PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά από Cosmote: τι πρέπει να προσέξω;



Wizard
15-12-16, 23:41
Γεια σας!
Είχα συμβόλαιο ADSL σε Cosmote Double Play 24L που έβγαινε περίπου 37,2€ μηνιαίως που έληξε. Μου είπαν ότι για ανανέωση η τιμή είναι ίδια και ότι οι προσφορές είναι για νέους πελάτες :mad: , οπότε σκέφτομαι να περάσω πρώτη φορά σε Wind (γιατί εκτός του θέματος της τιμής παλαιότερα κλείδωνα σε 11000Kbps και τώρα έχει πέσει σε 8200kbps) και έχω κάποιες απορίες σαν πρωτάρης :rolleyes: στην αλλαγή παρόχου:

1. Η Wind αναφέρει ότι για 24 μήνες η τιμή είναι 22€ μηνιαίως + τέλος ενεργοποίησης 35,28€ (γιατί θέλω τον ίδιο αριθμό), άρα χοντρικά βγαίνει 23,5€ μηνιαίως. Θα χρεωθώ τέλος αποσύνδεσης από την Cosmote ή περιλαμβάνεται στο τέλος ενεργοποίησης;
2. Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω παλιά modem του ΟΤΕ, όπως Speedtouch, Comtrend και Baudtec;
3. Αν ζητήσω μεταφορά στη Wind και με καλέσει η Cosmote με άλλη προσφορά, μπορώ να αποσύρω την αίτηση από τη Wind χωρίς κόστος;
4. Αν μεταφερθώ τελικά στη Wind και όταν λήξει το συμβόλαιο μου αποφασίσω να πάω αλλού, υπάρχει κόστος σε τέλος αποσύνδεσης;
5. Θα μείνω κάποιες μέρες χωρίς τηλέφωνο και Internet;
6. Γενικά, τι άλλο πρέπει να προσέξω; Τι άλλα ψιλά γράμματα υπάρχουν σε τέτοιες περιπτώσεις;

Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω, αλλά αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα. :)

Marios86
16-12-16, 18:41
Καλησπέρα.

Τέλος αποσύνδεσης την στιγμή που έληξε το συμβόλαιο δεν υπάρχουν.
Στην αρχή το τιμολόγιο θα έρθει 57,28ευρω περίπου. Και μετά κανονικά 22 ευρώ.
Όποιο ρουτερ θες βάζεις αρκεί να είναι λειτουργικό και συμβατό για την γραμμή -στην περίπτωση σου PSTN (ANNEX A) για ADSL- και να μην έχει πρόβλημα από πριν.
Αν σε καλέσει ο ΟΤΕ και μείνεις στον ΟΤΕ τότε θα πρέπει γρήγορα γρήγορα να διακόψεις την αίτηση σου. Γραπτά με αίτημα διακοπής αίτησης φορητότητας με FAX προς WIND και να κρατήσεις και την απόδειξη ότι το έστειλες την τάδε του μηνός.
Τέλος αποσύνδεσης την στιγμή που έληξε το συμβόλαιο δεν υπάρχουν.
Όπως είναι λογικό και συσκευή τηλεφώνου να θες να αλλάξεις σπίτι θα μείνεις 2 λεπτά χωρίς τηλεφωνία. Έτσι και εδώ περίπου είναι ένα 2ώρο μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγή.
Και τέλος ότι είχες ΟΤΕ από συνχρονισμό (ταχύτητα) θα έχεις και σε όποιον άλλο πάροχο και να πας με +/- 1,5-2Mbps.

Δεν έχει κάτι άλλο.

Wizard
16-12-16, 21:32
Να'σαι καλά! :oneup:
Τώρα μένει να επιβεβαιώσω αν χρειάζεται να επιστρέψω στο ΟΤΕ τον εξοπλισμό εντός 10ημέρου...

MIKU
17-12-16, 04:14
Να'σαι καλά! :oneup:
Τώρα μένει να επιβεβαιώσω αν χρειάζεται να επιστρέψω στο ΟΤΕ τον εξοπλισμό εντός 10ημέρου...

Ποιό ρουτερ έχεις;;Αν είναι το ΖΤΕ ή παλαιότερο ,όχι.Αν είναι το VDSL speedport τότε ναι!

Wizard
17-12-16, 11:13
Ποιό ρουτερ έχεις;;Αν είναι το ΖΤΕ ή παλαιότερο ,όχι.Αν είναι το VDSL speedport τότε ναι!

Τους πήρα τηλέφωνο, επειδή έχω ένα Baudtec 6ετίας, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να το επιστρέψω. Επίσης, μου είπαν ότι "κατ' εξαίρεση" μπορούν να μου δώσουν για ανανέωση το 24μηνο με 30,14€, δηλαδή την "προσφορά" της νέας σύνδεσης. Οπότε με δικούς μου υπολογισμούς βγαίνει προ Φ.Π.Α. 24,30€ + 0,5€ απόρριψη ανώνυμων κλήσεων = 24,80€ + τέλος 5% σταθερής τηλεφωνίας από 1/1/2017 = 26,04€ + Φ.Π.Α. 24% = 32,3€ μηνιαίως. Ενώ με τη Wind υπλογίζω μηνιαίως σε 24,64€. Έπρεπε να τους πιέσω κι άλλο...

Marios86
18-12-16, 15:36
Κοίτα πως πάνε συνήθως αυτά τα πράγματα.

Εάν είσαι καλό πληρωτής, δεν είναι ανάγκη τα πολλά λεφτά, αλλά να πληρώνεις πάντα πριν λήξει ο λογαριασμός επί μονίμου βάσεως για 24 μήνες χωρίς να έχει λήξει ούτε μια φορά, ούτε μια φορά όμως, όπως έκανα εγώ για παράδειγμα, και ζητήσεις φορητότητα, τότε μάλλον δεν παίζει να μην σε πάρουν πίσω να σου κάνουν μια πραγματική καλή προσφορά.

Αυτό συνέβη με εμένα τουλάχιστον και μου κάναν μια πραγματική καλή προσφορά να παραμείνω.
Υπ όψιν, Δεν πήρα κανένα τηλέφωνο να απειλήσω ότι θα φύγω και μπλα μπλα μπλα.... Ζήτησα μια προσφορά να συνεχίσω στον ίδιο πάροχο, μου δώσανε την ίδια που έχουν για νέα προγράμματα.... (οτι να ναι) και λέω ΟΚ κανένα θέμα, είδα τι μου ταιριάζει σε άλλο πάροχο και έκανα αίτηση σε άλλο πάροχο. Τόσο απλά.
Ούτε να παρακαλέσω μα γιατί εγω που πλήρωνα στην ώρα και και και και μπλα μπλα... Δεν χρειάζονται τέτοια. Μόνο καλή καρδία γενικότερα.
Μετά από κάποιες μέρες (2-5 δεν θυμάμαι) με καλέσανε με ρωτήσανε γιατί θέλω να φύγω τους είπα απλά και αγαπημένα ότι για να παραμείνω μου δώσατε προσφορά νέας ενεργοποίησης την στιγμή που είμαι ήδη 2 χρόνια χωρίς να έχω κανένα παράπονο από εταιρία και χωρίς γρίνια δεν μου έκανε και βρήκα κάτι καλύτερο..... και..... ΜΠΑΜ... "Πάρε και αυτό δώρο πάρε και εκείνο δώρο και έτι και αλλιώς..." Μέχρι που χρειάστηκε να του πω σταμάτα σταμάτα οκ οκ θα παραμείνω. Έτρεξα βέβαια να ακυρώσω την άλλη αίτηση.

Τώρα απολαβαίνω όλα όσα έχτιζα 2 χρόνια.

Αυτή είναι η ιστορία μου, δεν ξέρω εάν συμβαίνει και σε άλλους το ίδιο. Δεν με νοιάζει κιόλας. Θα συνεχίζω να πληρώνω όπως πριν στην ώρα και με αυτήν την τιμή παραμένω μια ζωή, εκτός αν φαλιρίσει :cry:

Wizard
18-12-16, 16:36
Δεν αντιλέγω σε τίποτα από αυτά που αναφέρεις.
10(!) χρόνια στον ΟΤΕ πλήρωνα πάντα στην ώρα μου. Το μόνο που θέλω είναι σταθερό με απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά και ADSL 24. Δεν θέλω ακόμα VDSL, δεν με απασχολεί προς το παρόν, ίσως σε 2 χρόνια. Όταν τους τα εξήγησα ευγενικά όλα αυτά και τους είπα ότι δεν μπορώ να δίνω πλέον για αυτά 36€ το μήνα, μου είπαν ότι δεν μπορεί να αλλάξει η τιμή για ανανέωση, μετά μου είπαν ότι "κατ' εξαίρεση" μπορεί να γίνει 30€, η τιμή της νέας σύνδεσης, αλλά για 24 μήνες δέσμευση. Και τίποτα άλλο! Του είπα θα το σκεφτώ. Και την επόμενη μέρα που ξαναπήρα, μου είπε ένας άλλος ότι δεν υπάρχει αυτή η "προσφορά" του προηγούμενου στο σύστημα και θα ειδοποιήσει μέσω συστήματος να με πάρει ο προηγούμενος.
Κρίμα και πάλι κρίμα. Μάλλον θα πάω προς Wind και αν με πάρουν από Cosmote για αντιπροσφορά, δεν θα δεχτώ και θα τους το εξηγήσω πάλι ευγενικά.

a.libe
20-12-16, 20:22
κατι αναλογο σε εμενα οντας 9 ετη στη vf!!!μου δωσανε προσφορα site απο την vf , τους ειπα αν εχουν κατι καλυτερο επειδη βαριεμαι να κανω τις διαδικασιες φορητοτητας και να παιζουμε τεννις , μου ειπαν οτι δεν εχουν κατι καλυτερο και εκανα αιτηση φορητοτητας 3 κινητα και 2 σταθερα στη cyta, η συνεχεια ειναι αναλογη αυτης που λεει ο φιλος παραπανω!!!
απλα μετα τρεχεις να ακυρωνεις αιτησεις , ασε που στο κινητο εισαι 1-2 μερες χωρις γραμμη γιατι υποτιθεται οτι εισαι πελατης cyta μεχρι να σε επιστρεψουν

Wizard
28-12-16, 13:36
Μάλιστα... Πριν λίγο ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου στη Wind, ανέβηκε το κλείδωμα του modem από 8,3Mbps σε 9,1MBps, αλλά όταν με παίρνουν από σταθερά το τηλέφωνό μου δεν χτυπάει! Όταν με παίρνουν από κινητά χτυπάει! Εγώ μπορώ να πάρω και σε σταθερά και σε κινητά! Από το 1212, μου είπανε ότι συμβαίνει αυτό λόγω ενημέρωσης(!) των παρόχων και ότι κανονικά θα πρέπει να έχει φτιάξει εντός 24ώρου(!!), αλλιώς αύριο να τους δηλώσω βλάβη! Το έχει ακούσει ξανά κανείς αυτό;

nyannaco
28-12-16, 13:54
Ναι, ισχύει. Πρέπει να ενημερωθούν οι πάροχοι από το κεντρικό μητρώο, για να μπορεί να δρομολογηθεί σωστά η κλήση. Προφανώς το πόσο γρήγορα ενημερώνεταιο κάθε πάροχος (καλούντος) εξαρτάται και από τον ίδιο.

Wizard
28-12-16, 14:04
Ναι, ισχύει. Πρέπει να ενημερωθούν οι πάροχοι από το κεντρικό μητρώο, για να μπορεί να δρομολογηθεί σωστά η κλήση. Προφανώς το πόσο γρήγορα ενημερώνεταιο κάθε πάροχος (καλούντος) εξαρτάται και από τον ίδιο.

Ευχαριστώ. Η πλάκα είναι ότι ούτε ένας γνωστός μου που έχει κι αυτός Wind μπόρεσε να με πάρει. Μάλιστα, όταν με παίρνει ακούει έναν συνεχή ήχο αντί για το κλασικό του-του που ακούνε οι άλλοι :rolleyes:

EDIT: Το ίδιο βράδυ μπόρεσα να δεχτώ κλήσεις από σταθερά.

manila
04-01-17, 12:22
Οπότε είσαι μια χαρά, κλειδώνεις στην ίδια ταχύτητα φίλε;

Wizard
08-01-17, 15:02
Ναι, κλείδωνα σε 8,3MBps με SNR margin 9dB. Μετά, αποφάσισα να παίξω με το modem (του ΟΤΕ!) και κατέβασα τόσο πολύ το SNR margin που κλειδώνω 11,5MBps χωρίς προβλήματα στη γραμμή (μόνο 1 αποσύνδεση σε 10 ημέρες χωρίς να το καταλάβω κιόλας, ταχύτητα σε torrent 1-1,1MB/sec). Ομολογώ ότι δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά δεν το σκαλίζω άλλο :twisted:

leotzian
10-01-17, 17:52
Μετέφερα το θέμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.