PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο login με Otenet και 3Com Officeconnect.



Nimrod7
11-10-04, 18:54
Καλησπέρα σας,

Απο τότε που αγόρασα το 3com Officeconnect αντιμετωπίζω πρόβλημα όταν το router κάνει login στην otenet. Όποτε η otenet με πετάξει έξω, η όποτε σβήσω το router, αυτό δεν ξανακάνει login. Στο log βλέπω "login failed". Η λύση που βρήκα είναι να βάζω το demo account της otenet, να κάνω login με αυτό (τότε μπαίνει), και μετά να βάζω ξανά το δικό μου.

Το πρόβλημα αυτό δεν το είχα με το προυγούμενο router μου, και η υποστήριξη της otenet αδυνατεί να με βοηθήσει (δεν υποστηρίζουν λέει τα 3com).

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

kitrinos21
11-10-04, 20:37
Αφου εχεις το demo μπες με αυτα στο internet και αλλαξε τον κωδικο προσβασης που εχεις!Ενας φιλος μου ειχε βαλει στον κωδικο συμβολα π.χ. %$^&* και πολυ απλα δεν τα δεχοταν ο server στην επαληθευση που εκανε!Τα αλλαξε και ολα καλα!

Nimrod7
11-10-04, 23:03
Τον άλλαξα, αλλα δυστυχώς δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

sdikr
11-10-04, 23:28
παρε του τηλέφωνο και πες τους οτι με το demo μπαίνεις, μάλον καμιά μαμακια έχουν κάνει με το username σου, το 3com το έχω και εγω ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα

Nimrod7
23-10-04, 12:25
Κοντέβω να τρελαθώ. :|
Οι ανθρώποι πρέπει να είναι ανίκανοι.

Δεν μπορούν να με βοηθήσουν, ισχυρίζονται οτι δεν υπάρχει πρόβλημα...
Ως τελευταία ευκαιρία, πρίν τους κόψω και πάω σε άλλο provider, βάζω τα settings του officeconnect μήπως φταίει κάτι:

PPPoA
VPI / VCI: 8/35
Encapsulation: VC MUX
Dial on Demand: Checked.
Idle: 5
MTU: 1454

άσχετος με αυτά είμαι, αλλα αφού το officeconnect είναι με ethernet δεν έπρεπε να είναι PPPoE (η μπούρδες λέω;) ;

enwsitis21
23-10-04, 12:44
Καλημέρα,

Αν έχεις κανένα 56άρι modem ή κάποιο isdn, δοκίμασε να συνδεθείς σαν dial-up χρήστης.Αν συνδέεσαι, κάτι γίνεται με τον router, αν δέν συνδέεσαι πάρτους τηλέφωνο και πές τους να δοκιμάσουν και αυτοί από εκεί να συνδεθούν με τα στοιχεία σου.
Προσοχή στο γεγονός ότι αν θές να δοκιμάσεις να συνδεθείς με dial-up, σαν username το χρησιμοποιείς χωρίς το @otenet.gr

leventopaido
23-10-04, 13:35
Το ΡΡΡοΕ δεν έχει σχέση με την κάρτα δικτύου οπότε σωστά έχεις επιλέξει PPPoA. Μήπως το MTU το έχεις γράψει λάθος και πρέπει να το βάλεις στο αυτόματο; Αυτό εξαρτάται από τον εκάσοτε ISP, οπότε ένα λάθος να κάνεις @@@@@@λα. Βάλτο στο αυτόματο καλύτερα ή μην γράψεις τίποτα. Για περισσότερες πληροφορίες http://searchnetworking.techtarget.com/sDefinition/0,,sid7_gci213605,00.html
Το γεγονός ότι με τον προηγούμενο ADSL δρομολογητή έμπαινες μάλλον αποτρέπει (χωρίς να αποκλείει) το γεγονός ότι φταίει o ISP. Καλό θα ήταν να βάλεις Always On και όχι Dail on Demand. Για κάνε αυτές τις αλλαγές και πες μου.

Nimrod7
23-10-04, 19:49
Προσοχή στο γεγονός ότι αν θές να δοκιμάσεις να συνδεθείς με dial-up, σαν username το χρησιμοποιείς χωρίς το @otenet.gr

Το πρόβλημα λύθηκε.
Ηταν βλακεία απ' τη πλευρά μου.

Xρησιμοποιούσα για login το username μου χωρίς το @otenet.gr!

Το θέμα είναι, οτι δεν είχα πρόβλημα με το παλιό router, και κανείς απ' τον otenet δεν του έκοψε για να με βοηθήσει.

Η απάντηση του enwsitis21 με βοήθησε να το λύσω.
Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε.[/u]

leventopaido
24-10-04, 08:34
Για εγκυκλοπαιδικούς και μόνο λόγους. Το MTU πόσο το έβαλες τελικά;

Nimrod7
24-10-04, 11:40
Για εγκυκλοπαιδικούς και μόνο λόγους. Το MTU πόσο το έβαλες τελικά;

Η τιμή 1454, ήταν το default του router. Το άφησα έτσι.
Δεν βρήκα επιλογή για αυτόματο, μονό μια τιμή μπορείς να βάλεις.
Θα το αφήσω κενό, όπως μου πρότεινες και θα δοκιμάσω.

chatasos
25-10-04, 16:39
Άσχετο με το topic, αλλά μιας και έχεις το συγκεκριμένο 3com, ρίξε και μια ματιά εδώ (http://www.securityfocus.com/bid/11438/info/) για πιθανή "τρύπα".

Nimrod7
28-10-04, 16:43
Άσχετο με το topic, αλλά μιας και έχεις το συγκεκριμένο 3com, ρίξε και μια ματιά εδώ (http://www.securityfocus.com/bid/11438/info/) για πιθανή "τρύπα".

:o

Ευτυχώς αναβάθμησα στο 1.27 μόλις βγήκε, ελπίζωντας να λύσω το 'πρόβλημα' του login. Δεν γνώριζα την ύπαρξη της τρύπας. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.