PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL ΧΩΡΙΣ PSTN;



soulfreem
08-05-07, 00:16
Παιδια ηθελα να ρωτησω εαν θα μπορω να εχω σκετη adsl οταν θα καλυπτωμαι απο το ιδιοκτητο δυκτιο της forthnet στην περιοχη πετρουπολης.Δηλαδη να πληρωνω σκετη adsl χωρις παγιο για pstn γιατι καλυπτωμαι 100% απο το voip και απο θεμα αριθμου και ποιοτητας.Δηλ με 20 ευρω το μηνα να εχω 10mbit adsl.Απο οτι ξερω η vivodi δινει και στο εξωτερικο γινεται επισης.Επισης ενας φιλος στους αμπελοκηπους εχει dsl vivodi και δεν εχει σταθερο ερχεται naked adsl και ειναι μια χαρα.Και κατι που ειχα παρατηρησει στον πΟΤΕ ειναι οτι οταν καταργησα ενα τηλ αριθμο που ειχα και adsl το pstn ενω ειχε κοπει και δεν μπορουσα να παρω και δεν ειχα τονο pstn στο τηλ αλλα και οταν επαιρνα τηλ στον αριθμο ελεγε οτι ο συνδροομητης δεν υπαρχει ενω η adsl πηγαινε μια χαρα για κανα μηνα επειτα μεχρι να κοπει και αφτο αρα αποδεικνυεται η απατεωνια να μην σε αφηνουν να εχεις σκετη naked adsl και να πληρωνεις αδικα την αχρηστη pstn.Τεχνικως δουλευει αψογα.Θα ειναι εφικτο με την forthnet;Και πως μπορουμε να κινητοποιηθουμε συλλογικα να κανουμε κατι τετοιο εφικτο στην Forthnet για οσους δεν θελουνε πια pstn και πιστεψτε με δεν υπαρχουν και λιγοι που το θελουν αφτο.

nrg_polini
08-05-07, 00:26
Μπορεις με 25 Ευρω να εχεις τηλεφωνο + 10mbps adsl και απλα να μη χρησιμοποεις το τηλεφωνο.

Collective_Soul
08-05-07, 00:31
Σωστος.
Και εγω 2play soho θα βαλω επειδη χρησιμοποιο το κινητο αποκλειστικα για τηλεφωνα

zatast
08-05-07, 00:31
αυτο που θελεις μονο η βιβοδι νομιζω το δινει

soulfreem
08-05-07, 00:59
Νομιζω οτι υπαρχει ευραπαικη νομικη διαταξη που δινει το δικαιωμα να εχεις naked adsl σε full llu.Γιατι τα λαμογια εδω να μην το δινουν σαν επιλογη ποια δεν ειμαστε στα 90'ς και στα 80'ς που κρεμομασταν στον πΟΤΕ για να δουμε pstn εν ετη 1999 εαν ειναι δυνατο μεχρι τοτε ειμασταν με παλμικη γραμμη και με αθλιες ταχυτητες ποια τελος στις ανοχες.Πως μπορουμε να κινητοποιηθουμε εγω δεν θελω ουτε adsl 2play soho αλλα σκετη adsl.Πρεπει καπου να δουμε τι επιτρεπει ο νομος αρκετα πια pstn πΟΤΕ.Εαν μπορουμε να το κυνηγησουμε.Τερμα στις κρυφες χρεωσεις και απατεωνιες.Μονο voip που ειναι και πιο ασφαλες στην υποκλοπη.

nrg_polini
08-05-07, 01:10
Νομιζω οτι υπαρχει ευραπαικη νομικη διαταξη που δινει το δικαιωμα να εχεις naked adsl σε full llu.Γιατι τα λαμογια εδω να μην το δινουν σαν επιλογη ποια δεν ειμαστε στα 90'ς και στα 80'ς που κρεμομασταν στον πΟΤΕ για να δουμε pstn εν ετη 1999 εαν ειναι δυνατο μεχρι τοτε ειμασταν με παλμικη γραμμη και με αθλιες ταχυτητες ποια τελος στις ανοχες.Πως μπορουμε να κινητοποιηθουμε εγω δεν θελω ουτε adsl 2play soho αλλα σκετη adsl.Πρεπει καπου να δουμε τι επιτρεπει ο νομος αρκετα πια pstn πΟΤΕ.Εαν μπορουμε να το κυνηγησουμε.Τερμα στις κρυφες χρεωσεις και απατεωνιες.Μονο voip που ειναι και πιο ασφαλες στην υποκλοπη.

Να κοινητοποιηθουμε, αλλα τι θα πουμε; " Νομιζουμε υπαρχει ευρωπαικη νομικη διαταξη; " .

sdikr
08-05-07, 01:14
Νομιζω οτι υπαρχει ευραπαικη νομικη διαταξη που δινει το δικαιωμα να εχεις naked adsl σε full llu.Γιατι τα λαμογια εδω να μην το δινουν σαν επιλογη ποια δεν ειμαστε στα 90'ς και στα 80'ς που κρεμομασταν στον πΟΤΕ για να δουμε pstn εν ετη 1999 εαν ειναι δυνατο μεχρι τοτε ειμασταν με παλμικη γραμμη και με αθλιες ταχυτητες ποια τελος στις ανοχες.Πως μπορουμε να κινητοποιηθουμε εγω δεν θελω ουτε adsl 2play soho αλλα σκετη adsl.Πρεπει καπου να δουμε τι επιτρεπει ο νομος αρκετα πια pstn πΟΤΕ.Εαν μπορουμε να το κυνηγησουμε.Τερμα στις κρυφες χρεωσεις και απατεωνιες.Μονο voip που ειναι και πιο ασφαλες στην υποκλοπη.

Δεν υπάρχει, βλέπεις οι ΕΕΤΤ ανα τον κόσμο δεν έχουν έλεγχο στους εναλακτικους,
ΥΓ παλμικη γραμμη τελευταία φόρα είδα στο 1995 (κλαψ)
ΥΓ2 δεν σε σταματάει κανείς να κάνεις τη soulfreemΝετ

soulfreem
08-05-07, 01:22
Δηλαδη υποστηριζεται οτι δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα προαιρετικο εαν θελει να το κανει μια εταιρεια.Εγω εστειλα μηνυμα στην forthnet να δω τι θα απαντησουν και θα σας πω.Παντως πιστευω οτι ειναι λογικο εαν θελεις να εχεις μονο adsl.Eγω προσωπικα ειδα pstn το 1999 στην περιοχη πετρουπολη Αθηνας βεβαια οταν ειχε παει ο θειος μου στην αμερικη το 1975 ειχαν απο τοτε pstn φιλε sdikr.Kαι ακομα υπαρχουν μερη της ελλαδας χωρις pstn και adsl.Kαι επιμενουν ακομα να βαζουν isdn για να μην μπαγιατεψουν τα netmod στις αποθηκες του πΟΤΕ.

nrg_polini
08-05-07, 01:27
Δηλαδη υποστηριζεται οτι δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα προαιρετικο εαν θελει να το κανει μια εταιρεια.Εγω εστειλα μηνυμα στην forthnet να δω τι θα απαντησουν και θα σας πω.Παντως πιστευω οτι ειναι λογικο εαν θελεις να εχεις μονο adsl.Eγω προσωπικα ειδα pstn το 1999 στην περιοχη πετρουπολη Αθηνας βεβαια οταν ειχε παει ο θειος μου στην αμερικη το 1975 ειχαν απο τοτε pstn φιλε sdikr.Kαι ακομα υπαρχουν μερη της ελλαδας χωρις pstn και adsl.Kαι επιμενουν ακομα να βαζουν isdn για να μην μπαγιατεψουν τα netmod στις αποθηκες του πΟΤΕ.

Θα σου πουν να βαλεις 2play soho χωρις να βαλεις τηλεφωνο στη πριζα. Naked ADSL ειναι και αυτο. Ας σοβαρευτουμε.

ariadgr
08-05-07, 01:34
αυτο που θελεις μονο η βιβοδι νομιζω το δινει

Ανενεργό βρόχο δίνουν σίγουρα:

Netone
On
Tellas
Vivodi


@soulfreem:

Δες και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1134216#post1134216).

zatast
08-05-07, 01:41
adsl μονο?χωρις τηλεφωνο?οι Netone,ON,Tellas??που το λενε αυτο και δεν το εχουμε δει?? :hmm:

nrg_polini
08-05-07, 01:43
adsl μονο?χωρις τηλεφωνο?οι Netone,ON,Tellas??που το λενε αυτο και δεν το εχουμε δει?? :hmm:

Ελα ντε :hmm: Μαλλον δεν διαβασε καλα τι θελει ο φιλος.

ariadgr
08-05-07, 02:03
adsl μονο?χωρις τηλεφωνο?οι Netone,ON,Tellas??που το λενε αυτο και δεν το εχουμε δει?? :hmm:

Εγώ έγραψα ποιοί δίνουν ανενεργό βρόχο.

Δεν πρόσεξα ότι έχει την απαίτηση να μην παρέχεται τηλεφωνική γραμμή, φαντάστηκα ότι δεν είναι πρόβλημα να παρέχεται τηλεφωνία και αν δεν τη θέλει απλά να μην τη χρησιμοποιεί.

Σκέτη DSL λοιπόν δίνει μόνο η Vivodi στο Maxx.

@ ADSLgr.com All rights reserved.