PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl στην Λάρισα



trd64
24-10-16, 13:53
Ξέρει κάποιος από την Λάρισα (περιοχή Άγιος Θωμάς, κοντά στο ΤΕΙ) αν υπάρχει πρόβλημα με την wind?

Η cyta πρέπει να είναι ΟΚ γιατί για μερικές ημέρες "δανείστηκα" internet από κάποιον στην περιοχή και πήγαινε μια χαρά και ας ήταν 8 m.

Επίσης, θα με ενδιέφερε και η περίπτωση του ΟΤΕ, αν και βασικά θα ήθελα wind γιατί θέλω τηλ χωρίς VOIP μιας και χρησιμοποιώ ανεξάρτητης εταιρείας.

kostakislarisa
18-11-16, 11:15
Σαν περιοχή ο άγιος θωμας υποφέρει στο δίκτυο. Υπάρχουν συνδέσεις που παίζουν με 4 και άλλες με 9-10.. Ανάλογα πόσο χαμηλά ( προς το Τει) είσαι.

trd64
18-11-16, 22:17
Σαν περιοχή ο άγιος θωμας υποφέρει στο δίκτυο. Υπάρχουν συνδέσεις που παίζουν με 4 και άλλες με 9-10.. Ανάλογα πόσο χαμηλά ( προς το Τει) είσαι.

Είμαι ΣΤΑΓΩΝ στα όρια σχεδόν με Φιλιππούπολη.
Στο κατάστημα μου είπαν ότι στην ΝΕΑΠΟΛΗ πιάνει 10 με 12. Αλλά η Νεάπολη μπορεί να είναι κοντά και στην ΣΤΡΑΤΙΑ που βρίσκεται το DSLAM το οποίο είναι κοινό για όλη την περιοχή.
CYTA γραμμή γείτονα συγχρονίζει στα 8 με ικανοποιητικές ταχύτητες.
Παρήγγειλα WIND, μια και θέλω PSTN & δυνατότητα να χρησιμοποιήσω δικό μου modem και περιμένω. Δεν θέλω να είμαι αρνητικός. Θα περιμένω και θα δω τι γίνεται.
Πάντως, δεν υπάρχουν πολλές συνδέσεις wind στην περιοχή :hmm: :cool:

kostakislarisa
18-11-16, 22:43
Εκεί που είσαι στην καλύτερη 10-12 αλλά σίγουρα όταν παραδοθεί ο βρόχος θα μάθεις. Ούτως ή άλλως και η wind θα γυρίσει σε VoIP είναι οδηγία της ΕΕ.

trd64
18-11-16, 23:18
Εκεί που είσαι στην καλύτερη 10-12 αλλά σίγουρα όταν παραδοθεί ο βρόχος θα μάθεις. Ούτως ή άλλως και η wind θα γυρίσει σε VoIP είναι οδηγία της ΕΕ.

Τόσο ελπίζω και εγώ στην καλύτερη. Με 8 θα είμαι ευχαριστημένος αρκεί να μην έχει αποσυνδέσεις.
Ώσπου να γυρίσει η wind σε voip το πιο πιθανό είναι να έχω αλλάξει ή να αλλάζω provider οπότε τότε το βλέπουμε από την αρχή.
Ευχαριστώ

kostakislarisa
19-11-16, 02:41
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε..

jkoukos
19-11-16, 14:30
Δεν υπάρχει καμία οδηγία, από κανέναν φορέα. Οικονομικό είναι το θέμα και ευκολίας στην ανάπτυξη και διαχείριση του ενιαίου δικτύου. Εκεί θα καταλήξουμε τελικά, αλλά όχι διότι υπάρχει κεντρική απόφαση.

kostakislarisa
19-11-16, 19:02
Και γιατι τους αναγκάζουν να τα κάνουν voip;

jkoukos
21-11-16, 16:58
Κανείς δεν αναγκάζει τους παρόχους να γυρίσουν σε VoIP. Είναι καθαρά επιλογή τους να το κάνουν. Αλλά σίγουρα σε λίγα χρόνια μόνο VoIP τηλεφωνία θα υπάρχει σε όλο τον πλανήτη.

kostakislarisa
21-11-16, 21:06
Δε ξέρω δε μπορώ να βρω και τη σχετική ενημέρωση που ήταν "οδηγια" της ΕΕ για να το δεις. Τώρα τι παίζει ένας θεός ξέρει..

jkoukos
21-11-16, 21:11
Δεν υπάρχει λέμε καμιά οδηγία. Άλλο πράγμα μάλλον διάβασες και το συνδύασες με το VoIP.

kostakislarisa
21-11-16, 21:13
Θα ψαξω γτ με εβαλες σε σκέψεις τώρα

jkoukos
21-11-16, 21:20
Για να ευθυμήσουμε :p
Ψάξε-ψάξε δεν θα το βρεις! (https://www.youtube.com/watch?v=Ck8k4aaQv_0)

kostakislarisa
21-11-16, 21:22
Χαχαχαχα ε ναι γτ ή δε βλέπω καλά ή διάβασα ότι να ναι :-P

sdikr
21-11-16, 21:32
Δεν υπάρχει λέμε καμιά οδηγία. Άλλο πράγμα μάλλον διάβασες και το συνδύασες με το VoIP.

Μήπως μιλάει για τα NGN next generation networks, που αναγκαστικά θα είναι voip; γιατί για αυτά υπάρχει οδηγία

@ ADSLgr.com All rights reserved.