PDA

Επιστροφή στο Forum : [WiFi] Linux in a box Access Point για δημιουργία Κόμβου



wintech2003
14-10-04, 00:19
Καλησπέρα,

Λοιπον σιγα σιγα θέλουμε να ξεκινήσουμε το Evoia Wireless Metropolitan Network γιατι έχουμε μείνει πολύ πίσω σε σχέση με τις άλλες επαρχιακές πόλεις.

Έχουμε και λέμε λοιπον:
Τον πρώτο κόμβο στην Χαλκίδα θα τον στήσω εγώ (θα μοιράζω και Internet). Υπάρχουν 2 άτομα αυτή τη στιγμή που θέλουν να συνδεθουν μαζί μου.

Ο εξοπλισμός μου:
Linksys WRT54G
Πιάτο 60cm
Feeder 9db

Ο εξοπλισμος του ενός (ο οποίος ειναι περίπου 600m μακρια / καλη οπτική επαφη):
Linksys WRT54G
Πιάτο 60cm
Feeder 9db

Ο εξοπλισμός του άλλου ειναι αγνωστος αλλα ειναι περίπου 50m (το πολύ) μακρια απο μένα (επικοινωνησε χτες μαζί μου και ακόμα δεν τα έχουμε πει απο κοντα).

Λοιπον στην Infosystem είδα στο περίπτερο του TWMN ενα κουτι το οποιο είχε μέσα εναν Pentium2, 3 κάρτες WiFi PCI, και μια LAN. Στις 2 WiFi συνέδεε 2 στέλλες και στην άλλη μια omni, και το lan στο τοπικο δίκτυο.

Λοιπον αυτά ειναι τα δεδομένα μας, ακολουθούν οι ερωτήσεις:

1. Ποιο Linux distro ειναι το πιο κατάλληλο για ενα linux box access point καθότι φαντάζομαι οτι για να παίξω τον ρόλο του κόμβου δεν μου φτάνει το WRT54G αφου τα δύο σημεία που θέλουν να συνδεθουν μαζί μου έχουν μια απόκλειση 160-170 μοιρών και άρα χρειάζομαι 2 κεραίες.
Γενικώς απ'ότι φαντάζομαι απο την στιγμή που χρησιμοποιούμαι πάνω απο 1 κεραία, χρειαζόμαστε linux box ap έτσι?

2. Ποιες ειναι οι πιο κατάλληλες PCI ή PCMCIA (με PCI-PCMCIA adaptor) κάρτες για το παραπάνω linux box, αναφορικά με το distro που θα μου προτείνετε?

3. Υπάρχει κάποιο software με το οποιο μπορώ να βλέπω real time την ποιότητα σήματος που παίρνω σε ενα Link? Όταν π.χ. θέλω να κεντράρω τα δυο πιάτα, πως θα κάνω κεντράρισμα "ακριβείας"? Ο driver της Cisco PCMCIA WiFi θυμάμαι είχε πολύ περιεκτικό software όσο αφορά ποιότητα Link. Μήπως το πιο απλό ειναι να έχω δυο laptop με 2 συγκεκριμένες κάρτες, να συνδέω προσωρινά το πιάτο στο laptop και απο τις δυο μεριες και να το βλέπω μέσω του laptop?

4. Στην περίπτωση κόμβου ειναι καλύτερη η χρήση Stella ή πιάτων για την σύνδεση μακρινων σημείων? Μήπως η Stella έχει πιο μεγάλο ευρος σε μοιρες και άρα μπορουν να συνδεθουν περισσότεροι clients σε μια κεραία?

5. Μια Omni τι ακτίνα μπορει να καλύψει αν τοποθετηθεί πάνω πάνω στον ιστό μου? Ενας client για να συνδεθει πρέπει να βάλει και αυτός omni και να βρίσκετε μέσα στην ακτίνα μου, ή μπορει να συνδεθει και με πανελάκι?

6. Που μπορώ να βρώ πληροφορίες για την πανελλήνια διευθυνσιοδότηση wireless δικτύων? Τι IP δηλαδή να αρχίσουμε να μοιράζουμε? Με ποιον να επικοινωνήσω για να μας αποδοθεί κάποιο IP Range? (papashark?)

7. Υπάρχει κάποιος απο τα άλλα wireless networks της Ελλάδας που διατίθετε να περάσει μερικές ώρες σε εναν καφέ για να μας (2 άτομα το ξεκινάμε) ενημερώσει σχετικά με κάποια σημεία που πρέπει να προσέξουμε, γενικές πληροφορίες για DNS, routing, services που τρέχουν αυτη τι στιγμή κτλ. Ας επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου και θα τον επισκευθουμε για μια σοβαρή και υπευθυνη συζήτηση.

Ενδιαφερόμενοι υπάρχουν πανω απο 10-15 αυτή τι στιγμη και τους έχουμε στο περίμενε, αλλα για την ώρα δεν υπάρχει υποδομή. Τώρα ο εξοπλισμός υπάρχει (και PCια για Linuxοκουτα υπάρχουν) απλά λείπει η τεχνογνωσία. Και γι'αυτό θέλουμε τις γνώσεις αυτών που έχουν περάσει αυτό που πάμε να ξεκινήσουμε εδώ στην Χαλκίδα.

Φιλικά,
Γιώργος

@ ADSLgr.com All rights reserved.