PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα γραμμης (?) / δικτυου (?) Γλυκα Νερα



Vosk0z
29-10-16, 17:31
Καλησπερα παιδες.
Εδω και ενα μηνα πανω κατω, αντιμετωπιζω την εξης κατασταση:
- Το σταθερο τηλεφωνο ειναι νεκρο
- Το ιντερνετ υπολειτουργει (απο ~1500/300 μεχρι ~5500/500 με φυσιολογικες τιμες ~10200/900)

Γλυκα Νερα, Α/Κ Γερακα.

Προφανως γινανε οι απαραιτητες ενεργεις για δηλωση βλαβης στον οτε χωρις καποιο αποτελεσμα.
Κοντα στον μισο μηνα παιχνιδιου με τα τηλεφωνα η αυτοματοποιημενη φωνη στο 13888 δηλωνει πως η ευρυτερη περιοχη εχει προβλημα.

Εχει αντιμετωπισει κανεις σας στην "ευρυτερη περιοχη" τετοιο θεμα;

- Εχουν παρατηρηθει καινουρια καφαο απο περσυ, χωρις ομως να εχουμε δει κατι περαιτερω, οπως σκαψιμο και περασμα γραμμων. Το μονο που προξενησε εντυπωση ειναι πως σε καποιο δρομο ψιλοκεντρικο 500μ απο μενα παρατηρηθηκαν γαζωματα δρομου με ταμπελιτσες "ιδιοκτητο δικτυο Wind Vdsl" :p
- Γινεται να εχει προβλημα το δικτυο, αλλα να εχω (μονο) ιντερνετ; :hmm:
- Το θετικο ειναι οτι δινουν δωρεαν εκτροπη και 500 λεπτα προς ολους στο κινητο που εχει το ονομα της γραμμης

176104

sdikr
29-10-16, 17:50
Συνήθως κάτι τέτοιο σημαίνει οτι έχει κοπεί το ενα απο τα δυο καλώδια της γραμμής σου, το internet υπολειτουργεί και το τηλέφωνο off, για να το έχεις δηλώσει βλάβη και να μην το έχουν κάνει ακόμα, μάλλον σημαίνει πως κάπου έχει κοπεί κεντρικό καλώδιο και περιμένουν εργολάβο για να σκάψει

Vosk0z
29-10-16, 18:05
Ενδιαφέρον.. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν εχω ακούσει παραπονο από γείτονες, αναφερόμενος στο κομμένο κεντρικο καλώδιο που είπες.
Εργολαβος σημαίνει και άδεια από περιφέρεια ε;
Τα πιάσαμε τα λεφτά μας

babis3g
30-10-16, 15:18
Μηπως εχει αλλαξει η γραμμη σου σε voip? (και θελει να συνδεσεις το τηλεφωνο πανω στο 2i, αν σου εστειλαν αυτο)

Vosk0z
30-10-16, 20:32
(δεν με εχουν ειδοποιησει για καμια αλλαγη σε βοιπ, ουτε μου μηνυσαν να παω να παρω καινουριο ρουτερ. Εχω το κλασσικο ΖΤΕ που δινανε κάποτες)

Vosk0z
05-11-16, 15:47
--Δε θυμαμαι πως κανουμε edit :whistle: --

ΑΠΝΤΕΗ λοιπον..
Μολις χτες, καναμε παλι κινηση για να μαθουμε νεοτερα. Επιβεβαιωθηκε απο την κοπελα πως "καποια καλωδια εχουν χαλασει και χρειαζεται σκαψιμο για επιδιορθωση αλλα περιμενουν αδεια απο την περιφερεια για να σκαψουν".
Το περιεργο ειναι, οτι ΚΑΝΕΝΑΣ γειτονας μας δεν εχει προβλημα (στον δρομο που μενω ειμαστε 6 μονοκατοικιες).

[enter sigh here]

@ ADSLgr.com All rights reserved.