PDA

Επιστροφή στο Forum : How To fix downstream noise margin



vranasakis
10-05-07, 16:07
Ειμαι και εγω ενα καινουργιο μελος της οικογενειας 2play αλλα τις λιγες μερες τωρα που συνδεομαι παρατηρησα τις εξεις μετρησεις της γραμμης μου¨.

Upstream
508 (Kbps.)

Downstream
7640 (Kbps.)

Upstream
Downstream

Noise Margin
20 dB
6 dB

Attenuation
36 dB
34 dB

με αποτελεσμα λογω χαμηλου ds noise margin να αποσυνδεομαι συνεχεια.
Το modem ειναι us robotics 9112
Πριν που ειχα παλι forthnet 768 με το Crypto f200 δεν ειχα προβλημα
Μπορω να κανω κατι με την καλωδιωση εσωτερικα στο σπιτι μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας ή ειναι θεμα της γραμμης μου προς το κεντρο του ΟΤΕ/Forthnet
Αν εχει καποιος καποιο αναλογο προβλημα και το ελυσε θα με βοηθουσε και μενα

petrogazz
10-05-07, 16:10
Το πρόβλημα σου φίλε είναι ότι όσο ανεβαίνουν τα Μbit τόσο ανεβαίνει και ο θόρυβος λόγω κακής ποιότητας καλωδίων και απόστασης. Δεν μπορείς να συγκρίνεις το χαμηλό noise margin της 768 με της 10MBit. Δήλωσε βλάβη και στη χειρότερη ζήτα να σε ρίξουν σε 8-9Μbit μήπως και γλιτώσεις τις αποσυνδέσεις. Μπορείς και να ελέγξεις-αλλάξεις την εσωτερική σου καλωδίωση μήπως και εκεί έχεις πρόβλημα.

vranasakis
10-05-07, 18:04
Το πρόβλημα σου φίλε είναι ότι όσο ανεβαίνουν τα Μbit τόσο ανεβαίνει και ο θόρυβος λόγω κακής ποιότητας καλωδίων και απόστασης. Δεν μπορείς να συγκρίνεις το χαμηλό noise margin της 768 με της 10MBit. Δήλωσε βλάβη και στη χειρότερη ζήτα να σε ρίξουν σε 8-9Μbit μήπως και γλιτώσεις τις αποσυνδέσεις. Μπορείς και να ελέγξεις-αλλάξεις την εσωτερική σου καλωδίωση μήπως και εκεί έχεις πρόβλημα.

ΤΗΑΝΚS ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΑ 8ΜΒΙΤ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ,ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ.

jimmius
10-05-07, 20:04
ΟΥΤΕ πρόκειται να αλλάξει..Το κακό είναι πως όλα θα τα ρίχνουν στο Last mile -που έχει γίνει πια καραμέλα- αλλά το να έρθει τεχνικός από τη Forthnet στο σπίτι, το είπαν σήμερα, μετά από 10 ημέρες ενεργοποίησης και 10 ημέρες καθημερινών τηλεφωνημάτων.
Ήθελα να 'ξερα, ΤΙ σημαίνει γι'αυτούς ότι είναι ο μοναδικός μας πάροχος.

Και εννοείται πως το να ζητήσεις υποβάθμιση δεν είναι λύση.

Θα αναφέρω μόνο πως εν έτει 2001, στην Αγγλία, που έβαζαν τις πρώτες 512kbps adsl τους, ερχόνταν ΠΡΙΝ ο τεχνικός στο σπίτι και έτσι και είχες κάτω από 15dB SNR, σε έβαζε να υπογράψεις πως το κάνεις με δική σου ευθύνη.
Εδώ; :hmm:

stri250
10-05-07, 22:53
a) Το κακό είναι πως όλα θα τα ρίχνουν στο Last mile -που έχει γίνει πια καραμέλα- αλλά το να έρθει τεχνικός από τη Forthnet στο σπίτι, το είπαν σήμερα, μετά από 10 ημέρες ενεργοποίησης και 10 ημέρες καθημερινών τηλεφωνημάτων.

b) Θα αναφέρω μόνο πως εν έτει 2001, στην Αγγλία, που έβαζαν τις πρώτες 512kbps adsl τους, ερχόνταν ΠΡΙΝ ο τεχνικός στο σπίτι και έτσι και είχες κάτω από 15dB SNR, σε έβαζε να υπογράψεις πως το κάνεις με δική σου ευθύνη.
Εδώ; :hmm:

a) δεν τους χάλασε καθόλου :oneup:
Πρόσεξε να δεις τώρα σκηνικό.....θα έρθει κάποιος σπίτι σου και θα δει αυτά ακριβώς που βλέπεις εσύ δηλαδή χαμηλό Noise Margin ακόμα και στον κατανεμητή.....και θόρυβο στο τηλέφωνο και ......μετά από πολύ καιρό θα το δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ.....τώρα αν σε άκουγαν από την αρχή θα είχαν/ες γλυτώσει:
1. 10 τηλέφωνήματα στη Φόρθνετ
2. Αναμονή στο τηλέφωνο
3. Δυσαρέσκεια από μέρους σου
4. Το ότι τεχνικός τους, θα επισκεφθεί το χώρο σου ενώ υπάρχουν πολλές άλλες περιπτώσεις σοβαρότερες* που χρειάζεται όντως παρουσία τεχνικού, λόγω της "αναπηρίας" του πέλατη τους

β) όπως ακριβώς το είπες ....στην Αγγλία..."Μένουμε Ελλάδα" :(

*σοβαρότερες εννοώντας ότι δεν έχουν καθόλου τηλέφωνο + δεν "σκαμπάζουν" από τεχνικά;)

vranasakis
10-05-07, 23:09
ΟΚ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΑΝ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ Ή ΑΠΛΩΣ ΤΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΤΟ WI MAX?

jimmius
10-05-07, 23:15
Λύσεις, πολλές.

Το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ θα την υλοποιήσει. :hmm:

zatast
11-05-07, 00:26
για να μην παιδευεσαι αλλο και να ληξει το θεμα:ζητησε να ερθει τεχνικος να ελεγξει κι αν δεν γινει τιποτα ζητα τη χαμηλοτερη ασφαλη ταχυτητα γιατι εισαι στα μεγιστο 13mbit οριακα και ποιος ξερει τι αλλο παιζει ...

vranasakis
11-05-07, 08:33
THANKS ΠΑΙΔΙΑ ,ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΜΕ PPOE Ή ΡΡΟΑ;

petrogazz
11-05-07, 09:23
Καλύτερα με pppoe (και μην γράφεις κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις :) ).

Slammer
11-05-07, 11:05
Το μονο που μπορεί να γίνει είναι, ότι εφόσον η forthnet δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ, τότε κάποια στιγμή (1-!!!), μπορει (2-!!!), να έρθει τεχνικός να μετρησει την γραμμή σου. Αν τελικά η γραμμή αποδειχτεί χάλια τότε θα ψάξουν στο καλώδιο που ερχεται σπίτι σου ανα υπάρχουν ελεύθερα ζεύγη. Αν βρουν ελεύθερο (3-!!!) τοτε θα μετρήσουν κάποιο άλλο ζεύγος και μπορεί (4-!!!) να αποδειχτεί σε καλύτερη κατάσταση και να συνδέσουν εκεί τη γραμμή σου.
Δυστυχως τα καλώδια είναι δεδομένα και δεν γίνεται γενικά αντικατάσταση τους. Αν κάποιος με adsl γίνει πολύ ενοχλητικός, τοτε ψάχνουν στο ίδιο καλώδιο (που μπορεί να έχει για παράδειγμα 50 ζευγη) για καποιο άλλο ζεύγος που αποδίδει καλύτερα και σε συνδέουν εκεί. Προφανώς, όσο αυξάνονται οι συνδέσεις adsl τοσο λιγοστεύουν τα "καλα" ζεύγη οπότε είναι θέμα χρόνου, οι νέες συνδέσεις να έχουν όλο και περισσότερα προβλήματα....

vroom
11-05-07, 15:05
Προφανώς, όσο αυξάνονται οι συνδέσεις adsl τοσο λιγοστεύουν τα "καλα" ζεύγη οπότε είναι θέμα χρόνου, οι νέες συνδέσεις να έχουν όλο και περισσότερα προβλήματα....



Ωραία.......... δηλαδή σύντομα θα πληρώνουμε υπηρεσίες που δεν θα έχουμε ποτέ, η σχεδόν ποτέ.

vranasakis
11-05-07, 17:53
Ok αλλα πριν κανενα διμηνο που ειχα προβλημα με το isdn και συνεχεια επεφτε η τηλεφωνικη συνδεση ανεξαρτητα αν ειχα καλεσει εγω ή με ειχαν καλεσει ,αφου το ειχα δωσει σαν βλαβη και στον ΟΤΕ αλλα και στη forthnet γιατι ειχα ιντερνετ και μονιμη προεπιλογη μετα απο απειρα τηλεφωνα και αφου αλλαξα και το netmod με φρεσκο και αναβαθμισμενο γιατι το παλιο παρουσιαζε crosstalk,μου ειπαν απο τον ΟΤΕ οτι ειδαν τι γραμμη μου και ειναι ΟΚ και αν το ξαναδωσω ως βλαβη θα μου χρεςσουν την επισκεψη του τεχνικου.Το αποτελεσμα το προβλημα δεν αποκατασταθηκε και τωρα που μπηκα στο 2play η γραμμη ειναι χαλια και φανηκε τωρα που ανεβηκαν οι ταχυτητες.

jimmius
11-05-07, 17:56
Το μονο που μπορεί να γίνει είναι, ότι εφόσον η forthnet δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ, τότε κάποια στιγμή (1-!!!), μπορει (2-!!!), να έρθει τεχνικός να μετρησει την γραμμή σου. Αν τελικά η γραμμή αποδειχτεί χάλια τότε θα ψάξουν στο καλώδιο που ερχεται σπίτι σου ανα υπάρχουν ελεύθερα ζεύγη. Αν βρουν ελεύθερο (3-!!!) τοτε θα μετρήσουν κάποιο άλλο ζεύγος και μπορεί (4-!!!) να αποδειχτεί σε καλύτερη κατάσταση και να συνδέσουν εκεί τη γραμμή σου.
Δυστυχως τα καλώδια είναι δεδομένα και δεν γίνεται γενικά αντικατάσταση τους. Αν κάποιος με adsl γίνει πολύ ενοχλητικός, τοτε ψάχνουν στο ίδιο καλώδιο (που μπορεί να έχει για παράδειγμα 50 ζευγη) για καποιο άλλο ζεύγος που αποδίδει καλύτερα και σε συνδέουν εκεί. Προφανώς, όσο αυξάνονται οι συνδέσεις adsl τοσο λιγοστεύουν τα "καλα" ζεύγη οπότε είναι θέμα χρόνου, οι νέες συνδέσεις να έχουν όλο και περισσότερα προβλήματα....

TO ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩς ΕΧΑΣΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΗΣ forthnet!!!!!!

Χθες, το βράδυ, μου είπαν πως θα με πάρουν τηλ και θα έρθουν σίγουρα σήμερα!!!:evil: :evil: :evil: :evil:

Έχω σκυλιάσει.:twisted:

jimmius
11-05-07, 21:02
UPDATE στο προηγούμενο:

Μου είπαν το φοβερό: "Δεν χρειάζεται να μένετε σπίτι σας, θα σας πάρουμε ΕΜΕΙΣ τηλέφωνο"



Και αναρωτιέμαι...Μήπως δεν έπρεπε ΟΝΤΩΣ να περιμένω???? :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.