PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο router από forthet... αλλά ποιο;



TESTERMAN
26-10-16, 16:30
Καλησπέρα παίδες!
Είχα εδώ και καιρό κάποια θέματα με τη γραμμή μου και νόμιζα ότι έφταιγε το router της forthnet που είχα, ένα TG585 v7 με το τελευταίο firmware περασμένο.
Έτσι είχα αγοράσει ένα άλλο router το Tp-Link TD-W9980 το οποίο ήταν πολύ πιο σταθερό αλλά τα προβλήματα δεν είχαν εξαφανιστεί τελείως.
Μετά από αρκετούς μήνες και αφού κατάφερα να διορθώσω τα προβλήματα στη γραμμή μου, είπα να δοκιμάσω και τα 2 router ξανά.
Το W9980 κλειδώνει στα 7900 με ΜΑΧ 8100 ενώ το TG585 κλειδώνει 9400 με MAX 10600!!!
Είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά και πραγματικά δεν περίμενα το αρχαίο thomson να κάνει καλύτερη σύνδεση από το σκυλί W9980 :hmm:

Σκέφτηκα να βάλω το thomson πάλι πάνω αλλά θα είναι κρίμα τα λεφτά που έσκασα για το άλλο να πάνε χαμένα συν ότι το 9980 έχει λειτουργίες που δεν έχει το 585 και με βολεύει πολύ καλύτερα!

Μου είπαν από forthnet ότι μπορώ με 5ευρώ να πάρω από το κατάστημα τους ένα νέο ρούτερ από αυτά που δίνουν και έχω 2 επιλογές μόνο. ZTE ή Technicolor γιατί μόνο αυτά τα 2 μου είπαν ότι δίνει πλέον η εταιρία.
Το θέμα είναι ποιο από τα 2 να επιλέξω και αν έχουν παρόμοιες λειτουργίες με το 9980 που έχω τώρα (address reservation να δίνω σταθερή IP σε συγκεκριμένες συσκευές κ.α.).
Αν γνωρίζετε, κατά τη γνώμη σας ποιο από τα 2 θα ήταν καλύτερη επιλογή από επιδόσεις; Έχω διαβάσει και θετικά και αρνητικά σχόλια για το καθένα αλλά δεν ξέρω σε ποιο να καταλήξω.

Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι μπορώ να χρησιμοποιώ ένα ρουτερ για να συνδέομαι και το άλλο να κάνει όλα τα υπόλοιπα (bridge;). Υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό ή απώλεια σήματος ή καθυστερήσεις στο loading/downloading;

Ευχαριστώ!

Ionlab
01-11-16, 13:38
Technicolor = Thomson

Nikiforos
07-11-16, 15:40
Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι μπορώ να χρησιμοποιώ ένα ρουτερ για να συνδέομαι και το άλλο να κάνει όλα τα υπόλοιπα (bridge;). Υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό ή απώλεια σήματος ή καθυστερήσεις στο loading/downloading;
Ευχαριστώ!

καλησπέρα, το κανει πολυς κοσμος και εγω εδω και πολυ καιρο και δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ετσι το ρουτερ αυτο γινεται πλεον μονο ADSL MODEM και το αλλο μηχανημα κανει το ιντερνετ routing.
Αν δεν εχεις αλλο για wifi γινεται να μεινει στο 1ο, οπως επισης μπορει να παιξει και τον ρολο switch.

biggeo65
10-11-16, 18:11
Το Technicolor το έχω και το δουλεύω, μια που το Thomson TG585 v8 μετά από 4 χρόνια σταμάτησε να δουλεύει.
Δεν είμαι ικανοποιημένος από το WiFi του Technicolor κατά τα άλλα το μενου του είναι τυπικό.
Έχει κάποια εργαλεία τυπικά για modem router, αλλά λιγότερες πληροφορίες από το TG585.
Yποστηρίζει όμως IPv6,τo TG585 δεν υποστηρίζει.

Το ZTE δεν το ξέρω αλλά λίγο ποου είδα το manual (http://setuprouter.com/router/zte/zxhn-h108l/manual-1931.pdf) του έχει περισσότερες ρυθμίσεις από το Technicolor TD5130 (http://setuprouter.com/router/technicolor/td5130/manual-1247.pdf)

Καλύτερα να αφήσεις το WiFi στο TP-LINK.

Αυτός
11-11-16, 14:29
Θα σου πρότεινα να βάλεις το ZTE (από το interface Security - > Firewall:High και Enable antihacking protection, για να μην κάνει τα κολλήματά του).
Από εκεί και πέρα αν δεν επαρκεί το Wifi του ZTE κάνε ένα Bridge με το Thomson ή το Tp-link (ότι σου αποδίδει καλύτερα στο wifi).

@ ADSLgr.com All rights reserved.