PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραπληροφόρηση, Kοροϊδία και Eξαπάτηση από τη Forthnet – Καταγγελία



Σελίδες : [1] 2

BeholderX
08-05-07, 15:02
Σχετικά με το 2play της Forthnet

Σήμερα το πρωϊ (12:40 πμ , 8-5-07) παρέδωσα ιδιοχείρως την παρακάτω επιστολή και τα ίδια έγραφα στην κα Αλ...., για να τα παραδώσει στον κο Ασ..., υπεύθυνο του τμήματος 2play της Forthnet.

Επίσης, έστειλα ηλεκτρονικώς την ίδια καταγγελία στο internet-sales@forthnet.gr στις 2:15 μμ, 8-5-07

Παραθέτω σκαναρισμένες τις επιστολές, το συμβόλαιο που υπέγραψα, καθώς και το λογαριασμό από τη Forthnet που μου έχουν στείλει.


- - - - - - -

Προς τη FORTHNET Α.Ε.,

Εχοντας ταλαιπωρηθεί για μήνες από την εταιρία σας, πλέον θεωρώ ότι συστηματικά με παραπληροφoρήσατε και με εξαπατήσατε.

Ως εκ τούτου, σας γνωστοποιώ ότι αφενός θα δημοσιοποιήσω το θέμα μου με κάθε δυνατό τρόπο, και αφετέρου θα προβώ σε καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών.

Σήμερα (8-5-07) το στις 12:40 π.μ. παρέδωσα έγγραφη καταγγελία & όλο το ιστορικό της υποθέσεώς μου στην
κα Αλ....., για να την παραδώσει στον υπεύθυνο του 2play κο Ασ....

Μαζί με την καταγγελία και όλο το ιστορικό, συννημένα ήταν η αίτηση μου από τις 26-3-07,
το συμβόλαιο που υπογράφηκε στις 16-1-07, και ο τελευταίος λογαριασμός
που στάλθηκε από μέρους σας για το 2play.

Επισυνάπτω την έγγραφη καταγγελία μου ως word document στο παρόν email.

Α.Β.

- - - - - - -

Παραπληροφόρηση, Kοροϊδία και Eξαπάτηση από τη Forthnet σχετικά με το 2play – Καταγγελία

Εχω δείξει πολύ μεγάλη το τελευταίο διάστημα με τη Forthnet (είμαι πελάτης εδώ και χρόνια). Ομως η κατάσταση πλέον έφτασε στο απροχώρητο.

Συνειδητοποιώ όμως ότι πλέον η Forthnet εδώ και μήνες με παραπληροφορεί, κοροϊδεύει και εξαπατά. Σας φαίνονται σενάρια αυτά ? Διαβάστε και θα καταλάβετε, και αν έχετε διαφορετική εξήγηση για όσα έχουν συμβεί, να μου το πείτε...

16/1/07
Την πρώτη μέρα που ανακοίνωσε η Forthnet το 2play και δέχτηκαν αιτήσεις, πήγα σε αντιπρόσωπο της εταιρίας στο Χολαργό για να κάνω την αίτηση. Αυτό έγινε στις 16/1/07. Αν και εξυπηρετικοί εκεί, δεν με ενημέρωσαν καταρχήν ότι θα χρειαζόταν να διακοπεί η σύνδεση ADSL που είχα μέσω ΟΤΕ για 2-4 εβδομάδες.
Εν πάση περιπτώσει, έκανα αρχικά την αίτηση, και περίμενα να γίνει διαθέσιμο το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet στο Χολαργό.


25-2-07 (±2 ημέρες)
Την πρώτη μέρα λοιπόν που στη σχετική σελίδα της Forthnet έδειχνε ότι άνοιξε επιτέλους το ιδιόκτητο στο Χολαργό, πήρα τηλέφωνο στη Forthnet, μίλησα με κάποια τηλεφωνήτρια σχετικά με το θέμα, και μου είπε ότι χρειαζόταν περίπου μία εβδομάδα (!) ακόμα για να μπω στο ιδιόκτητο.

Την επόμενη εβδομάδα πήρα πάλι τηλέφωνο και ρώτησα τι γίνεται σχετικά με την αίτηση μου για το 2play. Η τηλεφωνήτρια μου είπε ότι δεν φαινόταν τίποτα στην καρτέλα μου, και της ζήτησα να το καταγράψει το αίτημα.

Μετά από 2-3 ημέρες, ξαναπήρα τηλέφωνο να με ενημερώσουν, και με μια ακόμα τηλεφωνήτρια που μίλησα μου είπε ότι δεν ήταν δυνατό να γίνει η μετάβαση, γιατί είχα λέει ADSL από τον ΟΤΕ και χρειαζόταν να διακοπεί πρώτα (ο ΟΤΕ απέρριπτε το αίτημα που απέστελνε η Forthnet). Εδώ ήταν η πρώτη φορά που ανέφερα ότι δεν με είχε ενημερώσει ο αντιπρόσωπος όπου έκανα την αίτηση, ούτε κανένας από τους προηγούμενους υπαλλήλους για αυτό.

Πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ στο 134, και ζήτησα να σταματήσει άμεσα η σύνδεση ADSL. Την επόμενη μέρα με πήρε τηλέφωνο αν θυμάμαι καλά ο κ. Τσ.... από τη Forthnet (υπάρχει και περίπτωση να κάνω λάθος στο όνομα), και μου είπε ότι οι καλωδιώσεις είναι έτοιμες, και ότι χρειαζόταν να διακόψω την ADSL στον ΟΤΕ. Του είπα ότι είχα κάνει την προηγούμενη ημέρα την αίτηση στον ΟΤΕ.

5-3-07
Οταν διακόπηκε επιτέλους η σύνδεση του ΟΤΕ (5 Μαρτίου 07), κάλεσα τον τεχνικό στο κινητό του που μου είχε δώσει για να τον ενημερώσω, και του είπα ότι η γραμμή είναι πλέον καθαρή. Μου είπε ότι θα προχωρουσε στην ενεργοποίηση της γραμμής.

21-3-07
Η γραμμή κόπηκε για περίπου 2 εβδομάδες έως τις 21-3-07, και με αγωνία περίμενα την αναβάθμιση στα 4 Mbps. Οταν όμως ενεργοποιήθηκε πάλι η γραμμή, διαπίστωσα πως ήμουν στο 1 Mbps ακόμα.

26-3-07
Τον εξοπλισμό τον παρέλαβα στις 26-3-07, και τον στείλανε σε λάθος διεύθυνση (είχα ζητήσει διεύθυνση στην Καλλιθέα, τον στείλανε στον Χολαργό). Πλέον η εταιρεία στην ιστοσελίδα της διαφήμιζε τα 10 Mbps του ιδιόκτητου.

Μετά από άπειρες ώρες αναμονής, τηλέφωνα, και άπειρες βλακείες που άκουγα από τους υπαλλήλους στο τηλέφωνο (αλήθεια, πόσες ώρες τους εκπαιδεύετε, πριν αναλάβουν υπηρεσία ?), τελικώς βρέθηκε ένας άνθρωπος που ήξερε τι έλεγε. Ευχαριστώ λοιπόν τον κο Κου....., ο οποίος στις 26-3-07 πραγματικά με εξυπηρέτησε. Μου ανέφερε ότι τίποτα δεν φαινόταν στην καρτέλα, και ότι το καλύτερο θα ήταν να στείλω γραπτώς την αίτησή μου με fax, και να τον πάρω 2 ώρες μετά αφού το στείλω για να ελέγξει αν είχε φτάσει. Αυτό και έκανα λοιπόν. Το έστειλα, και πήρα τηλέφωνο αργότερα, αλλά καταρχήν στάθηκε αδύνατο να μιλήσω με τον ίδιο, και κατά δεύτερον, η άλλη τηλεφωνήτρια που μίλησα τελικά και έλεγξε το αν είχε φτάσει το fax, μου είπε πως όχι.

Εδώ λοιπόν αποφάσισα να το πάω ο ίδιος, και αμέσως ξεκίνησα για τα κεντρικά της Forthnet στην Καλλιθέα. Εκεί μίλησα με την κα Aλ....., η οποία μου είπε ότι με είχαν καταρχήν περάσει μετά τη διακοπή της γραμμής πάλι στο δίκτυο του ΟΤΕ και όχι στο ιδιόκτητο της Forthnet !!! Εγινε ένας ψιλοχαμός, μου είπε ότι χρειαζόταν να ξανακόψουν πάλι την γραμμή, και της είπα το ΟΚ, δίνοντας και ιδιοχείρως πλέον την αίτηση. Για το λάθος της επανασύνδεσης στον ΟΤΕ, χρησιμοποίησε σα δικαιολογία την δωρεάν τηλεφωνία, τις όμως εξήγησα ότι ποσώς με ενδιέφερε η τηλεφωνία, αυτό που ήθελα ήταν τα 4 ή 10 Mbps ADSL.

27-3-07
Την επόμενη μέρα με πήρε τηλέφωνο η ίδια κυρία, και μου είπε ότι το θέμα θα τακτοποιηθεί. Την ευχαρίστησα, και περίμενα να ξανακόψουν τη γραμμή.

3-5-07
Περίμενα μέχρι τις 3-5-07 και ούτε διακοπή της γραμμής έγινε, ούτε με πήρε κανείς τηλέφωνο από τη Forthnet για ενημέρωση. Οπότε αποφάσισα να ξαναπάω στα κεντρικά. Και έτσι στις 3-5-07 πήγα πάλι, να μιλήσω με την κα Αλ....., μαζί με αντίγραφο της τελευταίας μου αίτησης.

Περίμενα περίπου 40+ λεπτά να μιλήσω στην κα Αλ...., λόγω τον προϊγούμενων πελατών. Και φυσικά και εκείνη ένιωσε αμήχανα για το θέμα. Χρειαζόταν λοιπόν να μιλήσουμε στον κο Ασ...., προϊστάμενο του τμήματος του 2play, για να μας δώσει απάντηση στο τι είχε συμβεί. Αυτός ήταν απασχολημένος με άλλους, και χρειάστηκε να τον περιμένω περίπου 40 λεπτά επίσης (ας με διαψεύσει η κα Αλ..... αν θέλει).

Στην διάρκεια της αναμονής μου, κόντεψαν να με πιάσουν τα γέλια γιατί είδα πολλούς πελάτες που ήρθαν για παράπονα, του στυλ, «μου είπατε σε μια εβδομάδα, και έχουν περάσει 2 και τίποτα». Τι να πω εγώ με την ταλαιπωρία επί 2+ μήνες... Επίσης στο διάστημα της αναμονής μου, με τον κο Ασ.... μίλησαν άλλοι δύο πελάτες τουλάχιστον, σε έντονο τόνο, φαντάζομαι για παρόμοια προβλήματα.

Αφού επιτέλους ήρθε η ώρα να μιλήσω με τον κο Ασ..., χωρίς να μπορεί να μου εξηγήσει γιατί υφίσταμαι αυτή την ταλαιπωρία, ουσιαστικά μου είπε τα εξής: ότι σε δύο εβδομάδες το πολύ θα τελείωναν οι διαδικασίες στο Χολαργό, και θα ξέρανε μετά πόσος χρόνος θα χρειάζεται για τις νέες γραμμές. Δηλαδή από τις 3-5-07 + 2 εβδομάδες, και μετά 30 μέρες περίπου για να περάσει στο ιδιόκτητο. Δηλαδή τέλος Ιούνη !!!!!!!!!! Δηλαδή τόσο καιρό η εταιρεία, υπάλληλοι & εκπρόσωποι ΨΕΥΔΟΝΤΑΝ και παραπληροφορούσαν!

Μου είπε βέβαια ότι πλεόν είμαι τυχερός γιατί χρειάζεται ο ΟΤΕ να το κόψει μόνο μία μέρα !!!! (αμ έλα που το είχαν κόψει ήδη 2 εβδομάδες – ποιος έκανε το λάθος ? η Forthnet. Και γιατί το πληρώνω τα πάγια του ΟΤΕ, την ταλαιπωρία, τις επισκέψεις στα κεντρικά, τις άπειρες ώρες στο τηλέφωνο ?)

Αφενός του είπα ότι άλλες 3 γραμμές που έχω, μετά από όλη αυτή την κατάσταση, τη μία την πήγα στην Tellas (χολαργός), την άλλη στη Vivodi (καλλιθέα), και μια ακόμα στον ΟΤΕ πάλι. Και ότι θα δημοσιεύσω το ότι έχω αντιμετωπίσει, και ότι φυσικά θα προβώ σε καταγγελία τόσο στην ΕΕΤΤ και στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών. Εχω ήδη συμπληρωμένα τα έντυπα καταγγελίας και περιμένω. Ενδιαφέρονται άραγε οι μέτοχοι για αυτή τη συμπεριφορά της εταιρίας , και για τις απώλειες πελατών ? Και μάλιστα των παλιότερων...

Φυσικά δεν είναι υπεύθυνο για την κατάσταση αυτή, κανένα από τα παραπάνω πρόσωπα που ανέφερα – αυτοί είναι απλώς υπάλληλοι που δέχονται όλα τα παράπονα. Πρόκειται για μια τακτική της εταιρίας – ακόμα και σήμερα μέσω της σχετικής σελίδας της Forthnet, το ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ δίκτυο στο Χολαργό παρουσιάζεται ως «διαθέσιμο». Ετσι ήταν από την πρώτη μέρα, πριν από μήνες, το Φεβρουάριο. Πως τώρα ο κος Ασ.... μου είπε ότι σε 2 εβδομάδες ΘΑ έχουνε τελειώσει τις διαδικασίες που χρειάζονται, και ΘΑ μπορούν να προχωρήσουν σε αίτηση στον ΟΤΕ, ώστε να περάσω στο ιδιόκτητο της Forthnet ?

Είναι ξεκάθαρο ότι μέχρι και σήμερα η Forthnet παραπληροφορεί για το 2play, το ιδιόκτητο δίκτυό της, τους χρόνους ενεργοποίησης. Προσπαθούν να δεσμεύσουν τους πελάτες, έτσι ώστε ΟΤΑΝ είναι έτοιμοι, να προχωρήσουν στις συνδέσεις. Δηλαδή «ελάτε σε μένα που θα σας δώσω 10 Mbps με τα ίδια λεφτά αν σας καλύπτω», τσεπώνει περισσότερα (γιατί αλλιώς θα έπαιρνε μόνο χρήματα ως ISP), και σε γράφει. Ιδίως αν είσαι παλιός πελάτης (που θα πας, το χρειάζεσαι το internet). Για τους καινούργιους μάλλον τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Και πληρώνω και το πάγιο του ΟΤΕ στο μεταξύ.

11-5-07 (τα μελλούμενα)
Εφόσον δεν υπάρξει ΑΜΕΣΑ ΛΥΣΗ από πλευράς της Forthnet μέχρι την Πέμπτη, την Παρασκευή 11-5-07 θα προβώ στην καταγγελία έγγραφη όπως ανέφερα. Εννοείτε ότι εφόσον ενεργοποιηθεί η Tellas (στον ίδιο χώρο με την αίτηση της Forthnet), θα διακόψω όχι μόνο το 2play, αλλά και την Forthnet ως ISP εφόσον συνεχίσουν την ίδια απεχθή συμπεριφορά.

Υποτίθεται πήγαμε σε μια ιδιωτική εταιρεία, για να γλυτώσουμε από τον ΟΤΕ. Αλλά η πραγματικότητα αποδυκνείει, αφενός ότι στη Forthnet γίνεται ΤΟ μπάχαλο, όπως και ότι επισήμως παραπληροφορούν και εξαπατούν τους πελάτες (και μάλιστα τους παλιούς περισσότερο).

Κάτι δεν πάει καλά με τη Forthnet... ή μάλλον, πολλά πάνε στραβά.

A.B.
8-5-07


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: επειδή τα πρόσωπα δεν έχουν σημασία, αλλά η Εταιρία, παρατείθενται μόνο τα αρχικά 2 γράμματα του επιθέτου, και ο ρόλος τους στην εταιρία.
κύριος Ασ..... : ο υπεύθυνος του 2play, στα κεντρικά γραφεία της Forthnet στην Καλλιθέα.
κυρία Αλ.... : η υπάλληλος της εταιρίας, γενικά για internet, ταμείο, αιτήσεις, κτλ.

BeholderX
08-05-07, 15:13
Παραθέτω σκαναρισμένες τις επιστολές, υπογραφές, και λογαριασμούς, όπως και παραδώθηκαν στην Forthnet σήμερα, 8-5-07, στις 12:40 πμ.

nazdim
08-05-07, 15:24
Περιπου, μια απ'τα ιδια φιλε μου γινανε και στην Καλαμαρια οπου δηλωσαν διαθεσιμοτητα στις 28/2 εγω εκανα αιτηση στις 9/3 και απο τοτε συνεχεια μου ανεφεραν τεχνικα προβληματα στο δικτυο τους για πανω απο 2 μηνες σχεδον. Φυσικα στην απορια που τους εξεφρασαν για ποιο λογο δηλωναν διαθεσιμοτητα ενω αυτη δεν υπηρχε, αυτοι ποτε απλα μασουσαν τα λογια τους και ποτε προβαλανε διαφορες ηλιθιες δικαιολογιες.

rho
08-05-07, 15:29
Δεν έχω σκοπό να σε "βιδώσω" περισσότερο... αλλά γιατί τους δίνεις κι άλλη προθεσμία; Αρκετά δεν σου εβγαλαν το λάδι; Χώρια που με τα στοιχεία που έχεις ηδη στα χέρια σου η καταγγελία μπορεί να σταθεί μια χαρά. Μην σκεφτεσαι ότι θα χαλάσεις τη σχέση σου με την Forthnet. Έτσι κι αλλιώς με τόσα που τους έχεις κατεβάσει έχετε ήδη γίνει κ..λος (με το συμπάθιο). Αν μη τι άλλο να σου δειξουν επιτέλους τον απαιτούμενο σεβασμό.

manoulamou
08-05-07, 15:30
Μηπως θα ηταν καλυτερο να ελειπαν/καλυπτονταν και τα ονοματα...;)

BeholderX
08-05-07, 15:36
Μηπως θα ηταν καλυτερο να ελειπαν/καλυπτονταν και τα ονοματα...;)

Οχι βέβαια, αυτά είναι συγκεκριμένα στοιχεία, και όχι ανυπόστατες ιστορίες ή φαντασιώσεις.

Και άνετα βάζω και το δικό μου, το οποίο ήδη υπάρχει σε άλλα post εδώ στο forum.


Δεν έχω σκοπό να σε "βιδώσω" περισσότερο... αλλά γιατί τους δίνεις κι άλλη προθεσμία; Αρκετά δεν σου εβγαλαν το λάδι; Χώρια που με τα στοιχεία που έχεις ηδη στα χέρια σου η καταγγελία μπορεί να σταθεί μια χαρά. Μην σκεφτεσαι ότι θα χαλάσεις τη σχέση σου με την Forthnet. Έτσι κι αλλιώς με τόσα που τους έχεις κατεβάσει έχετε ήδη γίνει κ..λος (με το συμπάθιο). Αν μη τι άλλο να σου δειξουν επιτέλους τον απαιτούμενο σεβασμό.

Στα μάτια μου έχουν εξευφτελιστεί ως εταιρία πλέον.
Η καταγγελία σε EETT και ΚΕΠΚΑ είναι δεδομένη υπό τις παρούσες συνθήκες, και το ξέρω ότι έχω στοιχεία που στέκουν και αποδεικνύοουν την όλη ιστορία ως αληθή. Για αυτό και τα γράφω.

Επίσης συνιστώ σε όλους να ηχογραφούν τις συνομιλιες τους, είτε τηλεφωνικώς, είτε tet-a-tet, και να σημειώνουν τις θέσεις/ονόματα των τηλεφωνητριών και τις ημερομηνίες που γίνονται αυτά.

manoulamou
08-05-07, 15:49
Αλλο το δικο μας ονομα (αυτο μπορουμε το κανουμε ο,τι θελουμε)
κι αλλο τα στοιχεια τριτων, που ισως δεν θα ηθελαν να δημοσιοποιηθουν
ασχετως εαν ειναι επι αδικω ή δικαιω;) βασει των κανονων του forum (http://www.adslgr.com/forum/faq.php):whistle:
Δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων τρίτων
Απαγορεύεται αυστηρά η δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων άλλων χρηστών ή τρίτων προσώπων χωρίς την άδεια τους. Στα προσωπικά δεδομένα συμπεριλαμβάνονται και ονόματα, τηλέφωνα, διευθύνσεις, φωτογραφίες, e-mail, κωδικοί.
Η παραβίαση του κανόνα αυτού θα συνεπάγεται την άμεση διαγραφή του συγκεκριμένου θέματος ή μηνύματος και ενδεχομένως την απαγόρευση πρόσβασης στο forum για τον συγκεκριμένο χρήστη (ban)!
Ο χρήστης θα λαμβάνει προειδοποίηση με προσωπικό μήνυμα!(Βαθμοί προειδοποίησης 20 - διάρκεια 2 μήνες)

BeholderX
08-05-07, 15:52
Οι παραπάνω υπάλληλοι αντιπροσωπεύουν την εταιρία. Για αυτό είναι σε αυτές τις θέσεις.
Τα πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα.

Τα κείμενα και τα σκαναρισμένα documents, είναι όπως ακριβώς παραδόθηκαν στα κεντρικά της Forthnet σήμερα το πρωϊ, και στο internet-sales.



Φυσικά δεν είναι υπεύθυνο για την κατάσταση αυτή, κανένα από τα παραπάνω πρόσωπα που ανέφερα – αυτοί είναι απλώς υπάλληλοι που δέχονται όλα τα παράπονα.


Και πίστεψέ με, υπάρχουν και άλλα ονόματα που δεν τα έβαλα γιατί σκοπό μου δεν είναι τα πρόσωπα αυτά , τα οποία ούτως ή άλλως στην καταγγελία μου γράφω ότι δεν τα θεωρώ υπεύθυνα για την κατάσταση αυτή, αλλά η εταιρία...

contime
08-05-07, 15:57
Θα συμφωνησω με τη manoulamou...μπορει να εχεις ολο το δικιο του κοσμου, αλλα αφου δεν επιτρεπεται απο τους κανονες...θα πρεπει να το σεβαστεις.

rho
08-05-07, 15:58
Καλά κάνει και δημοσιοποιεί ονόματα.
Αφενός αποτελούν αποδείξεις ότι δεν λέει μούφες ο άνθρωπος και αφετέρου αποτελούν στοιχείο της ενημέρωσης των άλλων χρηστών.

από την άλλη....

1. Η αναφορά ονομάτων δεν αποτελεί παραβίαση καποιου ίδιωτικού απορρήτου. Οι υπεύθυνοι έχουν όνομα διότι έχουν αρμοδιότητες. Ανωνυμία και ευθύνες είναι έννοιες ασυμβίβαστες. Η χρήση ονομάτων αποτελεί στοιχείο της τεκμηρίωσης!

2. Δεν τους κατηγορεί για κάτι. Περιγράφει καταστάσεις και λεχθέντα.

Αρα ουδεν μεμπτόν!!!


Εγω θέλω να συγχαρώ τον BeholderX διότι επεδειξε (εκτός από ιώβια υπομονή) και ορθή καταναλωτική συνείδηση. Ξέρει τα δικαιώματα του και τα διεκδικεί. Δεν γκρινιάζει άσκοπα. Ενημερώνει τους χρήστες (ενεργούς και υποψήφιους).

BeholderX
08-05-07, 16:03
Επειδή το θέμα μας είναι η Forthnet, άλλαξα τα ονόματα με τελίτσες, και θα αλλάξω και τα σκαναρισμένα.

Το έγραψα ξανά, και είναι ξεκάθαρο και στην καταγγελία: η εταιρία ευθύνεται, και όχι τα πρόσωπα που αναφέρονται.

nightsky_30
08-05-07, 16:04
Δυστυχώς βλέπω πως δεν υποφέρω μόνο εγώ με την Tellas, αλλά παντού τα ίδια είναι. Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα αν δεν υπάρχουν νομικές κυρώσεις για αυτές τις συμπεριφορές.
Μήπως τελικά πρέπει να προσλάβουμε στο site νομικό σύμβουλο ο οποίος θα είναι full time?

nightsky_30
08-05-07, 16:12
Καλά κάνει και δημοσιοποιεί ονόματα.
Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτό αιτιολογόντας το ότι πολλοί υπάλληλοι κρύβονται πίσω από το όνομα της εταιρίας για να μπουρδολογούν χωρίς αντίκρυσμα και να ασελγούν σε βάρος των νεύρων και της υπομονής μας. ΟΧΙ, όλοι είναι υπεύθυνοι για το χάος που επικρατεί, ΟΛΟΙ έχουν ευθύνη, το μόνο που αλλάζει είναι το μερίδιο του καθενός. Το καταλαβαίνω ότι υπάρχουν τα προσωπικά δεδομένα που πρέπει να προστατέψουμε όλοι μας, αλλά από την άλλη αυτό έχει καταντήσει η ασπίδα της αναλγησίας, της προχειρότητας και της εξαπάτησης του πελάτη από τις εταιρίες αυτές. Ο κάθε υπάλληλος που απαντά σε μια τηλεφωνική κλήση πρέπει να έχει συναίσθηση της ευθύνης, της προσωπικής ευθύνης των όσων λέει. Αν νομίζει πως το σύστημα της όποιας εταιρίας είναι τέτοιο που θα τον εκθέσει, τότε να παραιτηθεί. ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι στο απυρόβλητο. Όλοι έχουν ευθύνη και κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουν να πληρώνουν την ζημιά που κάνουν στα νεύρα, στον χρόνο και στην τσέπη μας :rtfm:

BeholderX
08-05-07, 16:20
Τα ονόματα συμπεριλαμβάνονται στην καταγγελία που παραδώθηκε τόσο ηλεκτρονικώς όσο και ιδιοχείρως στη Forthnet, και θα συμπεριλαμβάνονται στην καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΚΕΠΚΑ.

Τα ονόματα καλύφθηκαν όσον αφορά την καταγγελία και τα έγγραφα σε αυτό το forum.

Ομως ΔΕΝ είναι τα πρόσωπα αυτά (τουλάχιστον η κα Αλ... ) υπεύθυνα για το μπάχαλο αυτό.
Από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι.

Batigoal
08-05-07, 16:24
Πολύ καλά κάνεις φίλε μου και κυνήγα τους όσο μπορείς καθώς οι τύποι της forthnet έχουν ταλαιπωρήσει ΠΟΛΥ κόσμο με το 2play.Για να δεις άσπρη μέρα πρέπει η να είσαι απλά πολύ τυχερός η να τους κυνηγάς όλη μέρα. Πραγματικά μας έχουν γεμίσει στα ψέματα. Συμβουλή σε όποιον κάνει αίτηση: Όταν παίρνετε τηλ το cc κρατάτε ονόματα και ημερομηνίες και να ζητάτε υπευθύνους για να μιλάτε (αν βέβαια δεν είναι σε σύσκεψη). BRAVO BeholderX

rho
08-05-07, 16:27
Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτό αιτιολογόντας το ότι πολλοί υπάλληλοι κρύβονται πίσω από το όνομα της εταιρίας για να μπουρδολογούν χωρίς αντίκρυσμα και να ασελγούν σε βάρος των νεύρων και της υπομονής μας. ΟΧΙ, όλοι είναι υπεύθυνοι για το χάος που επικρατεί, ΟΛΟΙ έχουν ευθύνη, το μόνο που αλλάζει είναι το μερίδιο του καθενός.


Λοιπόν νομίζω ότι πρεπει να κάνουμε ένα διαχωρισμό αναμεσα στη συλλογική ευθύνη μιας εταιρίας και στην ατομική ευθύνη ενός υπαλλήλου που λέει μπούρδες. Στη συγκεκριμένη πείπτωση έχουμε να κάνουμε με συλλογική ευθύνη μιας εταιρίας αλλα η χρήση ονομάτων δικαιολογείται προς χάρην της τεκμηρίωσης της καταγγελίας. 2σε1

Από κει και πέρα έγω έχω να συστήσω σε όσους διαβάσουν αυτό το post κάτι (ομολογουμένως ακραίο αλλά σε καμία περίπτωση παράνομο) που έχω κάνει δύο φορές έως τώρα με μια ιδιωτική εταιρία και με μια δημόσια και είχε αποτέλεσμα.

Ως γνωστόν τα γραφεία εξυπηρέτησης πελατών αρκετών εταιριών διαθέτουν συστημα ηχογράφησης των καλούντων για ευνόητους λόγους.

Είπα στον υπάλληλο ότι η συνομιλία μας ηχογραφείται και τον προειδοποίησα ότι σε περίπτωση που μου παράσχει ανακριβείς ή λανθασμένες πληροφορίες η ηχογράφηση θα περιληφθεί ως τεκμήριο στην καταγγελία που θα κάνω.

Και στις 2 περιπτώσεις ο υπάλληλος κολωσε αρχικώς, αλλα δεχθηκε να με εξυπηρετήσει. Στη συνέχεια ζήτησα το όνομά του, του έθεσα το αίτημα μου και...

Ο μεν υπάλληλος της ιδιωτικής εταιρίας δεν μου έλυσε το πρόβλημα (δεν ήταν πρόβλημα που μπορούσε να λυθεί εύκολα) εξηγώντας τους λόγους αναλυτικά και ευγενέστατα. Τουλάχιστον δεν μου πούλησε αλογόμυγες.

Ο δε υπάλληλος της κρατικής εταιρίας μου έλυσε το πρόβλημα.

manoulamou
08-05-07, 16:36
Για να μην παρεξηγηθω ---οπως λενε και οι συνηγοροι στα ΤηλεΠαραθυρα
"δεν μπηκα στην ουσια της υποθεσης" που ουτε ξερω καν ουτε εκπροσωποι των διαφορων ISPs ειμαστε----
απλα θελησα να υπενθυμισω, γιατι πολλοι δεν μπαινουμε καν στον κοπο να τους διαβασουμε
ή τους παρακαμπτουμε οποτε δεν μας βολευουν, καποιους κανονες του forum.:rtfm:

Μαζι σας στις διαμαρτυριες σας ωστε να καταλαβουν οι Εταιριουλες οτι οι πελατες δεν τρωνε κουτοχορτο!!!

BeholderX
08-05-07, 16:42
Είπα στον υπάλληλο ότι η συνομιλία μας ηχογραφείται και τον προειδοποίησα ότι σε περίπτωση που μου παράσχει ανακριβείς ή λανθασμένες πληροφορίες η ηχογράφηση θα περιληφθεί ως τεκμήριο στην καταγγελία που θα κάνω.

Ακριβώς αυτό είναι το κλειδί της υποθέσεως. Ο καθένας να ξέρει τι λέει, και να είναι υπεύθυνος για αυτό.

Θυμηθείτε τον Λεωνίδα και τους 300 (the movie): THIS ... IS ... SPARTA !!! (και μπλουμ μέσα στο πηγάδι ο απεσταλμένος για τα όσα είχε πει...)

BeholderX
08-05-07, 17:57
Πρόσθεσα και τη screenshot που δείχνει "διαθέσιμο" το ιδιόκτυτο δίκτυο στο Χολαργό, ενώ ο κος Ασ.... ξεκαθάρισε στις 3-5-07 ότι χρειάζονταν ακόμα δύο εβδομάδες για να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες της Forthnet, και μετά βλέπουμε με την αίτηση στον ΟΤΕ (δηλαδή γύρω στις 20+ Ιουλίου 2007 το νωρίτερο...) Ως "διαθέσιμο" το ιδιόκτητο εμφανιζόταν με τον ίδιο τρόπο από τις 25-2-07 περίπου. Εξ'ού και τα άπειρα τηλέφωνα και σχετικές αιτήσεις στη Forthnet.

sdikr
08-05-07, 20:48
Σχετικά με τα ονόματα,

Το φόρουμ δεν είναι δικαστήριο, ακόμα είναι και δημόσιο, οπότε καλύτερα να μην αναφέρονται, αυτός που τα χρείαζεται τα έχει στα χέρια του αν χρειαστεί

Ευχαριστώ

BeholderX
08-05-07, 21:12
Τα ονόματα αφαιρέθηκαν σχεδόν από την πρώτη στιγμή που αναφέρθηκε κάποιος σε αυτά (και από τις εικόνες).

Το ονόματα δεν παίζουν καμία σημασία, εδώ πρόκειται για πολιτική της εταιρίας.

Οι υπάλληλοι είναι απλά θύματα και αυτοί, και το εννοώ. Αφού δεν τους έχουν πληροφορήσει, ή τους έχουν πληροφορήσει λάθος.

Δεν πρόκεται για κανένα δικαστήριο, απλώς για δημοσιοποίηση του θέματος.
Νομίζω τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους...

contime
08-05-07, 23:55
Σχετικα με τις ηχογραφησεις...να εχετε κατα νου, οτι ο καθε υπαλληλος εχει δικαιωμα να αρνηθει κατι τετοιο...:whistle:

makiavely
09-05-07, 00:07
Παιδια υπαρχει καποιος απο χολαργο που να εχει εναργοποιηθει στα 10 mbps???... για να καταλαβουμε αν η καλυψη τελικα στο χολαργο ειναι εικονικη

BeholderX
09-05-07, 00:29
Αν ΔΕΝ είναι εικονική, γιατί δεν με περάσανε στο ιδιόκτητο τόσο καιρό, μετά από τόση προσπάθεια ?

Αν ΔΕΝ είναι εικονική, γιατί ο κος Ασ..... είπε ότι θέλει +2 εβδομάδες για να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες, και μετά άντε πάλι 30 ημέρες, τουλάχιστον ?

Επίσης, η Tellas δίνει και αυτή ημερομηνία για το Zisto στο Χολαργό (τουλάχιστον αυτό μου είπαν όταν μίλησα μαζί τους), τέλος Ιούνη (που ταιριάζει με το χρόνο που είπε ο κος Ασ....)

Οπότε από πίσω από τις καθυστερήσεις κρύβεται μάλλον ο ΟΤΕ. Αλλά το να διαφημίζουν οι εταιρίες το ιδιόκτητο ως διαθέσιμο, να κόβουν την ADSL, να σε ξαναπερνάνε στον ΟΤΕ, και να τσεπώνουν και τα αντίστοιχα λεφτά του 2play, είναι άλλο πράγμα (και ο χρήστης βέβαια πληρώνει και τα πάγια του ΟΤΕ). Βέβαια είναι κατανοητό, δεσμεύουν πελάτες, ελπίζοντας ότι αυτοί που θα μαζέψουν μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες, θα είναι περισσότεροι από αυτούς που θα φύγουν λόγω της ταλαιπωρίας.

jenny
09-05-07, 13:05
Ίσως φανεί λίγο άσχετο αυτό που θα γράψω εδώ αλλά, γνωστός μου που δουλεύει στην εν λόγω εταιρεία παραδέχεται ότι από κάποια στιγμή και μετά που γιγαντώθηκε έχει γίνει απρόσωπη και καθόλου φερέγγυα. Αν κάποιος που θέλει να κάνει αλλαγή πακέτου ή εκ νέου σύνδεση διάβαζε στο Φόρουμ μας τα παράπονα και τα απαράδεκτα όσων αφορά στην εταιρεία δεν νομίζω ότι θα την προτιμούσε. Και το ωραίο είναι που αντί να έχει πρόβλημα η εταιρεία που επωνύμως εκτίθεται έχουμε εμείς που με στοιχεία κι επωνύμως την καταγγέλουμε και παρουσιάζουμε τα στοιχεία προς γνώση εκείνων που θα την "πατήσουν" μετά από εμάς. Εμείς δηλαδή που αδικηθήκαμε κι απατηθήκαμε έχουμε πρόβλημα κι όχι η εταιρεία. Κρύβε λόγια και στοιχεία δηλαδή μη πάθουμε κανένα μεγαλύτερο κακό!! :hmm:

manoulamou
09-05-07, 15:00
(1) Εαν καποιοι εχουν προβλημα με τους κανονες του forum ας (συ)ζητησουν αλλαγη με τους υπευθυνους;)
(2) Οι υπαλληλοι ειναι εργαζομενοι και υποχρεωτικα λενε και κανουν ο,τι τους λενε οι ανωτεροι τους δηλ. η εταιρια.
Πως θα σας φαινοταν να βλεπατε σε μια εφημεριδα το ονομα σας και διπλα την λεξη απατεωνας, κλεφτης,
οταν το αφεντικο σας το χε σκασει για Βραζιλια και σας ειχε αφησει απληρωτο?

Η ουσια ειναι να ξεσκεπασουμε την πολιτικη και τα χαλια μιας μεχρι προσφατα αξιοπιστης εταιριας
ή
δινοντας τα ονοματα των αρμοδιων υπαλληλων να αποδειξουμε (σε ποιους?) οτι εμεις λεμε την αληθεια?

mouspad
09-05-07, 16:03
Κι εγώ από Χολαργό!
Αίτηση 23/2 ταχυδρομικά, επιβεβαιθεώθηκε
Παρόλα αυτά
02/04/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
02/04/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
Απο κει κι έπειτα το Χάος!
Μας δουλεύουνε ψιλό γαζί.
BeholderX μάλλον είμαστε στην ίδια κατηγορία γιατί κι εμένα αποφεύγουν να απαντήσουν σε οτιδήποτε. Ομίχλη παντού.
Έστειλα κι εγώ καταγγελία σε ΕΕΤΤ πριν από καμιά εβδομάδα.
Ένα αίσχος και τίποτα παραπάνω!

BeholderX
09-05-07, 17:21
Θεσσαλονίκη, 08.05.2007
Κοινοποίηση:
- Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών (ΚΕ.Π.ΚΑ)
- Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (Ε.Ε.Τ.Τ.).
- Περιοδικό CHIP
- Περιοδικό Computer για όλους
- Περιοδικό PC Master
- Στα διάφορα διαδικτυακά forum που ασχολούνται με τους Η/Υ

Το παραπάνω είναι απόσπασμα από post του χρήστη mn8, που αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα.
Πολύ σωστός, αυτή είναι η αντιμετώπιση που χρειάζεται !
Την Παρασκευή λοιπόν, μια από τα ίδια και για μένα!

Προς το παρόν, σιγή ιχθύος από τη Forthnet...

Alex_Under
09-05-07, 18:02
Έχω σχεδόν 2 βδομάδες που έστειλα καταγγελίες στο ΙΝΚΑ και ΕΕΤΤ αλλά τίποτα από κανέναν...

jimmius
09-05-07, 21:42
Έχω σχεδόν 2 βδομάδες που έστειλα καταγγελίες στο ΙΝΚΑ και ΕΕΤΤ αλλά τίποτα από κανέναν...

Η καταγγελία μου στο ΙΝΚΑ έφυγε στα μέσα Απρίλη (και ενώ ΔΕΝ είχα πάρει αριθμό πρωτοκόλλου από ForthNet, ενώ η αίτηση είχε ημερομηνία 15/2) και εννοείται πως ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση...:down:

(Τί να την κάνω τώρα, θα μου πεις)

OAS 284
09-05-07, 23:23
ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ''ΕΤΑΙΡΙΑ'' ΑΥΤΗΝ. ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΩ E-MAIL ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΧΡΕΩΣΑΝΕ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΕΛΗΜΕΝΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ. ΑΙΣΧΟΣ.ΤΕΛΟΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ!!!

anon
09-05-07, 23:51
Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι το 2play/zisto κλπ κλπ, ναι μεν μπορει σε κάποιες περιοχές να ειναι σε ιδιόκτητο, αλλά μάλλον περιμένουν και πάλι τον ΟΤΕ για πιο ευρεία κάλυψη. Δηλαδή οι πάροχοι ειχαν την πληροφορία για τις νέες ταχύτητες και πιθανόν τιμές, οπότε σου λέει ναι θα έχω στην Καλαμαριά πχ 10Mbps αλλά ουσιαστικά θα σου δώσουν τις 8άρες του ΟΤΕ (εσύ πως θα το ξέρεις;). Και εαν αντι για 10 πιάνεις 8 δεν νομίζω να παραπονεθείς, ούτως ή άλλως τα 10 ειναι δύσκολη περίπτωση, θέλει κοντα το κέντρο και καλά καλώδια.... Λέω μήπως, μήπως τελικά, οι περισσότερες περιοχές πλην ίσως κέντρο Αττικής, όπου λένε ότι στήνουν ιδιόκτιτο, θαναι τελικά και πάλι γραμμές ΑΡΥΣ ΟΤΕ συνδέσεις τύπου 1bill;;;;;

Και όλα αυτά με τις καθυστερήσεις, έχει να κάνει με το πότε θα μπορέσουν να πάρουν γραμμές απο τον ΟΤΕ, ο οποίος (κλασσικά) αργει, και δεν μπορούν όμως να πούνε, ξέρετε μας αργεί ο ΟΤΕ ...

Lord_British
10-05-07, 01:08
Φιλε anon αυτο που αναφερεις ειναι σχετικα δυσκολο.

Ο ΟΤΕ εβαλε πολυ υψηλα την τιμη προσβασης των 8Mbit για AΡΥΣ (44,5 ευρω) ωστε να μην μπορουν οι εναλλακτικοι να χρησιμοποιουν το ADSL2+ δικτυο του με τον τροπο που αναφερεις καθως ειναι ασυμφορο.

Φιλικα

anon
10-05-07, 01:20
Nαι αλλά έτσι ουσιαστικά διωχνει και την πελατεία. Χαζος ειναι ο άλλος να πληρώσει 60+ τουλάχιστον ευρώ για την 8άρα με ΑΡΥΣ ΟΤΕ + πάροχος όταν θα μπορεί να έχει το ίδιο απο εναλλακτικό με 40- ευρώ; Ακόμη και αυτοί που δεν έχουν κάλυψη, θα προτιμήσουν να περιμένουν μέχρι και έναν χρόνο, απο το να μπούν και να δώσουν περισσότερα χρήματα.

sdikr
10-05-07, 01:30
Nαι αλλά έτσι ουσιαστικά διωχνει και την πελατεία. Χαζος ειναι ο άλλος να πληρώσει 60+ τουλάχιστον ευρώ για την 8άρα με ΑΡΥΣ ΟΤΕ + πάροχος όταν θα μπορεί να έχει το ίδιο απο εναλλακτικό με 40- ευρώ; Ακόμη και αυτοί που δεν έχουν κάλυψη, θα προτιμήσουν να περιμένουν μέχρι και έναν χρόνο, απο το να μπούν και να δώσουν περισσότερα χρήματα.

Εσυ anon όπως αναφέρεις μπορείς να τα πλήρωσεις, οπότε ίσως αυτό να κάνει το ts που δεν έχουμε

anon
10-05-07, 01:35
Εγώ μπορώ να τα πληρώσω, αλλά δεν πρόκειται να έχω :lol: :lol: Δες τις περιοχές κάλυψης.... Δεν πήρε το μάτι μου την περιοχή μου... Απο την άλλη, έχω χορτάσει πακετοπρόβλημα.... Θα δούμε πόσο καλύτερη / χειρότερη ειναι η 8άρα απο τις αντίστοιχες 10άρες των παρόχων..

Lord_British
10-05-07, 01:59
Τα 4mbit θα κοστιζουν 30-35 ευρω μεσω connx και τα 8mbit 35-40 ευρω αντιστοιχα.

Δεν ειναι ανταγωνιστικες αυτες οι τιμες;;;

Τα 8mbit απο τη hol κοντα στα 35 δεν κοστιζουν μεσω shared;;

Τα 4mbit απο Tellas 30 ευρω δεν κοστιζουν;;

Μην ξεχνας οτι υπαρχει ΠΟΛΥΣ κοσμος που δεν θελει ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση να μεταφερει πληρως τη γραμμη του απο τον ΟΤΕ και να κανει φορητοτητα.

Τα πακετα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ κυκλοφορει στην αγορα αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ επισης δεν μπορουν να χαρακτηριστουν μη ανταγωνιστικα.

Φιλικα.

BeholderX
10-05-07, 07:45
Το τι συμβαίνει με τη Forthnet νομίζω είναι απλό.

Φαίνεται να είχαν πολύ μικρή διαθεσιμότητα (σε αριθμούς κυκλωμάτων) στις διάφορες περιοχές.
Ετσι παρείχαν σε ένα σχετικό μικρό αριθμό ατόμων την 10 Mbps υπηρεσία. Και φαίνεται να προτιμούν στην εξυπηρέτηση άτομα με νέες συνδέσεις και όχι ADSL σύνδεση στον ΟΤΕ.

Από την άλλη διαφημίζουν τα 10 Mbps , που φαίνονται περισσότερα από κάθε άλλον παροχέα (η Tellas διαφημίζει 8). Οπότε αδαείς και μη, προτιμούν τη Forthnet μιας και οι τιμές στα χρήματα είναι αμελητέες.

Ετσι η Forthnet παίρνει χρήματα έξτρα, και δεσμεύει πελάτες για υπηρεσία που δεν παρέχει, κερδίζοντας τεράστια ποσά σε ευρώ. Και ΑΝ περιμένει ο πελάτης, έχει καλώς, διαφορετικά θα φύγει, έχοντας όμως πρώτα σκάσει τα έξτρα ευρώ.

Μην ξεχνάμε τα στοιχεία, δείτε τα έγγραφα που έχω επισσυνάψει, και θυμηθείτε τι είπε ο κος Ασκ..... , σε 2 εβδομάδες ΘΑ έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες στο Χολαργό, και από εκεί και πέρα, άλλες 30 ημέρες περίπου για τον ΟΤΕ. Αιτήσεις για 2play όμως και τα ανάλογα χρήματα τα παίρνουν μήνες πριν.

Αναξιόπιστη και ανήθικη η Forthnet πλέον, δυστυχώς.

Aias
10-05-07, 09:10
Οτιδηποτε καινουργιο εχει παιδικες ασθενιες.Καλο ειναι να μενουμε εκει που ειμαστε μεχρι να κατασταλαξουν τα πραγματα και επειτα να προχωραμε σε αλλα πακετα.Εγω με την 1mbit μου απο τον ΟΤΕ στο speedtest πιανω 900+kbit .Ισως να παω στα 2mbit τωρα που επεσαν οι τιμες λιγο αν και δεν πολυκαιγομαι(να βγαλει καμια προσφορα και βλεπουμε).
Γενικα παντως αν καποια εταιρια δεν σε εξυπηρετει κανεις διακοπη και φευγεις και πας σε αλλη.

jimmius
10-05-07, 20:06
Οτιδηποτε καινουργιο εχει παιδικες ασθενιες.Καλο ειναι να μενουμε εκει που ειμαστε μεχρι να κατασταλαξουν τα πραγματα και επειτα να προχωραμε σε αλλα πακετα.Εγω με την 1mbit μου απο τον ΟΤΕ στο speedtest πιανω 900+kbit .Ισως να παω στα 2mbit τωρα που επεσαν οι τιμες λιγο αν και δεν πολυκαιγομαι(να βγαλει καμια προσφορα και βλεπουμε).
Γενικα παντως αν καποια εταιρια δεν σε εξυπηρετει κανεις διακοπη και φευγεις και πας σε αλλη.

Μόνο που υπάρχουν και τα 70€, δωράκι..:down:

nrg_polini
10-05-07, 20:23
Μόνο που υπάρχουν και τα 70€, δωράκι..:down:

Αν κανεις διακοπη με υπαιτιοτητα της Forthnet δεν πληρωνεις μια . Αυτο ελειπε να εχεις προβληματα να σου ζητησουν και τα ρεστα.

jimmius
10-05-07, 20:38
Αν κανεις διακοπη με υπαιτιοτητα της Forthnet δεν πληρωνεις μια . Αυτο ελειπε να εχεις προβληματα να σου ζητησουν και τα ρεστα.

Δεν έχεις κανένα άδικο, αλλά πες μου εσύ, πώς θα αποδείξεις τα "προβλήματα" και ποια τάξη μεγέθους αυτών θα κριθεί αρκετή για να διακόψεις, χωρίς το "δωράκι"..

simfun
10-05-07, 21:29
Γεια σας,

θέλω να ρωτήσω μήπως το πρόβλημα αυτό είναι μεμονωμένο, γιατί από άλλο post υπάρχει χρήστης από το Χολαργό συνδεδεμένος. Η διαθεσιμότητα την οποία επικαλείται ο BeholderX αναφέρεται στο δικό του τηλέφωνο ή γενικά στην περιοχή του Χολαργού?

nrg_polini
10-05-07, 22:11
Δεν έχεις κανένα άδικο, αλλά πες μου εσύ, πώς θα αποδείξεις τα "προβλήματα" και ποια τάξη μεγέθους αυτών θα κριθεί αρκετή για να διακόψεις, χωρίς το "δωράκι"..


Οταν παιρνεις τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη καταγραφουν το προβλημα σου, εαν εχεις παρει 10 φορες για το ιδιο προβλημα και δεν το εχουν φτιαξει, ειναι αρκετο νομιζω.

jimmius
10-05-07, 22:23
Οταν παιρνεις τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη καταγραφουν το προβλημα σου, εαν εχεις παρει 10 φορες για το ιδιο προβλημα και δεν το εχουν φτιαξει, ειναι αρκετο νομιζω.

αυτή τη στιγμή που σου γράφω είμαι στο 12ο τηλεφώνημα, μέσα σε 10 ημέρες ενεργοποίησης.

BeholderX
11-05-07, 04:58
θέλω να ρωτήσω μήπως το πρόβλημα αυτό είναι μεμονωμένο, γιατί από άλλο post υπάρχει χρήστης από το Χολαργό συνδεδεμένος. Η διαθεσιμότητα την οποία επικαλείται ο BeholderX αναφέρεται στο δικό του τηλέφωνο ή γενικά στην περιοχή του Χολαργού?


Την απάντηση την έχει δώσει ήδη ο υπεύθυνος του τμήματος 2play της Forthnet, κος Ασκ....
Θυμίζω ότι είπε ότι χρειάζονται από τις 3-5-07, ακόμα δύο εβδομάδες για να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες στο Χολαργό, και τότε θα μπορούσαν να πουν για τον πιθανό χρόνο ενεργοποίησης (τουλάχιστον 30+ μέρες, πριν ο ΟΤΕ το κόψει για τη μία μέρα και περάσει στο ιδιόκτητο). Προσωπικά είμαι στο HOLA τηλεφωνικό κέντρο.

Οπως έγραψα και παραπάνω δέχονται τις αιτήσεις όλων, λίγους όμως μπορούν να εξυπηρετήσουν πραγματικά. Διαφημίζουν τα 10 Mbps σε ανταγωνιστικές τιμές για να τραβάνε κόσμο. Ετσι παίρνουν τα έξτρα χρήματα, ενώ δεν παρέχουν την υπηρεσία. Αυτό που γίνεται είναι ότι σε περνάνε πάλι σε γραμμές του ΟΤΕ τις οποίες έχουν νοικιάσει, και ενεργοποιούν την προεπιλογή φορέα για τις τηλεφωνικές κλήσεις.

Να τονίσω ότι έχουν περάσει 3 ημέρες από την επίσιμη καταγγελία μου στην εταιρία (επιστολή παραδόθηκε ιδιοχείρως όπως φαίνεται από τα έγγραφα, και στάλθηκε και email στο internet-sales). ΚΑΜΙΑ απάντηση από την εταιρία, σε κάποιον που είναι πελάτης χρόνια.

Ευτυχώς, μίλησα χτες με Tellas, και είπε ότι η αίτηση Zisto που έχω κάνει (στο Χολαργό, στον ίδιο χώρο, άλλο τηλεφωνικό νούμερο) από τις 1-3-07 θα ενεργοποιηθεί πλήρως στις 17-5-07 (και όχι τέλος Ιούνη όπως είχανε πει κάποια στιγμή).

BeholderX
11-05-07, 07:40
Παραθέτω την παραπλανητική διαφήμιση από το έντυπο του ΠΛΑΙΣΙΟ , Μάιος 2007, σχετικά με το forthnet 2play.

Να τονίσω επίσης ότι:
- ουδεμία απάντηση έχω λάβει στην έγγραφη και ηλεκτρονική καταγγελία μου από τη Forthnet (ούτε ένα "συγνώμη")
- δεν έχει εξηγήσει κανένας γιατί καθυστερεί η μετάβασή μου στο ιδιόκτητο
- καμία ενημέρωση για τα πάγια που έχω πληρώσει & που ακόμα πληρώνω ακόμα στον ΟΤΕ, και φυσικά για τη σχετική με αποζημίωση από τη Forthnet, όσο διαρκεί η διαδικασία ενεργοποίηση


ΥΣ. Ερώτηση, γιατί δεν μπορώ να κάνω edit και να προσθέσω την εικόνα στα αρχικά post στην πρώτη σελίδα ? Αν μπορεί κάποιος admin, ας το προσθέσει.

simfun
11-05-07, 09:52
ΟΚ, είναι ξεκάθαρο ότι γράφει για τον Χολαργό. Στον έλεγχο που προσφέρει όμως για το δικό σου συγκεκριμένα τηλέφωνο, σου λέει ότι υπάρχει η δυνατότητα? Η δήλωση πάντως του κου Ασ... αν αναφέρεται σε όλο το Χολαργό είναι άκυρη αφού υπάρχει ένας τουλάχιστον ενεργοποιημένος χρήστης εδώ μέσα.

BeholderX
11-05-07, 14:22
ΟΚ, είναι ξεκάθαρο ότι γράφει για τον Χολαργό. Στον έλεγχο που προσφέρει όμως για το δικό σου συγκεκριμένα τηλέφωνο, σου λέει ότι υπάρχει η δυνατότητα? Η δήλωση πάντως του κου Ασ... αν αναφέρεται σε όλο το Χολαργό είναι άκυρη αφού υπάρχει ένας τουλάχιστον ενεργοποιημένος χρήστης εδώ μέσα.


Δηλαδή ο κος Ασ..... , που είναι ο προϊστάμενος του 2play στη Forthnet δεν ξέρει τι λέει ? Φυσικά και ξέρει, και έχει και δίκιο (και μου το επιβεβαίωσαν πάλι τηλεφωνικώς σήμερα).

Οσον αφορά το δικό μου τηλέφωνο, ΝΑΙ, το έβγαζε (και το βγάζει ακόμα) το ιδιόκτητο ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ από τις 25-2-07 περίπου. Και έκανα ξανά γραπτώς την αίτηση (φαίνεται και η υπογραφή της κας Αλ... στις 26-3-07).

Αυτό είναι ακριβώς το θέμα, ότι έχουν ενεργοποιήσει σε 1 ή πολύ μικρό αριθμό ατόμων την ιδιόκτητη, ενώ περιμένει πολύ μεγάλος αριθμός σε αναμονή (επαναλαμβάνω, πληρώνω πάγια και OTE και Forthnet 2play 40 ευρώ).

Από πηγή που θεωρώ αξιόπιστη, έμαθα ότι υποτίθεται ότι η Forthnet δεν πληρώνει τον ΟΤΕ, για αυτό και δεν παίρνει κυκλώματα. Η Lannet επίσης μου είπαν ότι χρώσταγε 1 δις στον ΟΤΕ, και έπεσε έξω, και στη συνέχεια ο ΟΤΕ εφαγε πρόστιμο 2 δις για αυτό (επειδή έδωσε προκαταβολικά/τους θεώρησε αξιόπιστους. κάτι τέτοιο).

Την τρίτη θα κάνω (μετά και από άλλες ενέργειες πρώτα), αίτηση διακοπής της 2play με ΦΥΣΙΚΑ υπαιτιότητα της Forthnet (διαφορετικά θέλουν και 70 ευρώ !!! σύμφωνα με την 7.11 παράγραφο του συμβολαίου).

Θα τα πούμε στην ΕΕΤΤ και όχι μόνο...

Απατεώνες.

makiavely
11-05-07, 21:48
ΟΚ, είναι ξεκάθαρο ότι γράφει για τον Χολαργό. Στον έλεγχο που προσφέρει όμως για το δικό σου συγκεκριμένα τηλέφωνο, σου λέει ότι υπάρχει η δυνατότητα? Η δήλωση πάντως του κου Ασ... αν αναφέρεται σε όλο το Χολαργό είναι άκυρη αφού υπάρχει ένας τουλάχιστον ενεργοποιημένος χρήστης εδώ μέσα.

simfun πες το nickname του ενεργοποιημενου plz;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.