PDA

Επιστροφή στο Forum : Φακελος windows πιανει 35GB!. Πως μπορω να το μειωσω?



nkoumo
21-10-16, 21:40
Γεια χαρα
Επειδη εχω βαλει στο Pc μου sdd128gb και αρχιζει και γεμιζει σκεφτηκα να το "καθαρισω" λιγο. Διαπύστωσα οτο ο φακελος windows (7) πιανει 35GB !!!!.
O φακελος Temp ειναι σχεδον άδειος. Τι μπορω να κανω να τον ελαφρυνω? Πως μπορει το λειτουργικο να πιανει 35GB?

sweet dreams
21-10-16, 21:53
Ρίξε μια ματιά εδώ. (http://www.howtogeek.com/125923/7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows/)

biggeo65
22-10-16, 02:42
Γεια χαρα
Επειδη εχω βαλει στο Pc μου sdd128gb και αρχιζει και γεμιζει σκεφτηκα να το "καθαρισω" λιγο. Διαπύστωσα οτο ο φακελος windows (7) πιανει 35GB !!!!.
O φακελος Temp ειναι σχεδον άδειος. Τι μπορω να κανω να τον ελαφρυνω? Πως μπορει το λειτουργικο να πιανει 35GB?

Μπορεί,με τον καιρό και τις αναβαθμίσεις αυξάνει και το μέγεθος του φακέλου WinSXS.
Eίναι ο φάκελος που τα Windows κρατάνε διπλά αρχεία συστήματος,
τόσο για λόγους συμβατότητας με προγράμματα,όσο και γαι τυχόν προβλήματα.
Αυτόν τον φάκελο ΔΕΝ τον πειράζεις.

Επίσης σε καμιά περίπτωση μην απενεργοποιείς τα σημεία επαναφοράς,
αν τυχόν κι έχεις προβλήματα με τα Windows θα τα χρειαστείς.

Δες οι φάκελοι:Τα έγγραφα μου,Τα βιντεο μου, οι εικόνες μου,Μουσική,Λήψεις τι χώρο πιάνουν στον δίσκο;
Αυτοί μπορούν να μεταφερθούν σε άλλον δίσκο εύκολα και χωρίς πρόβλημα.

Κάνε δεξι κλικ στον κάθε φάκελο,επέλεξε Ιδιότητες και από το νέο παράθυρο,
πάτα την καρτέλα Θέση από επάνω και μετά το κουμπί μετακίνηση.
Μετέφερε τους στον μηχανικό δίσκο.

Επίσης μην απενεργοποιείς το Swap file (page file). Απλά άσε ένα μικρό μέρος 1GB (1024MB),στον SSD,
και το υπόλοιπο μετέφερε το στον μηχανικό δίσκο που έχεις.

zaranero
22-10-16, 04:28
Κανε ενα search στο σκληρο σου δισκο για αρχεια μεγαλυτερα ας πουμε του 1gb.

Στα Windows 10 που εχω αυτη τη στιγμη μπροστα μου απλως γραφεις στο search του file explorer size:>1GB και εχεις επιλεξει ας πουμε το C: σκληρο δισκο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.