PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Νότια Ελλάδα αυτή τη στιγμή?



stako
10-05-07, 11:46
Υπάρχει πρόβλημα στην Ν. Ελλάδα αυτή τη στιγμή με τις DSL? Τουλάχιστον η ανακοίνωση στο τηλεφωνικό κέντρο της Forthnet έτσι λέει.

Μπορεί κάποιος να μας πει ποιό είναι το πρόβλημα? Αδυναμία συγχρονισμού? Αδυναμία να πάρετε IP?

Ρωτάω γιατί το δικό μου πρόβλημα είναι λίγο περίεργο, συγχρονίζω κανονικά, παίρνω IP αλλά...................δεν ανοίγει κανένα website, τα DNS φαίνεται άλλοτε να παίζουν και άλλοτε όχι πχ κάνω ping το google και μου κάνει resolve την IP, μετά κάποιες φορές παίρνω και response, κάποιες όχι.......

Α και το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι με δεύτερη γραμμή από το ίδιο κέντρο, πάλι μέσω ΑΡΥΣ και πάλι με forthnet account όλα λειτουργούν κανονικά!

Στην προβληματική γραμμή δοκίμασα άλλο router και κάνει πάλι τα ίδια προβλήματα οπότε το αποκλείουμε και αυτό...

kotsos84
10-05-07, 11:51
Υπάρχει πρόβλημα στην Ν. Ελλάδα αυτή τη στιγμή με τις DSL? Τουλάχιστον η ανακοίνωση στο τηλεφωνικό κέντρο της Forthnet έτσι λέει.

Μπορεί κάποιος να μας πει ποιό είναι το πρόβλημα? Αδυναμία συγχρονισμού? Αδυναμία να πάρετε IP?

Ρωτάω γιατί το δικό μου πρόβλημα είναι λίγο περίεργο, συγχρονίζω κανονικά, παίρνω IP αλλά...................δεν ανοίγει κανένα website, τα DNS φαίνεται άλλοτε να παίζουν και άλλοτε όχι πχ κάνω ping το google και μου κάνει resolve την IP, μετά κάποιες φορές παίρνω και response, κάποιες όχι.......

Α και το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι με δεύτερη γραμμή από το ίδιο κέντρο, πάλι μέσω ΑΡΥΣ και πάλι με forthnet account όλα λειτουργούν κανονικά!

Στην προβληματική γραμμή δοκίμασα άλλο router και κάνει πάλι τα ίδια προβλήματα οπότε το αποκλείουμε και αυτό...

Δεν βλέπουν σελίδες σε πολλές περιοχές της Ελλάδας. Ειναι απο τα ξημερώματα. Λογικά οφείλεται στις χτεσινοβραδυνές αναβαθμίσεις των BB-RAS

agmarios
10-05-07, 12:06
εμένα παίζει μια χαρά, τι να πω; ίσως είμαι τυχερός

manicx
10-05-07, 12:08
Ναι, κι εγώ είχα πρόβλημα. Έφυγα από το σπίτι και είχα τα ίδια συμπτώματα. Δεν άνοιγε σελίδες. Ping έκανα.

stako
10-05-07, 12:08
Μα κι εμένα παίζει η μία γραμμή τέλεια!

Το κουφό είναι ότι η δεύτερη δεν παίζει! Και είναι ίδιο κέντρο, ίδιος ISP!!!

kotsos84
10-05-07, 12:15
Μα κι εμένα παίζει η μία γραμμή τέλεια!

Το κουφό είναι ότι η δεύτερη δεν παίζει! Και είναι ίδιο κέντρο, ίδιος ISP!!!

Δεν έχει σημασία που είσαι στο ίδιο κέντρο γιατί πλέον τα cross καθε κέντρου ειναι παρα πολλα. Σκεψου οτι ενα 1 Dslam μπορει να εχει 5-6 VPs με του Β-RAS και κάθε κέντρο έχει 6-7 Dslam....Πολλαπλασίασμος και...:D

kuti
10-05-07, 12:32
και γνωστος μου με ΟΤΕΝΕΤ σε Αγια παρασκευη γιοκ. του εδωσα τα δικα μου και παλι τα ιδια.

μπηκε δακτυλος παλι απο τον ΜΕΓΑΛΟ:p

stako
10-05-07, 12:38
Δεν έχει σημασία που είσαι στο ίδιο κέντρο γιατί πλέον τα cross καθε κέντρου ειναι παρα πολλα. Σκεψου οτι ενα 1 Dslam μπορει να εχει 5-6 VPs με του Β-RAS και κάθε κέντρο έχει 6-7 Dslam....Πολλαπλασίασμος και...:D

Ναι, έτσι εξηγείται απόλυτα νομίζω.....

Thanks για το λύσιμο της απορίας! :respekt:

andreasp
10-05-07, 14:20
Απο Αθηνα και κατω υπηρχε προβλημα.
Τωρα μου φαινεται οτι εχει αποκατασταθει.

kewl
10-05-07, 15:41
Και κρήτη το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει disconnect στιγμιαία ανα μισάωρο.
Έχει κανένας άλλος πρόβλημα απο Ηράκλειο κρήτης?

majorfouk
11-05-07, 11:47
Εδώ και μια μέρα έχει πέσει η DSL στην Αγ. Παρασκευή (για την ακρίβεια περίπου στις 00:10 10/5/2007). Μετά από 1 μέρα βάλανε και ειδοποίηση στο τηλεφωνικό κέντρο ότι υπάρχει πρόβλημα. Σε ποιες άλλες περιοχές υπάρχουν παρόμοια προβλήματα;

stako
11-05-07, 12:50
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=96886

;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.