάλο αρχείο από γρήγορο server και όχι από τα διάφορα site μέσω browser. Πχ κατέβασε ένα αρχείο με drivers από nVidia ή AMD. (τουλάχιστον εγώ εκεί πάντα πιάνω το μέγιστο, ενώ στα διάφορα speedtest ποτέ)

vaggos_fromhell
11-01-17, 01:11
Speedtest κάνε κατεβάζοντας μεγάλο αρχείο από γρήγορο server και όχι από τα διάφορα site μέσω browser. Πχ κατέβασε ένα αρχείο με drivers από nVidia ή AMD. (τουλάχιστον εγώ εκεί πάντα πιάνω το μέγιστο, ενώ στα διάφορα speedtest ποτέ)

το speed test το αναφέρω ενδεικτικά. Αυτό που βλέπω είναι έλλειψη bandwidth τις ώρες αιχμής σε βαθμό που το streaming είναι αδύνατο. Ειλικρινά δεν θα με ενοχλούσε να έχω μειωμένη ταχύτητα αλλά τουλάχιστον λειτουργικό ίντερνετ. Τις καθημερινές το πρόβλημα παρατηρώ να ξεκινάει μετά τις 7 ενώ σαββατοκύριακο από τις 5 κάτι που δείχνει φορτο δικτύου.

567agdop
01-11-18, 18:01
το speed test το αναφέρω ενδεικτικά. Αυτό που βλέπω είναι έλλειψη bandwidth τις ώρες αιχμής σε βαθμό που το streaming είναι αδύνατο. Ειλικρινά δεν θα με ενοχλούσε να έχω μειωμένη ταχύτητα αλλά τουλάχιστον λειτουργικό ίντερνετ. Τις καθημερινές το πρόβλημα παρατηρώ να ξεκινάει μετά τις 7 ενώ σαββατοκύριακο από τις 5 κάτι που δείχνει φορτο δικτύου.

Ακριβως το ιδιο θεμα εχω και γω με την wind.Τελικα βρεθηκε λυση στο προβλημα απο την wind η οχι??

vaggos_fromhell
05-11-18, 17:21
Ακριβως το ιδιο θεμα εχω και γω με την wind.Τελικα βρεθηκε λυση στο προβλημα απο την wind η οχι??

Μη το ματιάξω αλλά εδώ και 1 χρόνο είναι μια χαρά ειδικά στο σαιτ που κάνω streaming το πρόβλημα έχει λυθεί. Από τη πλευρά μου δεν έκανα κάτι έφτιαξε μόνο του.

567agdop
05-11-18, 20:24
Μη το ματιάξω αλλά εδώ και 1 χρόνο είναι μια χαρά ειδικά στο σαιτ που κάνω streaming το πρόβλημα έχει λυθεί. Από τη πλευρά μου δεν έκανα κάτι έφτιαξε μόνο του.

Και γω απο τον Απριλιο που ειμαι στην wind δεν ειχα κανενα θεμα.Το προβλημα ξεκινησε αρχες Σεπτεμβρη και απο οτι μου εχουν πει κι αλλοι που ηταν η ειναι στην wind το προβλημα αυτο ερχεται ανα περιοδους και φευγει.βεβαια κανεις δεν μπορει να γνωριζει ποσο θα κρατησει και ενοειτε οτι εναι πολυ σοβαρο

vaggos_fromhell
06-11-18, 04:25
Και γω απο τον Απριλιο που ειμαι στην wind δεν ειχα κανενα θεμα.Το προβλημα ξεκινησε αρχες Σεπτεμβρη και απο οτι μου εχουν πει κι αλλοι που ηταν η ειναι στην wind το προβλημα αυτο ερχεται ανα περιοδους και φευγει.βεβαια κανεις δεν μπορει να γνωριζει ποσο θα κρατησει και ενοειτε οτι εναι πολυ σοβαρο

τι να πω σε μένα προσωπικά έχει να εμφανιστεί από τέτοια εποχή πέρσι αλλα αν δω ότι επανέρχεται θα αποχωρήσω μιας και δεν έχω δέσμευση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.