PDA

Επιστροφή στο Forum : 19 Mέρες με νεκρό τηλέφωνο !! ΕΛΕΟΣ !!



RHOMBUS
09-05-07, 10:14
Σήμερα κλείνω τη 19η μέρα με νεκρό τηλέφωνο.

Το πρόβλημα προέκυψε κατά τη μετάβαση στο δίκτυο της Tellas (έχω κάνει αίτηση για ZISTO (PHONE&DSL) από 14 Νοεμβρίου 2006).
Εκτοτε και εφόσον ανέφερα το πρόβλημα στην Tellas η οποία μου απάντησε αρχικά ότι φταίει ο ΟΤΕ που έκοψε τη γραμμή χωρίς να τους ενημερώσει εγώ τηλέφωνο δεν έχω. Υποτίθεται έχω ενεργοποιηθεί πλέον στο δίκτυό τους αλλά κάπου ο ΟΤΕ έχει βλάβη λένε και έχουν στείλει κλήση.
Ο ΟΤΕ από πλευράς του ενώ έχει συμβατική υποχρέωση να επιδιορθώνει τις βλάβες μέσα σε 48 ώρες δεν το έχει κάνει και έχουν περάσει 11 μέρες χωρίς αποτέλεσμα. Παίρνω τηλέφωνο καθημερινά αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Θα το φτιάξει ο ΟΤΕ μέσα στις επόμενες μέρες λογικά λένε.
Φυσικά ο ΟΤΕ δεν μπόρεσε να μου δώσει καμμιά σχετική πληροφορία για το αν εχει λάβει κλήση για τη βλάβη ούτε να με ενημερώσει για την κατάσταση εφόσον πλεον δεν είμαι συνδρομητής του και είμαι στο δίκτυο της Tellas. Ενα τηλέφωνο που μου δώσανε για να πάρω τεχνικό προιστάμενο του ΟΤΕ (τι δουλειά έχω εγώ?) μήπως και μου πει τι γίνεται δεν απαντάει ποτέ. Καλό ε ?

Φυσικά δεν μπορώ να καλέσω ούτε να με καλέσουν και φυσικά πάλι δεν έχω καθόλου internet.
ΤΕΛΕΙΑ μπορώ να πω..

Ηθελα να ήξερα εκτός από μένα υπάρχουν κι άλλοι με νεκρό τηλέφωνο τόσες μέρες ή πάλι αξίζω το πρώτο βραβείο της ανοικτής παλάμης ?
:twisted: :twisted:

p.panosx
09-05-07, 13:12
Φιλε και εγω ειχα παρομιο προβλημα πριν 5-6 μερες δηλαδη απο τοτε που μου ενεργοποιησαν το internet (μετα 5 μηνες απο την ημερα που εκανα την αιτηση). Ειχα τηλεφωνο αλλα οχι παντα επειδη η γραμμη επεφτε καθε τρεις και λιγο. τους πηρα τηλεφωνο στο 1212 και τους τα εψαλα πολλες φορες αλλα η γραμμη επεφτε συνεχεια με αποτελεσμα να ειμαι ωρες στιν αναμονη(βαρεθηκα να ακουω εκεινο το wester). Σημερα ευτηχως δεν μου εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα μακαρι μην παρουσιαστει καθολου. Απο οτι καταλαβα το δικο σου προβλημα ειναι πιο σοβαρο αρα μεχρι στιγμης εισαι ο πρωτος στη σειρα για το βραβειο της ανοιχτης παλαμης:worthy:

RHOMBUS
09-05-07, 15:10
Ευχαριστώ ρε φίλε για την επιβεβαίωση.Να 'σαι καλά.:rofl:

Jim87
09-05-07, 21:22
Εχμμ....Καλησπέρα...

Στείλε με pm το τηλ σου μπας και μπορέσουμε να κάνουμε κάτι αν φυσικά θες...


ps:Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ, ΑΝ μπορέσω να κάνω κάτι...Δεν είναι σίγουρο.

harry79
10-05-07, 13:17
Θα σας μεταφέρω ότι γνωρίζω από το 13800 δίχως να σημαίνει ότι το ασπάζομαι. Η αλήθεια είναι ότι όταν έμαθα ότι επιτέλους άνοιξε ο Χολαργός και ο Ο.Τ.Ε. δέχτηκε το αίτημα χάρηκα μεν θορυβήθηκα δε, με τα όσα έχω διαβάσει εδώ σχετικά με τα διαστήματα δίχως τηλ-νετ.

Μου είπαν ότι πρόκειται για σπάνιες περιπτώσεις όπου ο τεχνικός του ΟΤΕ αν και υποχρεωμένος, ξεκουμπώνει το καλώδιο από του ΟΤΕ αλλά δεν το βάζει στην Tellas.

Δεν μπορώ να πω ότι ησύχασα γιατί έχω μια οικοδομή στη μέση και κυρίως ένα μωρό παιδί και τουλάχιστον το τηλέφωνο είναι θέμα ασφαλείας να λειτουργεί.

RHOMBUS
10-05-07, 16:01
Θα σας μεταφέρω ότι γνωρίζω από το 13800 δίχως να σημαίνει ότι το ασπάζομαι. Η αλήθεια είναι ότι όταν έμαθα ότι επιτέλους άνοιξε ο Χολαργός και ο Ο.Τ.Ε. δέχτηκε το αίτημα χάρηκα μεν θορυβήθηκα δε, με τα όσα έχω διαβάσει εδώ σχετικά με τα διαστήματα δίχως τηλ-νετ.

Μου είπαν ότι πρόκειται για σπάνιες περιπτώσεις όπου ο τεχνικός του ΟΤΕ αν και υποχρεωμένος, ξεκουμπώνει το καλώδιο από του ΟΤΕ αλλά δεν το βάζει στην Tellas.

Δεν μπορώ να πω ότι ησύχασα γιατί έχω μια οικοδομή στη μέση και κυρίως ένα μωρό παιδί και τουλάχιστον το τηλέφωνο είναι θέμα ασφαλείας να λειτουργεί.

Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ 2 παιδιά έχω και είναι θέμα ασφάλειας να έχω τηλέφωνο στο σπίτι. Είναι απαράδεκτο να μένει κανείς με νεκρό τηλέφωνο έστω και μια μέρα. Οσο για τη συμπεριφορά του ΟΤΕ κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει πολλές φορές και ίσως να είναι αλήθεια (έχει λογική πάντως) αλλά από την άλλη το να ρίχνει κανείς τις ευθύνες στον ΟΤΕ είναι εύκολη λύση και εμείς σαν πελάτες εφόσον δεν έχουμε πλέον σχέση με τον ΟΤΕ δεν μπορούμε να μάθουμε την αλήθεια.

Σε κάθε περίπτωση ο πάροχος ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ την αδιάκοπη παροχή τηλεφωνικής γραμμής στον πελάτη του.

Και τί να κάνουμε εμείς δηλαδή αν φταίει ο ΟΤΕ αφού εμείς πλέον δεν τον πληρώνουμε ?? Εμείς πληρώνουμε την Τελλας και αυτή τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ εχει υποχρέωση προς τον πάροχο και ο πάροχος προς εμάς.

turboirc
10-05-07, 16:15
Ισχύουν αυτά που λένε για τον ΟΤΕ, αλλά το 100% της ευθύνης το έχουν αυτοί, γιατί με αυτούς έχουμε συμβόλαιο.

nmavro73
10-05-07, 16:26
Αυτό που λέει ότι όλα πρεπει να γίνονται σε μία μερα δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε να κάνετε μια καταγγελία; Νομίζω ότι ισχύει και για όσους έχουν κάνει αίτηση πριν την απόφαση της ΕΕΤΤ. Πρεπει να τους δώσουν γραμμή το γρηγορότερο

RHOMBUS
10-05-07, 17:11
Αυτό που λέει ότι όλα πρεπει να γίνονται σε μία μερα δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε να κάνετε μια καταγγελία; Νομίζω ότι ισχύει και για όσους έχουν κάνει αίτηση πριν την απόφαση της ΕΕΤΤ. Πρεπει να τους δώσουν γραμμή το γρηγορότερο

Που το λέει αυτό ? Λογικό είναι αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει γραπτώς κάπου σαν υποχρέωση. Διευκρίνησέ μας..

No-Name
10-05-07, 18:23
H EETT ορίζει διόρθωση βλάβης σε βρόχο εντός 2 εργάσιμων ημερών.....Οτιδήποτε πέραν αυτών σηκωνει καταγγελία

RHOMBUS
10-05-07, 18:32
Ευχαριστώ, έχω κάνει ήδη καταγγελία στην ΕΕΤΤ, χωρίς να έχω υπόψη μου τη συγκεκριμένη λεπτομέρεια αλλά μετά από 20 μέρες με νεκρό τηλέφωνο και πουθενά να μην είναι γραμμένο είναι τουλάχιστον εξωφρενικό και πέραν πάσης λογικής..

harry79
10-05-07, 18:33
Οσο για τη συμπεριφορά του ΟΤΕ κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει πολλές φορές και ίσως να είναι αλήθεια (έχει λογική πάντως)

Αν έχει λέει! Θυμάμαι πέρυσι τέτοιες μέρες μου ενεργοποιούσε ο Ο.Τ.Ε. το adsl για να έχω σύνδεση μέσω Τελλάς. Περίμενα 3 μήνες! Έπαιρνα τηλέφωνο στους τεχνικούς εδώ και δεν το σήκωναν και πήγε η γυναίκα μου έγκυος και βρήκε 3 να κάθονται, να παίζουν κομπολόι και να βαράει το τηλέφωνο και αυτοί είτε το κατέβαζαν είτε το άφηναν μέχρι να κλείσει.


Σε κάθε περίπτωση ο πάροχος ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ την αδιάκοπη παροχή τηλεφωνικής γραμμής στον πελάτη του.

Και αυτό σωστό. Αν εγώ π.χ. γυρίσω σπίτι και δω ότι τηλέφωνο δεν παίζει κτλ κτλ, που θα βρω τηλέφωνο να ειδοποιήσω την Τελλάς; Ποιος με καλύπτει αν μου συμβεί κάτι; Πάντως μαζί με το φαξ που έστειλα για να κρατήσω το username έβαλα και μια παράγραφο όπου ζητώ να φροντίσουν την απρόσκοπτη μετάβαση στους χρόνους που έχουν πει γιατί έτσι κι έτσι κι έτσι. Αν -μη γένοιτο- γίνει κάτι, μια φόρα θα τους έχω προειδοποιήσει.

lx911
11-05-07, 02:44
Μεγαλε εγω στα ειχα πει!!! Tellas δεν μου ηθελες;;; Απεριοριστες κλησεις δεν μου ηθελες;;; Γρηγορο Internet δεν μου ηθελες;;; Παρε να εχεις τωρα!!! Λοιπον βαλτε ΟΤΕ να τελιωνει το θεμα. Τι να σου κανει και η ΕΕΤΤ αντε να του κοψει κανενα προστιμο παραπανω. Κρατικη υπηρεσια ειναι και αυτη. Αν εχετε υποψιν πως δουλευουν στο δημοσιο καλα καλαμπουρια. Οταν κλεισεις μηνα χωρις τηλεφωνω ελα εδω να κραξεις... :p
Μην σε χανουμε απο πελατη!!! :rofl:

No-Name
11-05-07, 02:53
Μεγαλε εγω στα ειχα πει!!! Tellas δεν μου ηθελες;;; Απεριοριστες κλησεις δεν μου ηθελες;;; Γρηγορο Internet δεν μου ηθελες;;; Παρε να εχεις τωρα!!! Λοιπον βαλτε ΟΤΕ να τελιωνει το θεμα. Τι να σου κανει και η ΕΕΤΤ αντε να του κοψει κανενα προστιμο παραπανω. Κρατικη υπηρεσια ειναι και αυτη. Αν εχετε υποψιν πως δουλευουν στο δημοσιο καλα καλαμπουρια. Οταν κλεισεις μηνα χωρις τηλεφωνω ελα εδω να κραξεις... :p
Μην σε χανουμε απο πελατη!!! :rofl:

Τι καλοσύνη :p

lx911
11-05-07, 03:07
Αστα να πανε δεν την παλευω αλλο με τα θεματα που εχουν ΕΛΕΟΣ!!! και τετοια...
Τα βλεπω και που αναβουν τα λαμπακια :evil:

No-Name
11-05-07, 03:08
Σε άλλους σβήνουν τα λαμπάκια και τρελένονται......:rofl:

Μη τη ψάχνεις το LLU ακόμα μπουσουλάει ή καλύτερα σέρνεται στην Ελλάδα

DSLaManiaC
11-05-07, 07:24
Υπομονή θέλει..
Όσο και να φωνάζουμε δεν γίνεται τίποτα.
Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Απλά υπομονή :cool:

avgo
11-05-07, 09:07
:( 9 μέρες για την δικιά μου περίπτωση (ευτυχώς που έχουμε και τα κινητά και δεν έχουμε αποκοπεί απο τον κόσμο) και την Δευτέρα θα φάνε την αγωγή τους αν δεν έχω Σάββατο πρωί τηλέφωνο/internet.

RHOMBUS
11-05-07, 09:56
21 μέρες με νεκρό τηλέφωνο και προχωράμε..

(Η αγωγή ξέρετε πόσο περίπου θα μου κοστίσειι ? Παίρνεις αποζημίωση σε περίπτωση δικαίωσης και πότε ? )

avgo
11-05-07, 14:38
Σε γενικές γραμμές, το κόστος μιας αγωγής είναι θέμα συμφωνίας με τον δικηγόρο που θα την αναλάβει. ΠΧ. μπορεί η συμφωνία να είναι : τα βασικά έξοδα κατάθεσής της (κανα 100αρικο) + ποσοστό επι του ποσού που θα εκδικασθεί

Οσον αφορά το πρόβλημα με την γραμμή, σήμερα η απάντησή τους ήταν 'υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην γραμμή σας και προσπαθούμε να το λύσουμε'
ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Η πλάκα είναι οτι έχει έρθει πωλητής τους στην εταιρεία που δουλεύω να μας πουλήσει TELLAS.
Τραγελαφικό.

RHOMBUS
11-05-07, 15:59
Χα, χα το ίδιο μου συνέβη κι εμένα !!:lol: :lol: Με πήραν από Tellas προχθες και μου είπαν ότι μπορώ να έχω δωρεάν απεριόριστες αστικές & υπεραστικές μόνο με 26ε το μήνα !!! Τραγελαφικό όντως.
Η κοπέλλα σάστισε όταν της είπα : "Με δουλεύετε ?? Εχω κάνει αίτηση για Zisto από το Νοέμβρη του 2006 και είμαι 20 μέρες με νεκρό τηλέφωνο εξ αιτίας σας !!"
Το CRM τους δεν έχει καμμιά σύνδεση με τα στοιχεία και το τρέχον status του πελάτη !!! :worthy:

(Παρεπιπτόντως είμαστε στο ίδιο DSLAM που από ότι έχω καταλάβει πρέπει να είναι το πιό προβληματικό παγκοσμίως, θα περάσουμε καλά..)

DVader
11-05-07, 16:08
ΑΑ !!! Να πω το εξής...

ΤΟ CRM της Tellas πήρε πέρισυ βραβείο σαν το καλύτερο CRM της Ελλάδος....:rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.