PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέψεις για μετάβαση από Vodafone σε Cosmote



Σελίδες : [1] 2

kostass
30-11-16, 16:49
καλησπέρα και από εμένα, επειδή σε 2 μήνες λήγει άλλο ένα 24μηνο συμβόλαιο που έχω στην vodafone (πελάτης της HOL/Vodafone από το 2008) άρχισα να την ψάχνω λίγο για να δω τι γίνετε με άλλους παρόχους σταθερής & internet.
Η τελευταία προσφορά που είχα πριν από 2 χρόνια στην vodafone ήταν στα 25€ για απεριόριστα αστικά και internet μέχρι 24 Mbps. Αυτή την στιγμή παίρνω τα παρακάτω αποτελέσματα όσο αφορά την ταχύτητα του internet
Router
177095

Speedtest
177096

μένω στο Μενίδι Αττικής και πάρα πολύ κοντά (300 μέτρα) στον ΟΤΕ.

Σήμερα λοιπόν περνούσα από την cosmote και μπήκα να ρωτήσω σχετικά με προσφορές κ.λ.π.
Η απάντηση της υπαλλήλου ήταν ότι με 25€ σε 2ετές συμβόλαιο θα έχω απεριόριστα αστικά, 30 λεπτά κινητά και internet έως 24 Mbps.
Η τιμή είναι καλή και ίδια με της vodafone, αλλά σκέφτομαι μήπως με την μετάβασή μου σε cosmote θα έχω καλύτερο internet.

Ποια είναι η γνώμη σας ?

jkoukos
30-11-16, 18:53
H προσφορά που σου έκαναν (αν όντως ισχύει) είναι πάρα πολύ καλή. Στη Vodafone βλέπω τώρα είναι (για νέους πελάτες) στα 22€, οπότε με λίγη πίεση κάπου εκεί θα στο αφήσουν.
Ήμουν κι εγώ σε HOL/Vodafone από το 2003 με ADSL και πολύ ευχαριστημένος, με παρόμοια γραμμή με την δικιά σου.

Ήρθα σε Cosmote φέτος τον Μάρτη και ο συγχρονισμός είναι ίδιος. Αυτό όμως που βελτιώθηκε, είναι η εμπειρία πλοήγησης στο διαδίκτυο όπου δεν υπάρχουν καθυστερήσεις, που στη Vodafone εμφανίστηκαν λίγο μετά την εξαγορά της HOL.

sakis.kom
30-11-16, 20:47
Αν θες "να την κάνεις" για την Cosmote, κάντην. Από την άλλη αν θέλεις να μείνεις στην Vodafone, ζήτησε τους καλύτερη τιμή.

Εγώ που έκανα μετάβαση από Vodafone στην Wind πριν μερικούς μήνες, με το που είδε η Vodafone πως θέλω να φύγω, μου έκανε προσφορά
στα 17 ευρώ και 2 πάγια δώρο... και "φυσικά" (επειδή είχα παράπονα) τους είπα "στο καλό..." και την έκανα για την Wind με 20 τον μήνα.

kostass
01-12-16, 10:11
καλημέρα, η vodafone έχει προσφορά σε νέες συνδέσεις double play GR +300 με 22,20€ /μήνα και αν έχω και συμβόλαιο στο κινητό μου δίνει τα παραπάνω με 19.20€ τον μήνα.
Συμβόλαιο στο κινητό έχω στην vodafone αλλά είναι ένα εταιρικό και παλιότερα που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι δεν ισχύει για τις προσφορές.
Αν δεν καταφέρω κάτι από τα παραπάνω θα στραφώ προς cosmote (25€ + μισή ώρα κινητά) ή forthnet (21.90€ + 12 ώρες κινητά).
Το συμβόλαιό μου στην vodafone λήγει στις 6/2/17, αν αποφασίσω να φύγω πότε πρέπει να κάνω την αίτηση για να μην έχω κάποιο πρόβλημα;

sakis.kom
01-12-16, 11:18
Το συμβόλαιό μου στην vodafone λήγει στις 6/2/17, αν αποφασίσω να φύγω πότε πρέπει να κάνω την αίτηση για να μην έχω κάποιο πρόβλημα;
Να τους ενημερώσεις. Κατά την γνώμη μου ένα μήνα+ νωρίτερα, οπωσδήποτε. Εγώ στην θέση σου θα το έκανα τέλος Δεκέμβρη.
Να τους λες πως θα αλλάξεις πάροχο και θα είσαι σε αυτούς μέχρι τις 06/02/2016 που έχεις το συμβόλαιο και μετά δεν θέλεις να συνεχίσεις.

vaskouk
01-12-16, 12:44
Να τους ενημερώσεις. Κατά την γνώμη μου ένα μήνα+ νωρίτερα, οπωσδήποτε. Εγώ στην θέση σου θα το έκανα τέλος Δεκέμβρη.
Να τους λες πως θα αλλάξεις πάροχο και θα είσαι σε αυτούς μέχρι τις 06/02/2016 που έχεις το συμβόλαιο και μετά δεν θέλεις να συνεχίσεις.
Ίσως εξαρτάται από την εταιρία , αλλα σε έμενα , αν και το συμβόλαιο μου είχε τελειωσει , η forthnet δεν συγκινήθηκε όταν τους ζήτησα καλύτερη προσφορά για να μην φύγω και να ανανεώσω το συμβόλαιο που είχα ( 24,90€ / μηνα ) , λέγοντας μου , μάλιστα , ότι έχω προνομιακή τιμή και δεν έχουν κάτι καλύτερο να μου προτείνουν .
Όταν είδαν την αιτηση στην vodafone ( 18,00€ ) ,τότε , μόνο, με πήραν τηλ με προσφορά στα 16,20€ .
Βοηθώντας με να κάνω συμβόλαιο στην vodafone με 15,00€

kostass
01-12-16, 13:18
Βοηθώντας με να κάνω συμβόλαιο στην vodafone με 15,00€

πολύ καλή τιμή....
απ' ότι βλέπω υπάρχουν πολλά περιθώρια

vaskouk
01-12-16, 13:58
Η ιστορία έχει ως εξής :
είχα forthnet ( σταθερά + 24 internet ) 24.90€
κάνω αιτηση στην vodafone και μου λένε για τα ιδια + 60' προς κινητά - 18,00€
απαντάνε από forthnet με 5 ώρες προς κινητά - 16,20 €
και καταλήγω στην vodafone ( αφού αρνήθηκα πρόταση τους στα 16,70 ) με 15€ / μηνα ( σταθερά + 24 internet +60' Κινητά + κουπόνι 50€ για αγορές από καταστήματα vodafone + 2 ώρες κάθε μηνα για ένα χρόνο σε νέο καρτοκινητο cu+ τα γνωστά για τα κουπόνια από την nestle .. )

kostass
01-12-16, 14:25
δηλαδή εγώ ένα μήνα πριν την λήξη περίπου θα πάω σ' ένα μαγαζί της forthnet και θα κάνω αίτηση για φορητότητα και όταν το δουν στην vodafone θα μ' ενοχλήσουν για καλύτερη προσφορά ή θα πάω πρώτα στην vodafone να ζητήσω κάτι καλύτερο και αν δεν πάρω αυτό που θέλω τότε θα πάω στην άλλη εταιρία;
sorry για αυτού του είδους τις απορίες, αλλά είναι η πρώτη φορά που μπλέκω με τέτοιες καταστάσεις....

vaskouk
01-12-16, 15:10
ή θα πάω πρώτα στην vodafone να ζητήσω κάτι καλύτερο και αν δεν πάρω αυτό που θέλω τότε θα πάω στην άλλη εταιρία;
.
κατά την γνώμη μου , ενημέρωσε πρώτα την vodafone ότι σκοπεύεις να φύγεις (δυο εβδομάδες πριν τελειωσει το συμβόλαιο σου ) αν δεν πάρεις καλύτερους ορούς συμβολαίου να δεις τι θα σου πουν .
Αν δεν ικανοποιηθεις τότε κανε αιτηση σε νέο παροχο .
Προσοχή!!! κοιτά, να μην σε χρεώσουν ρήτρα για σπάσιμο συμβολαίου ! θα ήταν αμαρτία να χρεωθείς γιατί δεν έκανες π.χ. μια εβδομάδα υπομονή

kostass
01-12-16, 15:12
ok, ευχαριστώ πολύ

terry39
05-12-16, 14:33
Καλησπέρα επειδή μου έκαναν μόλις προσφορά, τα κουπόνια που προσφέρουν (20€/μήνα σε εμένα) είναι μόνο για Nestlé προϊόντα; Δεν μου είπαν τίποτα συγκεκριμένο.
20€/μήνα έως 24 Internet + σταθερά - υπεραστικά + κλήσεις προς κινητά + καρτα Vodafone + δωρεάν τη μεταφορά της γραμμής + τα κουπόνια... αλλά κάτι μου βρωμάει εδώ...

vaskouk
05-12-16, 14:39
τι τιμή σου έδωσαν ?

terry39
05-12-16, 14:40
τι τιμή σου έδωσαν ?

19€/μήνα το πάγιο

vaskouk
05-12-16, 14:51
24 Internet + σταθερά - υπεραστικά + κλήσεις προς κινητά + καρτα Vodafone + δωρεάν τη μεταφορά της γραμμής + τα κουπόνια... αλλά κάτι μου βρωμάει εδώ...
με αυτά είμαι και εγώ( 60΄προς κινητά ) . Βγήκε και ο πρώτος λογ/σμος ( δεν έχει χρέωση ενεργοποιησης , όπως μου είπαν ) .
Τα κουπόνια είναι για την nestle (δες εδώ :www.nestlenoiazomai.gr) υποτίθεται ότι έχει και κάποια μόνο για συνδρομητές vodafone (σου δίνουν κωδικό ) .. εγώ δεν τα έχω πάρει.... μου βγάζει μήνυμα ότι βάση προγράμματος δεν τα δικαιούμαι ( αν και μου είχαν πει οτι θα τα έχω ,αλλα δεν με πολύ απασχολεί βεβαία. )

terry39
05-12-16, 15:05
με αυτά είμαι και εγώ( 60΄προς κινητά ) . Βγήκε και ο πρώτος λογ/σμος ( δεν έχει χρέωση ενεργοποιησης , όπως μου είπαν ) .

Αρα το δωρεάν που λέει ο πωλητής δεν ισχύει, είτε τα πάρεις έτοιμα εκτυπωμένα είτε τα εκτυπώσεις εσυ σπίτι το ίδιο και το αυτό, επειδή εχουμε nova μου πρότεινε και το ip tv με συνολική τιμή όσο δίνω τώρα 29€, δε βλέπω κάποια προσφορά και δεν ξέρω αν αξίζει η όλη αλλαγή μιας και διαβάζω για προβλήματα στο Internet

vaskouk
05-12-16, 15:12
υποτίθεται ότι έχει και κάποια μόνο για συνδρομητές vodafone (σου δίνουν κωδικό )
Και πάλι εσύ θα τα εκτυπώσεις..δεν στα στέλνουν με τον λογ/σμο ( νομίζω.. ) η διαφορά είναι στα έξτρα , που υποτίθεται οτι υπάρχουν μόνο για συνδρομητές . Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που τα δικαιούται και τα έχει χρησιμοποιησει .

terry39
05-12-16, 15:13
Και πάλι εσύ θα τα εκτυπώσεις..δεν στα στέλνουν με τον λογ/σμο ( νομίζω.. ) η διαφορά είναι στα έξτρα , που υποτίθεται οτι υπάρχουν μόνο για συνδρομητές . Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που τα δικαιούται και τα έχει χρησιμοποιησει .

Ok κατάλαβα, καμία προσφορά ουσιαστικά...
Ευχαριστώ

YAziDis
05-12-16, 21:38
δηλαδή εγώ ένα μήνα πριν την λήξη περίπου θα πάω σ' ένα μαγαζί της forthnet και θα κάνω αίτηση για φορητότητα και όταν το δουν στην vodafone θα μ' ενοχλήσουν για καλύτερη προσφορά ή θα πάω πρώτα στην vodafone να ζητήσω κάτι καλύτερο και αν δεν πάρω αυτό που θέλω τότε θα πάω στην άλλη εταιρία;
sorry για αυτού του είδους τις απορίες, αλλά είναι η πρώτη φορά που μπλέκω με τέτοιες καταστάσεις....

Προσωπική μου άποψη είναι πως αν πάρεις νωρίτερα δε θα κερδίσεις περισσότερα απ'ότι αν πάρεις ακριβώς τη μέρα όπου λήγει το συμβόλαιο σου, διότι θα σου δώσουν διαφορετικές προσφορές.
Θα σου πω το δικό μου παράδειγμα:

Ήμουν HOL και έτυχε να με πάρει κάποια χρόνια πριν ο ΟΤΕ, και επειδή θα μου'δινε τότε το ΟΤΕ tv στα 11 ευρώ το μήνα, είχα κάνει αίτηση φορητότητας. Σημειωτέον πως το συμβόλαιο μου στη HOL είχε τελειώσει, και τότε ήμουν σε πρόγραμμα για μόνο ιντερνετ χωρίς δωρεάν κλήσεις στα 24,90, και όταν τους είχα ζητήσει τη προσφορά που έτρεχε όπου το ίδιο πρόγραμμα το είχε στα 16 ευρώ, αρνήθηκαν και είπαν πως είναι για νέους πελάτες.
Όταν είδαν πως έχω κάνει τη φορητότητα, μου έδωσαν το 24mbps + 300' προς όλους στα 16 ευρώ για 12 μήνες. Μαζί με το ebill η τιμή πήγε στα -1 ευρώ = 15 ευρώ το μήνα. (παρεμπιπτόντως επειδή συνεργάζομαι με alpha bank και έχω κάρτα bonus, εξαργυρώνω 1500 πόντους και μου αφαιρούν άλλα 7 ευρώ, και το πάγιο μου πήγαινε στα 8 ευρώ το μήνα. Τώρα έχει πάει στους 2000 πόντους νομίζω)

Ένα χρόνο μετά με πήραν 2 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο μου για να το ανανεώσω, και όταν τους ζήτησα τις ίδιες τιμές για να παραμείνω, στην αρχή μου αρνήθηκαν, αλλά όταν είπα πως τότε σε 2 μήνες όταν και θα λήξει θα δω τι θα κάνω και που θα πάω, μου το έδωσαν ξανά το ίδιο, και ανανέωσα για 2 χρόνια.

Τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε, μόλις έληξε το συμβόλαιο μου, πήρα στη Vodafone για να ζητήσω ανανέωση με τους ίδιους όρους, και προς έκπληξή μου ενώ περίμενα να μου πούνε ότι δε γίνεται, με σύνδεσαν με ειδικό τμήμα, και όταν του είπα πως θέλω το ίδιο πρόγραμμα (ουσιαστικά μου δίνουν 40% έκπτωση), μετά χαράς απευθείας μου το ανανέωσαν.

Οπότε καταλήγουμε στα εξής:
Αν το θέμα σου είναι το κόστος, για μένα περίμενε να λήξει και τηλεφώνησε τους την ίδια μέρα ζητώντας ανανέωση με έκπτωση. Αν αρνηθούν κάνεις αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία.
Αν το θέμα σου είναι το ίντερνετ, τότε αν όντως ισχύει η προσφορά του ΟΤΕ με τα 25 ευρώ, τότε φεύγεις σφαίρα εκεί. Απλά υπολόγισε πως αν θυμάμαι καλά, το κόστος αποδέσμευσης έστω και 1 μήνα πριν τη λήξη του συμβολαίου στις εταιρίες κινητής είναι 100+ ευρώ.

Υ.Γ. Και ο ΟΤΕ πλέον κάνει επικές προσφορές. Φίλος που ήταν χρόνια στον ΟΤΕ και είχε και κινητά κτλ στην εταιρία, έκανε αίτηση φορητότητας από τον ΟΤΕ (είχε vdsl 30mbps) προς τη Wind VDSL 50mbps με 25 ευρώ, και τον πήρε ο ΟΤΕ και του έδωσε την VDSL 30mbps με 18 ευρώ μόνο.

kostass
06-12-16, 15:48
ωραία. αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι.
Αν πάρω στην vodafone την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου μου και δεν πάρω κάτι καλύτερο και κάνω αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ και την επόμενη ημέρα με ξαναπάρει η vodafone και μου δώσει αυτό που θέλω, τι γίνεται με την αίτηση που είχα κάνει στον ΟΤΕ ;
Θα έχω κάποιο πρόβλημα;

jkoukos
06-12-16, 15:54
Θα πρέπει να κάνεις άμεσα εγγράφως στον νέο πάροχο αίτημα ακύρωσης φορητότητας. Καλύτερα να γίνει σε κατάστημα του παρόχου για να έχεις άμεσα το αποδεικτικό κατάθεσης.
Και λέω άμεσα, διότι η ακύρωση ισχύει (από τον κανονισμό) εφόσον γίνει τουλάχιστον 3 μέρες πριν από την ημερομηνία ενεργοποίησης στον νέο πάροχο. Και συνήθως ο ΟΤΕ κάνει την φορητότητα σε 3 μέρες και σπανίως περισσότερο.

kostass
06-12-16, 16:03
ok, ευχαριστώ

psyxakias
06-12-16, 16:44
Η απάντηση της υπαλλήλου ήταν ότι με 25€ σε 2ετές συμβόλαιο θα έχω απεριόριστα αστικά, 30 λεπτά κινητά και internet έως 24 Mbps.Η προσφορά είναι αρκετά καλή, καθώς είναι -17% από την αντίστοιχη του site (€30.14). Ρώτησες εάν η τιμή είναι τελική με ΦΠΑ και σου δίνουν αυτή τη τιμή γραπτώς στην αίτηση; Ρωτάω διότι αν και γενικότερα λένε τελικές τιμές, 2 φορές (τα τελευταία 3-4 χρόνια) μου έδωσαν από τον ΟΤΕ τιμές χωρίς ΦΠΑ και έγινα έξαλλος όταν το κατάλαβα.

Lordkonst
07-12-16, 00:14
Με την κατάσταση που βρίσκεται το ίντερνετ της Vodafone το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι και εγώ να την κάνω για οτε μάλλον.

Το πρόβλημα είναι οτι το συμβόλαιο έληξε τον Οκτώβριο και από οτι είδα τώρα στο site της Vodafone αναγράφει λήξη συμβολαίου το 2018. Ξερει κανείς τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση; Θέλω να πω οτι η γραμμή είναι στο όνομα την μητέρας μου και δεν ασχολήθηκε καθόλου με ανανέωση κτλ και απλά το συμβόλαιο ανανεώθηκε μόνο του;

Θα επικοινωνήσω αύριο μαζί τους απλά αναρωτιέμαι εάν κάποιος ξέρει άμα θα πρέπει να πληρώσω για σπάσιμο του συμβολαίου σε περίπτωση που αποφασίσω να φύγω αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση με τον ίντερνετ.

jkoukos
07-12-16, 00:31
Μηπως ήταν για 24μηνο;
Δεν ανανεώνεται αυτόματα. Τουναντίον γυρίζει σε αορίστου με πάγιο χωρίς έκπτωση.

Lordkonst
07-12-16, 00:43
Ήταν 24μηνο αλλά έληξε τον Οκτώβριο που μας πέρασε. Στο site βλέπω όμως αυτό.

177325

jkoukos
07-12-16, 12:41
Πάρε τηλέφωνο για να μάθεις, αν και είμαι σίγουρος ότι επικοινώνησαν με κάποιον στην οικογένεια κι έγινε ανανέωση.
Μπορεί να μην κατάλαβε (όποιος από εσάς ήταν) σε τι πράγμα ακριβώς αναφερόταν ο εκπρόσωπος της εταιρείας.

kostass
07-12-16, 20:18
Η προσφορά είναι αρκετά καλή, καθώς είναι -17% από την αντίστοιχη του site (€30.14). Ρώτησες εάν η τιμή είναι τελική με ΦΠΑ και σου δίνουν αυτή τη τιμή γραπτώς στην αίτηση; Ρωτάω διότι αν και γενικότερα λένε τελικές τιμές, 2 φορές (τα τελευταία 3-4 χρόνια) μου έδωσαν από τον ΟΤΕ τιμές χωρίς ΦΠΑ και έγινα έξαλλος όταν το κατάλαβα.

έχεις δίκιο, με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω και θα επανέλθω

- - - Updated - - -

Πριν από λίγο επικοινώνησα με ΟΤΕ και μου είπαν ότι η τιμή είναι τελική με τον ΦΠΑ

nikosnikolakis
24-12-16, 01:00
Θα σου πρότεινα να μεινεις στη Vodafone. Σήμερα ολοκληρώθηκε η φορητότητα στη γραμμή της μητέρας μου από τον OTE και η διαφορά ειναι χαωτική. Μη ζητήσετε στατιστικά, όλα ειναι εμπειρικα.

nyannaco
24-12-16, 10:13
Θα σου πρότεινα να μεινεις στη Vodafone. Σήμερα ολοκληρώθηκε η φορητότητα στη γραμμή της μητέρας μου από τον OTE και η διαφορά ειναι χαωτική. Μη ζητήσετε στατιστικά, όλα ειναι εμπειρικα.Φίλε μου, όταν ισχυρίζεσαι κάτι που αντιβαίνει στη γενική αντίληψη, χωρίς καν μια μέτρηση, αλλά εμπειρικά και μάλιστα από παρατήρηση μόλις μερικών ωρών, συγγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι δίνει και πολύ βάρος στη σύστασή σου.
Καλά Χριστούγεννα

nikosnikolakis
24-12-16, 14:38
Φίλε μου, όταν ισχυρίζεσαι κάτι που αντιβαίνει στη γενική αντίληψη, χωρίς καν μια μέτρηση, αλλά εμπειρικά και μάλιστα από παρατήρηση μόλις μερικών ωρών, συγγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι δίνει και πολύ βάρος στη σύστασή σου.
Καλά Χριστούγεννα

Οταν κανει η σελιδα να ανοιξει 10 χρόνια, νομίζω δεν χρειάζονται μετρήσεις, νομίζω.
Οτγαν στη μία εταιρεία, χρειαζεται να περιμένεις κάτι ώρες στο τηλεφωνικό κέντρο, και στην άλλη απαντάνε σε 10' θ(εν εντιθεση με εποχές HOL που απαντούσαν σε 2΄) νομίζω αρκεί η εμπειρική άποψη.

Καλά Ηλιούγεννα - @#% τα Ψευτοχριστούγεννα

nyannaco
24-12-16, 15:00
Οταν κανει η σελιδα να ανοιξει 10 χρόνια, νομίζω δεν χρειάζονται μετρήσεις, νομίζω.
Οτγαν στη μία εταιρεία, χρειαζεται να περιμένεις κάτι ώρες στο τηλεφωνικό κέντρο, και στην άλλη απαντάνε σε 10' θ(εν εντιθεση με εποχές HOL που απαντούσαν σε 2΄) νομίζω αρκεί η εμπειρική άποψη.

Καλά Ηλιούγεννα - @#% τα ΨευτοχριστούγενναΤώρα που το έκανες λίγο πιο συγκεκριμένο, να το συζητήσουμε.
Το να αργεί πολύ να ανοίξει μια σελίδα, όμως, αν δεν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη σελίδα ή με τους DNS που χρησιμοποιείς, αλλά με τον πάροχο στον οποίο ΜΟΛΙΣ πήγες, παίρνεις τηλέφωνο να το δουνε και - πιθανότατα - να το φτιάξουν. Το έψαξες καθόλου;
Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για ένα πάροχο στις πρώτες λίγες ώρες, ούτε είναι σωστό να τον απαξιώνεις από αυτό.
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπερασπίζομαι το συγκεκριμένο, ή οποιοδήποτε πάροχο, αλλά το σωστό και το δίκαιο, πολλώ μάλλον όταν βασιζόμενος στη δική σου υποκειμενική (και στερούμενη βάσης, κατά την ταπεινή μου γνώμη, εν προκειμένω) άποψη σπεύδεις να δώσεις συμβουλές.

nikosnikolakis
24-12-16, 21:09
Τι να φτιάξει ο ΟΤΕ (και η WIND); Αυτοί χαλασμενοι είναι από μόνοι τους...
Παρεμπιπτόντως, σήμερα αγόρασα με 19.90€ ένα ZTE router, και συγχρονίζει τουλάχιστον 1 Mbps ψηλότερα.

Όσον αφορά τους DNS, εγώ λέω τι θα κοίταζε ένας άσχετος, όπως η μητέρα μου. Ο άσχετος, ούτε για DNS θα κοιτάξει και αν της πουν ότι φταίει ο φούρνος μικροκυμάτων, θα το πιστέψει.

Ο μέσος χρήστης, θέλει να βάλει τον εξοπλισμό και να δουλέψει. Δεν τον ενδιαφέρει τι και γιατί.

Με όλα τα παραπάνω λοιπόν, και συγκρίνοντας το πριν τον ΟΤΕ (CYTA, NETONE) και το μετά (VODAFONE) σε δύο σπίτια, καταλήγω στο εξής :

Γενική εικόνα : Netone
Για τη CYTA δεν το συζητάμε... Ενας οίκος ανοχής. Σε δύο σπίτια μας βγάλανε το λάδι.
Για τον ΟΤΕ τι να πω και τι να γράψω... Ότι δεν απαντάνε στις κλήσεις;
Wind έχω εμπειρία από τον παππού μου και τον πατέρα μου. Μακρυά και αγαπημένοι.

Vodafone λοιπόν, που την ξέρω ήδη 3 χρόνια από τη δική μου γραμμή. Θα γίνει και μεταφορά στο όνομά μου, και αν μου κάνουν καμία λαδια, περνω και τις δύο γραμμές...

kostass
18-01-17, 14:26
καλημέρα, πριν από λίγο μίλησα με vodafon για κάποια καλύτερη προσφορά, η απάντηση τους ήταν ότι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι από τα 25.49€ που πληρώνω τώρα να μου το πάνε στα 24,76€. Στα παραπάνω €€ έχουν λέει ενσωματώσει και την αύξηση λόγω νέων φόρων.
Είναι λένε το καλύτερο που μπορούν να κάνουν λόγω του ότι το εταιρικό πακέτο κινητής (vodafone) που έχω δεν μπορούν να το συμπεριλάβουν για να έχω παραπάνω έκπτωση.........
Μετά και τα τελευταία προβλήματα που είχα στο internet λόγω κακοκαιρίας με βλέπω για μετάβαση σε cosmote (25€) σε μερικές ημέρες χωρίς να ασχοληθώ με τυχόν καλύτερη προσφορά από vodafone όταν θα δουν την αίτηση φορητότητας.

cranky
18-01-17, 14:37
73 λεπτά έκπτωση.
Κοροϊδία.

Παράτα τους.

kostass
18-01-17, 15:48
τυχαίο μάλλον θα είναι, με πήραν πάλι από την vodafone για ανανέωση συμβολαίου και λόγω του ότι είχα τα νεύρα μου για άλλους λόγους τα άκουσε η υπάλληλός τους.....:)
Το αποτέλεσμα είναι ότι μου έκαναν νέα προσφορά στα 22,80€ συμπεριλαμβανομένων και των νέων φόρων.....
Τους είπα ότι θα τους απαντήσω αύριο....:hmm:

cranky
18-01-17, 15:52
τυχαίο μάλλον θα είναι, ...
Ποιό πράγμα ;

kostass
18-01-17, 16:58
το ότι 1 ώρα μετά την δική μου κλήση στην vodafone με πήρε κάποια άλλη υπάλληλος

cranky
18-01-17, 17:27
Α, κατάλαβα. :oneup:

kostass
19-01-17, 16:31
καλησπέρα, μετά και το σημερινό τηλεφώνημα από την vodafone και ακούγοντας την τελευταία τους προσφορά αποφάσισα να συνεχίσω στην vodafone.
Αστικά / υπεραστικά + 24αρι internet + 2 ώρες κινητά = 22,86€
Στην παραπάνω τιμή συμπεριλαμβάνεται και ο νέος φόρος 5%

sakis.kom
20-01-17, 04:35
19.05 ευρώ με όλους τους φόρους έδωσαν VODAFONE ADSL σε γνωστό μου προχθές, με 2 πάγια δώρο,
αλλά επειδή είχε ζητήσει προσφορά για VDSL και του άλλαζαν συνεχώς την τιμή του VDSL, μίλησα και εγώ αλλά και αυτός μαζί τους, νευριάσαμε με την συμπεριφορά τους, και τους στείλαμε στο αγύριστο.

Έχει κάνει ήδη χαρτιά για φορητότητα, για VDSL, σε άλλη εταιρία.

Περιττό να πω πως σε άλλο γνωστό μου, την καλύτερη τιμή ADSL που μπορούσαν και να του κάνουν από την VODAFONE... κρατηθείτε... του είπαν 27 ευρώ!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ13
07-03-17, 00:11
Καλησπερα παιδια,εγω σκεφτομαι να κανω το αντιστροφο δλδ απο οτε σε vodafone. Εχω βαρεθει να δινω 80αρια ,τους πηρα για προσφορα αλλα αυτοι μου ειπαν οτι υπαρχει στο σαιτ τους. Για αυτο και γω σκεφτομαι να κανω αιτηση στο σαιτ της vodafone που εχει την προσφορα,αλλα λεω μηπως το πασχα με παρουν για καμια προσφορα με δωρεαν το τελος ενεργοποιησης. Εσεις παιδια τι αποψη εχετε?

cranky
07-03-17, 00:17
Έχει λήξει το συμβόλαιό σου στην cosmote ;

ΓΙΑΝΝΗΣ13
07-03-17, 00:27
Έχει λήξει το συμβόλαιό σου στην cosmote ;

εχουν περασει οι 24 μηνες και δεν εχω ξαναανανεωσει το προγραμμα για χαμηλοτερο παγιο

cranky
07-03-17, 00:37
Τότε, κάνε οπωσδήποτε αίτηση στη voda.

Παλιότερα, είχε πρόβλημα τις βραδυνές ώρες, αλλα εδώ και τρείς βδομάδες, έχει στρώσει.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
07-03-17, 00:47
Τότε, κάνε οπωσδήποτε αίτηση στη voda.

Παλιότερα, είχε πρόβλημα τις βραδυνές ώρες, αλλα εδώ και τρείς βδομάδες, έχει στρώσει.

εδω τωρα θα ηθελα λιγο 'τα φωτα' σου. να κανω αιτηση απο το ιντερνετ ή απο καταστημα? εχω ακουσει οτι απο το καταστημα εχω 3 μερες περιθωριο για 'ακυρο' ενω απο ιντερνετ ή τηλεφωνο 14 μερες, ισχυει? η vodafone ειναι voip? δλδ χρειαζεται οπωσδηποτε το ρουτερ για να δουλευει το τηλεφωνο?

cranky
07-03-17, 00:51
Καλό θα είναι να περιμένεις να σου κάνουν προσφορά αυτοί.
Αν πάς γυρεύοντας, θα σου δώσουν ότι τιμή λέει στη σελίδα τους.

Η τηλεφωνία που δίνει είναι pots, όχι voip, και μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο modem/router θέλεις.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
07-03-17, 01:01
Καλό θα είναι να περιμένεις να σου κάνουν προσφορά αυτοί.
Αν πάς γυρεύοντας, θα σου δώσουν ότι τιμή λέει στη σελίδα τους.

Η τηλεφωνία που δίνει είναι pots, όχι voip, και μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο modem/router θέλεις.

εννοεις οταν θα εχω κανει αιτηση στην voda να περιμενω να μου κανει αντιπροταση ο οτε? ε ναι εννοειται. με τις μερες ξερεις τι 'παιζει'?

cranky
07-03-17, 01:06
εννοεις οταν θα εχω κανει αιτηση στην voda να περιμενω να μου κανει αντιπροταση ο οτε?
Όχι, εννοούσα να σε πάρει η vodafone για προσφορά.
Αν τους καλέσεις εσύ, ή πάς σε κατάστημά τους, δεν έχουν λόγο να σου κάνουν προσφορά.
Θα σου πούν «Ό,τι γράφει στη σελίδα μας, κύριε».



εχω ακουσει οτι απο το καταστημα εχω 3 μερες περιθωριο για 'ακυρο' ενω απο ιντερνετ ή τηλεφωνο 14 μερες, ισχυει?
Ναί, ισχύει αυτό.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
07-03-17, 01:12
οχι δεν με καταλαβες. θα κανω αιτηση στο σαιτ της βονταφον για φορητοτητα στην τιμη που δινουν για να 'βαρεσει καμπανακι' στον οτε..

@ ADSLgr.com All rights reserved.