PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλλειψη Διαθέσιμων Γραμμών Θεσσαλονίκη (Κέντρο)



Vasilis135
16-11-16, 05:52
Αγαπητοί φίλοι και φίλες της κοινότητας adslgr.com καλησπέρα!

Φίλη μου, που μετακόμισε σε καινούργιο σπίτι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, με ενημέρωσε σήμερα πώς η αίτηση που έκανε για νέα σύνδεση ίντερνετ στην ΚΟΣΜΟΤΕ, απορρίθηφθηκε καθότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές αυτή τη στιγμή εκεί.
Αυτό τι σημαίνει, πώς κάθε οικοδομικό τετράγωνο σε μια πόλη έχει συγκεκριμένο αριθμό broadband συνδέσεων και δε χωράει μια ακόμη σύνδεση;
Δηλαδή πρέπει να τοποθετηθεί καινούργιο DSLAM στην περιοχή ας πούμε;

Συγχωρείστε μου τα λάθη στην περιγραφή που τυχόν υπάρχουν, μιας και είμαι άσχετος με τους τεχνικούς όρους.

Εάν τελικά δε μπορεί να βάλει σταθερό ίντερνετ εκεί, μπορεί να κάνει χρήση κεραίας εμβέλειας Wi-Fi όπως με ρώτησε ή κάτι εναλλακτικό ούτως ώστε να έχει ίντερνετ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!
:oneup:

ΥΓ: Στην Ελλάδα πληρώνουμε ακριβά, μάλλον χαμηλής υπηρεσίες ευρυζωνικότητας...:hmm:

Βασίλης

netblues
16-11-16, 07:54
Αυτο σημαινει οτι απλα δεν υπαρχει διαθεσιμο καλωδιο που να εξυπηρετει το συγκεκριμενο κτιριο.
Καμμια σχεση με broadband κλπ.
Συμβαινει αυτό, σε ολο το κοσμο.
Το ερώτημα ειναι σε ποσο χρονο θα σκαψουν ωστε να γινει επεκταση.
Απο 1 μηνα εως και χρονια.
Αυτο δυστυχως δεν το ξερει να στο πει κανεις, ουτε ο ΟΤΕ.

Δες μηπως η περιοχη της καλυπτεται απο το δικτυο της HCN.. Ισως να ειναι η μοναδικη σου εναλλακτικη.

Στην ελλαδα εχουμε προβληματα οταν ειμαστε μακρυα απο το κεντρο, ελλειψεις γραμμων κλπ, ομως σε ποιοτητα και διαθεσιμο bandwidth ειμαστε πολυ καλυτερα απο πολλες αλλες ευρωπαικες χωρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.