PDA

Επιστροφή στο Forum : εμπαιγμος απο τον οτε



l_satsok
08-05-07, 17:17
εμεις εδω μαλωνουμε μεταξυ μας αν πρεπει να μπει ενα οριο η αν πρεπει να μεινει flat rate
και ο οτε συνεχιζει και μεγαλωνει την κοροιδια.
μολις εμαθα οτι μπηκαν καινουργιες πορτες στην περιοχη μου,αλλες 48 PSTN,αλλα το bandwidth
παρεμεινε φυσικα αυτο που ηταν,γιαυτο λοιπον το ανεπαναληπτο χαλι της τελευταιας βδομαδας,
γιαυτο λοιπον απο τα 400kbits πεσαμε στα 200kbits και με το ζορι.
και μεις εδω σκοτωνομαστε αν πρεπει να μπει ψαλιδι στα τορρεντς κλπ...

αισχος,αλητεια

Madarb
08-05-07, 17:23
....αλλα το bandwidth παρεμεινε φυσικα αυτο που ηταν....

δε θα περιμενα τιποτα περισσοτερο φιλε μου...

SSB
08-05-07, 17:23
Αν και κατά βάση συμφωνώ για το μέγεθος της κοροϊδίας του ΟΤΕ και κάθε ISP, παρόλα αυτά δεν συμφωνείς ότι δεδομένης της κατάστασης αυτής, θα ήταν "περισσότερο τίμιο" για όλους μας αν έμπαινε λίγο ψαλίδι σε ορισμένους;

l_satsok
08-05-07, 17:49
παρόλα αυτά δεν συμφωνείς ότι δεδομένης της κατάστασης αυτής, θα ήταν "περισσότερο τίμιο" για όλους μας αν έμπαινε λίγο ψαλίδι σε ορισμένους;

αν προσεξεις διαβαζοντας αλλα threads θα δεις οτι εγω ειμαι υπερ ενος τετοιου ψαλιδισματος,αλλα
το θεωρω πλεον μη αποτελασματικο,στην πραγματικοτητα με τον οτε που εχουμε και ολοι να σταματησουν να κατεβαζουν παλι προβλημα θα υπαρχει,στην περιπτωση μου ειδικα δεν υπαρχει περιπτωση καλυτερευσης στον αιωνα τον απαντα.

εχω πλεον τετοια αγανακτηση ωστε θα αρχισω να κατεβαζω οτι μπορω και γω,εχω 10 φιλους στο ιδιο dslam ,θα αρχισουμε ολοι 24ωρα τορρεντς,θα κατεβαζουμε και μετα θα τα σβηνουμε,
τελειωσε ας πανε ολα στο διαολο.

agmarios
08-05-07, 17:57
τελειωσε ας πανε ολα στο διαολο.

Εκτός από όλα, θα πάνε και όλοι στο διάολο. Λες άμα το πιτάρετε ακόμη περισσότερο να συγκινηθούν στον ΟΤΕ; :nono: :nono: :nono: :nono:
Δε νομίζω, θα σας κρατήσουν ζουλιγμένους για να μη τρώτε και το διεθνές bw.

SSB
08-05-07, 18:05
εχω πλεον τετοια αγανακτηση ωστε θα αρχισω να κατεβαζω οτι μπορω και γω,εχω 10 φιλους στο ιδιο dslam ,θα αρχισουμε ολοι 24ωρα τορρεντς,θα κατεβαζουμε και μετα θα τα σβηνουμε,
τελειωσε ας πανε ολα στο διαολο.

Δεν έχεις άδικο να αισθάνεσαι έτσι, έρχονται στιγμές που και εγώ κάπως έτσι νοιώθω. Αλλιώς μην νομίζεις ότι και εγώ θα ήμουν υπέρ λύσεων όπως traffic shaping.

l_satsok
08-05-07, 18:56
κατι πρεπει να κανουμε ομως,αλλα τι;;;;

με ξαναπηραν τηλεφωνο απο οτενετ και ακουστε τι μου ειπαν.
εχετε δικιο κυριε...,το προβλημα οπως μας ειπαν απο τον οτε οφειλεται στο οτι το dslam που εισαστε ειναι τελειως γεματο και ...δυστυχως δεν μπορει να γινει τιποτα.
αν και εχετε 12μηνη δεσμευση επειδη δεν μπορουμε να σας παρεχουμε αυτο το οποιο υπογραψατε σας δινουμε τη δυνατοτητα να αλλαξετε κλαση,ειτε 1024 ειτε 768 ,οτι προτιματε η ακομη και να διακοψετε τελειως τη συνδεση σας χωρις επιβαρυνση,δεν θα χρεωθειτε δε επισης και τις μερες που ειχατε δηλωσει ως βλαβη,συνολικα 45 περιπου.

φυσικα δεν προκειται να το κοψω,τι να κανω ρε παιδια να μπαινω με isdn???
και μετα μιλαμε για ευρυζωνικοτητα,για αναπτυξη,για ταχυτητες 24mbits,και τριχες κατσαρες.

βγαλτε τα συμπερασματα σας.

SSB
08-05-07, 19:02
Αφού έστω σου απάντησαν με αυτό τον τρόπο, μάλλον τυχερός πρέπει να αισθάνεσαι.
Δυστυχώς όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα, τουλάχιστον όσο στην Ελλάδα οι ανταγωνιστές του ΟΤΕ είναι απλά ...μεταπωλητές του.

vagelisb52
08-05-07, 19:08
η κατάσταση πάει απο το κακό στο χειρότερο και εδώ στην Αρτα.Πιταρισμένο dslam εδώ και μήνες πόρτες δεν υπάρχουν εδώ και μήνες και τώρα τις 2 τελευταίες μέρες σέρνεται.Κάτι πρέπει νά γίνει με αυτούς που κατεβάζουν νύχτα μέρα.Εγώ θέλω να σερφάρω δεν θέλω ταινίες και τραγούδια και δεν ξερω τι αλλο κατεβάζουν νυχτα μέρα.Επιτέλους ας εξετάσουν πάλι λίγο τα πράγματα εκει στη ΕΕΤΤ,και να΄δώσουν μιά λύση.Τι θα πεί πληρώνω και θα κάνω οτι θέλω,και εγώ πληρώνω αλλά θελω την συνδεσήμου για αλλο λόγο απο σένα φίλε μου.

grandstyle
08-05-07, 19:14
μα τι φταινε οι χρηστες που κατεβαζουν ολη μερα ? πολυ καλα κανουν εφοσον ο οτε πουλαει flat rate συνδεσεις.. με τον οτε να τα βαλεις και οχι με τους χρηστες.

η κατασταση ειναι απιστευτη. δεν νομιζω οτι θα γινει τπτ.μονο οι εναλλακτικοι θα δωσουν λυση μπας και φυγει κοσμος απο τον οτε και ξεπιταριστουν οι κομβοι αλλα κ αυτοι το παπαριζουν πολυ το θεμα και δεν νομιζω να ερχονται συντομα στην επαρχια !!! μας εχουν γραψει κανονικα και η εεττ κοιματε !

SSB
08-05-07, 19:30
μα τι φταινε οι χρηστες που κατεβαζουν ολη μερα ? πολυ καλα κανουν εφοσον ο οτε πουλαει flat rate συνδεσεις.. με τον οτε να τα βαλεις και οχι με τους χρηστες.

Μη συγχίζεσαι grandstyle. Όλοι μας, πρώτα με τον ΟΤΕ και τον κάθε isp τα βάζουμε.
Πάντως αυτό δεν αναιρεί το "γεγονός", ότι πολλοί χρήστες με τα μουλάρια και τα bt τους ανοιγμένα 24h δημιουργούν το μεγαλύτερο μέρος του φόρτου.

Σε αυτό λοιπόν θα συμφωνήσω απόλυτα με τον vagelisb52. Κόφτες ή ογκοχρέωση, έτσι για να μπορέσουμε να κάνουμε και εμείς οι υπόλοιποι το κέφι ή την δουλειά μας.

sdikr
08-05-07, 19:31
εμεις εδω μαλωνουμε μεταξυ μας αν πρεπει να μπει ενα οριο η αν πρεπει να μεινει flat rate
και ο οτε συνεχιζει και μεγαλωνει την κοροιδια.
μολις εμαθα οτι μπηκαν καινουργιες πορτες στην περιοχη μου,αλλες 48 PSTN,αλλα το bandwidth
παρεμεινε φυσικα αυτο που ηταν,γιαυτο λοιπον το ανεπαναληπτο χαλι της τελευταιας βδομαδας,
γιαυτο λοιπον απο τα 400kbits πεσαμε στα 200kbits και με το ζορι.
και μεις εδω σκοτωνομαστε αν πρεπει να μπει ψαλιδι στα τορρεντς κλπ...

αισχος,αλητεια

Ρώτησες αν περιμένουν αναβάθμιση;
αλήθεια τι bandwidth έχει;

manoulamou
08-05-07, 19:43
Σε λιγο μας βλεπω "δηλωσιες" του στιλ που οταν πας
στις ΗΠΑ στον ελεγχο σε ρωτανε: "Business or pleasure?"
Εδω ομως τι θα απανταμε, "και τα δυο";:whistle:

l_satsok
08-05-07, 20:49
Ρώτησες αν περιμένουν αναβάθμιση;
αλήθεια τι bandwidth έχει;

επανερχομαι με καλα νεα.
ευτυχως που ενας χωριανος μου ειναι υπαλληλος στον οτε,τωρα βρισκεται στην αθηνα για σεμιναριο αλλα μολις μιλησα μαζι του τηλεφωνικα.
η διασυνδεση του dslam εδω με τον κομβο ειναι με οπτικη ινα που εχει 4 γραμμες(δε θυμαμαι πως μου τις ειπε)των 2mbit η καθε μια,συνολο 8 mbit.
παει επανω σε δυο μεγαλα dslam των 380 θεσεων ενα isdn και το αλλο pstn για να χωριζονται
οι κλασεις.
το bandwidth μοιραζεται αναλογα την κλαση αναμεσα στους χρηστες ολων αυτων των dslam.

τα καλα νεα τωρα ειναι οτι αρχιζει η αλλαγη με μεγαλα ethernet σε ολο το νησι,ξεκινωντας τωρα
απο την πολη αμεσως μετα σε περιοχες του βορειου νησιου οπου υπαρχει και η μεγαλυτερη ζητηση και αμεσως μετα αλλαζει και εδω και θα ειναι διαθεσιμες και οι ταχυτητες των 4 και 8 mbit.

αντε να δουμε κατα τον αυγουστο και καμμια ασπρη μερα.

sdikr
08-05-07, 21:03
επανερχομαι με καλα νεα.
ευτυχως που ενας χωριανος μου ειναι υπαλληλος στον οτε,τωρα βρισκεται στην αθηνα για σεμιναριο αλλα μολις μιλησα μαζι του τηλεφωνικα.
η διασυνδεση του dslam εδω με τον κομβο ειναι με οπτικη ινα που εχει 4 γραμμες(δε θυμαμαι πως μου τις ειπε)των 2mbit η καθε μια,συνολο 8 mbit.
παει επανω σε δυο μεγαλα dslam των 380 θεσεων ενα isdn και το αλλο pstn για να χωριζονται
οι κλασεις.
το bandwidth μοιραζεται αναλογα την κλαση αναμεσα στους χρηστες ολων αυτων των dslam.

τα καλα νεα τωρα ειναι οτι αρχιζει η αλλαγη με μεγαλα ethernet σε ολο το νησι,ξεκινωντας τωρα
απο την πολη αμεσως μετα σε περιοχες του βορειου νησιου οπου υπαρχει και η μεγαλυτερη ζητηση και αμεσως μετα αλλαζει και εδω και θα ειναι διαθεσιμες και οι ταχυτητες των 4 και 8 mbit.

αντε να δουμε κατα τον αυγουστο και καμμια ασπρη μερα.

8mbit είναι 160 χρήστες με 1024 ;) Αν πάμε σε 1:20

l_satsok
08-05-07, 21:34
καλη ειναι η διασυνδεση,ειναι ετοιμη και για το μεγαλο dslam.
(και φοβομουνα οτι ηταν με καλωδιο...)
το τωρινο προβλημα οφειλεται περισσοτερο στο πιταρισμα του dslam των 380 θεσεων του κομβου
που ειναι τελειως γεματο.


8mbit είναι 1600 χρήστες με 1024 Αν πάμε σε 1:20

μηπως εννοεις 160 χρηστες των 1024 για 1:20 contention ratio??

πολλα λαθη κανεις,να σε βαλει ο οτε να μοιραζεις το cr θα μας σιγυρισεις ολους,να μας στειλεις αδιαβαστους.

sdikr
09-05-07, 00:47
μηπως εννοεις 160 χρηστες των 1024 για 1:20 contention ratio??

πολλα λαθη κανεις,να σε βαλει ο οτε να μοιραζεις το cr θα μας σιγυρισεις ολους,να μας στειλεις αδιαβαστους.


Ενα λάθακι έκανα, συγνώμη ;)

manicpanic
09-05-07, 08:40
Συγνωμη που επεμβαινω αλλα αφου διαβασα προσεκτικα ολα τα posts θα ηθελα να δηλωσω οτι η οποιαδηποτα αποπειρα εξωτερικης διαχειρησης του bandwith, μου ακουγεται ως ακρως φασιστικη πρακτικη. Οταν ο χρηστης πληρωνει τα ωραια του λεφτα σε μια flat συνδεση θα του πουμε και πως θα την χρησημοποιησει? να κοψουν το λαιμο τους να δωσουν τις γραμμες που δηλωνουν στον κοσμακη και μετα να μιλησουμε για τα torrents.

l_satsok
09-05-07, 14:14
@manicpanic
σε αλλο topic μιλανε για διαχειριση του bandwidth,τα μπερδεψες.

θαυμαστε σταθεροτητα σε ftp download,το 8ο θαυμα της ανθρωποτητας.
και οι πχαλαρά δεν ανεβοκατεβαινουν τοσο τρελλα...

manoulamou
09-05-07, 15:15
Σεμναααα::p ...mind your language plsss

manicpanic
09-05-07, 18:03
@manicpanic
σε αλλο topic μιλανε για διαχειριση του bandwidth,τα μπερδεψες.

θαυμαστε σταθεροτητα σε ftp download,το 8ο θαυμα της ανθρωποτητας.
και οι πουτανες δεν ανεβοκατεβαινουν τοσο τρελλα...

Ριξε μια ματια στις απαντησεις και τα ξαναλεμε.

l_satsok
09-05-07, 22:26
Ριξε μια ματια στις απαντησεις και τα ξαναλεμε.

οκ,εχεις δικιο μου ξεφυγαν δυο ποστ λιγο ασχετα απο αυτο που ξεκινησα αλλα οντως υπαρχουν.

dyrer
09-05-07, 22:54
Που να απευθυνθώ για να μου αφαιρέσουν από το λογαριασμό τις ημέρες που ήμουνα χωρίς ιντερνετ;
Ακόμα συνεχίζω κάθε 5-10 να χάνω την IP από το μεσημέρι, όλο το πρωί δεν είχα καθολου πρόσβαση.

manicpanic
10-05-07, 00:58
οκ,εχεις δικιο μου ξεφυγαν δυο ποστ λιγο ασχετα απο αυτο που ξεκινησα αλλα οντως υπαρχουν.

Κανένα πρόβλημα φιλε μου και ειχες ολο το δικιο να αντιδρασεις αφου το αρχικο σου post εχει αλλο περιεχομενο και νοημα. Συγνωμη απο μερους μου αλλα ηθελα να εκφρασω τη γνωμη μου σε εκεινα.:oneup:

l_satsok
13-05-07, 01:21
συμφωνα με το τελευταιο update των dslam βαλανε κι αλλες πορτες.
αλλες 24 ISDN,συνολικα τωρα ειναι 96 απο 48 πριν 20 μερες.
φυσικα τωρα μερα νυχτα δεν παει ποτε μα ποτε πανω απο 40kb/sec.

το ιντερνετ το χρησιμοποιω πλεον μονο οταν εχω πολυ αναγκη,το αποφευγω πλεον για να μη νευριαζω.

πολλες εξυπναδες εχω διαβασει τους 10 τελευταιους μηνες,μια απο αυτες ηταν να περιμενω ποτε θα προσθεσουν πορτες
για να "αναβαθμισουν" το bandwidth,και ποσα αλλα απο οσα γραφονται ειναι μουφες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.