PDA

Επιστροφή στο Forum : TG788VN v2 (VOIP telephony) μαζί με Fritz 7490 ?



iparout
22-12-16, 11:34
Χαίρετε.

Έβαλα ένα πρόγραμμα φόρθνετ στη δουλειά το οποίο μου δίνει ADSL 24 και 3 νούμερα τηλερώνου (1 TDM, 2 VOIP) με 2 κανάλια φωνής. Μου έστειλαν το Technicolor TG788vn V2. Εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω παράλληλα και ένα Fritz 7490 που έχω για να αξιοποιήσω το on-board τηλεφωνικό κέντρο του Fritz και γιατί όχι και άλλες δυνατότητές του αφού σε άλλη δουλεία που έχω βάλει Fritz7490 (χωρίς VOIP τηλεφωνία όμως), έχει βγεί σκυλί. . Απ' ότι έχω καταλάβει πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω το technicolor μιας και η Forthnet δεν δίνει τους κωδικούς της VOIP τηλεφωνίας για να τους περάσω στο Fritz και να ξεμπερδεύω.

Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να συνεργαστούν τα δύο μηχανήματα μεταξύ τους ? (το Technicolor μόνο για να μου δίνει την VOIP τηλεφωνία και το Fritz για όλα τα υπόλοιπα ?)

sdikr
22-12-16, 12:19
Αν το fritz δέχεται pstn γραμμές δεν θα έχεις θέμα. Στην γραμμή όμως για να πάρει το σημα adsl θα πρέπει να είναι το router της Forthnet

iparout
22-12-16, 12:59
Αν το fritz δέχεται pstn γραμμές δεν θα έχεις θέμα. Στην γραμμή όμως για να πάρει το σημα adsl θα πρέπει να είναι το router της Forthnet

Το fritz σαφώς και δέχεται PSTN γραμμές, το έχω σε άλλο γραφείο. Πώς όμως θα καταφέρω να τα συνδέσω μεταξύ τους για να μπορούν να περνάνε και οι 3 τηλεφωνικές γραμμές στο FRITZ (και να τις διαχειρίζεται το on-board tτηλεφωνικό κέντρο του FRITZ) δεν γνωρίζω καθόλου !

Dr.Sat
05-01-17, 02:56
Μπορείς να ζητήσεις νέο modem gennet με κόστος 50 ευρώ το οποίο θα σου δώσει τα 2 κανάλια φωνής σε ISDN ώστε να τα εισάγεις στο Fritz. To PSTN tdm κανάλι μπορείς να το βάλεις σε ένα SPA Linksys με FXO port και στην συνέχεια να κάνεις ένα voip trunk με το Fritzbox.

Με εκτίμηση

greece_gus
06-01-17, 00:57
Είναι σίγουρο ότι εάν συνδέσεις την isdn του gennet στο fritz θα βγάλει κανάλια φωνής..;

dimangelid
10-01-17, 21:53
Είναι σίγουρο ότι εάν συνδέσεις την isdn του gennet στο fritz θα βγάλει κανάλια φωνής..;

προφανώς. το gennet βγάζει έξοδο για ISDN συσκευές ακριβώς όπως τα τερματικά των κλασσικών ISDN γραμμών

@ ADSLgr.com All rights reserved.