PDA

Επιστροφή στο Forum : PPPoA ή PPPoE για Forthnet



BOAce
08-05-07, 01:42
Παιδιά καλησπέρα! Έχω μια απορία στις ρυθμίσεις του ρουτερ ποιο απο τα δυο επιλεγω?
Εχω κανει δοκιμές και με τα δυο και πάνω κάτω έχω τις ίδιες ταχυτητες?
Ξεχασα να πω οτι εχω forthnet 2play
thanks...

wintech2003
08-05-07, 01:48
Συνίσταται PPPoE

globalnoise
08-05-07, 12:25
Συνίσταται PPPoE

Γιατί αυτό?:hmm:

WAntilles
08-05-07, 12:42
Συνίσταται PPPoE

Γιατί να μπλέξει άσκοπα;

wintech2003
08-05-07, 12:48
Γιατί αυτό?:hmm:
Γι'αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1080316&highlight=PPPoE#post1080316), και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1121038&highlight=PPPoE#post1121038), και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1137953&highlight=PPPoE#post1137953) :p


Γιατί να μπλέξει άσκοπα;
Τι εννοείς να μπλέξει?

epsilon
22-10-11, 18:00
Βρε παιδιά, έχω Forthnet 2play εδώ και πέντε χρόνια, κατέβαζα με 1,5 MByte/sec, ρύθμιση RFC 2516 PPPoE / LLC / ADSL2+ στον ρούτερ Linksys WAG200G. Όλα καλά.

Σήμερα το πρωί, πουθενά Internet. Πηγαίνω στον ρούτερ, είχαν αρχικοποιηθεί όλα τα settings και username/password και τα πάντα. Τά ξαναβάζω από την αρχή, τίποτε. Και τελικώς διαπιστώνω ότι δεν μπορώ πια να συνδεθώ με PPPoE. Έχω Internet μόνο αν τό βάλω σε RFC 2364 PPPoA / VC / G.dmt . (Παλιά, πέντε χρόνια τώρα δηλαδή, μόνο με PPPoE/ADSL2+ είχα Internet, όχι με PPPoA.)

Τί στο καλό έγινε; Και φοβούμαι ότι μού χαντακώθηκε και η σύνδεση. Από εκεί που κλείδωνε στα 17500 το λιγότερο (συνήθως 18500), τώρα κλειδώνει σταθερά στα 9120. Είχα π.χ.:
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 17622 kbps
Upstream Rate: 1024 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 14 db
Upstream Line Attenuation: 2.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 19 db

...τώρα πια έχω:
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 9120 kbps
Upstream Rate: 1024 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 10 db
Upstream Line Attenuation: 3.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 9 db

sdikr
22-10-11, 18:02
Βρε παιδιά, έχω Forthnet 2play εδώ και πέντε χρόνια, κατέβαζα με 1,5 MByte/sec, ρύθμιση RFC 2516 PPPoE / LLC / ADSL2+ στον ρούτερ Linksys WAG200G. Όλα καλά.

Σήμερα το πρωί, πουθενά Internet. Πηγαίνω στον ρούτερ, είχαν αρχικοποιηθεί όλα τα settings και username/password και τα πάντα. Τά ξαναβάζω από την αρχή, τίποτε. Και τελικώς διαπιστώνω ότι δεν μπορώ πια να συνδεθώ με PPPoE. Έχω Internet μόνο αν τό βάλω σε RFC 2364 PPPoA / VC / G.dmt . (Παλιά, πέντε χρόνια τώρα δηλαδή, μόνο με PPPoE/ADSL2+ είχα Internet, όχι με PPPoA.)

Τί στο καλό έγινε; Και φοβούμαι ότι μού χαντακώθηκε και η σύνδεση. Από εκεί που κλείδωνε στα 17500 το λιγότερο (συνήθως 18500), τώρα κλειδώνει σταθερά στα 9120. Είχα π.χ.:
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 17622 kbps
Upstream Rate: 1024 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 14 db
Upstream Line Attenuation: 2.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 19 db

...τώρα πια έχω:
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 9120 kbps
Upstream Rate: 1024 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 10 db
Upstream Line Attenuation: 3.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 9 db

το pppoa/pppoe δουλεύει μετά τον συγχρονισμό, ξαναδοκίμασε το Mutlimode στο Linksys, αν συνεχίσει να σου κάνει πρόβλημα κάνε τους ενα τηλέφωνο

aton
28-10-11, 13:38
Είμαι σε Forthnet Double Play εδώ καιπολλά χρόνια. Μετά από ένα θέμα που είχα με αποσυνδέσεις και το οποίο κράτησε επίσης πολλά χρόνια εδώ και 5-6 μήνες έχω βρει την υγειά μου κάνοντας το εξής:

Η κανονική ρύθμιση που έχω είναι PPPoA και στο Encapsulation επιλέγω LLC. Μόλις έχω αποσυνδέσεις ή αργό internet ή κάτι τέτοιο αλλάζω ρυθμίσεις στο ρούτερ και βάζω PPPoE και VC/MUX αντί για LLC. Αφήνω τις ρυθμίσεις έτσι μέχρι το επόμενο πρόβλημα (αποσυνδέσεις ή αργό internet). Αυτό μπορεί να κρατάει για λίγο ή για μερικούς μήνες! Μόλις ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα γυρίσω σε PPPoA και LLC.

Δεν ξέρω τίποτα από όλα αυτά και δεν μπορώ να εξηγήσω τί σημαίνουν αλλά με αυτόν τον τρόπο έχω κανονικές ταχύτητες ADSL και σταθερή σύνδεση. Πριν βρω αυτό το κόλπο είχα μιλήσει με το τηλεφωνικό κέντρο της forthnet περίπου 100 φορές (δεν είμαι υπερβολικός, αυτός ο αριθμός ίσως είναι και μικρός), είχα δοκιμάσει μετά από οδηγίες τους να μην έχω τηλεφωνική συσκευή σε πρίζα (για μήνες!), είχα αλλάξει ό,τι καλώδια μπορούσα, είχα πάρει καινούριο ρούτερ, είχα πληρώσει ανεξάρτητο ηλεκτρολόγο να κάνει έλεγχο στα καλώδιά μου, είχε έρθει τεχνικός της Forthnet για να ελέγξει και να μετρήσει για προβλήματα και άλλα πολλά. Με τα πολλά βρήκα (κατά λάθος!) το παραπάνω κόλπο και είμαι ΟΚ.

Z€r0
28-10-11, 23:35
PPPoE / LLC

@ ADSLgr.com All rights reserved.