PDA

Επιστροφή στο Forum : 5700 Go Υπερθέρμανση



OrderlordTank
08-05-07, 23:47
Οκ εχω 1 latop της Aspire με 5700 Go.Το προβλημα που εχω ειναι οτι η καρτα υπερ8ερμαινεται
μεσα σε 5-10 λεπτα φτανωντας την ορισμενη τιμη τερματισμου της.Εγκατεστησα Riva Tuner μπας κι αλλαξω την τιμη του ανωτατου οριου αλλα τζιφος.Επισης ουτε μεσω windows καταφερα να βρω καποιο τροπο να την αλλαξω.Παντως ειναι φυσιολογικο η καρτα να φτανει σχεδον αμεσως τους 75 βα8μους Κελσιου και να σβηνει?Εννοειται οτι χωρις 3D εφαρμογες (οπως DVD viewing,η non-3D gaming) το μηχανημα λειτουργει απροβληματιστα για απειριοριστες ωρες...

nnn
09-05-07, 19:48
Πόσον καιρό το έχεις ?
Ίσως έχουν γεμίσει σκόνη οι γρίλιες εξαερισμού και θέλουν καθάρισμα.

OrderlordTank
10-05-07, 16:03
Αυτο μπορει καλλιστα να ειναι αλη8εια λες να αγοραζα κανα air-spray?Ειμαι α8λιος το ξερω...:p

yiannismark
10-05-07, 16:10
Μην δώσεις λεφτά για πεπιεσμένο κοπανιστό αέρα :-) Βάλε ηλεκτρική σκούπα.
Μπουκωμένοι αεραγωγοί -> από τα κλασικά φαινόμενα σε φορητούς τώρα που πιάνει ζέστη.

Gordito
10-05-07, 16:22
Υπαρχουν στα Praktiker κατι μηχανηματα που φυσανε (τα εχουν οι πατωματζηδες για τα ξυλινα πατωματα:p )
Εχουν γυρω στα 20€ και δουλευουν με ρευμα. Αν εχεις κοντα κανενα πηγαινε ψαξε μηπως σε βολεψει.;)

morpheus
10-05-07, 16:26
Θες να ρουφηξεις τη σκονη, οχι να την σπρώξεις πιο μεσα, άρα ηλεκτρική σκούπα

Gordito
10-05-07, 16:34
Θες να ρουφηξεις τη σκονη, οχι να την σπρώξεις πιο μεσα, άρα ηλεκτρική σκούπα

Αν εχει πιασει παχνη τι να ρουφηξει?
Βεβαια δεν ειχα ποτε λαπτοπ και δεν ξερω αν ειναι ευκολο να ανοιχτουν και να καθαριστουν μεσα.

OrderlordTank
10-05-07, 21:41
8α δοκιμασω το φυσητηρι για τα desktop :P
Τα laptop παντως ανοιγουν πολυ δυσκολα , εγω το δοκιμασα και εφτασα μεχρι τη μεση αλλα μετα το παρατησα γιατι μετα 2 πρωτα επιπεδα καταλαβα οτι 8α μου ηταν απαλευτο να το ξαναμονταρω...
Τωρα που το 8υμη8ηκα ομως το αλλο laptop που χει SLI-mode 2 x 7800 gtx go γιατι δεν μου ψηνεται?Διπλα-διπλα τα χω , περιρεργο δεν ειναι?

nnn
10-05-07, 22:07
Απλά αυτό είναι καινούριο ακόμα και δεν έχει πιάσει σκόνη.
Άσε που η 5700 είναι σχετικά αδύναμη και ζορίζεται πολύ στα 3D γραφικά.

yiannismark
10-05-07, 23:31
Μην φυσήξεις, φίλε μου. Απλώς θα ανακατανείμεις την σκόνη μέσα στο μηχάνημα. Πρέπει να την ρουφήξεις με δυνατή ηλεκτρική σκούπα. Γύρνα το ανάποδα και πάρ' του τα αυτιά. Μετά, φύσα το κιόλας να φύγει ό,τι έχει μείνει.

OrderlordTank
11-05-07, 00:23
Οk ρουφηγμα με σκουπα πρωτα λοιπον , και μετα φυσημα.Αντε κι ο 8εος βοη8ος... :P

gallahant
11-05-07, 00:24
Μην αγοραζετε αυτα τα μπουκαλακια αερα. Μαζι με τον αερα που βγαζουν, βγαινει και υγρασια που παει και καθεται πανω στα μερη του pc.

Εχω δει και κατι αθλια σκουπακια usb:p - φυσανε αερα η ρουφανε δε ξερω...

OrderlordTank
18-05-07, 16:14
Tζιφος , δοκιμασα τα παντα αλλα χωρις αποτελεσμα.
Αν και η 8ερμοκρασια της GPU επεσε καπως , παρ ολα αυτα σβηνει μετα απο 5 λεπτα χωρις -τωρα πια-καν να φτανει τον υψηλοτερο δεικτη 8ερμοκρασιας.
Καπου διαβασα οτι μερικοι drivers της 5700 go εχουν προβλημα αλλα οσο και δοκιμασα να εγκαταστησω 3 διαφορετικες εκδοσεις (1 για FX series , 1 για nvidia laptop GPUs και 1 που υποτι8εται οτι ηταν η νεοτερη για windows XP) δεν μπορουσα διοτι <<το προγραμα αρχικοποιησης της nvidia δεν διακρινει οδηγο συμβατο με το εξατημα >> κι αυτο αφου εκανα απεγκατασταση τους παλιους οδηγους και κα8αρισα ακομα και τη registry...:nono:
Εχω απελπιστει να χω laptop που απο παιχνιδια παιζει μονο mame 32 ,heroes 3 και civilization :(

OrderlordTank
22-05-07, 15:09
Λοιπον αν και καταφερα να αλλαξω drivers παλι τζιφος.
Εντελει πρπει να προβλημα υπερ8ερμανσης αφου σβηνει γυρω στους 100 βα8μους C :P
Ομως αν και ρουφηξα οσο σκονη μπορουσα απ εξω η αλη8εια ειναι οτι δεν μπορεσα να λυσω το laptop αρκετα ωστε να φτασω στην καρτα γραφικων...

@ ADSLgr.com All rights reserved.