PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol και P2P monitor



kitrinos21
08-05-07, 22:04
Να ενημερώσω οτι έχω ψάξει αρκετά αλλα δεν εχω βρει παρόμοιο θέμα πουθενά και εάν πιστεύεται οτι είναι ενάντια στους κανονισμούς ας σβηστή

Υπάρχουν κάποια προγράμματα που τρέχουν μαζί με τα P2P τα οποία ας που ότι κάνουν monitor τις συνδέσεις που γίνονται στο κάθε P2P πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε και αν βρουν μια IP που δεν είναι «καλή» την μπλοκάρουν.(π.χ. PeerGuardian )

Κάθε φορά λοιπόν αυτό τρέχει στο παρασκήνιο μου βγάζει (μαζί με πολλές άλλες ) και μια IP που το range είναι της HOL και την παρουσιάζει με όνομα : HOL – NOC - Various|Anti-P2P. Σε αναζήτηση που έχω κάνει για αυτή την IP στο ripe.net ανήκει στη HOL και όπως όλοι οι ISP αναφέρει το τμήμα abuse & Noc της εταιρεία. Τι ακριβώς είναι το noc & το abuse και φυσικά τι ακριβώς κάνει η Hol εκείνη την ώρα που εγώ κατεβάζω κάτι;

LiMP
09-05-07, 13:48
Θέλω αν επιβεβαιώσω πως αυτό blocked address το είδα και εγώ στο PeerGuardian. Μάλιστα μπορεί να είναι σύμπτωση, αλλά όταν άρχισα να βλέπω πως το PeerGuardian μπλοκάριζε αυτό το IP range, άρχισα ταυτόχρονα να παρατηρώ και μια δραματική μείωση της ταχύτητας στο μTorrent. Ένα άλλο ύποπτο σύμπτωμα ήταν πως το μTorrent ανέφερε το port που χρησιμοποιώ ως κλειστό, ενώ είναι ρυθμισμένο να είναι ανοιχτό από το firewall των Windows και από το Router, και φυσικά δεν είχα κάνει καμιά αλλαγή στα settings.

Μπορεί όλα αυτά να είναι συμπτώσεις ή να εξηγούνται από προβλήματα του δικτύου της HOL, αλλά αναρωτιέμαι μήπως βλέπουμε τα πρώτα δείγματα πως η HOL δεν θα αρκείται πια στο traffic shaping, αλλά θα "κυνηγάει" τους χρήστες P2P ακόμη πιο επιθετικά.
:mad:

nm96027
09-05-07, 16:06
Μπορεί όλα αυτά να είναι συμπτώσεις ή να εξηγούνται από προβλήματα του δικτύου της HOL, αλλά αναρωτιέμαι μήπως βλέπουμε τα πρώτα δείγματα πως η HOL δεν θα αρκείται πια στο traffic shaping, αλλά θα "κυνηγάει" τους χρήστες P2P ακόμη πιο επιθετικά.
:mad:

Με 420 που κατέβαζα χθες απο private tracker (και να πεις οχι ειχε πολλους seeders? Κατι κουαρτετα του Beethoven κατεβαζα...) δεν το κοβω να υπάρχει TS....

Τα εχουμε ξαναπει αυτα...Δεν ειμαι ο μονος που κατεβάζω full απο p2p. Χθες διαβασα ποστ για ταχύτητες 760 και πανω-σταθερα- απο azureus.

SouthDog
09-05-07, 22:02
Aυτό το HOL – NOC - Various|Anti-P2P το παρατήρησα και γω σήμερα
Μax ταχύτητες πιάνω μόνο μετά τις 1:30 κλασικά... άντε και σπάνια το
πρωί, οπότε βλέπουμε ότι κάνει μπαμ ο περιορισμός, ολόκληρο
Anti-P2P λέει.

nm96027
09-05-07, 23:15
... οπότε βλέπουμε ότι κάνει μπαμ ο περιορισμός, ολόκληρο
Anti-P2P λέει.

Λεω ψέμματα οταν λεω οτι χθες το απογευμα,ωρα αιχμης, κατέβαζα απο azureus με 420;;;
Πως εχει ΤS αφου μια LLU κατεβάζει κανονικα ολο το bandwith. Πιθανη ερμηνεια για το οτι εχεις καλυτερες ταχύτητες μετα τις 1.30 ειναι οτι εκεινη την ωρα ξεπιτάρει το DSLAM του ΟΤΕ και ανοιγουν οι ταχύτητες.

SouthDog
09-05-07, 23:29
Πως εχει ΤS αφου μια LLU κατεβάζει κανονικα ολο το bandwith. Πιθανη ερμηνεια για το οτι εχεις καλυτερες ταχύτητες μετα τις 1.30 ειναι οτι εκεινη την ωρα ξεπιτάρει το DSLAM του ΟΤΕ και ανοιγουν οι ταχύτητες.

Δεν λέω για ΤS, αλλά για περιορισμό, θα υπάρχει και άλλη μέθοδος.
Τεσπα έχω παρατηρήσει διαφορες στα νούμερα μεταξύ απλού κατεβάσματος
και κατεβάσματος με χρηση p2p.
Είμαι σε πιταρισμένο dslam, αλλά πιάνω κάποιες φορές καλές
ταχύτητες, καθημερινές κατα τις 11 το πρωί περίπου.

Anyway μετά τις αναβαθμίσεις, λογικά θα πρεπε να φτιάξει η κατάσταση.

Τώρα αυτό το anti-P2P δε νομίζω να το βάλανε για στατιστικούς λόγους...:whistle:

nm96027
09-05-07, 23:44
Δεν λέω για ΤS, αλλά για περιορισμό, θα υπάρχει και άλλη μέθοδος.

Ακομα και αν υπαρχουν και αλλες μέθοδο, εγω δεν βλέπω εφαρμογη τους στη πραξη.



Anyway μετά τις αναβαθμίσεις, λογικά θα πρεπε να φτιάξει η κατάσταση.


Οι αναβαθμισεις της HOL δεν εχουν σχεση με τα πιταρισμένα DSLAM του ΟΤΕ. Eκτος και αν εννοεις τις αναβαθμισεις του ΟΤΕ, οποτε εκει ειναι μια αλλη ιστορια...



Τώρα αυτό το anti-P2P δε νομίζω να το βάλανε για στατιστικούς λόγους...:whistle:

Σαφως. Αλλωστε δεν λεω πως ο kitrinos βλεπει αστερακια. Μαλλον θα ειναι ενα εργαλειο για πιθανη μελλοντικη χρήση. Προς τα αποτελεσματα μας λενε πως δεν υπαρχει κανενας περιορισμος στα p2p. Το μελλον ειναι παντα σκοτεινο....

lkatsa
09-05-07, 23:49
865Kb/s torrent και απο Ntua.gr 855Kb/s :rofl:

SouthDog
09-05-07, 23:53
Οι αναβαθμισεις της HOL δεν εχουν σχεση με τα πιταρισμένα DSLAM του ΟΤΕ. Eκτος και αν εννοεις τις αναβαθμισεις του ΟΤΕ, οποτε εκει ειναι μια αλλη ιστορια...

Το μελλον ειναι παντα σκοτεινο....

Nαι αυτό εννοούσα. Αλλά αυτός ειναι πΟΤΕς ...

Μακάρι να είδαν αυτοί που πρέπει τα φάσκελα που είχε το πρωτοσέλιδο
γνωστού περιοδικού πληροφορικής.


865Kb/s torrent και απο Ntua.gr 855Kb/s

Πάρε τους τηλ. και πες κανα φωνήεντο :lol:

kitrinos21
10-05-07, 02:34
Εγώ για να πω την αλήθεια το μυαλό μου ειχε παει αλλού. Αλλα αν έχει διαβάσει κάποιος(σίγουρα θα ξέρουν κάποιοι, εγω τωρα το διαβασα) ένα άρθρο που εχει το καποιο περιοδικό θα καταλάβει πέρα απο TS ειναι και αλλα πράγματα που εφαρμόζουν οι ISP'S .
Τέλος πάντων για μην βγω απο το θέμα βάζω και μια Φώτο να υπάρχει.

19210

Σε mail που εχω στηλει και στο NOC & ABUSE της HOL ακομα δεν εχω παρει καμια απαντηση, σε ερώτηση που έχω κανει στην τεχνική υποστήριξη με άκουγαν και νόμιζαν οτι τους μιλούσα κινέζικα. Ελπιζω καποια στιγμη να απαντησουν (συντομα) για να μαθουμε!
Οσο για την δικη μου αποψη για TS κτλ ειμαι σιγουρος οτι κατι παιζει,δεν ξερω ομως τι;

nrg_polini
10-05-07, 03:12
Παντως σε ελληνικο private tracker δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Για τρια πραγματα μπορει να ειναι, α) TS, β) να τσεκαρουν αν τα email που παιρνουν απο τις δισκογραφικες κτλ εχουν βαση, γ) για ξεκαρφωμα.

nmavro73
10-05-07, 07:38
Εγώ που έχω forthnet γιατί βλέπω την ίδια ip blocked. Ελέγχει και εμένα η HOL? Με ποιο δικαίωμα; Μήπως είναι κάτι άλλο; Επίσης δείτε και αυτό:
http://www.skyuser.co.uk/forum/p2p-file-sharing/11884-ips-just-afew-watch-you-p2p.html
Στο κουτάκι με τις ip υπάρχει και αυτή της HOL καθώς και μία του GRNET.

kitrinos21
10-05-07, 08:58
Παντως σε ελληνικο private tracker δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.
Εγω παλι γιατι το εχω δει και σε γνωστο Ελληνικο private tracker(τον λεμε :p δεν ειναι και πολυ)


β) να τσεκαρουν αν τα email που παιρνουν απο τις δισκογραφικες κτλ εχουν βαση,

Εμενα εκει ειχε παει το μυαλο μου!


Στο κουτάκι με τις ip υπάρχει και αυτή της HOL καθώς και μία του GRNET.
Εχει και αλλες που δεν την εχει εκει : Techical Chamber of Greece , Greek public Administration Network 84.205.230.153

harris
10-05-07, 11:37
Kάντε ένα τεστάκι...

Με δεξί κλικ επάνω στην διεύθυνση που κάνει block το Ρ2ΡGuardian, αφήστε ελεύθερη την συγκεκριμένη διεύθυνση...

Αφήστε το τόρρεντ να τρέχει μερικά λεπτά, και μετά δείτε την λίστα με τους peers από που κατεβάζετε και με πόσο :whistle:

nmavro73
10-05-07, 16:21
Δεν κατάλαβα τελικά τι είναι αυτό. Αν ήταν ελεγχος από HOL σε μένα γιατί υπάρχει που δεν έχω HOL

harris
10-05-07, 16:31
Δεν κατάλαβα τελικά τι είναι αυτό. Αν ήταν ελεγχος από HOL σε μένα γιατί υπάρχει που δεν έχω HOL

Δοκίμασες αυτό που πρότεινα από πάνω; :hmm:

nrg_polini
10-05-07, 16:43
Εγω παλι γιατι το εχω δει και σε γνωστο Ελληνικο private tracker(τον λεμε :p δεν ειναι και πολυ)


Ποιον τρακερ; Δηλαδη καθησαν και εκαναν και εγγραφη; Για δωσε info...

8anos
10-05-07, 16:47
Προφανώς ο Χάρης υπονοεί οτι ειναι κάποιος σερβερ της hol ή που χρησιμοποιεί ip της hol που «υποβοηθαει» στο μοίρασμα
To ζήτημά ειναι οτι η συγκεκριμένη ip χαρακτηρίζεται απο το emule σαν fake server και συνίσταται να μην τον χρησιμοποιούμε ;)
Χαρη τα φώτα σου




NetRange: 62.0.0.0 - 62.255.255.255
62.38.5.169 - DonkeyServer8
62.38.5.173 - DonkeyServer12


http://www.emule-project.net/home/perl/help.cgi?l=1&rm=show_topic&topic_id=1207

kitrinos21
10-05-07, 17:37
Κανονικα θα πρεπει να μεγαλωνη το νουμερο των seedrs αλλα αν δεν αυξανοντε τοτε λογικα ειναι μουφα ο server (αν καταλαβα καλα)

harris
10-05-07, 17:39
Προφανώς ο Χάρης υπονοεί οτι ειναι κάποιος σερβερ της hol ή που χρησιμοποιεί ip της hol που «υποβοηθαει» στο μοίρασμα

Χαρη τα φώτα σου

Νομίζω ότι το παρόν νήμα κινείται πολύ στα όρια και καλό θα ήτανε να μην συνεχίσουμε την κουβέντα αυτή... ο νοών νοείτω από αυτά που ήδη έγραψα...

nrg_polini
10-05-07, 17:53
Κανονικα θα πρεπει να μεγαλωνη το νουμερο των seedrs αλλα αν δεν αυξανοντε τοτε λογικα ειναι μουφα ο server (αν καταλαβα καλα)

Σε ποιο ελληνικο τρακερ παρατηρησες αυτο το πραγμα;

te00
12-05-07, 10:50
Και εγω το εχω κ το εχω δει πολλες φορες αυτο το hol anti p2p.Οσο για τη ταχυτητα εχω μερικες υποψιες.

Τι κι αν ειναι 20/5 δεν εχουμε γραμμες για seed.απλα για το φαινεστε ειναι.

Dimis
12-05-07, 14:13
Παίδες δε ξέρω αλλά με τόσα που διαβάζω και εδω και στης ΟΤΕνετ πιστεύω πως ΚΑΤΙ γίνεται...
Δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι αλλά εχω την εντύπωση πως υπάρχει κάποια συνεργασία τους με αντιπειρατικούς οργανισμούς για άγνωστο λόγο(??)
Τωρα το Peerguardian μερικές φορές ΠΑΡΑΚΟΒΕΙ ...
Δηλαδή το ΤΕΕ που τους πείραξε?
Απλά είναι κάποιος χρήστης μηχανικός που προσπαθεί να κατεβάσει απο κει και τρώει πόρτα...
Εγω εχω βάλει στο whitelist όλο το ΤΕΕ και μερικά άλλα που κόβονται βλακωδώς επειδή φάινονται οτι είναι κρατικοί ή ημικρατικοί οργανισμοί...
Και μη σας πώ οτι πολλές φορές ξετικάρω όλο το Government protection του Peerguardian ειδικά αν κατεβάζω κάτι απο public trackers... (σπάνια πλέον)
Δηλαδή τι κακό μπορεί να κάνει ένας χρήστης απο κάποια εταιρεία στο Dubai ή στη Σαουδική Αραβία που προφανώς θα έχει και 10Μbit up??????????

cosmos
16-05-07, 14:35
Υπάρχει μια καλή πιθανότητα να είναι συστοιχία της HOL, για να cache-άρει κίνηση, βελτιώνοντας τις ταχύτητες προς τους HOL-ίτες με ταυτόχρονη μείωση του απαιτούμενου bandwidth με το εξωτερικό. ΑΝ είναι έτσι, παραμένει άγνωστο γιατί το peerguardian έβαλε το block entry για τα συστήματα της HOL...

8anos
17-05-07, 00:27
Δεν αντεξα τον πειρασμο, εκανα compile το amule και συνδεθηκα να δοκιμασω τους δυο server.

Καταρχην απο τους αναφερομενους υπαρχει μονο ο 62.38.5.173

1. Συνδεση με αυτον και αναζητηση με την λεξη ubuntu και κριτηριο να εχει πανω απο 10 πηγες και παιρνω αυτο... (μονον 3 αποτελεσματα που φωναζουν απο μακρια οτι ειναι malware)

17525


2. Αποσυνδεση και συνδεση με τον DonkeyServer1, η ιδια αναζητηση που ομως αυτη τη φορα αποδιδει 73 αποτελεσματα και οχι μουφα....

17526

3. Στα επόμενα βηματα επαναλαμβανεται η αποσυνδεση/συνδεση στον DonkeyServer1 ή DonkeyServer2 και στον 62.38.5.173.

Φαινεται καθαρα οτι οι δυο πρωτοι DonkeyServer μου δινουν πηγες ο 62.38.5.173 όχι

17519

17520

17521

17522

17523


4. Κανοντας αναζητηση για mp3 στον 62.38.5.173 για δυο διαφορετικα αρχεια mp3 οταν επελεξα να τα κατεβασω μου εμφανισε καθε φορά, μια πηγη (ή leecher δεν ξέρω) που εμφανίστηκε για λιγο και εξαφανιστηκε.

Το περιεργο ειναι οτι ειχαν :


παρομοιο ονομα


ιδιο userhash


παραπλησιες ip στο ιδιο range με αυτην του server


παραπλησιο user id



17517

17518

Κατα την ταπεινη μου αποψη καλώς ο συγκεκριμενος server ειναι στην black list :whistle:

edit : Για να μην παρεξηγηθω :
Δεν δουλευω το μουλαρι οποτε δεν το γνωριζω πολυ καλά.
Εδω παραθετω ορισμενα στοιχεια όπως τα παρατηρησα, χωρις να σημαινει οτι το συμπερασμα στο οποιο καταληγω ειναι σωστο. Περιμενω απο φιλους που ασχολουνται περισσοτερο να επιβεβαιωσουν ή να διαψευσουν

Dimis
23-05-07, 19:36
Είχα κι εγω την ίδια απορία μαζί με μία άλλη...
Για δείτε τι λένε οταν ρώτησα και στο βασικό site που βγάζει τις blocklists...
http://www.bluetack.co.uk/forums/index.php?showtopic=17091&pid=81435&st=0&#entry81435

Πάντως τα στοιχεία που έδωσε ο φίλος παραπάνω είναι ΔΥΝΑΤΑ...

harris
23-05-07, 20:20
Είχα κι εγω την ίδια απορία μαζί με μία άλλη...
Για δείτε τι λένε οταν ρώτησα και στο βασικό site που βγάζει τις blocklists...
http://www.bluetack.co.uk/forums/index.php?showtopic=17091&pid=81435&st=0&#entry81435

Πάντως τα στοιχεία που έδωσε ο φίλος παραπάνω είναι ΔΥΝΑΤΑ...

Θέλει log in το φόρουμ για να δούμε ;)

8anos
23-05-07, 21:21
Θέλει log in το φόρουμ για να δούμε ;)

υποστηριζουν οτι οντως οι συγκεκριμενες ip χρησιμοποιουνται απο antip2p εταιριες ή φορεις



...The part of that HOL range that is on level 1 is being used for anti-p2p work - Either by MediaDefender or someone working with them....


σε σχετικη επιφανειακη αναζητηση στο google επεσα πανω σε αυτη την αναφορα (http://www.ifpi.org/content/library/piracy-report2006.pdf) (ειναι pdf αρχειο) για την πειρατεια μουσικης το 2006.

Εχουν μια λίστα με 10 χώρες που πρεπει να δωσουν προτεραιοτητα και η ελλαδιτσα μας ειναι στην 4η θεση μετα την Κινα.

PRIORITY COUNTRIES
Brazil
Canada
China
Greece
Indonesia
Italy
Mexico
Russia
South Korea
Spain

Οι φιλοι που ασκουν το αθλημα καλο ειναι να προσεχουν περισσοτερο. ;)

aktino
30-05-07, 19:30
Καλησπέρα

Τα παραπάνω προβλήματα (έχω και εγώ τον PG2) τα έχω παρατηρήσει, ιδιαίτερα μετα την 15 Απριλίου.

Ίσως η νομοθεσία δεν είναι σαφής και οι εταιρίες μπορούν να "παίξουν" με αυτό το θέμα, μιας και το P2P τους μειώνει δραστικά το Bandwidth και θέλουν να το περιορίσουν.

Προσωπικά βρήκα 2 λύσεις, η 1η προσωπική και η 2η συλλογική.

1ον άλλαξα port και έβαλα κάτι περίεργο, υποθέτωντας οτι η εταιρία HOL θα ψάχνει στα "κλασικά" ports (π.χ. 6881), κάτι που αποδείχθηκε στην πράξη σχετικά καλή επιλογή.

2ον η πλειοψηφία των χρηστών έχουν στα P2P προγράμματα το Encryption flag (Ε) ανοιχτό, κάτι που κάνει τον εντοπισμό ενός P2P conection λίγο δύσκολο να ενοπιστεί (με ερωτηματικό....;) αν βέβαια είμαι συνδεδεμένος με Encrypted connection με κάποιον χρήστη.

Κάνωντας αυτά τα 2 βηματάκια βρήκα λίγο την υγειά μου στα αχαλίνωντα dowloads που κάνω.... Δεν είναι τα πράγματα όπως παλιά αλλά υποφερτά....

Ελπίζω κάποια στιγμή, όταν τα πράγματα προχωρήσουν, να αναγνωριστεί ΣΑΦΩΣ οτι η διαχείρηση των ports είναι δικαίωμα του ΧΡΗΣΤΗ και ΟΧΙ της ΕΤΑΙΡΙΑΣ.... Νομίζω ότι οταν διεκρινιστεί αυτό θα πάψουν τα προβλήματα - να μην καταντήσουμε σαν την ON Telecoms με τα port (θεωρητικά) στην απόλυτη ευχέρια της εταιρίας.

Fanfaras
08-06-07, 02:20
Πως μπορώ να αλλάξω port στο dc++?
Ούτε το encryption βρίσκω...

Thanks

giannakis1984
10-06-07, 10:31
και σε εμένα μπλοκάρετε το συγκεκριμένο HOL – NOC - Various|Anti-P2P από το PG2.....

δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί μετά από κανένα δίωρο που λειτουργεί το utorrent και κατεβάζω κανονικά κολλάνε όλα....δεν ανοίγει ούτε μια σελίδα στον firefox, και ούτε να μπώ στο μενού του fritz!box δεν μπορώ(μέσω browser)

έχω το fritz!box και χρησιμοποιώ τα vista ultimate 64bit.....
ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει????

@ ADSLgr.com All rights reserved.