PDA

Επιστροφή στο Forum : Τη βοήθειά σας παρακαλώ



leondim77
13-10-04, 19:34
Χαιρετώ και εγώ την παρέα από τη σκοπιά του μελλοντικού χρήστη πλέον.

Πριν από 15 μέρες έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για γραμμή DSL και σε άλλες 15 μέρες περίπου θα την έχω (Ελπίζω).

Πήρα High Stream 384 και το modem INTRACOM JET SPEED 520

Από το τηλέφωνο μου είπαν ότι θα χρησιμοποιηθεί η υπάρχουσα γραμμή τηλεφώνου και καλώδιο (και αυτά μπήκαν πριν 2 εβδομάδες περίπου).

Ρωτώ λοιπόν:

Από τη στιγμή που θα έχω το Modem εγκατεστημένο, περιμένω απλά να γίνει η «σύνδεση» όταν ελεήσει ο ΟΤΕ? Θα δω –όπως μου είπαν- το λαμπάκι του modem μόνιμα αναμένω και αυτό ήταν?

Το Jet Speed 520 είναι καλό?

Το modem θα είναι συνδεδεμένο μέσω USB. Ο υπολογιστής δεν έχει USB2 αλλά το παλιότερο 1.1 . Θα υπάρξει πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

aesir
13-10-04, 19:48
Καλύτερα να πάρεις μια κάρτα δικτύου (αν δεν έχει on board το mobo σου) και να συνδέσεις το modem με Ethernet. Το γιατί το Ethernet προτιμείται από το USB θα το βρεις εδώ http://www.adslgr.com/forum/thread7949.html

Ducklord
13-10-04, 21:01
Χαίρε και... γουέλκαμ!
Στις ερωτήσεις σου...

Το Jetspeed 520 ακούω πως είναι "καλό". Σε σχέση με ό,τι άλλο υπάρχει, αν τα δεις "γενικώς και ευρέως" (ξέρεις, "όλο το δάσος και όχι μόνο το δέντρο") τότε είναι, απλά, μέτριο. Πάντως θα σε καλύψει απόλυτα και δεν σε βλέπω να έχεις προβλήματα με αυτό. Τώρα, για το USB, καλύτερα είναι όντως να το βάλεις σε Ethernet - μια απλή κάρτα θα σου κοστίσει, στη χειρότερη, €20. Ίσως μάλιστα να έχει ήδη βύσμα Ethernet επάνω το PC σου αν είναι σχετικά καινούργιο - κοίτα για ένα βύσμα που να μοιάζει με του τηλεφώνου μα να είναι... χοντρό... πιο χοντρό..! Το USB 1 εμένα μου έκανε περιστασιακά παγώματα, και εκεί που φαινόταν πρόβλημα ήταν όταν έκανα κάτι παράλληλα με ένα κατέβασμα - "ψιλομπούκωνε" η σύνδεση.

Κατα τα άλλα, ναι, περιμένεις να σου "ανάψει πράσινο" ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

sdikr
13-10-04, 21:10
Από τη στιγμή που θα έχω το Modem εγκατεστημένο, περιμένω απλά να γίνει η «σύνδεση» όταν ελεήσει ο ΟΤΕ? Θα δω –όπως μου είπαν- το λαμπάκι του modem μόνιμα αναμένω και αυτό ήταν?

Θα πρέπει να σιγουρευτείς οτι οι συνδέσεις με το καλώδιο του οτε έιναι σωστές,
αν έχεις αναλογική γραμμή θα πρέπει λογικά να σου δώσουν φίλτρα, τα οποία θα πρέπει να τα βάλεις πριν απο τις τηλεφωνικές συσκευες.
Αν έχεις isdn θα σου δώσουν spliter που θα τον βάλεις πριν απο το netmod (στο καλώδιο που έρχεται απο τον τοίχο) και απο εκεί θα δώσεις έξοδο για το netmod (phone) και για το adsl modem (modem or adsl)
Φιλικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.