PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE ADSL 24Mbits χαμηλή ταχύτητα



vagelisb52
13-11-16, 23:06
Εδώ και μια εβδομάδα η συνδεσή μου ενώ συνχρονίζει κοντα στα 17mbits με το speedport2i δεν ανοίγει σελίδες εύκολα όπως παλαιά και το ping απο 16ms σκαι το speed test προς τον server argalisti ανέβηκε πάνω απο 70ms και προς Θεσ/νικη που το δοκιμάζω εδώ και χρόνια.
Εχει αλλάξει κάτι στον cosmote και δεν το πήρα χαμπάρι,καμμιά σοβαρή βλάβη στον κορμό του δικτύου.Κοίταξα τι DNS παίρνει το ρουτερ και είδα εκτος τους γνωστούς 212.205.212.205 195.170.0. παίρνει και 0.0.0.0 Κάτι έχει αλλάξει αλλά τί θα πάρω τηλέφωνο αύριο αλλά αυτοί είναι ικανοί να πουν οτι φαταίει σύνδεση και να μου ρίξουν και την ταχύτητα!

sweet dreams
14-11-16, 00:14
Δοκίμασε ένα συνεχόμενο (http://www.adslgr.com/forum/threads/953259-Πρόβλημα-με-lag-spikes-σε-Online-gaming-με-wind?p=6011034#post6011034) ping.

deniSun
14-11-16, 20:02
Εδώ και μια εβδομάδα η συνδεσή μου ενώ συνχρονίζει κοντα στα 17mbits με το speedport2i δεν ανοίγει σελίδες εύκολα όπως παλαιά και το ping απο 16ms σκαι το speed test προς τον server argalisti ανέβηκε πάνω απο 70ms και προς Θεσ/νικη που το δοκιμάζω εδώ και χρόνια.
Εχει αλλάξει κάτι στον cosmote και δεν το πήρα χαμπάρι,καμμιά σοβαρή βλάβη στον κορμό του δικτύου.Κοίταξα τι DNS παίρνει το ρουτερ και είδα εκτος τους γνωστούς 212.205.212.205 195.170.0. παίρνει και 0.0.0.0 Κάτι έχει αλλάξει αλλά τί θα πάρω τηλέφωνο αύριο αλλά αυτοί είναι ικανοί να πουν οτι φαταίει σύνδεση και να μου ρίξουν και την ταχύτητα!

Κατά περιόδους έχει αρκετά προβλήματα στις δρομολογήσεις ο ΟΤΕ.
Τουλάχιστον εδώ στο κέντρο Θεσσαλονικής που είμαι.
Τα πιο πολλά αφορούν στο ν6 και λίγες φορές και στο ν4.
Οπότε...
Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το ν6 είναι από το λειτουργικό σου, είτε από τον browser και δοκίμασε ξανά να δεις σελίδες όταν σου εμφανιστεί το πρόβλημα.
Πολύ πιθανόν να είναι μόνο τοπικό το πρόβλημά σου και να μην σχετίζεται και με των υπολοίπων.

vagelisb52
15-11-16, 20:49
Απο ενημέρωση που ειχα το πρόβλημα οφείλεται σε αλλαγή δρομολόγησης κεντρικών κόμβων πρός την Ήπειρο και σύντομα θα δώ πολύ καλύτερο σερφάρισμα σε ελληνικές και ξένες ιστοσελίδες.Το προτόκολλο ipv4 & ipv6 που κάνει σύνδεση το ρουτερ στον server του παρόχου δεν αλλάζει.Αλλο η συνδεση των συσκευών μας στο ρουτερ την έχω πάντα version ipv4.

deniSun
15-11-16, 22:12
Απο ενημέρωση που ειχα το πρόβλημα οφείλεται σε αλλαγή δρομολόγησης κεντρικών κόμβων πρός την Ήπειρο και σύντομα θα δώ πολύ καλύτερο σερφάρισμα σε ελληνικές και ξένες ιστοσελίδες.Το προτόκολλο ipv4 & ipv6 που κάνει σύνδεση το ρουτερ στον server του παρόχου δεν αλλάζει.Αλλο η συνδεση των συσκευών μας στο ρουτερ την έχω πάντα version ipv4.

Τα περισσότερα modem/router έχουν επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση ν6 (χρήση ενός από τα δύο ή και των δύο ταυτόχρονα) στο πλευρά της σύνδεσής τους με τον πάροχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.