PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με PING



Arcturus
19-12-16, 19:15
Καλησπέρα σε όλους,
έχω να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω από την πρώτη μέρα που μπήκα στον ΟΤΕ και θέλω να ρωτήσω αν το αντιμετωπίζει και κάποιος άλλος η υπάρχει λύσει σε αυτό..
το πρόβλημα είναι το εξής, όταν ανοίγω μια καρτέλα στο Youtube και βάζω ένα τραγούδι να παίζει το PING ανεβαίνει παρά πολύ ψηλά..μέχρι και 2500 +..
όταν ήμουν στην WIND πριν 2 μήνες το ping που ανέβαζα όταν φόρτωνε 1 video στο youtube ήταν απλά 30 έως και 40 ping από αυτό που είχα..
και το άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν κατεβάζω κάτι από το internet όσο μεγάλο και αν είναι το αρχείο είναι σαν μου χάνετε το internet δηλαδή το τραβάει όλο το download..
αυτό το πρόβλημα δεν το είχα με την WIND δηλαδή κατέβαζα, μιλούσα skype είχα ανοιχτά προγράμματα που έκαναν connect πάνω σε servers και τα χρησιμοποιούσα και στην κλήση που είχα συνήθως στο skype δεν κολλαγε η το οτιδήποτε..
από την μέρα που μπέικα στον ΟΤΕ μόλις κατεβάζω κάτι με πετάει όλα τα προγράμματα disconnect και απλά πεθαίνει το internet.. στους τεχνικούς που πείρα τηλέφωνο μου είπαν πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα γιατί είναι φυσιολογικό μόλις κατεβάζω το ping να "εκτοξεύετε" τόσο πολύ εγώ δεν το βρίσκω λογικό γιατί όπως σας είπα στον προηγούμενο πάροχο μου δεν το είχα αυτό το πρόβλημα.. όποιος έχει κάποια ιδέα η αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα ας πει καμία ιδέα για το πως λύνετε !!
Η γραμμή μου είναι 24 Mbps ADSL, περιοχή Νίκαια

deniSun
21-12-16, 00:19
Σχετίζεται με το ρούτερ σου και το πόσο καλό QoS διαθέτει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.