PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ WIFI ADSL



BadCluster
11-10-04, 12:50
Διάβασα και ξαναδιάβασα τα σχετικά τοπικ αλλά έχω μπερδευτεί!
μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
δεν ζητάω τρελά πράγματα,μια τοπολογία δικτύου θα ήθελα

ΕΧΩ

2 PC
1 ADSL OTE

ΘΑ ΠΑΡΩ

1 ΣΥΝΔΕΣΗ ADSL(ΜΑΛΛΟΝ ΑCN)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΤΗΝ DSL ΜΕ ΤΑ PC

Μπορώ να βάλω WiFi modem/router στην τηλεφωνική γραμμή?
τα pc τι χρειάζονται για να δεχθούν την ασύρματη παροχή ιντερνετ?

χρειάζεται το ασύρματο modem/router να είναι τοποθετημένο σε PC ή μπορεί απο μόνο του να λειτουργήσει?

NetTraptor
11-10-04, 12:56
Linksys WAG54G
http://www.linksys.com/international/product.asp?coid=61&ipid=371
&
2 καρτες 54G PCI ή PCMCIA για τα PC ή το laptop σου!
πχ.
http://www.linksys.com/international/product.asp?coid=61&ipid=232
http://www.linksys.com/international/product.asp?coid=61&ipid=362

ή αλλη μαρκα! :D

kalm
11-10-04, 13:33
Η τοπολογία που ζητάς χρειάζεται:

1) ένα aDSL modem (προφανώς για σύνδεση με τη γραμμή DSL)
2) ένα ρούτερ για δρομολόγηση της κίνησης (ποιό πακέτο πάει που)
3) ένα switch για σύνδεση περισσοτέρων του ενός υπολογιστή τοπικά ενσύρματα (προεαιρετικό μια και αν συνδέσεις όλους τους υπολογιστές ασύρματα δεν χρειάζεται)
4) access point που παίζει το ρόλο της γέφυρας μεταξύ των ασύρματων καρτών που θα βάλεις και του δικτύου σου
5) ασύρματη κάρτα για κάθε pc που θες να συνδεθεί ασύρματα (υπάρχπυν σε αρκετά είδη σύνδεσης όπως USB, PCI, PCMCIA, αναλόγως τον υπολογιστή που έχεις)

Τα τέσσερα πρώτα μπορεί να τα βρεις το καθένα μόνο του (λίγο σπάνιο και ασύμφορο) ή σε συνδιασμούς πχ. Modem-router, router-switch, access point-router-switch μέχρι και 4-σε1 (modem-router-switch-access point)! Εσύ επιλέγεις το συνδιασμό που θέλεις σε συνάρτηση βέβαια με τις τιμές και με το άν έχεις ήδη κάποιο εξοπλισμό.

Και κάτι ακόμα. Θεωρητικά όλλες οι ασύρματες κάρτες συνεργάζονται με όλα τα access points ανεξαρτήτως κατασκευαστή, αρκεί να υποστηρίζουν το ίδιο πρωτόκολλο (802.11 b, g, a κλπ.) Στην πράξη όμως έχουν παρατηρηθεί κάποιες ασυμβατότητες, οπότε προτίμησε να πάρεις ασύρματη κάρτα ίδοιυ κατασκευαστή με του access point...

kubiak
11-10-04, 13:44
κάποια βοήθεια μπορεί να βρεις και στο Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (http://www.awmn.gr).

NetTraptor
11-10-04, 14:17
@kubiak: Παρακαλώ μην κατευθύνετε κόσμο στο AWMN για ερωτήσεις οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με το AWMN.

Οι χρήστες οι οποίοι θα απευθύνουν ερωτήσεις που δεν έχουν σχέση με το AWMN θα δυσαρεστηθούν διότι είναι πολιτική του AWMN να μην παρέχει βοήθεια σε τέτοια άτομα!

Εδώ αν θελήσει οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ερωτήσεις και είμαι σίγουρος ότι θα λάβει απαντήσεις πολύ ποιο απλόχερα και αναλυτικά από χρήστες που είδη έχουν σχέση με ασύρματα όπως ο papashark, εγώ (well όχι τόσο σχετικός σε όλα όσο ο παπα) και άλλους που είτε ασχολούνται μόνοι τους είτε είναι μέλη και χρήστες του AWMN

Μια ματιά όμως στο awmn.gr ίσως βοηθήσει …. Έχει πολύ υλικό…. Μόνο όχι questions

Thanks!

BadCluster
11-10-04, 14:30
Άρα -για να το φέρω στα μέτρα μου- με το σκεπτικό ότι θα έχω free το modem/router απο την προσφορά της ACN χρειάζομαι ένα

access point το οποίο θα μπορεί να συνδεθεί στο modem/router και που επάνω του θα πέφτουν τα 2 pc( laptop με το 802.11g και 1 home pc όπου πιθανόν να βάλω USB κάρτα εκτός και αν δεν είναι σταθερής απόδοσης).

η σύνδεση του ΑP με το modem/router είναι δυνατή να γίνει ή θέλει κάτι εξτρα?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!
ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΩ !

στο awmn.gr θα μπω όταν δημιουργήσω το δίκτυο ώστε να μπω στους κόμβους :wink:

kalm
11-10-04, 14:51
Άρα -για να το φέρω στα μέτρα μου- με το σκεπτικό ότι θα έχω free το modem/router απο την προσφορά της ACN χρειάζομαι ένα

access point το οποίο θα μπορεί να συνδεθεί στο modem/router και που επάνω του θα πέφτουν τα 2 pc( laptop με το 802.11g και 1 home pc όπου πιθανόν να βάλω USB κάρτα εκτός και αν δεν είναι σταθερής απόδοσης).

η σύνδεση του ΑP με το modem/router είναι δυνατή να γίνει ή θέλει κάτι εξτρα?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!
ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΩ !

στο awmn.gr θα μπω όταν δημιουργήσω το δίκτυο ώστε να μπω στους κόμβους :wink:

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι στο modem/router που θα πάρεις να έχει τουλάχιστο μια ethernet πόρτα, γιατί όλα σχεδόν τα access points συνδέονται σε τέτοια και όχι σε USB (δεν ξέρω να υπάρχει τέτοιο μοντέλλο). Το desktop πράγματι μπορείς να το συνδέσεις στην USB αν το modem/router έχει μια ethernet και μια USB, αλλιώς αν έχει μόνο μια μια ethernet θα πρέπει να πάει και αυτό ασύρματα.

viron
11-10-04, 16:06
Γεια σου BadCluster,
Για να μην μπερδεύεσαι με πολλες συσκευες, μπορείς να πάρεις ολα σε μια συσκευή, adslmodem-router-wiFi τέτοια ειναι , Zyxel Prestige 653HWI, η το netgear WGR614GE to exei sto πλαισιο, για τα PC οποιαδήποτε κάρτα Wifi κανει.
Μπορείς να ψάξεις στην αγορά και για άλλα μοντέλα , με ολα σε ένα εχεις το πλεονέκτημα ότι δεν στοιβάζεις μηχανήματα , δεν έχεις το σπαγγέτι των καλωδίων και τα πολύμπριζα με τα καλώδια ρεύματος να σε τριγυρνάνε από παντού.

Φιλικά ,
Βύρων.

BadCluster
11-10-04, 16:12
viron,
το πιο αποδοτικό είναι αυτό που προτείνεις αλλά έτσι θα χάσω την προσφορά του modem απο την ACN!
βέβαια μπορώ να πάρω το modem απο ACN και να το δώσω κάπου αλλού!
ξέρει κανείς τι modem δίνει η ACN?

Crosstalk
11-10-04, 17:45
Ειδα στο site τους ενα banneraki το οποιο διαφημιζε οτι δινουν το ADSL modemaki της Crypto.

http://www.crypto.gr/gr/adsl.htm

NetTraptor
11-10-04, 17:58
@BadCluster:Sorry Που κολλάω στο πλαίσιο Linksys αλλά έχω πάρει μερικά τώρα τελευταία και έχω πάθει την πλάκα μου!

Για access point broadband router χωρίς το ενσωματωμένο ADSL modem, μπορείς να πάρεις το WRT54G ή και το WRT54GS που αντί για 54Μbps φτάνει έως και 108Mbps

To WRT είναι 4port Switch, Firewall, router και AP όλα σε ένα…. Τρέχει Linux και παίρνει τρελό πείραγμα!!!! Αν πάλι βαριέσαι να το πειράξεις παίζει απίστευτα καλά και με το original firmware!

Έχει 5 ports για την ακρίβεια…. Βάζεις σε bridge mode το Alcatel, τραβάς ένα utp από το alcatel στην wan port του WRT και είσαι έτυμος για παιχνίδι και παραμετροποίηση!!!

Για να σε γλυκάνω λίγο….. Θα σου πω ότι το WRT με custom firmware μετατρέπετε μέχρι και σε Forthnet Like Hotspot Gateway! Έτσι μπορείς να αρχίσεις με το απλό firmware να κανείς όλα αυτά που θέλεις, και στον ελεύθερο σου χρόνο να δοκιμάσεις και ποιο εξελιγμένες λειτουργίες με custom third party firmware!

Οπότε έχουμε και λέμε… Alcatel (τσάμπα) και WRT54G με περίπου 80euro ενώ το GS με περίπου 110euro VAT inc.

Οι άλλες λύσεις Zyxel, Netgear etc. μπορεί να αποβούν ποιο ακριβές και δεν έχουν καθόλου Fun!

MakisCE
11-10-04, 18:13
ρε παιδια.. μια ερωτηση:
Ο BadCluster θελει να συνδεσει 2 PCs και να μοιραζονται την ADSL συνδεση.
Δεν αρκουν 2 WiFi cards; (USB, PCMCIA, PCI, whatever)
- απο μια σε καθε PC.

Βαζεις το ADSL modem στο ενα PC που διαχειριζεται τη συνδεση,
και τη μοιραζει (Internet Connection Sharing) στα υπολοιπα (1 σ'αυτη την περιπτωση)

Εγω το κανω αυτο με ενσυρματο δικτυο προς το παρον, αλλα υπεθετα οτι ετσι γινεται και με ασυρματο. Κανω καπου λαθος;

Μακης

kubiak
11-10-04, 18:42
@kubiak: Παρακαλώ μην κατευθύνετε κόσμο στο AWMN για ερωτήσεις οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με το AWMN.

Οι χρήστες οι οποίοι θα απευθύνουν ερωτήσεις που δεν έχουν σχέση με το AWMN θα δυσαρεστηθούν διότι είναι πολιτική του AWMN να μην παρέχει βοήθεια σε τέτοια άτομα!

Εδώ αν θελήσει οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ερωτήσεις και είμαι σίγουρος ότι θα λάβει απαντήσεις πολύ ποιο απλόχερα και αναλυτικά από χρήστες που είδη έχουν σχέση με ασύρματα όπως ο papashark, εγώ (well όχι τόσο σχετικός σε όλα όσο ο παπα) και άλλους που είτε ασχολούνται μόνοι τους είτε είναι μέλη και χρήστες του AWMN

δεν ήξερα ότι το forum τους λειτουργεί όπως περιγράφεις, απλά το ειχα υπόψη μου σαν site για κάτι τέτοιο.


Μια ματιά όμως στο awmn.gr ίσως βοηθήσει …. Έχει πολύ υλικό…. Μόνο όχι questions

Thanks!

κάτι είναι και αυτό...

: )

NetTraptor
11-10-04, 18:43
@MakisCE: Μην μπλέκεις τα πράγματα …σύντομα θα σου απαντήσω ότι στα wireless τα πράγματα δεν είναι έτσι! (Έχει 2 PC και όχι 1 και εκτός αυτού οι WiFi κάρτες συμπεριφέρονται περίεργα με το ICS και δεν παίζουν όλες έτσι σωστά) Μην τον δένετε κόμπο τον άνθρωπο!
Έτσι μιλάμε για κάρτα δικτύου, 2 Wifi κάρτες (PCI & PCMCIA), ICS, Ad-Hoc connection, το alcatel, cross καλώδιο, και cross fingers ... :mrgreen: :lol:

NetTraptor
11-10-04, 18:52
@kubiak: Εγώ συνήθως δεν έχω πρόβλημα και από ότι βλέπεις απαντάω ακόμη και εδώ….. και στο AWMN ….. αλλά υπάρχει αυτή η τάση εκεί!!!! :cry: :wink:

princess
11-10-04, 19:02
ρε παιδια.. μια ερωτηση:
Ο BadCluster θελει να συνδεσει 2 PCs και να μοιραζονται την ADSL συνδεση.
Δεν αρκουν 2 WiFi cards; (USB, PCMCIA, PCI, whatever)
- απο μια σε καθε PC.

Βαζεις το ADSL modem στο ενα PC που διαχειριζεται τη συνδεση,
και τη μοιραζει (Internet Connection Sharing) στα υπολοιπα (1 σ'αυτη την περιπτωση)

Εγω το κανω αυτο με ενσυρματο δικτυο προς το παρον, αλλα υπεθετα οτι ετσι γινεται και με ασυρματο. Κανω καπου λαθος;

Μακης

ετσι ομως πρεπει να εχει αναγκαστικα και τα δυο pc ανοιχτα (αν ας πουμε θελει να δουλεψει στο Laptop Θα πρεπει να εχει ανοιχτο το desktop για να του δινει τη συνδεση). Συν οτι μπορει να μην τον βολευει κι η καλωδιωση του σπιτιου (συμβιωνω τρια χρονια με ενα καλωδιο που σερνεται στο σπιτι, δεν ειναι κι ωραιο πραγμα!)

aesir
11-10-04, 19:15
Δεν χρειάζεται ICS για να δουλέψει, υπάρχει και καλύτερος τρόπος. Μπορεί να κάνει bridge την wireless κάρτα με την PCI στο ένα PC και κατόπιν το άλλο να συνδεθεί σε ad hoc mode με το πρώτο.

NetTraptor
11-10-04, 19:30
ααααααα.... καλα σκισε με να.... :guitar :guitar

MakisCE
12-10-04, 07:30
Ειπα κι εγω.. αρα δεν ειναι _απαραιτητα_ τα 2, 3 & 4 απο:


Η τοπολογία που ζητάς χρειάζεται:

1) ένα aDSL modem (προφανώς για σύνδεση με τη γραμμή DSL)
2) ένα ρούτερ για δρομολόγηση της κίνησης (ποιό πακέτο πάει που)
3) ένα switch για σύνδεση περισσοτέρων του ενός υπολογιστή τοπικά ενσύρματα (προεαιρετικό μια και αν συνδέσεις όλους τους υπολογιστές ασύρματα δεν χρειάζεται)
4) access point που παίζει το ρόλο της γέφυρας μεταξύ των ασύρματων καρτών που θα βάλεις και του δικτύου σου
5) ασύρματη κάρτα για κάθε pc που θες να συνδεθεί ασύρματα (υπάρχπυν σε αρκετά είδη σύνδεσης όπως USB, PCI, PCMCIA, αναλόγως τον υπολογιστή που έχεις)

BadCluster
12-10-04, 10:20
crypto?ας είναι για αρχή θα κάνει δουλειά!
@NetTraptor thanx για τις συμβουλές αλλά το τσάμπα δεν είναι Alcatel αλλά Crypto :)
το Linux είναι ο σκοπός μου αλλά για αρχή πρέπει να ικανοποιήσω την καταναλωτική μανία της οικογένειας οπότε μέχρι να βαρεθούν το internet θα πρέπει να μην ασχολούμε με πειράγματα!
αν πάρω το μοντέλο που λες είσαι βέβαιος ότι θα είναι plug n play ;)(για το GS μιλάω)

@Makis συνονόματε καλά τα λες αλλά όταν θα μπούν και άλλα pc στην πορεία στο σπίτι + το laptop που θα μπορώ απο το αμάξι ή απο το γκαραζ να κάνω δουλειά τότε θα χρειαστώ το access point(AP) για να είναι πιο εύκολη η σύνδεση ;)

άσε που μπορεί να βρω και κανά awmn freak! :P

BadCluster
12-10-04, 10:26
@Makis εγώ απο ότι έχω κατλάβει σαν hardware χρειάζομαι

1)Modem/Router--->Crypto απο ACN
2)Access Point--->μέσω ethernet θα συνδέεται στο modem/router
3)2 pci κάρτες για ασύρματη δικτύωση των 2 pc που έχω στο Access Point

correct?

giokas
12-10-04, 10:29
Εγω προτιμησα να τρυπησω καμποσους τοιχους και να παιδευτω πολυ περισσοτερο απο οσο θα χρειαζοταν με ενα ασυρματο δικτυο αλλα εχω το κεφαλι μου ησυχο απο μια ακομα ισχυρη ακτινοβολια.Γιατι να περναει το mp3 μεσα απτον εγκεφαλο μου πριν καν το ακουσω ??

kalm
12-10-04, 10:33
@Makis εγώ απο ότι έχω κατλάβει σαν hardware χρειάζομαι

1)Modem/Router--->Crypto απο ACN
2)Access Point--->μέσω ethernet θα συνδέεται στο modem/router
3)2 pci κάρτες για ασύρματη δικτύωση των 2 pc που έχω στο Access Point

correct?

Correct :!:

NetTraptor
12-10-04, 10:53
crypto?ας είναι για αρχή θα κάνει δουλειά!
@NetTraptor thanx για τις συμβουλές αλλά το τσάμπα δεν είναι Alcatel αλλά Crypto
το Linux είναι ο σκοπός μου αλλά για αρχή πρέπει να ικανοποιήσω την καταναλωτική μανία της οικογένειας οπότε μέχρι να βαρεθούν το internet θα πρέπει να μην ασχολούμε με πειράγματα!
αν πάρω το μοντέλο που λες είσαι βέβαιος ότι θα είναι plug n play (για το GS μιλάω)


Oooooo ναι out of the Box…. Το θέμα είναι όμως ότι το firmware του έχει στηθεί πάνω σε GPL κώδικα Linux… Όταν το αγοράζεις κάνει ότι και κάθε άλλο AP και μάλιστα μερικές φορές καλύτερα! Δεν είναι τίποτα περίεργο δουλεύει όπως και ένα σίδερο ή ένα μίξερ… μην σας φοβίζει η λέξη linux… Πολλές καθημερινές συσκευές που χρησιμοποιείτε έχουν μέσα Linux…

Το θέμα είναι ότι κάποιοι πήραν χαμπάρι ότι αυτό το μηχανηματάκι τρέχει GPL κώδικα και όπως ήταν αναμενόμενο το βελτιώσανε και προσθέσανε και αλλά πολλά μέσα σε αυτό!!!! :wink:

Δεν χρειάζεται να ξέρεις Linux έχει web interface από όπου κάνεις τα πάντα!

Πραγματικά δεν ανακοινώνω κάτι νέο αυτά τα μοντέλα έχουν γίνει HIT και έχουν εξυμνηθεί παντού ανά τον κόσμο όχι τόσο για το radio μέρος τους αλλά για τα Features! :wink: :wink:

............

Μην έρθει κανείς μετά από εσάς και αρχίσει να παιδεύει το forum με τα του crypto, με τα του bridged WiFi Cards, και με άλλα τέτοια!!!

Εγώ μίλησα αν θέλει κανείς ακούει!!!! Ακούει κανείς???? Μπαααα!
:guitar :guitar :guitar

BadCluster
12-10-04, 11:27
η τελευταία πρόταση σου με μπέρδεψε!
εξήγησε τι εννοείς????
θα βγάλει προβλήματα το crypto?

NetTraptor
12-10-04, 14:09
Alcatel κάτι πάει και έρχεται…. Zyxel, USR, Linksys super…. Cisco 837/836 super duper….
Αλλά crypto!??? Τι σχέση έχει με τα dsl και ακόμη εάν έχουν κάτι σε rebudged συσκευή θα μας βγάλουν τα άντερα μέχρι να σιδερώσουν το δικό τους version!
Βλέπε jetspeed intracom 4 firmware για να αρχίσει να παίζει και μόνο!

Συγκεκριμένα δεν έχω ακούσει κάτι αλλά φαντάζομαι διάφορα… P2P problems, lockups, reboots…. Διάφορα τέτοια καλά..

BadCluster
12-10-04, 14:14
φτιάξε με φτιάξε με...

ξέρεις τι?
θα πάρω το πακέτο με το modem του Crypto και όταν σιγουρευτώ ότι παίζει ή ότι δεν παίζει ασχολούμαι και με την ασύρματη δικτύωση.
γιατί αν τελικά δεν παίξει θα έλεγε να πάρω μια συσκευή που έχει τα πάντα...:)

NetTraptor
12-10-04, 15:42
@BadCluster: Thats my boy!

@ ADSLgr.com All rights reserved.