PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Καλαμακίου login problems



Σελίδες : [1] 2 3

Michalos
08-05-07, 09:56
Πάνω που έλεγα τι καλή η τελλάς τί ωραία είναι όλα κλπ, μέσα στο Σαββατοκύριακο έπαψε να ανάβει το λαμπάκι του Internet. Δοκίμασα resets στο Speedtouch modem, το έσβησα κλπ και τίποτα.

Μετά απο συνεχή τηλεφωνήματα σε Τελλάς μου είπανε ότι είναι πρόβλημα στο Login του server στο Καλαμάκι και γι'αυτό δεν παίρνω ΙΡ και δεν μπαίνω ούτε με zisto κλπ.

Ψάχνωντας στο Forum είδα μόνο δυο posts αναφορικά με τα προβλήματα Καλαμακίου. Στην περιοχή Π. Φαλήρου, Καλαμακίου κλπ όπου τα τηλέφωνα αρχίζουν με 98xxx έχετε internet όλοι οκ διότι εγώ δεν μπορώ να πάρω ΙΡ...:whistle:

dpant
08-05-07, 10:10
Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (στην ίδια περιοχή) από το Σάββατο (5/5) στις 10:50 το πρωΐ. Εννοείται ότι έχω ήδη πάρει 15 φορές στο 1212 και στην εξυπηρέτηση πελατών (13800-3), όπου λαμβάνω τη στερεότυπη απάντηση "Θα επιλυθεί άμεσα". (Δεν την ηχογραφούν καλύτερα να την λένε σε όλους;;; )
Προς το παρόν, λοιπόν, τίποτα...
Θα προσπαθήσω σήμερα να τους ξαναπάρω... να δούμε τι θα πουν.

tsarbo
08-05-07, 10:27
Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (στην ίδια περιοχή) από το Σάββατο (5/5) στις 10:50 το πρωΐ. Εννοείται ότι έχω ήδη πάρει 15 φορές στο 1212 και στην εξυπηρέτηση πελατών (13800-3), όπου λαμβάνω τη στερεότυπη απάντηση "Θα επιλυθεί άμεσα". (Δεν την ηχογραφούν καλύτερα να την λένε σε όλους;;; )
Προς το παρόν, λοιπόν, τίποτα...
Θα προσπαθήσω σήμερα να τους ξαναπάρω... να δούμε τι θα πουν.
Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα από τετάρτη μέχρι την Κυριακή το απόγευμα. Μετά διορθώθηκε και όλα πήγαιναν σχετικά καλά (είχα αρκετές στιγμιαίες αποσυνδέσεις την Δευτέρα αλλά καμμία διαρκείας) μέχρι που χτές το βράδυ άρχισε να συγχρονίζει στα 2-2.8 mbps down / 500 kbps up. Πήρα τηλέφωνο την τελλάς και μου είπαν ότι το dslam καλαμακίου έχει πρόβλημα και θα προσπαθήσουν να το φτιάξουν μέχρι το απόγευμα. Είχε κανείς από καλαμάκι-π. φάληρο παρόμοιο πρόβλημα?
Εντώμεταξύ από τα στοιχεία της σύνδεσης βλέπω ότι έχει ανέβει πολύ το Line Attenuation από 29,5 που ήταν παλιότερα στα 53,5:
Link Information

Uptime: 0 days, 0:01:24
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 2.671
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 202,00 / 115,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 47,0 / 53,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 230 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 2.528 / 16
HEC Errors (Up/Down): 7.552 / 8

Μάλλον έχουμε πέσει σε καταραμένο dslam, δεν εξηγήται αλλίως :p

dimitris233
08-05-07, 12:52
ρε παιδιά ισχύει οτι μπορεις να ζητησεια αποζημίωση 3 Ε / ώρα για διακοπή πάνω από 48 ώρες?γιατί και γω εδώ στην ηλιούπολη είναι η 5 μέρα σήμερα που δεν συγχρονίζει καθόλου το ρούτερ...τα ίδια μου λένε και μένα,θα επιλυθεί άμεσα και κουραφέξαλα.:down:

Michalos
08-05-07, 14:52
Στο κεφάλαιο 2 της συμβάσεως Ζήστο που έχουμε υπογράψει και δή στην 2η σελίδα, παράγραφοι 2.1 και 2.2 της συμβάσεως, αναφέρονται τα εξής:


2. ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

2.1. Η Εταιρεία φροντίζει για την ομαλή λειτουργία του Τηλεπικοινωνιακού Δικτύου και
για την προσήκουσα παροχή των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών και λαμβάνει κάθε
πρόσφορο μέτρο για να διασφαλίζεται η ασφάλεια, η ακεραιότητα και η διατήρηση των
λειτουργιών του Δικτύου που εμπίπτει στη σφαίρα ελέγχου της, τηρώντας το επίπεδο
ποιότητας υπηρεσιών που επιβάλλεται από τους σχετικούς Κανονισμούς και Αποφά-
σεις της ΕΕΤΤ ή οποιεσδήποτε άλλες διατάξεις του νόμου και των κατʼ εξουσιοδότηση
αυτού εκδιδόμενων πράξεων που προβλέπουν αυστηρότερες ή πρόσθετες υποχρεώ-
σεις ως προς την ποιότητα υπηρεσιών. Η Εταιρεία μπορεί να θέτει εκτός λειτουργίας ή
να διακόπτει προσωρινά την παροχή των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών για τη διενέρ-
γεια προγραμματισμένων εργασιών συντήρησης του δικτύου εφόσον τούτο έχει ρητά
γνωστοποιηθεί στους πελάτες μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή ανακοίνωσης στον
τύπο ή με άλλο πρόσφορο τρόπο.

2.2. Με εξαίρεση την περίπτωση του όρου 2.1., εάν η διαθεσιμότητα του δικτύου της
Εταιρείας ή/και των παρεχόμενων Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών διακοπεί για λόγο
αποκλειστικής υπαιτιότητας της Εταιρείας, η Εταιρεία οφείλει στον αμέσως επόμενο
λογαριασμό να πιστώσει τον Πελάτη με το τμήμα του καταβαλλόμενου από αυτόν πο-
σού του παγίου τέλους που αντιστοιχεί στην χρονική περίοδο της διακοπής των παρε-
χόμενων Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών. H Εταιρεία ουδεμία ευθύνη θα υπέχει για τις
άμεσες και/ή έμμεσες ζημίες που τυχόν υπέστη ο Πελάτης, για διαφυγόντα κέρδη ή
έσοδα, απώλεια ή αλλοίωση δεδομένων ή για οποιαδήποτε άλλη ζημία τυχόν υποστεί
ο Πελάτης εκτός εάν αυτές οφείλονται αποκλειστικά σε υπαιτιότητά της.
[B][FONT=UBHelveticaBold][COLOR=#1b1c20]
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το θέμα είναι ότι κανείς δεν ασχολείται σοβαρά για να διεκδικήσει αυτά που δικαιούμαστε και αυτά που έχουμε υπογράψει δυστυχώς. Το γεγονός ότι η Τελλάς αναφέρει μόνιμα στο 13800 ότι γίνονται μικρής εκτάσεως διακοπές κλπ κλπ έχει γίνει για να υπαχθεί στην εξαίρεση του όρου 2.1 έτσι ώστε να μπορεί να επικαλεστεί ότι έχει ρητά γνωστοποιηθεί στους πελάτες μέσω ανακοινώσεως ότι γίνονται αναβαθμίσεις και συντήρηση του δικτύου της κλπ. Βεβαίως αυτό δεν είναι αρκετό αφού δεν αναφέρονται στο 13800 οι περιοχές στις οποίες λαμβάνουν χώρα οι εργασίες αναβαθμίσεως και συντηρήσεως του δικτύου, προκειμένου να ξέρουν οι πελάτες της εκάστοτε περιοχής το εάν θα αντιμετωπίσουν προβλήματα συνδέσεως και για πόσο αυτά θα διαρκέσουν..

Το ελάχιστο που θα μπορούσε να κάνει η Τελλάς θα ήταν να βγάζει ανακοινώσεις σε περιπτώσεις όπως αυτή έτσι ώστε να υπάρχει ενημέρωση πελατών συνολική, να μην παίρνουμε συνέχεια τηλέφωνα όλοι για κοινό πρόβλημα και να γνωρίζουμε ουσιαστικά πράγματα για το πρόβλημα - γιατί δημιουργήθηκε και πότε αναμένεται να επισκευαστεί. Έτσι και η Τελλάς θα ήταν πραγματικά νομικά καλυμμένη και εμείς θα είχαμε έστω μια ουσιαστική ενημέρωση... Αυτό έγινε με το γνωστό πρόβλημα με την οπτική ίνα και τη διασύνδεση με το εξωτερικό.

Αυτό βεβαίως δεν πρόκειται να γίνει ποτέ απο καμμία εταιρεία καθώς ποιά εταιρεία παραδέχεται με επίσημες ανακοινώσεις την ύπαρξη προβλημάτων; Καμμία στρατηγική εταιρείας δεν επιτρέπει το εμπορικό κόστος μιας τέτοιας ενέργειας και πρωτοβουλίας...

Πάντως εάν το παλέψεις για να ζητήσεις αποζημίωση απο αποδεδειγμένα πολυήμερη διακοπή στις υπηρεσίες σου για τις οποίες είσαι συμβεβλημένος με τη Τελλάς, πιστεύω ότι θα τα πάρεις. Απλώς θα χρειαστεί να επικαλεστείς απο πότε έχεις δηλοποιήσει το πρόβλημα, όλα αυτά θα χρειαστούν να γίνουν εγγράφως με fax κλπ..

Πιστέυω ότι όλοι πρέπει πάμε για μπάνιο τώρα που έχει φτιάξει και ο καιρός και θα αφήσουμε την Τρελλάς να στρώσει..

liberostelios
08-05-07, 15:11
Εγώ από DSLAM Καλαμακίου (Π. Φάληρο) έχω internet κανονικά με εξαίρεση αυτά τα στιγμιαία disconnects που, όπως έχω ξαναπεί, είναι απλά εκνευριστικά...

Αναφορικά με το ζήτημα των ανακοινώσεων, η Tellas δεν μπορεί να επικαλεστεί αναβάθμιση ή έλεγχο γραμμής όταν συμβαίνει μόνο σε ένα άτομο η ζημιά! Αν πέσει το DSL σε όλους τους χρήστες της περιοχής τότς μπορεί, αλλά όταν είναι μεμονωμένο πρόβλημα πιθανότατα να υπάρχει το ενδεχόμενο να ζητήσει κάποιος αποζημίωση.

Gus
08-05-07, 18:01
Κι εγώ έχω σοβαρά προβλήματα με το ιντερνετ...και οχι μονο!!!από τις 24/4 δεν μπορώ να ακούσω τίποτα στο τηλέφωνο(οταν τηλεφωνώ η μου τηλεφωνούν άλλοι)....το μονο που ακούγεται είναι ένα βουητό ενώ δεν μπορώ να μπω στο ιντερνετ(και όταν το καταφέρνω με πετάει εξω καθε το πολύ 20')...τηλεφώνησα επανηλημένα στην τελλας και το μονο που λένε είναι ότι θα επιληφθουν του θέματος...και σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω στον οτε!!!!δεν με ενδιαφέρει τοσο η τηλεφωνία όσο το ιντερνετ...το θέμα είναι όμως οτι με κοροιδεύουν

dpant
09-05-07, 09:27
Μετά από πολλές πιέσεις... υποσχέθηκαν να μου στείλουν τεχνικό να επιλύσει το πρόβλημα (για σήμερα Τετάρτη το απόγευμα). ΟΜΩΣ, ώ του θαύματος, σήμερα πρωΐ-πρωΐ, πριν ξεκινήσω για το γραφείο... είπα να δω... μήπως και...
Αρχικά, δεν είχα καθόλου DSL... μετά το reboot στο router επανήλθε το DSL και με connect, συνδέθηκε κανονικά...
Επειδή, σε αυτού του είδους τα θέματα (τα τεχνικά) δεν μου αρέσουν καθόλου τα θαύματα... θα προσπαθήσω να μάθω ΤΙ ήταν αυτό που τόσες μέρες δεν μπορούσαν να λύσουν και σήμερα λύθηκε ως δια μαγείας.
Για όσους, πάντως, έχουν το SpeedTouch και θέλουν να δουν κάτι παραπάνω, καλό θα ήταν να δώσουν από CLI, τις παρακάτω εντολές για να δουν πού (και αν...) "σκοντάφτουν":
1. Θεωρώ δεδομένο ότι για να μπούμε στο CLI κάνουμε telnet 192.168.1.254 (ή αν έχετε αλλάξει IP, βάζετε την σωστή)
2. Με adsl info, βλέπουμε πληροφορία για τη DSL (που επίσης βλέπουμε και από την WEB σελίδα του speedtouch)
3. Με ping proto atm dest pvc_Internet δοκιμάζουμε αν "περνά" ATM traffic ση γραμμή. Αν ναι, τότε θα δείτε κάτι σαν
!!!!!
--- loopback statistics ---
5 loopbacks transmitted, 5 successful, 0% loss
rtt min/avg/max = 6/6/6 ms
αν όχι
.....
--- loopback statistics ---
5 loopbacks transmitted, 0 successful, 100% loss
4. Αν στην προηγούμενη είδατε !!!!! (δηλ. ΟΚ) τότε δώστε
ppp iflist
για να δείτε σε τι κατάσταση είναι το PPP connection
πχ. στο δικό μου βγάζει:
Internet: dest : atm_Internet [00:10:43]
Retry : 10
mode = IP routing
flags = echo magic accomp restart mru addr route savepwd pap
dns metric = 10 echotolerance = 5 mru = 1500
route : dst=0.0.0.0/0 - src=0.0.0.0/0 (metric 10)
auth = auto user = USER_NAME@tellas.gr password = ********
admin state = up oper state = up link state = connected
LCP : state = opened retransm = 0 term. reason =
IPCP: state = opened retransm = 10 term. reason = LCP down

giwrgosth
09-05-07, 09:39
To Καλαμάκι είχε πρόβλημα το ΣΚ, εγώ δεν είχα καθόλου ADSL το Σάββατο το απόγευμα, το modem δεν έβλεπε καθόλου γραμμή και σε τηλεφωνική επικοινωνία με το 1212 μου είπαν ότι δεν έπαιρνε ΙΡ κάποια στιγμή όλο το κέντρο αλλά φτιάχτηκε. Έδωσα βλάβη και την επόμενη μέρα που κοίταξα δούλευε κανονικά.
Έχω όμως έντονο πρόβλημα με το τηλέφωνο αυτές τις μέρες, σχεδόν καθημερινές μικρές διακοπές, η μια από τις οποίες δώθηκε σα βλάβη για να επανέρθει μετά από πολλές ώρες.

warezaek
09-05-07, 11:09
λοιπον ακουστε γελιο, ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με την ip απο το Σαββατο το πρωι, και ειχα δηλωσει βλαβη απο εκεινη την μερα, και καθε μερα τους επαιρνα τηλ. κτλ.
χτες πηγα για συνεντευξη για δουλεια σε μια εταιρια, στην οποια μετα το τελος του interview μου ειπαν οτι αυτοι ειναι που κανουν τα service της τελλας, και οτι ειναι πελατης τους, δεν θα πω ονομα εταιριας γιατι δεν χρειαζεται, του λεω εκει του υπευθηνου οτι απο το σαββατο το και το, μου λεει το ξερω το προβλημα που υπαρχει στο καλαμακι αλλα δεν μπορουμε να το λυσουμε διοτι δεν εχουμε ακριβη περιγραφη βλαβης απο την τελλας. μετα την περιγραφη που του εκανα μου λεει οκ και καποια αλλα που δεν χρειαζεται να αναφερω. απο σημερα το πρωι το internet δουλευει και παλι κανονικα, τυχαια? δεν ξερω. αυτα.

giwrgosth
09-05-07, 12:34
@warezaek αν είναι έτσι και το πρόβλημα λύθηκε γιατί τους εξήγησες εσύ το πρόβλημα, τότε ναι είναι για γέλια!

liberostelios
09-05-07, 15:40
Προσωπικά, αντιμετώπιζα καθημερινά προβλήματα με μικρά disconnects (που μερικές φορές ήταν και αφόρητα)... Το γύρισα σε PPPoE και τώρα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ η κατάσταση... Όποιος έχει αντίστοιχο πρόβλημα ας το δοκιμάσει! ;)

warezaek
16-05-07, 09:56
παλι χωρις ιντερνετ απο χτες το βραδυ, δεν παιρνει ip...παλι.... βαριεμε να τους παρω να δηλωσω βλαβη....αστους να δουμε.

redlemon.gr
16-05-07, 11:58
εχει καταντήσει αστείο, το απόγεμα κλείνει και επειδη δεν υπαρχει τεχνικός να κανει ενα rebοot, πρέπει να παίρνουμε τηλέφωνο σε κανένα δυστηχή στο 1212, να τα ακούει αυτός και την άλλη μέρα το πρωί να έρχεται με προβλήματα πάλι η γραμμή....

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΙΔΙΑ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, "ΕΕΕ ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ......"

dpant
16-05-07, 13:59
παλι χωρις ιντερνετ απο χτες το βραδυ, δεν παιρνει ip...παλι.... βαριεμε να τους παρω να δηλωσω βλαβη....αστους να δουμε.

Μια απ' τα ίδια warezaek... Από χτες το βράδυ... και μέχρι στιγμής τίποτα. Να προσθέσω (off topic) ότι και στην τηλεφωνία υπάρχει πρόβλημα. 7 στις 10 φορές δεν δίνει γραμμή.

Πάντως μετά από επανειλημμένα απανωτά "κραξίματα", υποσχέθηκαν ότι στον επόμενο λογαριασμό θα μου πιστώσουν τα τέλη ενός μήνα. Αν και πιστεύω ότι το έκαναν για να με ξεφορτωθούν...

Κάτι πρέπει να κάνουμε (πιο δραστικό)... Καμιά ιδέα;;;

Reorx
16-05-07, 19:47
το θεμα ειναι οτι κατα τα φαινομενα υπαρχει προβλημα στην περιοχη μας..το χρησιμο θα ηταν να μπορεσουμε καπωσ να μαθουμε αν το κοιτανε και ποσο καιρο θα τουσ παρει..

jonk67
16-05-07, 19:58
Και Ηλιουπολη με τηλεφωνο απο 99χχχχχχχχ δεν παιρνει ip απο την Παρασκευή και στο 1212
πέρα βρέχει

bs160305
17-05-07, 10:29
με ενημερωσαν οτι κανουν αναβαθμηση σημερα και οτι τα βασανα τελειωνουν :)

αντε να δουμε ποσο αχρηστοι ειναι

SpiritCrusher
17-05-07, 11:11
με ενημερωσαν οτι κανουν αναβαθμηση σημερα και οτι τα βασανα τελειωνουν :)

αντε να δουμε ποσο αχρηστοι ειναι

ααααχαχααχχααα!!!
Μακάρι να φτιάξουν απο σήμερα τα πράματα αν και δεν το πιστεύω μιας και το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως και όχι αναβάθμισης (πιστεύω).Γιαααα να δούμε!

giwrgosth
17-05-07, 13:29
Άντε γιατί το έχουν παρακάνει, όποτε θέλω να πάρω τηλέφωνο είναι κομμένο, το νετ αναβοσβήνει και δεν είμαι όλη μέρα μπροστά στον υπολογιστή ή το τηλέφωνο, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα μου είχαν σπάσει τα νεύρα!

bs160305
18-05-07, 00:27
8:30 pm σημερα εχω DSL!

Μια συμβουλη = PPPoE! για τα disconnects και upgrade firmware at 4200

bs160305
18-05-07, 00:29
Προσωπικά, αντιμετώπιζα καθημερινά προβλήματα με μικρά disconnects (που μερικές φορές ήταν και αφόρητα)... Το γύρισα σε PPPoE και τώρα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ η κατάσταση... Όποιος έχει αντίστοιχο πρόβλημα ας το δοκιμάσει! ;)

Εχεισ κανει και upgrade to firmware?

Reorx
18-05-07, 14:05
και με update και με PPOE ναι μεν υπαρχει βελτιωση θεαματικη σε συγκριση με τοπ ppoa αλλα δεν λυνει το θεμα..2 μερεσ παλι χωρις internet και το τηλεφωνο παλι μια πανω μια κατω..για να δουμε που θα παει..μηπως να σκεφτουμε τη μετακομιση?

redlemon.gr
18-05-07, 18:42
εγώ απο το προηγούμενο μου πόστ, ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΑ ΜΕ 3 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ IP ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ....


ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!!!!!

bs160305
19-05-07, 21:57
εγώ απο το προηγούμενο μου πόστ, ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΑ ΜΕ 3 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ IP ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ....


ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!!!!!

ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΟΜΕΝΑ ΟΛΑ.

ΧΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΛΕΦΩΝΟ ΤΗΣ ΕΕΙΤ?

giakoumel
20-05-07, 10:25
Αντε και εγώ στην παρέα των ΧΩΡΙΣ INTERNET από χθές 19/5 το μεσημέρι.
Το modem συγχρονίζεται κανονικά αλλά login πάπαλα.

Είμαστε πολλοί, ή να αρχίσω να αισθάνομαι μοναξιά???

giwrgosth
20-05-07, 12:29
Από χθές που είμαι πολλές ώρες σπίτι και στο νετ βλέπω ότι πάει καλά! Να ελπίζω ότι έχουν λυθεί τα προβλήματα? Ούτε στο τηλέφωνο έχω παρατηρήσει κάτι.

Jim87
20-05-07, 13:53
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι προχθές (17/5) πήγαν οι τεχνικοί και τα ξήλωσαν όλα τα μηχανήματα στο Καλαμάκι και τα αντικατέστησαν με καινούρια.

Πραγματικά ελπίζω να λύθηκαν τα προβλήματα μετά την αναβάθμιση γιατί όντως δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση με το Καλαμάκι...

giwrgosth
20-05-07, 14:33
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι προχθές (17/5) πήγαν οι τεχνικοί και τα ξήλωσαν όλα τα μηχανήματα στο Καλαμάκι και τα αντικατέστησαν με καινούρια.
Λογικά ισχύει αυτό που λες, γιατί Παρασκευή κάποια στιγμή που κοίταξα ήταν όλα κομμένα και από χτες δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση, ειδικά το τελευταίο δίμηνο μου είχε σπάσει τα νεύρα!

giwrgosth
20-05-07, 14:41
Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς δε λένε? :whistle:
Τι το ήθελα, την ώρα που έκανα το ποστ έπεσε πάλι η γραμμή!
Restart στο Modem και επανήλθε.
Μάλλον φραπέ έφτιαξαν, για το κέντρο αμφιβάλω λιγάκι, εκτός αν άλλαξαν μηχανήματα και έχουν πάλι τα ίδια προβλήματα, οπότε ας τα αλλάζουν κάθε μέρα και κάπου θα τους κάτσει, σαν το λόττο ένα πράμα!

SpiritCrusher
20-05-07, 18:15
Εμένα από 30-04 όπου και ενεργοποιήθηκε (υποτίθεται) το ΖΙΣΤΟ μαζί με τηλεφωνία και ίντερνετ το μόντεμ δεν έχει συγχρονίσει καθόλου, ούτε μετά την υποτιθέμενη επιδιόρθωση βλάβης στις 17-05.Επίσης δεν έχω παραλάβει και εξοπλισμό!

redlemon.gr
21-05-07, 01:34
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι προχθές (17/5) πήγαν οι τεχνικοί και τα ξήλωσαν όλα τα μηχανήματα στο Καλαμάκι και τα αντικατέστησαν με καινούρια.

Πραγματικά ελπίζω να λύθηκαν τα προβλήματα μετά την αναβάθμιση γιατί όντως δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση με το Καλαμάκι...


πες στους τεχνικούς σας να κοιτάνε μήπως και έγινε κανένα "πείραγμα"
απο ανταγωνιστικές ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΕΣ εταιρειες που παρέχουν και τον χώρο εγκατάστασης, δεν γίνεται να σκάσανε ταυτόχρονα 3 κέντρα, και να συνεχίζεται τώρα το ίδιο βιολί στον Βύρωνα και στην Νέα Ιωνία....

ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΚΟ ΕΧΕΙ Η ΦΑΒΑ....

warezaek
21-05-07, 09:24
απο το σαββατο μεσημερι παλι χωρις ιντερνετ. αντε να δουμε τι θα κανουν...παλι

giwrgosth
21-05-07, 16:07
Καλά χτες το παράκανε με τις διακοπές, κάθε λίγο και λιγάκι εκτός, πότε δεν είχα νετ, πότε καθόλου γραμμή, μάλλον δεν φτιάχτηκε τίποτα.

Reorx
21-05-07, 18:48
ακομα φτιαχνουν οπως μου ειπαν αφου πειρα 10 φορες απο χθες που εμεινα απο νετ..και καλα μετα το περας των εργασιων θα ειναι ολα κομπλε..για να δουμε..

bs160305
21-05-07, 21:52
ακομα φτιαχνουν οπως μου ειπαν αφου πειρα 10 φορες απο χθες που εμεινα απο νετ..και καλα μετα το περας των εργασιων θα ειναι ολα κομπλε..για να δουμε..

Σου ειπαν ποτε θα το φτιαξουν?

Εγω παντως ζητησα ακυρωση συμβολαιου λογου υπαιτιοτητας ΤΕΛΛΑΣ. Τουλαχιστον ετσι θα γλυτωσω απο αυτους.

karavagos
21-05-07, 22:16
πες στους τεχνικούς σας να κοιτάνε μήπως και έγινε κανένα "πείραγμα"
απο ανταγωνιστικές ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΕΣ εταιρειες που παρέχουν και τον χώρο εγκατάστασης, δεν γίνεται να σκάσανε ταυτόχρονα 3 κέντρα, και να συνεχίζεται τώρα το ίδιο βιολί στον Βύρωνα και στην Νέα Ιωνία....

ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΚΟ ΕΧΕΙ Η ΦΑΒΑ....

:hmm: ενδιαφέρον άποψη....Γλυτώνει το βρισίδι και η Tellas :p

Jim87
21-05-07, 22:49
:hmm: ενδιαφέρον άποψη....Γλυτώνει το βρισίδι και η Tellas :p


Αμήν και πότε θα γίνει αυτό!!!:p:p:p:whistle:

Reorx
21-05-07, 23:07
ειπε ενασ πιτσιρικας που ηταν ευγενικος και εδειχνε να σκαμπαζει οτι ακομα δεν ςχουν τελειωσει και πωσ περιμενουν πως με την ολοκληρωση του update δεν θα εχουμε προβλημα..οσο το μεχρι ποτε ειπε οτι εχει παρει πολυ καιρο και ειναι παρα πολυ κοντα σε αμεσο τελος..θα δουμε..λιγο υπομονη ακομα συνιστω μπας και βγει ακρη..

redlemon.gr
22-05-07, 01:44
:hmm: ενδιαφέρον άποψη....Γλυτώνει το βρισίδι και η Tellas :p

ναι βαλτός είμαι, πληρώνομαι απο αυτούς....

lakis
22-05-07, 09:41
Τελικά το θαύμα έγινε μόνο για 3 ώρες εχθές..... :down:
Μετά από 5 μέρες έπεξε από τις 17:00 μέχρι τις 20:30 μέτα σχολάσανε .....

Τελικά είναι μέγαλο μπάχαλο, από 28/4 έχει παίξει μόνο 5 μέρες κανονικα......
:down:

redlemon.gr
22-05-07, 11:22
τώρα έχω ένα 20άωρο χωρίς τηλέφωνο, αλλα ευτυχώς έχω ιντερνετ, που το χο και περσσότερο ανάγκη, για το τηλέφωνο βολεύομαι και με το free χρόνο του κινητού, όμως η κατάσταση έχει καταντησει αστεία....

thelw ki egw
23-05-07, 13:32
Εμένα το προηγούμενο Σάββατο άρχισε να έχει τρομακτικά προβλήματα η σύνδεση στο internet, με πετούσε κάθε 2 ως 5 λεπτά (επανερχόταν γρήγορα αλλά ήταν πολύ εκνευριστικό).

Οπότε κάποιος με "λυπήθηκε" και είπε να μου το κόψει τελείως (το internet), με αποτέλεσμα από την προηγούμενη Δευτέρα να μην έχει συνδεθεί ποτέ ξανά! Συγχρονίζει αλλά από ότι λέει το log του router, τρώει κάποιο timeout στη συνέχεια...

Αποτέλεσμα: ουσιαστικά 11 μέρες χωρίς internet and still counting

Περιοχή ηλιούπολης. Περαστικά μας...

the_Mask
23-05-07, 14:30
oi τελευταιες πληροφοριες που υπαρχουν σχετικα με αυτα τα 2 DSLAM ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ και ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ειναι οτι επανατοποθετουν κατι καρτελες,, τωρα τι σημαινει αυτο θα σας γελασω
αν υπαρχει κανενας Δυκτιας να μας εξηγησει τι σημαινει...

thelw ki egw
23-05-07, 14:55
Από το σχετικό άρθρο στη wikipedia:


Each DSLAM has multiple aggregation cards, and each such card can have multiple ports to which the customers lines are connected.

Πιθανώς εννοούν αυτό.

bs160305
23-05-07, 19:14
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Κομμενο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΤΕΛΛΑΣΙΤΕΣ

Τα νευρα μου

Jim87
23-05-07, 22:02
oi τελευταιες πληροφοριες που υπαρχουν σχετικα με αυτα τα 2 DSLAM ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ και ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ειναι οτι επανατοποθετουν κατι καρτελες,, τωρα τι σημαινει αυτο θα σας γελασω
αν υπαρχει κανενας Δυκτιας να μας εξηγησει τι σημαινει...


Όπως είπα ξηλώθηκαν τα πάντα και ξαναστήθηκαν...Τα πάντα...

the_Mask
24-05-07, 07:42
τι να περιμενουμε ρε παιδια απο μια εταιρεια που υποτιθεται οτι "δοκιμασε" το προιον και η δοκιμη εγινε σε 3 ατομα της εταιρεις .... μια σοβαρη εταιρεια θα εκανε τη δοκιμη σε δειγμα τουλαχιστον 50-100 ατομων...τι θα τους χαλαγε να διναν ετσι για δοκιμη 50 συνδεσεις σε υπαλληλους της , εν τελει τα πειραματα γινονται στο κεφαλι του πελατη

lakis
24-05-07, 10:53
Όπως είπα ξηλώθηκαν τα πάντα και ξαναστήθηκαν...Τα πάντα...
Ναι ρε φίλε μου αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται... Μέχρι τέλος εμβδομάδας είπαν, από 1212 σήμερα το πρωί, ότι θα είναι οκ ! Για να δούμε.

Reorx
24-05-07, 22:23
3 μερες χωρις νετ και σημερα που καλεσα μετα απο 25 φορες συνομιλιας μου εδωσαν την εξεις φοβερη απαντηση..το παλαιο φαληρο δεν εχει προβλημα το προβλημα ειναι προσωπικο ..και στην ερωτηση ποτε θα φτιαχτει η αφοπλιστικοτατη απαντηση..σε 2-3..ωρες μερες χρονια σκεφτομαι..τι να πω..αηδια..βαρεθηκα και κουραστικα..για ακομα μια φορα αντιλαμβανομαι οτι στην ελλαδα ειμαστε πολιτες δεθτερης κατηγοριας απροστατευτοι και το δικιο μας δεν μπορουμε να το βρουμε πτε και πουθενα..παρεπιπτοντος μου εστειλαν και λογαριασμο για τουσ τελεφτεουσ 2 μηνες και 10 μερες 111 ευρο και καλα καλα δεν ειχα νετ ουτε τισ μισες μερες και το τηλεφωνο επερνε την κατιουσα καθημερινος..τι να πω..ελεος

@ ADSLgr.com All rights reserved.