PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL end-user Hardware



Pope
10-06-03, 12:04
Επειδή ήδη αρχίσαμε να τα συζητάμε ενόψη των νέων (ή ράδιων αρβύλα :) ) θα έλεγα να βρούμε έναν καλό τρόπο να ενημερώνεται όλος ο κόσμος για τις δυνατότητες που υπάρχουν για υποδομή ADSL, με τιμές, specs κλπ.

Νομίζω ότι θα πρέπει να μαζευτεί η πληροφορία, να πινακοποιηθεί/exceloποιηθεί και να μπεί στο κεντρικό site. Προτείνω να κάνουμε post τις πληροφορίες μας εδώ και μετά οι φίλοι admins να κάνουν τη συλλογή/ξεσκαρτάρισμα :) .

Αρχίζω λοιπόν λέγοντας ότι είμαι fritzομανής. Παίζω games και θέλω καλό ping άρα έχω εσωτερικό ISDN TA εδώ και 4 χρόνια (FritzCard Classic). Έτσι κάποια στιγμή που είπα να δω τι υπάρχει από την AVM για ADSL βρήκα το FritzCard DSL (http://www.fritzcard.de/en/FRITZ/products/FRITZdsl/FRITZCard_DSL/index.html?PHPSESSID=c5e3506de8620e5efb772e8d293e13ec). Έψαξα να βρω τιμή αλλά δυστυχώς οι εισαγωγείς δε μπήκαν καν στον κόπο να στήσουν autoreply για να πάρω απάντηση στο ερώτημά μου έστω και από bot :?

holy
10-06-03, 13:04
Nai kai egw gia fritz simfwnw.. Fritz i tornado auta einai ta idanikotera adsl modems..

Epishs isws thatan kalo na psaksoume kai gia wireless adsl router... Pisteuw se pollous tha itan poli xrisimo auto...

blizard
10-06-03, 13:33
Ρε παιδια, που ακριβος γραφει ο Οτε οτι μπορουμε να διαλεγουμε εμεις το Dsl modem απο καποια λιστα συμβατοτητας, και οτι δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να παρουμε αυτο της Intracom?

Εγω εκανα μια αρχικη αιτηση για dsl απο το 134, και μου ζητησαν να διαλεξω ενα απο τα 2 modem του Κοκαλη που υπαρχουν...
Μου ειπαν πως δεν υπαρχει αλλο συμβατο με την περιοχη μου, και δεν μπορω να απαφασισω αργοτερα...

Ακομα και τα νεα του Adslgr, λενε οτι ο Οτε εχοντας μονοπωλειο μας αναγκαζει να παρουμε το δικο του modem... δεν ειναι ετσι?

mprizes45
10-06-03, 13:37
Nai kai egw gia fritz simfwnw.. Fritz i tornado auta einai ta idanikotera adsl modems..

Epishs isws thatan kalo na psaksoume kai gia wireless adsl router... Pisteuw se pollous tha itan poli xrisimo auto...

Καλά και χρήσιμα όλα αυτά. Αλλά το μονοπώλιο πΟΤΕ θα μας αφήσει να πάρουμε τα δικά μας adsl modems???????

Έγινε και θέμα στη βουλή από τον κ. Μάνο.

φιλικά
Μιχάλης.

Pope
10-06-03, 14:11
Μου ακούγεται λίγο εξωπραγματικό να μου επιβάλλουν το modem που θα βάλω εφόσον πρέπει να το πληρώσω.

Όπως κι αν έχει όμως, καλό είναι να ξέρουμε τα προϊόντα που υπάρχουν για να κάνουμε και συγκρίσεις.

waste
10-06-03, 14:57
στην φορθνετ δεν μου ειπαν τιποτα για υποχρεωτικα μοντεμ. παρτε κι εσεις τηλεφωνο να δειτε. μαλιστα ειπαν οτι ειναι πιθανο να προτεινουν κι αυτοι με τη σειρα τους καποια μοντεμ.



επειδη εγω δεν ειμαι μανιακος με καμια μαρκα, θελω να προτεινω λυσεις που υπαρχουν ηδη. δηλαδη εαν ειναι να περιμενουμε μεχρι τον οκτωβρη για να φερουν οι εισαγωγεις μοντεμακια -ρουτερς firewalls εχω θα εχω πεθανει απο συνδρομο στερησης. Στην αρχη βρηκα καποια ομορφα linksys της ταξης των 110δολαριων και με τις τρεις δυνατοτητες (modem-router-firewall), μιλησα με τον crosstalk και μου επισημανε τα zyxel, τα οποια και βρηκα στην ελλαδα απο το www.mgmanager.gr (οι υπολοιποι απο οτι ειδα δεν εχουν ασχοληθει καθολου με το ζητημα)... ο παραπανω συνδυασμος κανει γυρω στα 150ε και δεν νομιζω οτι ειναι οτι πιο καινουργιο εχει κυκλοφορησει η zyxel. Υπαρχει στο site της το Prestige 645 a1 του οποιου το firewall υποστηριζει συμφωνα με τα λεγομενα του και games (τα υπολοιπα υποστηριζουν messangers klp)

κατεβαζω τα datasheets και μπορειτε κι εσεις απο το σιτε της zyxel.com

waste
10-06-03, 15:05
επισης δεν εβαλα καθολου στην εξισωση τα μοντεμακια της intracom, διοτι οσο καλα και συμβατα κι εαν ειναι , στην τιμη που βρισκονται αγοραζεις cisco που λεει ο λογος. Ας προσπαθησουν επιτελους να ανταγωνιστουν σε μια πραγματικη αγορα. Εκτος εαν ο ΟΤΕ αρχισει και τα δινει σε προνομιακη τιμη των 40-50ε οπως εκαναν οι κινητοι με τις συσκευες. Αλλα επειδη δεν τον βλεπω τον οτε να πεφτει συντομα με τα μουτρα στο DSL χαμηλες τιμες jetspeed μαλλον δεν θα δουμε.

Crosstalk
10-06-03, 15:19
Ρε παιδια, εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει σωνει και καλα να παρουμε τα μοντεμς που θελει να πλασαρει ο ΟΤΕ!Αυτο λεγεται νταβατζιλικι!Εγω παντως οταν φτασει η ωρα να βαλω DSL θα παρω οτι γουσταρω και αν θελουν στο 134 ας μου πουν καμια μαλακια!Οι ISPs εχουν το δικαιωμα να δινουν δικα τους μοντεμς, μετα απο συμφωνια προμηθειας απο καποιον κατασκευαστη αλλα δεν ξερω γιατι δεν το κανουν!Παντως υπαρχει "ζητημα" στο αν θα εχουν wholesale packages ωστε να δινουν κατευθειαν ολικη υπηρεσια στους πελατες, χωρις οι τελευταιοι ναναι υποχρεωμενοι να αγοραζουν την υπηρεσια σε δυο σταδια( ΟΤΕ για γραμμη και ISP για internet feed )!

blizard
10-06-03, 15:34
Ρε παιδια, σας λεω οτι πηρα το 134, και μονο 2 πραγματα μου ζητησαν,
1)Τον αριθμο του τηλεφωνου μου.
2)Το μοντελο του Modem που ΘΑ μου βαλουν ,και με ενημερωσαν οτι ειναι σε 12 ατοκες δοσεις.

Δεν γινοταν να διαλεξω αλλο, ουτε να κανω αιτηση χωρις να αποφασισω τωρα για το modem.
Μου ελεγε η κοπελα οτι τα μονα συμβατα για την περιοχη μου, ειναι αυτα που τις βγαζει το PC της...αυτα της intracom!!!

Ας μας πει κανενας αλλος που εκανε την αρχικη αιτηση απο το 134, αν εγινε κατι διαφορετικο....

chatasos
10-06-03, 16:25
Στην αρχή ο ΟΤΕ είχε πει ότι οι χρήστες θα είναι υποχρεωμένοι να αγοράζουν τα modems από τον ΟΤΕ.
Μετά το άλλαξε και είπε ότι μπορούν να αγοράζουν και δικά τους.

Το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ έχει πάρει ΟΛΑ τα modems συγκεκριμένης μάρκας (2-3 μαρκών για την ακρίβεια) προκειμένου να τα πουλήσει, και αν δεν τα πουλήσει θα του μείνουν στο χέρι. Βέβαια τώρα είναι τεχνολογίας ενός χρόνου πριν, οπότε ακόμα χειρότερα...

blizard
10-06-03, 17:11
Καταλαβα...γιαυτο τοση αγωνια να πουλησουν τα modem τους....

Παντος θα ηθελα να ξερω σιγουρα που λεει οτι μπορουμε να παρουμε modem απο οπου θελουμε, για να μην αγορασω αυτο που μου πλασαρανε....

sigmacom
10-06-03, 22:20
Παιδία, βρήκα κάποια DSL modem, αλλά δεν έψαξα κατα πόσο είναι συμβατά γιατί δεν ξέρω τις απαραίτητες προδιαγραφές.
Αν κάποιος ξέρει, ας τσεκάρει κι ας μας πεί για τα:

1. Planet ADE-3000 (82€)
2. Planet ADU-2000 (67€)
3. Zyxel Prestige 630/11 (75€)
4. Zyxel Prestige 645M/11 (112€)

Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ 18%.
Thanks!

waste
11-06-03, 00:12
nai τα prestige τα ειδα και εγω , που βρηκες αυτες τις τιμες? ο crosstalk λεει οτι τα zyxelakia (prestige) ειναι καλα. Εγω χρειαζομαι σιγουρα ενα modem-router-firewall ετσι κιαλλιως αλλα δεν θα πληρωσω τα 350 που θελουν για τον jetspeed

Pope
11-06-03, 13:31
Επίσης μου πρότειναν το Nokia MP5121 το οποίο είναι ADSL/ethernet και κάνει περί τα €120 (στη Φινλανδία).

Pope
11-06-03, 15:50
http://www.infotech.tu-chemnitz.de/chipweb/dsl/index.php

@ ADSLgr.com All rights reserved.