PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζει το Zisto DSL??



ax8os.arouris
08-05-07, 22:31
Παιδιά καλησπέρα,
είχα ξεκινήσει την διαδικασία ενεργοποίησης Zisto DSL από τον Δεκέμβρη, και συγκεκριμένα, υπέγραψα στον κούριερ 29/12/2006. Από τότε πέρασαν 3-4 μήνες κοροϊδίας κυριολεκτικά από την Tellas, με 15λεπτες αναμονές στο 13800 όταν έπαιρνα να δω τι γίνεται, με αγενείς τύπους στο CC, και παντελώς άχρηστους και ψεύτες.
Είχα πολλά νεύρα και αν και περίμενα ήδη αρκετό καιρό αποφάσισα να διακόψω τη διαδικασία γιατί δεν γούσταρα να τους πληρώσω στο μέλλον και να μ'έχουν πελάτη. Είχα διαβάσει και αρκετά αρνητικά στο forum εδώ, έχω ακούσει και για την χάλια εξυπηρέτηση!
Μετά από 3-4 εβδομάδες που έστειλα το fax με πήρανε τηλέφωνο να μου αλλάξουνε γνώμη και να ακούσω πάλι τις ίδιες δικαιολογίες για τον πΟΤΕ κλπ. Σ'αυτές τις εβδομάδες που πέρασαν είχα ψηθεί να βάλω ON αλλά με το που διάβασα στο forum για το ποιον της έφτασα πάλι στο μηδέν. Να μην τα πολυλογώ, επειδή λυπήθηκα την κοπελίτσα που προσπαθούσε επί 20λέπτου να με πείσει ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει και ότι θα έχω προτεραιότα, δέχτηκα να ξεπαγώσει η αίτηση ενεργοποίησης και να συνεχίσει η διαδικασία. Βέβαι της είπα ότι δεν είμαι διατεθειμένος να περιμένω, από περιέργεια το έκανα. Αν σε 2 βδομάδες δεν έχω ακούσει τίποτα α το διακόψω οριστικά για να βάλω φοιτητικό OTEnet. Η κοπελίτσα στο τηλ ορκιζόταν ότι θα εξυπηρετηθώ άμσα αλλά ξέρετε πως είναι αυτά..!
Να σημειώσω πως στο διαμέρισμά μου δεν έχω ενεργοποιημένη γραμμή (ούτε ΟΤΕ, ούτε τίποτα)
Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει στις απορίες μου, έχα ψάξει στο forum αλλά δεν έχω καλυφθεί.
1) Η ταχύτητα του browsing, είναι τουλάχιστον πάνω από 3 Mbps; Χρυσό με κάνανε από την Tellas ότι τα 4Mbps είναι εξασφαλισμένη και εγγυημένη ταχύτητα.
2) Το downloading από servers του εξωτερικού και από p2p με ιδανικές συνθήκες, είναι τουλάχιστον 380 kbps;
3) Αξίζει το Zisto DSL αν δεν θέλω να κάνω τηλέφωνα, σε σχέση με τους άλλους παρόχους; Αν είναι να τα δώσω τα 30 ευρώ κάπου που να αξίζουν. Για παράδειγμα φίλος μου που έχει OTEnet φοιτητικό 1024 μπαίνει με 890 και κατεβάζει με μέγιστο 100kbps
Να σημειώσω ότι ανήκω στο DSLAM Φρεατύδας (Πειραιά)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

turboirc
09-05-07, 08:06
Καλημέρα.

Το μόνο σίγουρο μέχρι στιγμής στην τελλάς είναι η ταχύτητα. 4 χρόνια δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από το μέγιστο όριο, και στο ζίστο έχω σχεδόν πάντα 4Mbps.

Μπορεί να περιμένεις μήνες και μήνες, άλλα όταν έρθει, θα δουλεύει, τουλάχιστον αυτό λέμε όλοι εδώ μέσα που έχουμε.

Btw άλλος ένας στη Φρεαττύδα ... πολύς κόσμος μαζεύεται και θα φρακάρουμε !

pantrif
09-05-07, 11:41
Τι εννοεις με το οτι εχεις 4 mbps εγω δλδ πρεπει να ανησηχω για αυτο:


http://www.thinkbroadband.com/speedtest/results/id/117869950427385620686.html

tolism30
09-05-07, 13:46
Καλησπέρα, και εγώ γείτονας σου είμαι (Φρεαττύδα) και είχα κάνει αίτηση στις 12/12/06. Περίμενα 4,5 μήνες και τελικά την ακύρωσα γιατί είχα βαρεθέι την δικαιολογία "Δεν μας δίνει πόρτες ο ΟΤΕ". Κατ΄εμέ οι τύποι μας δουλεύουν ψιλό γαζί ή ενεργοποιούν με την πλήρως επιστημονική μέθοδο του ζαριού. (Ήμουν άτυχος (μπορεί και τυχερός) και δεν μου έπεσε το ζάρι).

lampros
09-05-07, 18:29
Υπομονή .... αξίζει

ax8os.arouris
09-05-07, 22:02
Μάλιστα,
δεν μπορώ να πω ότι έγινα σοφότερος, χωρίς παρεξήγηση, ευχαριστώ πάντως!
Οψόμεθα!

digenis
09-05-07, 22:17
Σου δινει ακριβως αυτο που σου λεει αλλα θελει υπομονη και επιμονη.να τους ενοχλεις συνεχεια

Spanos
09-05-07, 22:27
Παιδιά καλησπέρα,
είχα ξεκινήσει την διαδικασία ενεργοποίησης Zisto DSL από τον Δεκέμβρη, και συγκεκριμένα, υπέγραψα στον κούριερ 29/12/2006

Χαράς το κουράγιο σου φίλε! Αξίζει δεν αξίζει δεν έχει σημασία όταν περιμένεις 5 μήνες και δεν έχεις ενεργοποιηθεί. Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις προς Forthnet ή NetOne αν σε καλύπτουν, ενώ πάντα υπάρχει και η λύση των καινούργιων πακέτων του ΟΤΕ, αν και δεν είναι τόσο οικονομικά.

nrg_polini
09-05-07, 22:27
Δεν αξιζει, πηγαινε forthnet 2play, με λιγοτερα χρηματα θα εχεις ταχυτερο ιντερνετ (10mbps), ταχυτερη ενεργοποιηση, πιο αξιοπιστες υπηρεσιες.

chandrik001
11-05-07, 13:43
Από Άλιμο "Εγώ είμαι έναμισυ μήνα στο Zisto και
α)το ιντερνετ έχει πολύ καλή απόδοση στην ταχύτητα αλλά δουλέυει και δεν δουλέυει σε απαράδεκτο βαθμό.16ώρες το 24ωρο
β)το τηλέφωνο κόβεται χωρίς προειδοποίηση για 2,3 ή και 16 ώρες όπως σήμερα
γ)η εξυπηρέτηση είναι χάλι μαύρο,από άσχετους τηλεφωνητες
εγώ από τις 2/4/2007 κάνω 3 τηλέφωνα την ημέρα στην Tellas για ανακοίνωση βλαβών
και όσο για την ενεργοποίηση έπρεπε να πάω στα γραφεία της Κηφισίας να κράξω την υπέυθυνη κ.Πόπη Κ.... και εντελώς τυχαία μας έδωσε πόρτες ο ΟΤΕ σε 5 μέρες!
Αυτήν την στιγμή δεν έχω τηλέφωνο".

ax8os.arouris
18-05-07, 14:29
Λοιπόν, πάνω κάτω, πέρασαν οι 2 βδομάδες και αποφάσισα να ξαναστείλω το FAX ακύρωσης. Μετά από έντονη αναζήτηση στο forum και ύστερα από συζητήσεις με γνωστούς ενεργοποιημένους και σε άλλους πάροχους, η απόφασή μου "τελεσιδίκησε". Μπορεί να κάνω κακώς, αλλά πως μπορώ να πληρώνω αυτούς που με κορόϊδευαν για τόσο καιρό!
Μου ήρθε η ιδέα όμως πρώτα να καλέσω στο CC!
Εντυπωσιάστηκα που για πρώτη φορά περίμενα κάτω από 10 λεπτά, και συγκεκριμένα μόλις 3!
Ευγενικός ο υπάλληλος, αν και είχε πολύ φασαρία και μπέρδευε ότι του έλεγα. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω έναν διάλογο που άκουγα πεντακάθαρα ανάμεσα σε δύο άλλους εργαζομένους στο CC. Τόση πολή φασαρία!
-"Με ρωτάει μια κυρία από περιοχή ... για κάποιο πρόβλημα σχετικό με super $%^&*#$% (δεν κατάλαβα τι είπε). Ξέρεις τι έιναι;"
-"Ναι ρε, έιναι για το %@@&#**#&^% (δεν κατάλαβα τί είπε). Σε 3-4 μέρες φτιάχνει αυτό."
-"Ωραία, δηλαδή να της πω ότι σε 4 μέρες θα είναι εντάξει."
-"Όχι ρε, πες της καλύτερα σε 10."
Τα συμπεράσματα δικά σας!
Στο προκείμενο τώρα.
Ζητάω να δούμε την πρόοδο της αίτησης. Αφού βλέπει ο υπάλληλος όλες τις καταχωρήσεις (παραπόνων, ακυρώσεων κλπ) κάνει τη γνωστή διαπίστωση,...και έχετε δίκιο...και περιμένετε πολύ καρό...και γι'αυτό σας κάναμε και έξτρα προσφορά για να ξαναδεχτείτε...κλπ. Μου ζητάει να περιμένω για λίγο. Μετά μου ζητάει ένα τηλ της γειτονιάς μου. Του λέω, αλλά πριν του πω τα τελευταία 3 ψηφία, λέει ευχαριστώ και με βάζει αναμονή για 4 λεπτά. Αρκούν αυτά για να κάνει την αναζήτηση που ήθελε ή ήταν ένα τέχνασμα για να ενημερώσει τον υπέυθυνο; Όταν επανέρχεται, μου ζητάει να περιμένω λίγο ακόμα για να ενεργοποιήσουμε τη γραμμή!!!!!!! (σ.σ. Τρελάθηκα!) Ρωτάω τι έννοεί και μου απαντά πως πλέον έχουνε πόρτες στην περιοχή μου και πως επειδή περίμενα πολύ καιρό μπορούν να ξεκινήσουν τη διαδικασία δέσμευσης πόρτας. Αυτό ήταν! Όσο κι αν χαιρόμουν που αυτό για το οποίο περίμενα για 5 μήνες ήταν τόσο κοντά..., άλλο τόσο νευριασμένος και θιγμένος ένιωσα! Δηλαδή αν δεν έπαιρνα τηλέφωνο; Θα περίμενα ακόμα; Τι κοροϊδία είναι αυτή; Κρατάνε κάποιες πόρτες καβάτζα για έκτακτες περιπτώσεις; Ή ήταν ένα ακόμα δούλεμα; Αφού μου εξήγησε πως αν περιμένω λίγο θα δεσμεύσει μια πόρτα στην περιοχή μου για να εξυπηρετηθεί η αίτηση μου, του είπα πως δεν θέλω. Αποφάσισα να την διακόψω. Και τα τελευταία μαντάτα με έκαναν πιο σίγουρο. Προσπάθησε να με μεταπείσει, και καλά έκανε, τον άκουσα, μου είπε πως η Tellas σχεδιάζει αύξηση των ταχυτήτων, και έιναι γνωστή για την ποιότητά της, και πως αν ψάξω στο internet θα δω παντόυ επικριτικά σχόλια για τις ταχύτητες της. Του είπα για το συγκεκριμένο forum και μου είπε πως και σε αυτό ακόμα έχει διαβάσει καλά σχόλια και σταμάτησε.
Ο κύριος λόγος για τον οποίο ακύρωσα την αίτηση είναι διοίτι δεν υπάρχει περίοδος δοκιμαστική και αν διαβάσει κανείς τους όρους του συμβολαίου, δεν εξασφαλίζεται πουθενά ο πελάτης. Αν δεν είμαι ικανοποιημένος από το επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών, είναι σχεδόν αδύνατο, αν δεν έχω πολλές γνώσεις και εξειδικευμένες πάνω στο πως δουλεύει το ADSL, να βρω το δίκιο μου και να καταγγείλω τη σύμβαση με υπαιτιότητα της Tellas.
Αυτά τα ολίγα.

supermario
18-05-07, 14:59
Ο κύριος λόγος για τον οποίο ακύρωσα την αίτηση είναι διοίτι δεν υπάρχει περίοδος δοκιμαστική και αν διαβάσει κανείς τους όρους του συμβολαίου, δεν εξασφαλίζεται πουθενά ο πελάτης. Αν δεν είμαι ικανοποιημένος από το επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών, είναι σχεδόν αδύνατο, αν δεν έχω πολλές γνώσεις και εξειδικευμένες πάνω στο πως δουλεύει το ADSL, να βρω το δίκιο μου και να καταγγείλω τη σύμβαση με υπαιτιότητα της Tellas.
Αυτά τα ολίγα.

Αυτο για τους ορους του συμβολαιου πρεπει(δυστυχως για εμας τους καταναλωτες) να ισχυει για ολους τους ISP.

Διαβαζα ξανα σημερα το συμβολαιο που εχω με την τελλας, γιατι ειχα μια διακοπη τηλεφωνου το πρωι, και διαβασα μετα και το συμβολαιο ενος αλλου ISP (netone συγκεκριμενα).

Στα σημεια που λεει για βλαβες,διακοπες και χρονο επιδιορθωσης, ειναι ακριβως τα ιδια λεξη προς λεξη!!!

Καλυπτονται δηλαδη αυτοι σε περιπτωση βλαβης απο καθε μερια και εσυ (εμεις) να παμε να πνιγουμε.

ax8os.arouris
18-05-07, 15:16
Αυτο για τους ορους του συμβολαιου πρεπει(δυστυχως για εμας τους καταναλωτες) να ισχυει για ολους τους ISP.

Διαβαζα ξανα σημερα το συμβολαιο που εχω με την τελλας, γιατι ειχα μια διακοπη τηλεφωνου το πρωι, και διαβασα μετα και το συμβολαιο ενος αλλου ISP (netone συγκεκριμενα).

Στα σημεια που λεει για βλαβες,διακοπες και χρονο επιδιορθωσης, ειναι ακριβως τα ιδια λεξη προς λεξη!!!

Καλυπτονται δηλαδη αυτοι σε περιπτωση βλαβης απο καθε μερια και εσυ (εμεις) να παμε να πνιγουμε.

Συμφωνώ σε όλα, βεβαίως και πρόκειται για κοινή πρακτική

Spanos
18-05-07, 16:20
Καλά έκανες φίλες και μακάρι να το κάνουν όλοι μπας και βάλουν μυαλό εκεί μέσα. Εγω περίμενα τρείς μήνες και τώρα έχω μετανοιώσει γιατί απο Νοέμβριο που έκανα την αίτηση συνδέθηκα Φεβρουάριο με αποτέλεσμα η 12μηνη δέσμευση να καθυστερήσει να ξεκινήσει να μετράει αντίστροφα και να παλιώσει η προσφορά.

Στην ουσία με τρείς μήνες που περίμενα και άλλους δώδεκα συμβολαίου είναι σαν να είμαι δεκαπέντε μήνες δεσμευμένος...

Βέβαια όταν έκανα την αίτηση ήταν κάπως διαφορετικά τα πράγματα γιατί δεν υπήρχε κανένας εναλλακτικός στην περιοχή μου εκτός απο την telepassport που δίνει SDSL. Tώρα δεν θα περίμενα σε καμμία περιπτωση.

Όσο για το δικαίωμα υπαναχώρησης δεν είναι ανάγκη να το γράφει το συμβόλαιο. Ισχύει έτσι και αλλιώς γιατι η ΕΕΤΤ υποχρεώνει τους παρόχους να δέχονται αιτήσεις διακοπής εντός 10 ημερών .

redlemon.gr
18-05-07, 17:42
OXI ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ!

Teras1
18-05-07, 17:42
Η δική μου εμπειρία είναι η εξής:

Ενεργοποιήθηκα σε 41 εργάσιμες, zisto & dsl σε νέα γραμμή (όχι φορητότητα). Μέχρι στιγμής όλα λειτουργούν άψογα!
Είναι όντως θέμα τύχης το αν θα περιμένεις 4 μήνες ή θα ενεργοποιηθείς σε ένα λογικό πλαίσιο.
Πολύ θετικά σχόλια βλέπω στα νήματα της NetOne. Αν έκανα τώρα αίτηση και με κάλυπτε το δίκτυό της, εκεί θα πόνταρα. Καθαρά προσωπική άποψη.

my8os
18-05-07, 23:09
Εγώ περίμενα 5+ μήνες, έχω 3,3Μbps (δεν έχω πιάσει ποτέ τα 4Μ) και η τηλεφωνία μερικές φορές (1 στις 10) ακούγεται ελαφρώς αντίλαλος. Παρόλα αυτά σε σχέση με αυτό που είχα πριν (ΟΤΕ) μπορώ να πω ότι αξίζει ειδικά άμα συγκρίνεις το κόστος. Το κακό είναι ότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλους (4νετ, ΟΝ, κλπ) και φυσικά έχω κάποιο παράπονο σχετικά με την ποιότητα της γραμμής.

supermario
19-05-07, 00:17
Και δεν προκειται να πιασεις πανω απο 3,3-3,4. Αυται ειναι τα καθαρα Μb που δινουν τα 4Μb.

Αν διαβασεις εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14986) θα δεις οτι σε PPPoA το ωφελιμο bandwith ειναι 81,9% του ονομαστικου.

Δηλαδη στα 4096 ειναι 4096*81,9%=3354,6 πες 3355 kbps. Αν το διαιρεσεις με το 8 βγαινει 419,4 KB/s.

Σε PPPoE το ωφελιμο ειναι ακομα πιο λιγο.

Cupra20VT
19-05-07, 07:24
Τι εννοεις με το οτι εχεις 4 mbps εγω δλδ πρεπει να ανησηχω για αυτο:


http://www.thinkbroadband.com/speedtest/results/id/117869950427385620686.html
Έχεις ανοίξει την πόρτα 8095 για το τεστακι;
Εγω ειμαι τρελα ευχαριστημένος απο το Ζιστο.
Μια φορά μονο ειχε πέσει για δυο βδομαδες και απο τοτε τπτ.
Dslam Φρεαττύδας.

turboirc
19-05-07, 17:31
Χαχα ναι και μενα μια φορά είχε πέσει στην φρεαττύδα για 5 μέρες ....αμα είναι να γίνονται τέτοιες διακοπές, καήκαμε !!

lepes
20-05-07, 08:51
Τυχερος?? τι να πω δεν εχω κανενα παραπονο πλεον.... εχω να τους παρω τηλ κανα 2μηνο,η γυναικα μου εχει τρελαθει να μιλαει στο τηλ. και ο λογαριασμος ειναι κατω απο 100ευρω...για μενα αξιζει 100%

@ ADSLgr.com All rights reserved.