PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητότητα ΠΡΟΣ Forthnet - Αδυναμία εισερχόμενων ΑΠΟ τηλέφωνα δικτύου Forthnet.



iparout
07-12-16, 14:52
Κατόπιν συμβουλής των mods και του Nova.Rep.1, ξανανοίγω θέμα αυτή τη φορά αναφέροντας αναλυτικά το πρόβλημα, αντί να βάλω λινκ.

Όλα ξεκίνησαν προ 15ημερου περίπου όταν άρχισα να αναζητώ πάροχο για να μεταφέρω 3 επαγγελματικά νούμερα που είχα (όλα στον ίδιο χώρο, τα 2 ΟΤΕ το άλλο CYTA).

Προ εβδομάδος (25/11) έκανα αίτηση φορητότητας προς ΦΟΡΘΝΕΤ, και ενώ η διαδικασία φορητότητας προχωρούσε, με ενημέρωσαν πελάτες μου ότι δεν μπορούν να βγάλουν γραμμή σε ΚΑΝΕΝΑ από τα 3 νούμερα (άκουγαν το μνμ ότι ο αριθμός της Φορθνετ δεν είναι διαθέσιμος, δεν λειτουργεί, δεν υπάρχει αυτό το νούμερο κτλ). Μου φάνηκε περίεργο μιας και εγώ όποτε καλούσα από το κινητό μου ή το σταθερό μου έβγαζα γραμμή κανονικά. Πήρα όμως την τεχνική υποστήριξη της Φορθνετ, τους εξήγησα το πρόβλημα και με καθησύχασαν λέγοντας μου ότι αυτά μπορούν να συμβούν κατά την διάρκεια της μετάβασης και συνήθως είναι διάρκειας λίγων λεπτών maximum "μέχρι οι τεχνικοί μας να βγάλουν τα καλώδια από την μία θέση και να τα βάλουν στην άλλη".

Τα προβλήματα βέβαια συνέχιζαν, πολλοί πελάτες έπαιρναν στο κινητό και έλεγαν ότι δεν βγάζουν γραμμή. Χθές το απόγευμα συμπέρανα (ευτυχώς) από μόνος μου ότι το πρόβλημα δημιουργείτο όταν αυτός που καλούσε είχε ΦΟΡΘΝΕΤ.

Πήρα χθες βράδυ την τεχνική υποστήριξη της ΦΟΡΘΝΕΤ, τους εξήγησα το πρόβλημα και μου είπαν πως οι γραμμές δεν έχουν περάσει ακόμη σε αυτούς (το πρώτο αίτημα φορητότητας 25/11 απορρίφθηκε από τους άλλους παρόχους και εν συνεχεία έγινε αποδεκτό νέο αίτημα στις 29/11) και άρα από την πλευρά τους δεν μπορούν να κάνουν κάτι, οπότε να καλέσω ΟΤΕ και CYTA και να δηλώσω βλάβη !!!

Η απάντησή μου προφανής : "Αντιλαμβάνεστε ότι δεν συνάδει με την λογική να εμφάνισαν βλάβη ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 2 ανεξάρτητοι πάροχοι προς τους οποίους να μην μπορούν να δρομολογηθούν κλήσεις ΜΟΝΟ από ΦΟΡΘΝΕΤ, ειδικά αφού τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν στο παιχνίδι ενεπλάκη η ΦΟΡΘΝΕΤ με την φορητότητα. Μάλλον κάτι στην ΦΟΡΘΝΕΤ φταίει."

Μου επανέλαβαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι μιας και τα νούμερα δεν είναι δικά τους και να απευθυνθώ στους προηγούμενους παρόχους.

Παίρνω τον ΟΤΕ, κοιτάνε τη γραμμή, με ενημερώνουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά μου δίνουν και κωδικό βλάβης για να το ξαναελέγξουν και αν χρειαστεί να περάσουν να δουν τη γραμμή από κοντά.

Ακολούθως παίρνω στη CYTA και ο τεχνικός τους πιθανότατα βρίσκει τι φταίει.

"Να πάρετε στην ΦΟΡΘΝΕΤ και να τους πείτε να κατεβάσουν τα νούμερά σας από τον IMS Sever τους μιας και -προφανώς λόγω της πρώτης αποτυχημένης προσπάθειας φορητότητας- τα έχουν δηλωμένα ως νούμερα δικά τους οπότε όταν οι συνδρομητές τους σας καλούν, ο server προσπαθεί να δρομολογήσει την κλήση προς ΦΟΡΘΝΕΤ πράγμα αδύνατο αφού τα νούμερα δεν ανήκουν ακόμη στην ΦΟΡΘΝΕΤ".

Παίρνω εκνευρισμένος πίσω στο τεχνικό τμήμα της ΦΟΡΘΝΕΤ και ζητάω να μιλήσω με τον ίδιο που είχα μιλήσει και προ λίγων ωρών (το ονομά του στην διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου). Του εξηγώ ότι μου είπε ο άλλος τεχνικός, μένει σαστισμένος αλλά συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο.

"Κοιτάξτε να δείτε, από την στιγμή που τα νούμερα δεν είναι δικά μας δεν μπορούμε να ξέρουμε αν υπάρχει βλάβη σε αυτά η όχι. Αυτό που σας εξήγησε ο άλλος τεχνικός έχει θεωρητική βάση και αν όντως ήταν τέτοιο πρόβλημα δικό μας, μέχρι αύριο το πρωί θα έχει λυθεί".

Παρ' όλα αυτά, το πρόβλημα μέχρι και τώρα που μιλάμε παραμένει. Η Forthnet με στέλνει σε OTE και CYTA, η CYTA στην Forthnet !

Πώς θα βρεθεί λύση στο πρόβλημα ?

Forthnet.Nova.Rep1
07-12-16, 15:07
Καλησπέρα iparout,

Κατανοούμε την αναστάτωση που έχει προκύψει λόγω των παραπάνω, καθώς και τη δυσκολία που δημιουργείται στην καθημερινή σου επικοινωνία.

Έχουμε λάβει σε σχετικό προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία των παραπάνω υπηρεσιών και έχουμε φροντίσει για ανάλογη επικοινωνία από αρμόδιο συνάδελφο, για την αναλυτική ενημέρωσή σου.

Παραμένουμε στη διάθεσή σου για οτιδήποτε χρειαστείς.

Αλέξης, Nova Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.