PDA

Επιστροφή στο Forum : Άρχισαν τα πρόστιμο-ποινές-επέκταση συμβολαίου για 2 μήνες για υπηρεσίεςHD ίδια κανάλια μετά την λήξη συμβολαίου.



gtc
07-12-16, 15:03
΄Αρχισαν τα πρόστιμα-ποινές-επέκταση συμβολαίου για 2 μήνες για υπηρεσίες HD ίδια κανάλια μετά την λήξη συμβολαίου παρά την άρνηση του καταναλωτή.
΄Εχω υπογράψει με Forthnet - Nova 3Play από 10-6-2015 μέχρι 10-12-2016 συμβόλαιο για 18 μήνες, και έχω κάποια κανάλια Nova HD για 18 μήνες.
H Nova λέει, επειδή μπήκα για να γραφτώ στο NovaE-Bill 2-8-2016(δωρεάν) μου επιβλήθη η ποινή συμβολαίου χωρίς να αναφέρεται πουθενά ότι θα έχω επέκταση συμβολαίου για 2 μήνες με δώρο HD για πάντα στα ίδια κανάλια. Με δώρο λοιπόν HD για τα ίδια κανάλια για πάντα, με υποχρεώνει να πάρω επέκταση συμβολαίου για 2 μήνες επί πλέον πέραν των 18 μηνών χωρίς να ενημερωθώ γι αυτό. Σήμερα το έμαθα όταν πήρα να ρωτήσω για τα νέα της προγράμματα.
Η επέκταση συμβολαίων πρέπει να γίνονται με την υπογραφή του καταναλωτή ή με επιβεβαίωση του σε σχετικό ερώτημα.
Αυθαίρετη ποινή –επέκταση συμβολαίου.
Ζητώ να λήξει το συμβόλαιο μου κανονικά 10-12-1916 και δεν θέλω HD ούτε μια μέρα πέραν της 10-12-2016.

Τηλεφωνικά και με mail η εταιρεία λέει ότι θα έχω HD για πάντα μετά τις 10-12-2016 στα ίδια κανάλια με πρόστιμο-ποινή-επέκταση συμβολαίου για 2 μήνες παρά την θέληση μου.

Τι λέτε παιδιά να κάνω.
Καμιά βοήθεια?
Εχει συμβεί σε άλλον!

alexiad
20-12-16, 03:44
Το συμβόλαιο ισχύει σε ότι υπογράφεις. Αν το υπέγραψες, το υφίστασαι. Αν η εταιρεία έχει αλλάξει τους όρους στη διάρκεια του συμβολαίου, θα πρέπει να σε ενημερώσει πρώτα (τσέκαρε μικρά γράμματα σε λογαριασμούς). Επειδή τώρα γράφηκες στο NovaE-Bill (κατάλαβα σωστά ότι απλά σου έρχονται ηλεκτρονικά οι λογαριασμοί) , δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπαίνει "πρόστιμο" 2 μήνες επέκταση συμβολαίου παρά τη θέληση σου..... Σου συνιστώ να στείλεις email αρνούμενος την "αυθαίρετη" επέκταση και εξηγόντας τι έχει συμβεί και τις θέσεις σου και να το κοινοποιήσεις στην Ε.Ε.Τ.Τ . Αν δεν υπογράψεις κάποιον σχετικό όρο σε συμβόλαιο, ή αν δεν σε ρωτήσουν τηλεφωνικά και συμφωνήσεις (ηχογραφούνται οι κλήσεις αυτές), τότε δεν έχεις καμία υποχρέωση.

gtc
20-12-16, 11:18
Ευχαριστώ για την βοήθεια,θα ακολουθήσω ότι μου συνιστάς,και ειδικότερα στο (τσέκαρε μικρά γράμματα σε λογαριασμούς).Δεν το φανταζόμουν,ότι χωρίς να το καταλάβω , θα υπήρχε και τέτοια περίπτωση.Επέκταση συμβολαίου μέσω λογαριασμών.Τελικά τους κατέβασα όλους σε pdf και επισταμένως είδα ότι δεν υπάρχει τίποτα.
Στο e-Bill της Nova, πετάει pop up σελίδες , ξαφνικά , με παραπάνω δώρα, που αν κατά λάθος πατήσεις, χάθηκες.
Δεν έχουν την α)υπογραφή μου, και δεν β)έχω δεχτεί με mail,ούτε γ)με fax,ούτε δ)δεν έχω συναινέσει με τηλέφωνο, τίποτα , μόνο με 2 κλικ χωρίς ενημέρωση μου επέβαλαν την επέκταση συμβολαίου(συμβόλαιο είναι).Τα δύο κλικ , τα έκανα , διότι υπάρχει παραπλάνηση που την εξηγώ στο
Forum: Nova στο subforums :Nova δεοντολογία. Προσπαθεί με εκβιασμούς να κρατήσει πελάτες,έστω και δύο μήνες.Με το ζόρι.

Δεν θα ήταν καλύτερο,να είχε με μία από τις παραπάνω 4 περιπτώσεις, την συναίνεση μου?
Και εκτός αυτού , στο τέλος δεν θα ήταν σωστό να μου βγάλουν σελίδα που να λέει. Αυτά κύριε διαλέξατε. Συμφωνείτε? Εδώ dellete κάνεις ένα αρχείο και σε ρωτάει, είστε σίγουρος. ΄Οχι να δεχτείς να σου δεσμεύσουν για 2 μήνες το συμβόλαιο (συμβόλαιο είναι) και με ποινή 2 μήνες και έστω μια μέρα πριν να φύγεις από τους δύο μήνες να σου βάζουν ποινή 50 ευρώ.Δεοντολογία Nona.

@ ADSLgr.com All rights reserved.