PDA

Επιστροφή στο Forum : υψηλα pings εξωτερικο



conne
11-10-04, 17:51
εδω και 2 εβδομαδες,εχω παρατηρησει οτι τα pings με αγγλια και γαλλια,εχουν ανεβει κατα +30,ιδιως με γαλλια.και με αλλους που μιλησα το ιδιο μου ειπανε(online gaming).πριν απο λιγο δοκιμασα με οτενετ και ειδα αγγλια σε jolt 80!! :o ,και γενικα πολυ χαμηλοτερα Pings απο forthnet.στο τηλ μου το επαιξαν αδιαφοροι...εσεις εχετε παρατηρησει κατι??

DRaPeTiS
11-10-04, 20:48
Φιλε ασε τα ιδια αντιμετωπιζω και εγω... Ειχα ανοιξει ενα topic πριν λιγες μερες οτι νιωθω την Forthnet να πιταρει...


Προσωπικα σε αγγλικους server εχει ανεβει απο 80-90 που ηταν παλιοτερα στα 150-170

Αυτο κατα προσωπικη αποψη παντα οφειλεται στο οτι αλλαξε ξανα το Routing προς αγγλια και παει αντι για UUNET με την παλια γραμμη της Seabone.

Στο tech support που μιλησα τους προβληματισα λιγο αλλα δεν ηταν αρκετο για να βγαλω καποια θετικα στοιχεια οτι θα το κοιταξουν...

Ξαναεστειλα λοιπον ενα e-mail με καποια pings και trace του εξωτερικου και ελπιζω σιγα σιγα ολα να γυρισουν στην παλια τους κατασταση....

Παντως αν καποιος εχει καποιο προβλημα ας το μοιραστει μαζι μας... Και ας στειλει και e-mail στην FORTHnet στο internet-support@forthnet.gr με τα προβληματα σε pings που αντιμετωπιζει

Φιλικα,

coby
12-10-04, 13:51
Μια από τα ίδια παιδιά... Υψηλά pings που σε τρελαίνουν. :(:(

Bone_Collector
12-10-04, 14:27
Same here ... 170ms το μικροτερο που πιανω σε Αγγλια ... Το ωραιo ειναι πως αμα τους παρεις τηλεφωνο το παιζουν κινεζοι...

Hik
12-10-04, 18:09
Φαίνεται στα παρακάτω links πως έχει ανεβεί το ping από την προηγούμενη εβδομάδα. Από την προηγούμενη δευτέρα το βράδυ έχει ανεβεί 15-20ms τουλάχιστον.

http://lists.irc.gr/cgi-bin/smokeping.cgi?target=Service.inet.Uplinks.seabone-lon
http://lists.irc.gr/cgi-bin/smokeping.cgi?target=Service.inet.Uplinks.seabone-milan
http://lists.irc.gr/cgi-bin/smokeping.cgi?target=Service.inet.Uplinks.uunet-lon

atom7
12-10-04, 18:27
εγω εχτες παρατηρησα σχετικα υψηλοτερο ping αλλα σημερα ειναι εκτος παραδεκτων οριων... 200-250ms σε αγγλια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

πηρα κι εγω τηλ και μου ειπαν οτι δεν εχει αναφερθει προβλημα απο αλλους. τους κινεζους δηλαδη και σε μενα.......

conne
12-10-04, 20:07
οτι να ναι.....και τους ειχα για σωστους ,μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα παραπονο απο την τεχνικη υποστηριξη τους.παραξενο να μην παραδεχονται τιποτα,και αυτο ειναι ανησυχητικο :twisted: .ελπιζω να μην ειναι η φαση του μαιου που περιμεναμε 2 μηνες να φτιαξουν τα pings.παρτε τηλ και πριξτε τους!!μονο ετσι μαγκες!!!

DRaPeTiS
14-10-04, 21:04
Λοιπον μετα απο επιμονη και 4-5 τηλεφωνικες συνομιλιες + 2 e-mail καταφερα να αποσπασω την πληροφορια οτι υπαρχει προβλημα στην γραμμη της Seabone λογω εργασιων της Med Naytilus...

Eμενα μου ειπαν οτι μεχρι τις 22 θα εχουν ολοκληρωθει οι εργασιες....

Απλα δεν καταλαβα τον λογο για τον οποιο παλι του routing πηγε στην Seabone και εφυγε απο την γραμμη της UUNET που ηταν σφαιρα... 80mls average ειχα.. !

Απλα τωρα δεν μπορω να τεσταρω την συνδεση λογο του οτι ειμαι εκτος αθηνων...

Keep me updated για καποια τυχον αλλαγη.... προς τα ΚΑΤΩ! :-)

coby
14-10-04, 22:42
DRaPeTiS thanks για τις πληροφορίες...
Άντε να δούμε...

billpeppas
14-10-04, 23:05
Ναι ρε παιδιά , υπέγραψαν συμφωνία με την Tellas :P
Μιας και είναι ακριβή η Tellas , θα τα μοιράζουν μεταξύ τους τα πάγια ;-)

atom7
15-10-04, 16:09
Καμια απολυτως βελτιωση... Μετα απο 2 emails μου με screenshots απο pings και tracerts, με πηραν σημερα τηλ απο τη 4νετ και μου ειπαν οτι προφανως υπαρχει καποιο προβλημα στη διαδρομη προς εξωτερικο, δεν ξερουν που ακριβως ειναι το προβλημα και το ψαχνουν μαζι με αλλους ISPs. Στο τελος μου πεταξαν και τη "μαγικη" πλεον ημερομηνια 22 Οκτ.

Για να δουμε....... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

slow
15-10-04, 16:22
Μακάρι να φτιάξουν τα ping γιατί στις 8/11 τελειώνει η τρίμηνη μου με forthnet και με βλέπω να την ψάχνω γι αλλού. :D

DRaPeTiS
15-10-04, 18:15
Ακομα τα ιδια χαλια τα πινγσ? Αγγλια και λοιπα σερνονται?

Bone_Collector
15-10-04, 19:00
yup :(

conne
16-10-04, 16:30
σημερα τα pings μια χαρα ειναι,ελπιζω να παραμεινουν...) :P

DRaPeTiS
16-10-04, 20:59
Οταν λεμε μια χαρα τι εννοουμε? Δηλαδη επεσαν στα 80-90? Η μιλαμε για καμια 150?

Και τελικα ηταν μονιμα ι προσωρινα εκεινη την ωρα?

Bone_Collector
17-10-04, 14:50
Οχι δεν εχει φτιαξει το ping καθολου :( . Απο χθες μαλιστα μου συμβαινει και ενα ακομα κουφο : σε οτι game και αν παιξω online ακομα και σε server που εχει καλο ping , μολις μπω σε σερβερ το ping σκαρφαλωνει στα 1000+ms :/

tardin
27-11-04, 15:25
γεια χαρα σε ολους καθοτι νεο μελος :D
μεχρι στιγμης απλα εβλεπα τα posts και δεν συμετειχα αλλα τελικα η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο.
εχω και εγω το ιδιο τραγικο προβλημα με τα pings στα games και στην ελλαδα και στο ε3ωτερικο...μπαινω σε server με καλο ping και μετα απο λιγα δευτερα το ping ανεβενει στα 999 :x
αυτο μερικες μερες δεν συμβαινει αλλα ειναι λιγες ...
το εχει λυσει καποιος αυτο το προβλημα ???

ZoltriX
28-11-04, 19:09
μια απο τα ιδια... 999 παντου

πινγκ στο δσλαμ μου 50. οχι καλο δηλαδη, αλλα δε δικαιολογει τα κολληματα στα παιχνιδια

tardin
29-11-04, 14:00
τελικα επιβεβαιωμενα μονο μετα τις 1 το βραδυ παει καλα το μαραφετι...
και πηρα dsl για να γλιτωσω επιτελους απο τα 3ενυχτια :lol:

organus
29-11-04, 15:51
Τελλας βαλτε για gaming :)

Sarisn2000
30-11-04, 23:23
Σκατά είναι και η Tellas.... ρώτα και κάποιον που έχει (εμένα :() και βρίζει από το πρωί ως το βράδυ Τ^%$#^$#@%#@!$#@!$#@%$&^*&^*%^&$

Sarisn2000
30-11-04, 23:25
Βάλε και το ότι δεν κατεβάζω με πάνω από 25kb/sec εδώ και 1-2 μήνες.

ΤΕΛΛΑΣ RULZZZZZZZZZZZZZZZ :evil: :evil: :evil:

SPARTAKOS
01-12-04, 13:30
Ρε παιδία εγώ ένα cs αποφάσισα να παίξω και ήταν χαλιά αδιόρθωτα 190 ping ο καλύτερος server και πολλές φορές πήγαινε και πολύ παραπάνω .ερώτηση καλύτερα ping έχεις σε server εξωτερικού η Ελλάδας ?

wolfy
01-12-04, 14:03
Ελλάδα

Sarisn2000
02-12-04, 12:20
Θεωρητικά πάντα.

SPARTAKOS
02-12-04, 13:12
Έλα ντε που εγώ δεν πιάνω pings κάτω από 170 και από όσο ξέρω το dsalm μου δεν είναι πιταρισμένο αφού κατεβάζω κανονικά με 40-42 (κάνω λάθος ?).μήπως πρέπει να Κάνω κάποια ρύθμιση στο modem (ανοίξω port κλπ) ?έχω το speed touch 530i

wolfy
02-12-04, 13:42
Είσαι σίγουρος ότι μπαίνεις σε ελληνικούς σερβερ;; Σε ποιούς;;; Δώσε IP να δοκιμάσουμε να δουμε τι γίνετε.

το speedtouch 530 το βάζεις και παίζεις δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση. Εγώ δεν άνοιξα κανένα πορτ έπαιξε κατευθείαν Το πρόβλημα, μάλλον, δεν το έχεις εσύ!! Πάρε demo Από ΄΄αλλη εταιρία. Αν έισαι στα ίδια τότε φταιεί ο πΟτε

SPARTAKOS
02-12-04, 15:03
Ξαναδοκίμασα σήμερα και ήταν καλύτερα τα πράγματα έπιανα περίπου 85-110 ping και σε ελληνικούς και σε εξωτερικού. Έπαιζα επί ένα χρόνο φανατικά cs ξέρω ελληνικούς server .με παραξενεύει γιατί οι ελληνικοί είναι πολύ κοντά σε ping με server του εξωτερικού

wolfy
02-12-04, 15:39
Έχεις επισημάνει ποιες ώρες παρουσιάζεται το πρόβλημα;

Αν υπάρχει μεγάλη αστάθεια στο Ping σου πολύ πιθανό να είναι πρόβλημα σλαμ. (τα pings δεν τους πολύ ενδιαφέρουν στον πΟΤΕ. Είναι το τελευταίο που κοιτάνε. Έτσι μου είχανε πει από τον πΟΤΕ !!!!!!!! :evil: :evil: ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΒΟΥΡΛΑ :evil: :evil: Αυτοί βλέπεις δεν παίζουν παιχνίδια δεν είναι παιδάκια σαν εμάς)

Από ότι έχω παρατηρήσει, παντως, αν δουλεύει καλά, το πολύ πρέπει να αυξομειώνει από την βασική σου ταχύτητα 10 με 15, άντε 20 το πολύ όταν ζορίζεται. (σε ελλην. γρήγορους σερβερ)

Αν το πινγκ σου είναι "σταθερο" αλλά χάλια, τότε... τα έχουμε πει!! :roll:

SPARTAKOS
02-12-04, 15:53
Τι να πω στην τελική δεν τους διαφέρει το ένα κόβουν λίγο από το άλλο ακριβές τιμές τελικά αξίζει μάλλον μόνο γιατί είσαι 24 ώρες το 24ωρο .

tardin
03-12-04, 16:28
αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι τον τελευταιο μηνα το πινκ φτιαχνει παντα ακριβως μετα τις 1 το βραδυ !!!
τι διαολο ουτε ρολοι να ειχανε...
ειδικα χθες και προχθες 12 και 12.30 χαλια ,1.10 οκ 1.30 πολυ οκ :?

@ ADSLgr.com All rights reserved.