PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασίες Οπτικών Ινών στο Παγκράτι (Δήμος Αθηναίων)



Σελίδες : [1] 2 3

Zer0c00L
06-11-16, 09:40
Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησαν εργασίας για καλώδια οπτικών ινών στην περιοχή του Παγκρατίου (Δήμος Αθηναίων από άγνωστη προς το παρών εταιρεία

περάστηκαν με επιτυχία στην παράπλευρη οδό της πλατείας μαρτάκη (δεληολάνη) η οποία καταλήγει στην οδό Φρύνης και μετά συνεχίστηκαν στην οδό Λάσκου Βασιλείου έως το ύψος που είναι η καθολική εκκλησία

από 05/11 έως 08/11 θα συνεχιστούν οι εργασίες στην οδό Φιλολάου από το κομμάτι της οδού Χρεμωνίδου και από 08/11 εώς 13/11 στην οδό Χρεμωνίδου σε αναμονή είναι η οδός Δαμάρεως (σύμφωνα με ανακοινώσεις που έχουν κολλήσει)

αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία είναι το τελείωμα από το χαντάκι που σταματάει στην αρχή της οδού Λάσκου Βασιλείου (την οποία διασχίζει και καταλήγει μέχρι την καθολική εκκλησία) πριν βγει στην οδό Χρεμωνίδου αντίστοιχο χαντάκι υπάρχει από την άλλη μεριά της οδού Χρεμωνίδου που φτάνει έως την οδό Φρύνης.

mike_871
06-11-16, 13:58
http://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/1462403/h-vodafone-ependyei-me-orama-thn-koinonia-ton.html

Zer0c00L
06-11-16, 14:18
καταρχήν σε ευχαριστώ για το λινκ το ζήτημα είναι ότι επίσημα η VODAFONE δεν μου το έχει επιβεβαιώσει ότι αυτή κάνει τις εργασίες εδώ πέρα σε επικοινωνία που είχα με την εταιρεία

γνωρίζω για το πιλοτικό έργο FTTH της VODAFONE καθώς είχε αναφερθεί εδώ πέρα βέβαια έργα αυτής είδα μόνο στον πειραιά περιοχή φρεατίδα

στην Νέα Ιωνία σκάβει ο ΟΤΕ για αναβάθμιση καμπίνων πουθενά η VODAFONE

ούτε στην περιοχή Γηροκομείο έχω δει έργα της VODAFONE.

για το Παγκράτι δεν ξέρω ποιος κάνει τα έργα ελπίζω από δευτέρα να μάθω ή από τον εργολάβο ή από την εταιρεία.

βέβαια εξακολουθεί και είναι μυστήριο το πως πήρε τις άδειες από τον Δήμο Αθηναίων όταν την ίδια ώρα η COSMOTE για το έργο της αναβάθμισης των καμπίνων δυσκολεύεται καθώς πρέπει να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις του Δήμου Αθηναίων

όπως φυσικά και η νεοφερμένη εταιρεία ΙΝΑΛΑΝ που αντιμετωπίζει τα ...μύρια προβλήματα με διάφορους δήμους

mike_871
06-11-16, 14:42
Η vodafone εχει βαλει καποιες καμπινες στην Νεα Ιωνια http://www.adslgr.com/forum/threads/807996-VDSL-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%99%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/page16.
Κανενα μυστηριο με τις αδειες απλα κανει οτι ζηταει ο δημος.
Οσο για την επιβεβαιωσει που θελεις απο την vodafone μπορει και να μην λαβεις απαντηση.

Zer0c00L
06-11-16, 15:32
Η vodafone εχει βαλει καποιες καμπινες στην Νεα Ιωνια http://www.adslgr.com/forum/threads/807996-VDSL-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%99%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/page16.
Κανενα μυστηριο με τις αδειες απλα κανει οτι ζηταει ο δημος.
Οσο για την επιβεβαιωσει που θελεις απο την vodafone μπορει και να μην λαβεις απαντηση.

θα το διαβάσω αυτό που λες γιατί προσωπικά δεν έχω δει εκτός του ΟΤΕ κανέναν άλλον να κάνει εργασίες στην Νέα Ιωνία (είναι από της περιοχές που συχνά μετακινούμαι) δεν αμφισβητώ αυτά που λες καθώς σε θεωρώ ένα από τα άτομα εδώ μέσα που σέβομαι και εκτιμώ

μακάρι να βάζουν και άλλοι καμπίνες και καλώδια

η θα πάρω την επιβεβαίωση από την εταιρεία ή από τον εργολάβο μην ανησυχείς θα μάθω ποιος βάζει στην περιοχή που μένω.

djuan1988
06-11-16, 22:05
Σημερινή από Αμπελόκηπους λίγο πάνω από τη Μεσογείων, κοντά στον ερυθρό σταυρό.

Γράφει Vodafone επάνω.

Zer0c00L
06-11-16, 22:22
εδώ στο παγκράτι υπάρχει αυτό που είδες στην φωτογραφία (έκανα το γύρω σήμερα το πρωί που βγήκα για εφημερίδα αλλά δεν βρήκα ούτε φρεάτιο ούτε καπάκι ούτε καμπίνα) παρά μόνο τα χαντάκια και τις ανακοινώσεις λογικά θα δούμε τις προσεχείς μέρες ποιος είναι...

- - - Updated - - -


Σημερινή από Αμπελόκηπους λίγο πάνω από τη Μεσογείων, κοντά στον ερυθρό σταυρό.

Γράφει Vodafone επάνω.

για την ιστορία είναι μεγάλο το χαντάκι το δικό σας

εμάς εδώ είδες πόσο μικρό είναι...

dimitris_13
07-11-16, 14:20
Αν το φρεατιο γραφει Vodafone η Wind τοτε ειναι για FTTH. Οι σωληνες ειναι μονο μαυροι ενω οταν κανει εργα ο ΟΣΕ τοποθετει πορτοκαλι και μαυρους σωληνες.

Zer0c00L
08-11-16, 13:37
Αν το φρεατιο γραφει Vodafone η Wind τοτε ειναι για FTTH. Οι σωληνες ειναι μονο μαυροι ενω οταν κανει εργα ο ΟΣΕ τοποθετει πορτοκαλι και μαυρους σωληνες.

το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει ακόμα κανένα φρεάτιο (αυτό περιμένω) ή καμπίνα

πάντως οι εργασίες προχωρούν με γρήγορους ρυθμούς

τρεις μαύροι σωλήνες και ένας πορτοκαλί υπάρχει μέσα στα χαντάκια

έχουν πιάσει την οδό φιλολάου μέχρι το ύψος της οδού φορμίωνος σε όλα τα παράπλευρα στενά ανοίγουν χαντάκια (διακλαδώσεις σχεδόν παντού)

σε εκκρεμότητα είναι η οδός χρεμωνίδου και δαμάρεως

ρώτησα τον υπεύθυνο απάντηση δεν πήρα...

για να δούμε τι θα γίνει...

- - - Updated - - -

Μερικές φωτογραφίες από τις εργασίες στην φιλολάου οι οποίες φτάνουν μέχρι την φορμίωνος πιθανόν να είναι έργα FTTH Vodafone καθώς στην διασταύρωση φιλολάου και φορμίωνος εντόπισα το φρεάτιο

Zer0c00L
09-11-16, 23:07
ρώτησαν φίλοι που έχουν καταστήματα και είπαν ότι οι εργασίες γίνονται από τον ΟΤΕ

ρώτησα τον εργολάβο καθώς τον πέτυχα εντελώς τυχαία μιας και είχαν κάνει "ζημιά" σε σωλήνα της ΕΥΔΑΠ στην δαμάρεως και μου είπε επίσης ότι τα έργα γίνονται από τον ΟΤΕ

εγώ πάντως περιμένω να δω τα "φρεάτια".

Zer0c00L
11-11-16, 16:52
Ακόμα ένα φρεάτιο φιλολάου και κονωνος που λέει Vodafone

jkoukos
15-11-16, 17:27
γνωρίζω για το πιλοτικό έργο FTTH της VODAFONE καθώς είχε αναφερθεί εδώ πέρα βέβαια έργα αυτής είδα μόνο στον πειραιά περιοχή φρεατίδα

στην Νέα Ιωνία σκάβει ο ΟΤΕ για αναβάθμιση καμπίνων πουθενά η VODAFONE

ούτε στην περιοχή Γηροκομείο έχω δει έργα της VODAFONE
Έχει ξεκινήσει η Vodafone σκαψίματα, πέρασμα των σωλήνων για οπτική ίνα και κατασκευή φρεατίων σε Παπαδά και άλλους γειτονικούς δρόμους, από Κηφισίας έως Μεσογείων.
Σήμερα ήρθε στο σπίτι τεχνικός του ΟΤΕ για μια βλάβη στη γραμμή μου και στην κουβέντα ανέφερε ότι τις περιοχές του αστικού κέντρου Γηροκομείου θα τις αναλάβει τελικά η Vodafone, παρόλο που είχε κάνει ένσταση ο ΟΤΕ και θα ολοκληρώσει σε όλη την περιοχή τα έργα. Σημείωσε ότι σύντομα πρέπει να δούμε εργασίες και από την άλλη πλευρά της Κηφισίας.
Επίσημη απόφαση δεν υπάρχει ακόμη, αλλά εκεί τελικά θα πάνε τα πράγματα.

Zer0c00L
15-11-16, 21:44
στην περιοχή μου το παγκράτι (Δήμος Αθηναίων) οι εργασίες για πέρασμα καλωδίων οπτικών ινών έγιναν από την VODAFONE έχει περάσει σε όλη την περιοχή φρεάτια

και τα καλώδια οπτικών ινών περνάνε από τους πιο κεντρικούς δρόμους όπως Υμηττού - Φιλολάου - Φρύνης - Φορμίωνος και γύρω στενά.

βέβαια το ερώτημα μου είναι πως πήραν άδεια...

- - - Updated - - -


Έχει ξεκινήσει η Vodafone σκαψίματα, πέρασμα των σωλήνων για οπτική ίνα και κατασκευή φρεατίων σε Παπαδά και άλλους γειτονικούς δρόμους, από Κηφισίας έως Μεσογείων.
Σήμερα ήρθε στο σπίτι τεχνικός του ΟΤΕ για μια βλάβη στη γραμμή μου και στην κουβέντα ανέφερε ότι τις περιοχές του αστικού κέντρου Γηροκομείου θα τις αναλάβει τελικά η Vodafone, παρόλο που είχε κάνει ένσταση ο ΟΤΕ και θα ολοκληρώσει σε όλη την περιοχή τα έργα. Σημείωσε ότι σύντομα πρέπει να δούμε εργασίες και από την άλλη πλευρά της Κηφισίας.
Επίσημη απόφαση δεν υπάρχει ακόμη, αλλά εκεί τελικά θα πάνε τα πράγματα.

έχεις δίκιο τα είδα

- - - Updated - - -

προς το παρών βέβαια είναι σκέτοι σωλήνες από όπου θα περάσουν καλώδια για το οτιδήποτε
αλλά δεν μου αρέσει η δουλειά του εργολάβου την βρίσκω πολύ φτηνή και πρόχειρη (θα έχουν πρόβλημα οι δρόμοι αν δεν γίνει ανανέωση του οδοστρώματος)

jkoukos
15-11-16, 21:54
Πάντα περνιέται πρώτα ο σωλήνας και αργότερα η οπτική ίνα. Δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά. Κάποια στιγμή θα πάρουν σειρά και οι καμπίνες.

Zer0c00L
15-11-16, 23:00
λογικά αν βάλει η VODAFONE καλώδια οπτικών ινών και καμπίνες θα έρθουν και οι άλλοι (δεν συζητώ ότι οι δρόμοι θα γίνουν λωρίδες....) ήδη στο παγκράτι έχει κάνει εργασίες και η CYTA.

jkoukos
16-11-16, 15:12
Δε νομίζω ότι θα γίνει αυτό. Σύμφωνα με τον υπό διαβούλευση κανονισμό για το Vectoring μόνο ένας πάροχος, σε μια συγκεκριμένη περιοχή που καλύπτει ένα αστικό κέντρο, μπορεί να έχει το έλεγχο όλων των συνδέσεων. Και αυτό θα γίνει μετά από διαγωνιστική διαδικασία και ανάλογα που θέλει ο καθένας να το κάνει.
Προφανώς η Vodafone ξεκίνησε τις εργασίες στις περιοχές που ενδιαφέρεται άμεσα αλλά και για να πιέσει την κατάσταση, καθώς είναι γνωστές οι διαφωνίες που υπάρχουν και η διαφορετική οπτική του κάθε παρόχου.

ATG
17-11-16, 09:11
Δεν θα έρθουν άλλοι. Οι περιοχές θα μοιραστούν απο την ΕΕΤΤ. Ούτε ο ΟΤΕ δεν θα μπορει να έρθει.

Zer0c00L
18-11-16, 00:31
δηλαδή στο Παγκράτι (Δήμος Αθηναίων) μου λέτε ότι δεν θα έρθει η COSMOTE να βάλει νέες καμπίνες VDSL?

jkoukos
18-11-16, 08:40
Όταν ολοκληρωθεί η διαβούλευση, ενεργοποιηθεί ο κανονισμός και δοθεί ένα αστικό κέντρο σε κάποιον πάροχο, τότε κανείς άλλος δεν θα μπορεί να δώσει υπηρεσία VDSL Vectoring.

Θα μπορεί όμως να δώσει από δικιά του καμπίνα άλλη υπηρεσία π.χ. ADSL, VDSL απλό και FTTH.

netblues
18-11-16, 08:59
Όταν ολοκληρωθεί η διαβούλευση, ενεργοποιηθεί ο κανονισμός και δοθεί ένα αστικό κέντρο σε κάποιον πάροχο, τότε κανείς άλλος δεν θα μπορεί να δώσει υπηρεσία VDSL Vectoring.

Θα μπορεί όμως να δώσει από δικιά του καμπίνα άλλη υπηρεσία π.χ. ADSL, VDSL απλό και FTTH.


Υποθετουμε οτι οι εκαστοτε αποκλειστικοι παροχοι σε περιοχες θα στηθουν διπλα στα αποκλειστικα KV διανομης (χωρις δλδ ενεργο εξοπλισμο, μονο ρεγκλετες και μεικτονομησεις) και θα δινουν με ζευκτικο καλωδιο μερικων μετρων υπηρεσιες VDSL.
Βεβαια η λογικη λεει οτι αμα φτασουμε εκει, τοτε να αναλαβει ο εκαστοτε παροχος και τη συντηρηση του απερχομενου δικτυου και να μεινει στον ΟΤΕ στη συγκεκριμενη περιοχη μονο η συντηρηση των κεντρικων που παει στα KV, μεχρι να καταργηθουν τελειως και τα κεντρικα καλωδια.
Τωρα, ως προς τις υπηρεσιες που θα παρεχει ο αποκλειστκος παροχος μιας περιοχης...

FTTH ναι, (σκαβοντας βεβαια μεχρι ΜΕΣΑ στο σπιτι) , adsl ναι, καθοτι απο οσο διαβαζω δεν ενοχλει το vdsl.
ΑΛΛΑ απλό VDSL απο τα ιδια καλώδια? ΠΩΣ? αν ηταν ετσι τοτε γιατι να ειναι ενας ο παροχος vectoring.
Θα ζησουμε τη στιγμη που ο ΟΤΕ θα νοικιαζει πορτα σε τιμη χονδρικης απο τη vodafone?
Μεγαλειο....

gllafas
23-11-16, 22:52
Καλησπερα,
Απο την προηγουμεννη εβδομαδα πραγματοποιουνται εργα και στον Νεο Κοσμο επι της Σαρκουδινου και παραλληλα με τις γραμμες του τραμ οπως και σε καποιες καθετες οδους περιξ αυτων.Η ανακοινωση αναφερεται σε εργα τοποθετησης οπτικων ινων και οταν ρωτησα εναν εργατη μου ειπε οτι το σκαψιμο το κανει η vodafone.Οντως η μεταλλικη πλακα που καταληγουν τα καλωδια γραφει vodafone.
Το ερωτημα ειναι αυτα τα εργα αφορουν το vdsl η μιλαμε για κατι πολυ καλο οπως το ftth?
Επισης περιπου το χρονοδιαγραμμα με βαση αυτα που γραφετε και οι υπολοιποι συμφορουμιτες ειναι περιπου το 6μηνο μεχρι την ενεργοποιηση?

Zer0c00L
23-11-16, 23:37
η εταιρεία VODAFONE έχει ανακοινώσει πιλοτικό FTTH
σαφώς βάζει και καμπίνες όπως έχουν επισημάνει στην σχετική ιστοσελίδα φίλοι από εδώ

τώρα μένει να δούμε ποιος και πότε θα καλύψει επιτέλους τις περιοχές που δεν έχουν VDSL και φυσικά καμπίνες....

gllafas
24-11-16, 14:20
Οποτε εαν αφορα πιλοτικο ftth αυτο σημαινει πως θα γινουν καποιες αιτησεις και αναλογα θα αποφασισει η voda?
Επισης, το πιο κοντινο σημειο που καταληγουν οι οπτικες με το σπιτι απεχει σε ευθεια περιπου 80 μετρα.Αυτο σημαινει πως δεν υπαρχει ελπιδα για μενα να συμμετασχω στο πιλοτικο προγραμμα?

jkoukos
24-11-16, 18:35
Που την διαβάσατε ή ακούσατε την είδηση για πιλοτικό FTTH από την Vodafone;
Αυτό που έχει ανακοινωθεί είναι ότι κάνει επενδύσεις για ανάπτυξη δικτύων οπτικών ινών (FTTC) σε Ν. Ιωνία, Φρεαττύδα, Γηροκομείο, Παγκράτι και Ν. Κόσμο και από κοινού (?) εκμετάλλευση με την Wind (όπως γίνεται στην Ιταλία), προφανώς ενόψει του υπό διαβούλευση κανονισμού για ρύθμιση του VDSL Vectoring. Πάνω σε αυτό το δίκτυο θα πατήσει αργότερα το FTTH/B.

Zer0c00L
25-11-16, 00:19
έχει δίκιο ο φίλος και συνομιλητής μας jkoukos έκανα λάθος η εταιρεία VODAFONE ανακοίνωσε επενδύσεις

έχω ένα αίνιγμα για γερούς λύτες?

πάντως τελικά οι οπτικές ίνες που μπήκαν στην περιοχή μου και κοντά εκεί που μένω αναφέρομαι στις οδούς Λάσκου Βασιλείου και Χρεμωνίδου ανήκουν στην COSMOTE
πως το ανακάλυψα? απλό βγήκα μια βόλτα τώρα το βράδυ μέχρι την τράπεζα alpha και όπως πέρναγα έξω από το κατάστημα της COSMOTE στην οδό Χρεμωνίδου ανακάλυψα το παρακάτω φρεάτιο όπου συνδέει τα αυλάκια που άνοιξαν πριν από λίγο καιρό στις οδούς Λάσκου Βασιλείου - Χρεμωνίδου - και γύρω από την πλατεία μαρτάκη (δεληολάννη).

ATG
26-11-16, 12:32
Που την διαβάσατε ή ακούσατε την είδηση για πιλοτικό FTTH από την Vodafone;
Αυτό που έχει ανακοινωθεί είναι ότι κάνει επενδύσεις για ανάπτυξη δικτύων οπτικών ινών (FTTC) σε Ν. Ιωνία, Φρεαττύδα, Γηροκομείο, Παγκράτι και Ν. Κόσμο και από κοινού (?) εκμετάλλευση με την Wind (όπως γίνεται στην Ιταλία), προφανώς ενόψει του υπό διαβούλευση κανονισμού για ρύθμιση του VDSL Vectoring. Πάνω σε αυτό το δίκτυο θα πατήσει αργότερα το FTTH/B.
Κι ομως κανει.....

jkoukos
26-11-16, 16:59
Για να συνεννοούμαστε.
Κάνει πιλοτικές συνδέσεις FTTH/B σε οικιακές συνδέσεις ή παρέχει FTTH/B σε επαγγελματικές συνδέσεις;
Η πρώτη περίπτωση μας είναι άγνωστη και συζητάμε εδώ. Η δεύτερη είναι γνωστή και παρέχεται απ' όλους σχεδόν τους παρόχους.

Zer0c00L
26-11-16, 18:01
εγώ όταν τους ρώτησα πάντως στον Πειραιά (φρεατίδα) όταν είδα τις εργασίες για πέρασμα καλωδίων οπτικών ινών καθώς ενδιαφερόμουν για έναν φίλο μου
μου απάντησε ο εργολάβος ότι αφορά "πιλοτικό πρόγραμμα" της Vodafone.

εδώ στο Παγκράτι δεν μου έχει απαντήσει κανείς στις ερωτήσεις μου παρά το γεγονός ότι με κοιτάνε περίεργα κάθε φορά που τραβάω φωτογραφίες στις εργασίες που γίνονται (χωρίς να τραβάω φυσικά ανθρώπους)

jkoukos
26-11-16, 19:02
Και στους Αμπελόκηπους που ρώτησα 2 φορές δεν ήξεραν πέραν του ότι πρόκειται για την Vodafone (που φαίνεται εξάλλου αν δεις τους σωλήνες από κοντά).
Αλλά θεωρώ φυσικό να μην γνωρίζουν, αφού πρόκειται για κατασκευαστική εργολαβία και όχι σχετική εταιρεία τηλεπικοινωνιών. Εδώ δεν γνωρίζουν στο τηλεφωνικό κέντρο των ίδιων των παρόχων.

- - - Updated - - -

Υπάρχει περίπτωση πράγματι να δώσουν πιλοτικό, όμως αν ήδη υπήρχε οικιακή σύνδεση πιστεύω θα το γνωρίζαμε όπως έγινε και με τον ΟΤΕ που κι αυτός δεν το είχε ανακοινώσει αλλά είχαμε σχετικό θέμα στο φόρουμ από χρήστες.

Zer0c00L
26-11-16, 19:06
πιστεύω ότι θα δούμε σύντομα τι θα γίνει

εγώ περιμένω να δω τι θα γίνει εδώ στην περιοχή που μένω

ATG
26-11-16, 19:23
Για να συνεννοούμαστε.
Κάνει πιλοτικές συνδέσεις FTTH/B σε οικιακές συνδέσεις ή παρέχει FTTH/B σε επαγγελματικές συνδέσεις;
Η πρώτη περίπτωση μας είναι άγνωστη και συζητάμε εδώ. Η δεύτερη είναι γνωστή και παρέχεται απ' όλους σχεδόν τους παρόχους.

Κοιτα. Ανακοινωσε επενδυσεις σε σταθερη
Οταν ολοκληρωθουν οι περιοχες θα δωσει.

FTTH/FTTB δεν δινουν οι παροχοι. Μονο η Vodafone εχει 2-3 FTTB. Ολοι δινουν metro erthernet που ειναι εντελως διαφορετικο απο FTTH.

Zer0c00L
26-11-16, 19:30
μην ξεχνάμε ότι στην ελλάδα ζούμε όταν εμείς θα ζήσουμε το όνειρο των 100/100 στον υπόλοιπο κόσμο θα έχουν 1000/1000 και παραπάνω....

ATG
27-11-16, 21:36
μην ξεχνάμε ότι στην ελλάδα ζούμε όταν εμείς θα ζήσουμε το όνειρο των 100/100 στον υπόλοιπο κόσμο θα έχουν 1000/1000 και παραπάνω....

Περιμενε να μοιραστουν οι περιοχες απο την ΕΕΤΤ και θα δεις ταχυτητες πολυ πιο πανω απο 100.

Zer0c00L
27-11-16, 23:13
Περιμενε να μοιραστουν οι περιοχες απο την ΕΕΤΤ και θα δεις ταχυτητες πολυ πιο πανω απο 100.

θα μου επιτρέψεις να έχω τις διαφωνίες μου και τις επιφυλάξεις μου και για την ΕΕΤΤ και για τις ταχύτητες και για τις εταιρείες.

spulse
28-11-16, 12:46
Πολύ φοβάμαι ότι αν η ΕΕΤΤ δημιουργήσει μονοπώλια ανά περιοχή, δεν θα δούμε προκοπή. Στις ΗΠΑ, την πατρίδα του ελεύθερου ανταγωνισμού, έχουν πρόβλημα όχι μόνο με ταχύτητες αλλά και data caps. Ακριβώς γιατί έχουν μοιράσει τις περιοχές.

Pokas
28-11-16, 14:54
Κοιτα. Ανακοινωσε επενδυσεις σε σταθερη
Οταν ολοκληρωθουν οι περιοχες θα δωσει.

FTTH/FTTB δεν δινουν οι παροχοι. Μονο η Vodafone εχει 2-3 FTTB. Ολοι δινουν metro erthernet που ειναι εντελως διαφορετικο απο FTTH.

Είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις για τη Vodafone και FTTB; Σε μεγάλη τράπεζα που δούλευα όλα τα κτίρια της στο κέντρο της Αθήνας ήταν FTTB με Voda.

spulse
28-11-16, 21:24
Είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις για τη Vodafone και FTTB; Σε μεγάλη τράπεζα που δούλευα όλα τα κτίρια της στο κέντρο της Αθήνας ήταν FTTB με Voda.
Εσύ μιλάς για μισθωμένα κυκλώματα σε ανάλογη τιμή και ο ATG μιλά προφανώς για οικιακά σε ανάλογη τιμή. Μπορεί και στις 2 περιπτώσεις να φτάνει οπτική ίνα στο χώρο αλλά οι υπηρεσίες είναι πολύ διαφορετικές.

ATG
28-11-16, 22:47
Είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις για τη Vodafone και FTTB; Σε μεγάλη τράπεζα που δούλευα όλα τα κτίρια της στο κέντρο της Αθήνας ήταν FTTB με Voda.

FTTB εχει πχ σε εμπορικα κεντρα... DSLAM στο κέντρο.

- - - Updated - - -


Πολύ φοβάμαι ότι αν η ΕΕΤΤ δημιουργήσει μονοπώλια ανά περιοχή, δεν θα δούμε προκοπή. Στις ΗΠΑ, την πατρίδα του ελεύθερου ανταγωνισμού, έχουν πρόβλημα όχι μόνο με ταχύτητες αλλά και data caps. Ακριβώς γιατί έχουν μοιράσει τις περιοχές.

Ο κανονισμος που εχει αποσταλει για εγκριση στην ΕΕ μπορω να πω οτι ειναι ενδιαφερον ... βλεπε πχ τι θα συμβει στη Ν Ιωνια που εχουν και οι 2 καμπινες...

Zer0c00L
28-11-16, 23:30
FTTB εχει πχ σε εμπορικα κεντρα... DSLAM στο κέντρο.

- - - Updated - - -



Ο κανονισμος που εχει αποσταλει για εγκριση στην ΕΕ μπορω να πω οτι ειναι ενδιαφερον ... βλεπε πχ τι θα συμβει στη Ν Ιωνια που εχουν και οι 2 καμπινες...

αυτό περιμένω να δω καθώς είναι ένας από τους τόπους εργασίας μου η Ν. Ιωνία (εγώ λόγω φύσεως της εργασίας μου μετακινούμε σε όλο το λεκανοπέδιο της αττικής.)

Pokas
29-11-16, 15:30
Εσύ μιλάς για μισθωμένα κυκλώματα σε ανάλογη τιμή και ο ATG μιλά προφανώς για οικιακά σε ανάλογη τιμή. Μπορεί και στις 2 περιπτώσεις να φτάνει οπτική ίνα στο χώρο αλλά οι υπηρεσίες είναι πολύ διαφορετικές.

Ναι καταλαβαίνω τι λες αλλά σαν έννοια είναι η ίδια, δηλαδή οπτική ίνα στο κτίριο, ανεξάρτητα από τις υπηρεσίες που παρέχει. Θέλω να πω πως αν ζητήσεις στο κέντρο της Αθήνας οπτική ίνα στο κτίριο η voda θα σου φέρει, με την ανάλογη τιμή βεβαίως. Το ίδιο ισχύει σε πολλές περιοχές πχ Μαρούσι, Χαλάνδρι, εταιρείες που γνωρίζω έχουν οπτική ίνα. Τώρα αν μιλάμε για οικιακά πακέτα οντως τα πράγματα είναι διαφορετικά...

- - - Updated - - -


Ο κανονισμος που εχει αποσταλει για εγκριση στην ΕΕ μπορω να πω οτι ειναι ενδιαφερον ... βλεπε πχ τι θα συμβει στη Ν Ιωνια που εχουν και οι 2 καμπινες...

Δεν θα αλλάξει τίποτα νομίζω παρά μόνο για το vectoring, μόνο ένας απο όλους θα μπορεί να δώσει Vectoring, νομίζω μόνο αυτό θα είναι το μονοπώλιο.

Zer0c00L
29-11-16, 20:26
να επιβεβαιώσω ότι και στο παγκράτι οι εργασίες για πέρασμα οπτικών ινών έγιναν και από την VODAFONE αλλά και από την COSMOTE

τώρα τι θα γίνει θα το δούμε στο μέλλον....

spulse
30-11-16, 13:57
Δεν θα αλλάξει τίποτα νομίζω παρά μόνο για το vectoring, μόνο ένας απο όλους θα μπορεί να δώσει Vectoring, νομίζω μόνο αυτό θα είναι το μονοπώλιο.
O OTE βάζει καμπίνες σε όλη την Νέα Ιωνία. Η Vodafone έχει βάλει καμιά δεκαριά στην Αλσούπολη μόνο. Πλάκα θα έχει να δώσουν το vectoring στην Vodafone...

jkoukos
30-11-16, 15:28
Ότι αποφασισθεί από την διαγωνιστική διαδικασία που θα προκύψει, σύμφωνα με τον υπό διαβούλευση κανονισμό.

Pokas
30-11-16, 16:15
O OTE βάζει καμπίνες σε όλη την Νέα Ιωνία. Η Vodafone έχει βάλει καμιά δεκαριά στην Αλσούπολη μόνο. Πλάκα θα έχει να δώσουν το vectoring στην Vodafone...

Ναι το γνωρίζω :lol: αλλά νομίζω θα ισχύσει για τις περιοχές που θα αναβαθμιστούν μετά την διαβούλευση και μετά απο τα αίτηματα των παρόχων σε ποιες περιοχές θέλουν να αναπτύξουν NGA και vectoring. Γενικά είναι μπερδεμένο το πράγμα. jkoukos νομίζω οτι τελείωσε και έχει μοιραστεί η πίτα, αναμένουμε κάπως να μας ενημερώσουν τι και πως μοιράστηκε μάλλον

ATG
01-12-16, 20:09
O OTE βάζει καμπίνες σε όλη την Νέα Ιωνία. Η Vodafone έχει βάλει καμιά δεκαριά στην Αλσούπολη μόνο. Πλάκα θα έχει να δώσουν το vectoring στην Vodafone...

Αμα το δώσουν, σημαινει οτι θα πρεπει να το καλυψει με FTTH λόγω των καμπιανων του ΟΤΕ
Αυτος που παιρνει την περιοχη, δεν μπορει να βαλει vectoring οπου υπαρχει αλλος παροχος... οπως επισης και σε μικρη αποσταση απο το κτηριο το Α/Κ.

Zer0c00L
12-12-16, 22:12
όσοι μένουν στην ευρύτερη περιοχή του παγκρατίου ας κάνουν ένα κόπο να δουν καθώς παρατηρώ εργασίες από ΟΤΕ (καπάκια από φρεάτια με την επιγραφή ΟΤΕ) υπάρχουν σε φορτηγά συνεργείων επί της Λάσκου Βασιλείου και στενών όπως κόνωνος κτλ... ανοίγουν φρεάτια και χαντάκια

έχουν ανοίξει τρύπα κοντά στην καθολική εκκλησία πολύ κοντά στο παλιό καφάο....

δεν ξέρω τι παίζει...

Orpheus
23-03-17, 19:50
Είδα και γω προσφατα τα έργα ηλεκτροδότησης ψηλα στη Φιλολαου και απέναντι απ το κατάστημα της Vodafone στην Υμηττου. Πόσο καιρό παίρνει η ενεργοποίηση απ τη στιγμή που τελειωνει τα έργα ή δεδδηε;

Επίσης γνωρίζει κάποιος ποτε θα ηλεκτροδοτηθουν οι καμπίνες στις αρχές της φιλολαου; Οι οπτικές ίνες και οι καμπίνες κοντά στη Μετεωρων και στη Δαμαγητου έχουν μπει απ τον Nοεμβριο κάθονται μισο χρόνο τώρα.

jkoukos
23-03-17, 19:55
Η συγκεκριμένη καμπίνα είναι της Vodafone και κανείς δεν γνωρίζει πότε θα ξεκινήσει να δίνει υπηρεσία. Προφανώς θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσει επίσημα το τοπίο με την απόφαση της 2ης και 3ης Φάσης ανάθεσης αστικών κέντρων για Vectoring, που αναμένονται σε 3 και 5 μήνες αντίστοιχα, σύμφωνα με τον προγραμματισμό.

Zer0c00L
23-03-17, 21:23
του ΟΤΕ καμπίνα (Νο 409) εντόπισα σήμερα στην οδό φορμίωνος χαμηλά πριν από την υμηττού

επίσης καμπίνες υπάρχουν στην σπύρου μερκούρη και ευτυχίδου

και γενικά κοντά στο άλσος παγκρατίου

δεν ξέρω αν λειτουργούν...(αν έχουν ρεύμα κτλ...)

ATG
23-03-17, 23:15
Η συγκεκριμένη καμπίνα είναι της Vodafone και κανείς δεν γνωρίζει πότε θα ξεκινήσει να δίνει υπηρεσία. Προφανώς θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσει επίσημα το τοπίο με την απόφαση της 2ης και 3ης Φάσης ανάθεσης αστικών κέντρων για Vectoring, που αναμένονται σε 3 και 5 μήνες αντίστοιχα, σύμφωνα με τον προγραμματισμό.

Δεν χρειαζεται κατι τετοιο.
Θα δωθεί όταν είναι έτοιμη η VF.

@ ADSLgr.com All rights reserved.