PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθημερινές αποσυνδέσεις σε WR-710N Access Point



PiXel
06-11-16, 14:46
Καλησπέρα,

Εδώ και 4 μήνες αντιμετωπίζω καθημερινές αποσυνδέσεις (τον τελευταίο καιρό που είναι σε έξαρση, μπορεί και κάθε 5 λεπτά ή λιγότερο), σε ένα access point router που έχω της TP-Link. Το AP μετασχηματίζει το ενσύρματο Internet που του δίνω από καλώδιο σε ασύρματη σύνδεση για τις συσκευές μου και δίνει και μία ακόμα ενσύρματη γραμμή στην οποία έχω έναν σταθερό υπολογιστή.

Το πρόβλημα είναι πως η ασύρματη σύνδεση διακόπτεται μονίμως και δεν ευθύνεται ο πάροχός μου γι' αυτό (τις στιγμές που μου κόβεται το Wi-Fi έχω προσέξει πως ο σταθερός με την ενσύρματη σύνδεση δεν έχει κανένα πρόβλημα -που βρίσκεται συνδεδεμένος στο ίδιο AP).

Δε πρόκειται επίσης για θέμα της κάρτας δικτύου μου, καθώς το ίδιο πρόβλημα που έχω στο λάπτοπ μου, έχω την ίδια στιγμή και στο κινητό μου (δε μπορεί ξαφνικά να χάλασαν στο ίδιο Wi-Fi και τα δύο!). Για να αποκλείσω και την περίπτωση faulty drivers ή θέματος του λειτουργικού, έχω αλλάξει και το μεν και το δε (στο δεύτερο πήγα από Windows σε Linux και πίσω σε Windows) -εννοείται με clean install παράλληλα. Προφανώς και έχω κάνει reset και στο AP.

Είμαι έτοιμος να μιλήσω με την αντιπροσωπεία αφού η εγγύηση ισχύει ακόμα, αλλά μήπως τελικά είναι θέμα καμιάς ρύθμισης; Το AP μπορεί να εκπέμψει στα 2.4 και στα 5GHz και το έχω στο αυτόματο. Έχω πειραματιστεί και με τις δύο ρυθμίσεις (και τις αντίστοιχες στο λάπτοπ), αλλά δεν έγινε κάτι. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.