PDA

Επιστροφή στο Forum : Τερματισμός στις 31 Δεκεμβρίου των υπηρεσιών και των nightly builds της Cyanogen



Σελίδες : [1] 2

nnn
24-12-16, 16:21
Με ένα λιτό blog post, η Cyanogen ανακοίνωσε τον τερματισμό των υπηρεσιών της και την ανάπτυξη νέων nightly builds για συσκευές Android, στις 31/12/2016.



As part of the ongoing consolidation of Cyanogen, all services and Cyanogen-supported nightly builds will be discontinued no later than 12/31/16.

The open source project and source code will remain available for anyone who wants to build CyanogenMod personally.



178101

Ο κώδικας του project θα παραμείνει διαθέσιμο με άδεια ανοικτού κώδικα, για όποιον ενδιαφέρεται να φτιάξει CyanogenMod ROMs.

Πηγή : Android Police (http://www.androidpolice.com/2016/12/24/cyanogen-shutting-service-nightly-builds-december-31-2016/)

tiffany
24-12-16, 17:13
Άσχημη εξέλιξη. Μπορεί να είχε χίλια στραβά αλλά υποστήριζε πολλές συσκευές. Ειδικά παλιές. Τώρα δυστυχώς είμαστε στο έλεος του κάθε πιτσιρικά. Βλέπω από το δικό μου το nexus. Πάει ο κάθε ένας και βγάζει μία rom και νομίζει ότι πήγε στο φεγγάρι. Και όλες είναι τίγκα στα bugs.

Τελικά η google θα τα καταφέρει να γίνει apple. Κλείνει όσο πάει το σύστημα της.

Το 16 κλείνει με τον χειρότερο τεχνολογικά τρόπο.

Hetfield
24-12-16, 17:35
Αλλο cyanogen κι αλλο cyanogenmod.
Το Cyanogen OS ειναι η commercial εκδοση που τρεχει σε Oneplus, η community εκδοση ειναι το Cyanogenmod και δεν επηρεαζεται ιδιαιτερα απο αυτη την εξελιξη.

Παντως το Android παει απο το κακο στο χειροτερο, καθως δεν μπορει ακομα να αντιμετωπισει τις παιδικες του ασθενειες.

tiffany
24-12-16, 17:56
Αλλάζει το θεμα τότε. Αλλά θα διαφωνήσω για το Android. Είναι σε εξαιρετικό σημείο. Η m@l@ki@ είναι των κατασκευαστών. Το os είναι εξαιρετικό. Πλέον έχω ξεχάσει τι εστί root. Είμαι με nexus και dev build από το Φλεβάρη χωρίς προβλήματα. Με nightly + unlock origin έχω λύσει και το πρόβλημα των διαφημίσεων.

Το κακό είναι η πορεία της google με τα κλειδώματα. Πχ μας έχει τρελάνει με το vendor.img. δε μπορείς να κάνεις μία αναβάθμιση της προκοπής. Τέλος πάντων.

deniSun
24-12-16, 18:09
Στην xda υπάρχουν πολύ καλές ομάδες που κάνουν καταπληκτική δουλειά.
Αληθεύει ότι όλες οι custom roms δεν είναι ίδιες, αλλά αρκεί ένα καλύτερο ψάξιμο στο forum τους για να καταλήξεις κάπου.

Όσο για το Android... το πρόβλημά του είναι στις εταιρείες.
Οι οποίες για να πουλήσουν νέα μοντέλα, σκοτώνουν τα παλιά.

turboirc
24-12-16, 18:41
Ποιος βάζει πια custom roms ρε παιδιά.
Πέρασε η μόδα τους.

Hetfield
24-12-16, 19:08
Θα διαφωνησω, το προβλημα του Android δεν ειναι μονο στις εταιριες αλλα και στην διαχειριση των πορων (ελεω GC).
Windows Mobile και iOS τα εχουν ξεπερασει προ πολλου αυτα τα παιδικα προβληματα.

vforvendetta85
24-12-16, 19:13
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο γιατί το "GC" δεν έχω ιδέα τι σημαίνει. :rolleyes:

turboirc
24-12-16, 19:27
Garbage collection, απαρχαιωμενες τεχνικες java.
Δεν νομιζω ομως οτι υπαρχει τετοιο θεμα.

deniSun
24-12-16, 19:55
Ποιος βάζει πια custom roms ρε παιδιά.
Πέρασε η μόδα τους.

Τι προτείνεις;

turboirc
24-12-16, 20:02
Τι προτείνεις;

Τιποτα απλα λεω οτι τα standard roms ειναι καλα διοτι πλεον υπαρχει μπολικη μνημη και ισχυς.
Και η εποχη που εδινες 600 για να παρεις το desire και να το κρατησεις 5 χρονια βαζοντας του roms περασε. Τωρα πετας το τηλεφωνο και παιρνεις καινουργιο.

Rebel Scum
24-12-16, 20:42
Αλλο cyanogen κι αλλο cyanogenmod.
Το Cyanogen OS ειναι η commercial εκδοση που τρεχει σε Oneplus, η community εκδοση ειναι το Cyanogenmod και δεν επηρεαζεται ιδιαιτερα απο αυτη την εξελιξη.

Παντως το Android παει απο το κακο στο χειροτερο, καθως δεν μπορει ακομα να αντιμετωπισει τις παιδικες του ασθενειες.

Τρέχει το Cyanogen OS η 1+ ακόμα; Δεν νομίζω. Από όσο ξέρω το Oxygen και Hydrogen OS είχε (global και China) τα οποία πρόσφατα έκανε και merge.

flamelab
24-12-16, 20:51
Παιδιά,

ΑΛΛΟ η Cyanogen Inc. με το δικο τους CM-based OS

ΑΛΛΟ το CyanogenMod

το δευτερο θα ζησει και ειναι οι ROM που ολοι ξερουμε.

Το πρωτο ειναι η ΕΤΑΙΡΕΙΑ που παραγει λογισμικο βασισμενο στο CM (ηταν devs του CM) για συγκεκριμενες συσκευες.

turboirc
24-12-16, 20:55
Εγω νομιζω οτι θα πεθανει και αυτο.

flamelab
24-12-16, 21:00
Εγω νομιζω οτι θα πεθανει και αυτο.

Tσου. Δεν εχει καμια σχεση με το Cyanogen Inc. Ήταν μια παρενθεση, ενω το CM υπηρχε απο πριν. Οσο θα υπαρχουν custom ROMs, θα υπαρχει κι αυτο, γιατι ειναι το defacto standard για custom ROMs. Κανεις δεν ασχολειται με pure AOSP.

turboirc
24-12-16, 21:18
Tσου. Δεν εχει καμια σχεση με το Cyanogen Inc. Ήταν μια παρενθεση, ενω το CM υπηρχε απο πριν. Οσο θα υπαρχουν custom ROMs, θα υπαρχει κι αυτο, γιατι ειναι το defacto standard για custom ROMs. Κανεις δεν ασχολειται με pure AOSP.

Απλα τα custom roms ειναι περισσοτερο χασιμο χρονου πλεον.

flamelab
24-12-16, 21:21
Απλα τα custom roms ειναι περισσοτερο χασιμο χρονου πλεον.

Ειναι λιγοτερο αναγκαία, αλλά δεν είναι κακό να υπαρχουν. Παλιότερα οι στοκ roms ηταν ελεεινα τρισάθλιες (κοιταζω εσενα Samsung), πλεον ειναι αρκετα έως πολύ καλυτερες. Προσωπικα ειμαι unrooted με stock στο P8 γιατι δεν εχω βρει την αναγκη για κατι αλλο.

deniSun
24-12-16, 21:27
Τιποτα απλα λεω οτι τα standard roms ειναι καλα διοτι πλεον υπαρχει μπολικη μνημη και ισχυς.
Και η εποχη που εδινες 600 για να παρεις το desire και να το κρατησεις 5 χρονια βαζοντας του roms περασε. Τωρα πετας το τηλεφωνο και παιρνεις καινουργιο.

Δεν θα το έλεγα...
Μνήμη και επεξεργαστής δεν είναι ποτέ αρκετά.
Φυσικά αν πάρεις ένα S7 είναι αμαρτία αυτή την στιγμή να του περάσεις custom rom.
Αργότερα ίσως.
Αλλά θα σου πω την δική μου περίπτωση:
S4 με rom από την μάνα του, ήταν απλά απελπιστικό το τελευταίο διάστημα.
Αναβαθμίσεις έκανα πάντα τις τελευταίες από το sammobile.
Πάνω από lollipop δεν έπαιρνε, όχι ότι αυτό από μόνο του λέει κάτι.
Το touchwiz το είχα συνηθίσει αλλά απ ότι φαίνεται ήταν υπερβολικά βαρύ.
Πέρασα custom rom marshmallow με nova launcher και το κινητό απλά πετάει.
Θα μου πεις γιατί δεν το πέταξες να πάρεις άλλο.
Η απάντηση είναι προφανής στους καιρούς που ζούμε.
Έχει γνωστός S5 με rom από την μάνα του.
Θα σου πω ότι το δικό μου S4 πάει πολύ πιο σφαίρα από το δικό του (στην απόκριση των εφαρμογών).

flamelab
24-12-16, 21:40
Εχω το S3 μου ακομη, και ζει με Android 7.x ως backup κινητο :p

turboirc
24-12-16, 22:03
Δεν θα το έλεγα...
Μνήμη και επεξεργαστής δεν είναι ποτέ αρκετά.
Φυσικά αν πάρεις ένα S7 είναι αμαρτία αυτή την στιγμή να του περάσεις custom rom.
Αργότερα ίσως.
Αλλά θα σου πω την δική μου περίπτωση:
S4 με rom από την μάνα του, ήταν απλά απελπιστικό το τελευταίο διάστημα.
Αναβαθμίσεις έκανα πάντα τις τελευταίες από το sammobile.
Πάνω από lollipop δεν έπαιρνε, όχι ότι αυτό από μόνο του λέει κάτι.
Το touchwiz το είχα συνηθίσει αλλά απ ότι φαίνεται ήταν υπερβολικά βαρύ.
Πέρασα custom rom marshmallow με nova launcher και το κινητό απλά πετάει.
Θα μου πεις γιατί δεν το πέταξες να πάρεις άλλο.
Η απάντηση είναι προφανής στους καιρούς που ζούμε.
Έχει γνωστός S5 με rom από την μάνα του.
Θα σου πω ότι το δικό μου S4 πάει πολύ πιο σφαίρα από το δικό του (στην απόκριση των εφαρμογών).

Σημερα παιρνεις τηλεφωνα που κρατανε βια δυο χρονια. Το να εχεις τηλεφωνο τριετιας που να το συντηρεις ετσι ειναι η εξαιρεση.

Και επιπλεον οταν καποιος δινει λεφτα σε υπερπαραγωγες οπως η samsung ειτε η apple, δεν στεκει και πολυ το επιχειρημα οτι εχουμε κριση αρα δεν παιρνω αλλο τηλεφωνο.

Αυτες οι εταιρειες δεν απευθυνονται σε ατομα που δεν θελουν (οχι δεν εχουν) να τα ακουμπησουν.

deniSun
24-12-16, 22:20
Σημερα παιρνεις τηλεφωνα που κρατανε βια δυο χρονια. Το να εχεις τηλεφωνο τριετιας που να το συντηρεις ετσι ειναι η εξαιρεση.

Και επιπλεον οταν καποιος δινει λεφτα σε υπερπαραγωγες οπως η samsung ειτε η apple, δεν στεκει και πολυ το επιχειρημα οτι εχουμε κριση αρα δεν παιρνω αλλο τηλεφωνο.

Αυτες οι εταιρειες δεν απευθυνονται σε ατομα που δεν θελουν (οχι δεν εχουν) να τα ακουμπησουν.

To S4 το έχω 2 χρόνια περίπου.
Το είχα πάρει ~280ε αν θυμάμαι καλά.
Προφανώς και πριν από 2-χρόνια είχα τα χρήματα να το πάρω.
Αυτή την στιγμή δεν έχω την πολυτέλεια να δώσω ~300ε για νέο κινητό.
Τι πιο απλό...

tiffany
24-12-16, 22:27
Φυσικά αν πάρεις ένα S7 είναι αμαρτία αυτή την στιγμή να του περάσεις custom rom.

Εγώ πάντως μια χαρά "έκαψα" τον KNOX σε Samsung. Η διαφορά ταχύτητας ήταν διαστημική. H CM πήγαινε σκούπα. Βέβαια έτρωγε μπαταρία με ρυθμούς πυραύλου αλλά ΟΚ. Προτιμούσα την ψυχική μου υγεία.

flamelab
24-12-16, 22:35
https://www.cyanogenmod.org/blog/a-fork-in-the-road

rozak
24-12-16, 22:45
Ο Βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο Βασιλιάς (Lineage): https://github.com/lineageos

deniSun
24-12-16, 23:02
Εγώ πάντως μια χαρά "έκαψα" τον KNOX σε Samsung. Η διαφορά ταχύτητας ήταν διαστημική. H CM πήγαινε σκούπα. Βέβαια έτρωγε μπαταρία με ρυθμούς πυραύλου αλλά ΟΚ. Προτιμούσα την ψυχική μου υγεία.

Και στην διαφορά της κατανάλωσης μπαταρίας είδα μεγάλη διαφορά με custom cm.
Έβαλα και το greenify και τώρα πραγματικά πετάει.

Revolution
25-12-16, 00:14
Και στην διαφορά της κατανάλωσης μπαταρίας είδα μεγάλη διαφορά με custom cm.
Έβαλα και το greenify και τώρα πραγματικά πετάει.

Ποια έβαλες?

Gordito
25-12-16, 00:50
Δεν θα το έλεγα...
Μνήμη και επεξεργαστής δεν είναι ποτέ αρκετά.
Φυσικά αν πάρεις ένα S7 είναι αμαρτία αυτή την στιγμή να του περάσεις custom rom.
Αργότερα ίσως.
Αλλά θα σου πω την δική μου περίπτωση:
S4 με rom από την μάνα του, ήταν απλά απελπιστικό το τελευταίο διάστημα.
Αναβαθμίσεις έκανα πάντα τις τελευταίες από το sammobile.
Πάνω από lollipop δεν έπαιρνε, όχι ότι αυτό από μόνο του λέει κάτι.
Το touchwiz το είχα συνηθίσει αλλά απ ότι φαίνεται ήταν υπερβολικά βαρύ.
Πέρασα custom rom marshmallow με nova launcher και το κινητό απλά πετάει.
Θα μου πεις γιατί δεν το πέταξες να πάρεις άλλο.
Η απάντηση είναι προφανής στους καιρούς που ζούμε.
Έχει γνωστός S5 με rom από την μάνα του.
Θα σου πω ότι το δικό μου S4 πάει πολύ πιο σφαίρα από το δικό του (στην απόκριση των εφαρμογών).

Exουμε παει 2016, το να αναφερεις τι γινοταν πριν 3 και 4 χρονια ειναι λιγο ατοπο.
Αλλες εποχες, άλλα hardware, οι custom τοτε ηταν +50% boost



Ειναι λιγοτερο αναγκαία, αλλά δεν είναι κακό να υπαρχουν. Παλιότερα οι στοκ roms ηταν ελεεινα τρισάθλιες (κοιταζω εσενα Samsung), πλεον ειναι αρκετα έως πολύ καλυτερες. Προσωπικα ειμαι unrooted με stock στο P8 γιατι δεν εχω βρει την αναγκη για κατι αλλο.

H διαφορα δεν ειναι στο software αλλα στο hardware.
Eχει ανεβει πολυ, και για αυτο τρεχουν καλυτερα τα κινητα.

Δεν εγινε ελαφρυτερη δηλαδη η Miui και το emui αλλά ανεβηκε το hardware, και πλεον κινητα των 100 και των 200€ πανε μπουνια.
Ισχυει βεβαια και για το touchwiz αυτο.

---------

Custom στα κινητα ψιλο-πεθαινουν, οταν χανεις την καμερα ή δεν δουλευει το android pay (που δεν μας ενδιαφερει αλλα δεν δινει κινητρο σε devs να ασχοληθουν)

alfagamma
25-12-16, 00:52
Ποιος βάζει πια custom roms ρε παιδιά.
Πέρασε η μόδα τους.
Κάνεις λάθος, κατ'αρχας δεν είναι μόδα, είναι ανάγκη, αν ήταν να μείνω στην αποτυχημένη 5.0 με το ΝΟΤΕ3 μου θα το είχα στείλει προ πολλού, έτσι θα αδικούσα και ένα φανταστικό κινητό αλλά και την τσέπη μου, τώρα τρέχει με custom Note 7 ported και είναι σαν τα μοντέλα του 2016.... άρα δεν είναι μόδα, το θέμα με τις custom θα σταματούσε μόνο με μια λογική υποστήριξη από τις εταιρείες, όταν ένα κινητό μπορεί να πάρει μια αναβάθμιση και την δώσουν δεν θα υπάρχει λόγος να βάλεις custom,αν δεν την δώσουν είναι αναγκαίο για να μην κλαις τα ευρουλακια σου που θα δώσεις για ένα (ίσως χειρότερο) νέο κινητό.

jimger
25-12-16, 02:12
Εγώ πάντως σε όλες τις δικές μου συσκευές root κάνω και γενικά τσεκάρω να δω αν έχουν βγει καλές cyanogen.... Δυστυχώς στο redmi 3s pro είμαι με custom miui based (αντί cyanogen based)
Πάντως για τον πολύ κόσμο custom δεν χρειάζονται. Ισχύει...

themis04
25-12-16, 02:17
Κάτοχος Note 3. Έχω βάλει την cm14.1 (nougat 7.1.1) από trader418 (alpha ακόμα αλλά σχεδόν τέλεια), και το κινητό πετάει! Απροβληματιστη, πάει σφαίρα!

hammered
25-12-16, 02:40
Ειναι λιγοτερο αναγκαία, αλλά δεν είναι κακό να υπαρχουν. Παλιότερα οι στοκ roms ηταν ελεεινα τρισάθλιες (κοιταζω εσενα Samsung), πλεον ειναι αρκετα έως πολύ καλυτερες. Προσωπικα ειμαι unrooted με stock στο P8 γιατι δεν εχω βρει την αναγκη για κατι αλλο.

2 πραγματάκια τουλάχιστον γιατί θέλω root έτσι κι αλλιώς:

1. AFWall+ = firewall για να κόβω το net access σε κάθε βλαμμένη εφαρμογή που θέλει ντε και καλά "full network access" ακόμα και όταν η χρήση της δεν αφορά το internet
2. AdAway = μπλοκάρισμα διαφημίσεων σε επίπεδο hosts file

aiolos.01
25-12-16, 04:30
Όταν ξεκινας μια εταιρία λέγοντας οτι θα πάρεις το android απο τη google που αλλού μπορείς να καταλήξεις; Εδώ ολόκληρη amazon και έφαγε τα μούτρα της...


Garbage collection, απαρχαιωμενες τεχνικες java.
Δεν νομιζω ομως οτι υπαρχει τετοιο θεμα.

Καμία σχέση δεν έχεις με το άθλημα ε; :rolleyes:

wnet
25-12-16, 04:40
2 πραγματάκια τουλάχιστον γιατί θέλω root έτσι κι αλλιώς:

1. AFWall+ = firewall για να κόβω το net access σε κάθε βλαμμένη εφαρμογή που θέλει ντε και καλά "full network access" ακόμα και όταν η χρήση της δεν αφορά το internet
2. AdAway = μπλοκάρισμα διαφημίσεων σε επίπεδο hosts file

Ακριβώς έτσι! Αυτά τα 2 μπαίνουν σε κάθε android συσκευή που ..."συναναστρέφομαι"...

Gordito
25-12-16, 04:56
2 πραγματάκια τουλάχιστον γιατί θέλω root έτσι κι αλλιώς:

1. AFWall+ = firewall για να κόβω το net access σε κάθε βλαμμένη εφαρμογή που θέλει ντε και καλά "full network access" ακόμα και όταν η χρήση της δεν αφορά το internet
2. AdAway = μπλοκάρισμα διαφημίσεων σε επίπεδο hosts file

Εσύ μιλάς για root δικαιώματα.

Πιστεύω ότι αν μπορούσε κάποιος να κάνει root σε στοκ δεν θα έβαζε custom.

Custom έχουν νόημα νομίζω μόνο σε συσκευές πολύ κοντά σε AOSP που υπάρχουν Full sources, ΠΧ oneplus και Nexus/pixel.

Σε Huawei και Samsung και LG ούτε που θα πλησίαζα custom.

turboirc
25-12-16, 09:38
Καμία σχέση δεν έχεις με το άθλημα ε; :rolleyes:

Με ποιο αθλημα;

ch2
25-12-16, 11:40
Συγκίνηση, απο εποχες HTC desire περναω cyanogemod παντού, ακόμα και με τη ζελατίνα πανω :cry:
Ας καλοδεχτουμε το Lineage πλεον!


Custom έχουν νόημα νομίζω μόνο σε συσκευές πολύ κοντά σε AOSP που υπάρχουν Full sources, ΠΧ oneplus και Nexus/pixel.

Σε Huawei και Samsung και LG ούτε που θα πλησίαζα custom.

To Samsung pro tab 8.4 με το οποίο μπαίνω εδώ τώρα θα ειχε Android 4.4.2. με το τελευταιο επισημο update.
Αλλά ξέρω, θα έπρεπε να είχα πάρει καινούργιο κλπ

nnn
25-12-16, 12:04
χμμμ σκούρα τα πράγματα



The Death of CyanogenMod and What it Means for Development
The King is Dead, Long Live the King!
Cyanogen Inc. has finally delivered a bullet to the brain – of CyanogenMod. After years of tumultuous turnovers in the company, Cyanogen recently announced that the company would consolidate all of their efforts into a new Cyanogen Modular OS program.
As a part of their consolidation, the company announced that many of their employees, including Cyanogen (Steve Kondik) himself, would part ways with the company. Finally, today the company announced that all Cyanogen services and Cyanogen-supported nightly builds will be discontinued after December 31st, 2016.

The Death of CyanogenMod
After Cyanogen Inc. announced this news on their official blog, many people were confused and speculated what would really happen to CyanogenMod. Some people were convinced that nothing would change with respect to their favorite custom ROM, in no small part thanks to many blogs misinterpreting the Cyanogen Inc. statement. However, the team behind CyanogenMod clarified what this would mean for the popular Android distribution in a separate blog post. In essence, here is the gist of what will be changing:
All monetary and infrastructural support for CyanogenMod from Cyanogen Inc. will cease. This includes paid developers contributing code to the open source project as well as nightly build servers. As such, CyanogenMod will no longer receive nightly builds after December 31st. But wait, what if the team simply finds another host to build nightlies?
The CyanogenMod team will not continue official development on the project. Cyanogen Inc. owns the rights to the brand, so the CyanogenMod team has decided that it is no longer worth continuing development for the open source distribution without monetary or infrastructural support. In addition, even if the team were to find an alternative revenue stream (perhaps via donations), the trouble isn’t worth it due to the potential legal issues that could be involved if Cyanogen Inc., and all brands that the company owns including CyanogenMod, were to be sold to another company. Plus, the team argues that the CyanogenMod brand has been tainted due to its association with Cyanogen, so new users may be wary of installing CyanogenMod.
However, CyanogenMod will rebrand as LineageOS. We’ve been hearing of this project behind the scenes for the past few weeks, but now we have official confirmation regarding its purpose. This effort, presumably run by Steve Kondik himself, is hoping to revitalize what made CyanogenMod so great – a grassroots, community-driven effort at an Android distribution. We don’t know if LineageOS will take off, but it’s conceivable that if it does, the team could find a build server and set everything up to mimic the old CyanogenMod infrastructure – the end result of which would mean that little would change for the end user.
Cyanogen Inc. is not shutting down – at least not yet. This was made clear in the earlier blog post, but I’ve seen some confusion regarding the news that warranted some clarification. The company is downsizing and will focus on a new project (the “Cyanogen Modular OS” program), and they are merely cutting off services that they believe they can no longer maintain.
Although CyanogenMod is officially dead, the open source project will live on as LineageOS. But what does this move mean for the average user and developers?

The Future of Development
It’s difficult to say what will happen from here on out. There are multiple scenarios that could play out in the future:
LineageOS really takes off, finding significant support from individual developers who pledge to continue maintaining LineageOS for their respective devices. Furthermore, the team is able to acquire a source of funding, probably by donations, to provide hosting and a server to build nightlies. Given that other smaller Android distributions have been able to find servers for building nightlies, this is not inconceivable.
LineageOS takes off, but the operation will be toned down. Given the scale of CyanogenMod’s operation and the massive amount of funding that was contributed by Cyanogen Inc. to maintain support for devices, it may be difficult to find support for developing on lesser known devices. In this case, many devices may suffer a development drought as the development community largely relied on CyanogenMod to provide a stable branch that individuals could then fork. Popular devices will be less likely affected given the high demand for development and high amounts of developmental talent attracted to the device.
LineageOS fails to take off. No matter how you look at it, this would be terrible for the enthusiast community. The issues mentioned in #2 would be further compounded, and many users would lose access to one of the most stable, longest lasting custom ROMs in the Android world. As for developers, this would mean that they would have to look elsewhere for a stable base. For example, XDA Recognized Developer SultanXDA has told us that he would not touch LineageOS if it does not have a stable branch and might instead turn to AOSPA as a base. Luckily for OnePlus owners, this won’t pose a problem, but for devices that do not have a stable AOSPA base (and in the future, will not have a stable CM base), it’s hard to say what will happen.
All of these are hypothetical scenarios of what’s indeed a fork in the road for CyanogenMod and Custom ROM developers. Whatever scenario plays out will depend entirely on how much support LineageOS receives from the development community. Whether or not the death of CyanogenMod spells the death of stable custom ROM development on certain devices will be up to developers and users alike. If you’ve used a CyanogenMod ROM in the past and would like to show your support, now is a critical time to ensure that spirit of the project lives on in LineageOS.

https://www.xda-developers.com/the-death-of-cyangenmod-and-whats-in-store-for-the-future/

Gordito
25-12-16, 13:14
To Samsung pro tab 8.4 με το οποίο μπαίνω εδώ τώρα θα ειχε Android 4.4.2. με το τελευταιο επισημο update.
Αλλά ξέρω, θα έπρεπε να είχα πάρει καινούργιο κλπ

Σε κατι <<παλιο>> που δεν θα παρει update και δεν ειναι critical η σταθεροτητα, να βαλεις οτι θες.

Εγω αν ειχα S7, δεν θα εβαζα CM για να κερδισω λιγο ακομα fluidity και να χασω σε σταθεροτητα.

Και μην μου πειτε "μα μου σου του, ειναι βραχος, δεν εχει ουτε ενα προβλημα κλπ"
Ο κανονας ειναι οτι σαν στοκ δεν εχει.

Εξαιρεσεις μπορει να υπαρχουν αλλα ειναι λιγες. Εδω στο Nexus 5x κατεληξα να κυκλοφορω στοκ

jimger
25-12-16, 14:20
Εσύ μιλάς για root δικαιώματα.

Πιστεύω ότι αν μπορούσε κάποιος να κάνει root σε στοκ δεν θα έβαζε custom.

Custom έχουν νόημα νομίζω μόνο σε συσκευές πολύ κοντά σε AOSP που υπάρχουν Full sources, ΠΧ oneplus και Nexus/pixel.

Σε Huawei και Samsung και LG ούτε που θα πλησίαζα custom.

Ξεκινάμε με το γεγονός ότι υπάρχουν μια χαρά custom σε stock based πχ στο g2 μου ήμουν σε stock based.
Συνεχίζουμε ότι άλλο το γεγονός υπάρχουν sources του chipset και άλλο οι rom είναι aosp based.... ΠΧ διάβασα ότι θα δωθούν sources για xiaomi.... Καμία σχέση η miui με aosp

- - - Updated - - -


Με ποιο αθλημα;

Υποθέτω ότι gc δεν είναι garbage collection αλλά έτσι όπως αναφέρθηκε google cloud messaging. Δηλαδή τα αντίστοιχα του iOS push notifications από κεντρικό server της google ώστε κάθε πρόγραμμα να μην ανοίγει το δικό του socket αλλά να είναι κεντροποιημένο με αποτέλεσμα καλύτερης διαχείρησης μπαταρίας....

toRus
25-12-16, 15:24
Garbage collection, απαρχαιωμενες τεχνικες java.

Από πότε το Garbage Collection είναι απαρχαιωμένο ή μια απαρχαιωμένη τεχνική Java ;

Gordito
25-12-16, 15:29
Θα διαφωνησω, το προβλημα του Android δεν ειναι μονο στις εταιριες αλλα και στην διαχειριση των πορων (ελεω GC).
Windows Mobile και iOS τα εχουν ξεπερασει προ πολλου αυτα τα παιδικα προβληματα.

Δεν ξερω τι εννοει ο φιλος με το GC, αλλα το προβλημα του android με την μπαταρια ισχυει.

Θεωρω οτι το ios παγωνει τελειως τις εφαρμογες στο παρασκηνιο, και οταν χρειαστει να τις ξανακαλεσεις, το redraw ειναι στιγμιαιαο, λογω ταχιστου chipset και NAND + καλυτερου optimization
Στο android, δεν μπορεις να το κανεις αυτο γιατι cpu + nand ειναι παντα αρκετα πισω. Kαι εχεις και 1500 συσκευες, μηδεν optimization.

Ειναι και ο λογος που στο ios την βγαζουν με 1 και 2gb ram + 1800mah και στο android θελεις πλεον minimum 3ram και 3000 μπαταρια

ch2
25-12-16, 16:13
Offtopic τα τελευταια μηνύματα, αλλά μεταξύ της απολυτης αναρχίας (android dev) και της απόλυτης καταπίεσης (iOS & ms dev, πχ θα στείλει data μονο κάθε ενα λεπτο και μονο στο δικο μας cloud και δεν θα μάθεις ποτε αν οι location συντεταγμένες ήρθαν απο το gps ή απο το WiFi) προτιμώ την αναρχια με τα οποία αρνητικα:p

Hetfield
25-12-16, 17:36
Δεν ξερω τι εννοει ο φιλος με το GC, αλλα το προβλημα του android με την μπαταρια ισχυει.

Θεωρω οτι το ios παγωνει τελειως τις εφαρμογες στο παρασκηνιο, και οταν χρειαστει να τις ξανακαλεσεις, το redraw ειναι στιγμιαιαο, λογω ταχιστου chipset και NAND + καλυτερου optimization
Στο android, δεν μπορεις να το κανεις αυτο γιατι cpu + nand ειναι παντα αρκετα πισω. Kαι εχεις και 1500 συσκευες, μηδεν optimization.

Ειναι και ο λογος που στο ios την βγαζουν με 1 και 2gb ram + 1800mah και στο android θελεις πλεον minimum 3ram και 3000 μπαταρια
Ακριβως αυτο γινεται.
Σε ios καμια εφαρμογη δεν μπορει να τρεξει στο παρασκηνιο, εκτος κι αν χρησιμοποιουν συγκεκριμενα apis.
Αναφερομουνα στο garbage collection που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι κι οτι καλυτερο.

Gordito
25-12-16, 18:26
Ακριβως αυτο γινεται.
Σε ios καμια εφαρμογη δεν μπορει να τρεξει στο παρασκηνιο, εκτος κι αν χρησιμοποιουν συγκεκριμενα apis.


Ειναι και η μεγαλη διαφορα στο android με το ios, και κατι που μενει να δουμε πως θα εξελιχθει.

Γιατι αν οπως ειναι τωρα το ios του κοτσαρεις 3000mah μπαταρια (στο μικρο), ξεφτιλιζεις καθε android συσκευη.

Το πλεονεκτημα της ενιαιας πλατφορμας θα το εχει εσαει η Apple και σε καποια πραγματα δεν θα την φτασει ποτε το android.

nnn
25-12-16, 22:17
178126

lewton
26-12-16, 09:52
Μάλιστα.
Το πείραμα απέτυχε, πίσω στις ρίζες.
Προσωπικά εύχομαι καλή τύχη.
Επίσης σε αντίθεση με μερικούς άλλους που αν τους θίξεις τη θεά Google θα σε φάνε, προσωπικά θεωρώ ότι καλώς έγινε το πείραμα. Αν όχι για οποιοδήποτε άλλο λόγο, τουλάχιστον επειδή κάποιοι developers που έχουν προσφέρει τόσα στην κοινότητα βρήκαν για κάποιο διάστημα δουλειά και πληρώνονταν για να κάνουν ακριβώς αυτό.

Κρίμα που καμία από τις μεγάλες εταιρίες δεν ήταν αρκετά ανοιχτόμυαλη και δεν προτίμησε να διαθέσει τα κινητά της με Cyanogenmod, αντίθετα προτιμούν να ξοδεύουν λεφτά σε ανάπτυξη αχρήστων roms και καταδικάζουν τους χρήστες τους να μην έχουν ούτε security patches στην ώρα τους. Αυτό πιάνει και Samsung, και HTC και Sony και Huawei και όποια άλλη αναφέρετε.

Επίσης κρίμα που πολλοί έχετε συνηθίσει στη μετριότητα και την αποδέχεστε επειδή είναι καλύτερη από το παρελθόν. Δηλαδή επειδή η ROM του Galaxy πλέον δε σέρνεται πολύ και έχει μόνο 1 δευτερόλεπτο lag, δε σας ενοχλεί να είναι τρύπιο επειδή το security patch του είναι 10 μηνών. Εντάξει....

ch2
26-12-16, 11:24
+1

Ελπίζω να ξεκινήσουν σύντομα τα donations για το LineageOS για να μπορέσουμε να βοηθησουμε όσοι πιστοί, πέρα απο το δωρεάν χρονο που αφιερώνει στην κοινοτητα ο κάθε dev/maintainer απαιτούνται και υποδομές, servers κλπ

patch
26-12-16, 12:20
+1
Αν και δεν ήμουν ποτέ φαν της CM πολύ κακή εξέλιξη
Άλλωστε είναι άπειρα τα ρομς που δανειζόταν στοιχεία από CM.
Εύχομαι να πετύχει το lineage αλλά μου μοιάζει ακατόρθωτο να κρατήσει ζωντανή όλη την database

Σοβαρές οι απώλειες από τις ομάδες στο Android. Έχει γεμίσει το xda με μοναχούς καβαλάρηδες με blind build roms

RASTAVIPER
26-12-16, 14:43
Χρειάζεται ο κόσμος το CM, οπότε θα βρεθεί τρόπος να μείνει ζωντανό, είναι το μόνο σίγουρο.
Ακόμα θυμάμαι το NOOK COLOR μου, το πρώτο ταμπλετοειδές που πήρα πριν 8-9 χρόνια και το οποίο ήταν από το εργοστάσιο ένα e-reader με δικό του λειτουργικό.
Χάρη όμως στο CM το γύρισα σε φουλ λειτουργικό Android Tablet! :)

Gordito
26-12-16, 14:56
Μάλιστα.
Το πείραμα απέτυχε, πίσω στις ρίζες.
Προσωπικά εύχομαι καλή τύχη.
Επίσης σε αντίθεση με μερικούς άλλους που αν τους θίξεις τη θεά Google θα σε φάνε, προσωπικά θεωρώ ότι καλώς έγινε το πείραμα. Αν όχι για οποιοδήποτε άλλο λόγο, τουλάχιστον επειδή κάποιοι developers που έχουν προσφέρει τόσα στην κοινότητα βρήκαν για κάποιο διάστημα δουλειά και πληρώνονταν για να κάνουν ακριβώς αυτό.

Ελα, πες το, τρολαρεις ετσι;

Ποια σοβαρη εταιρια θα εδινε το software σε καποια εταιρια στο sheattle, που την εφτιαξαν καποιοι devs;
Moνο καποιες startup το εκαναν, ειδικα μετα το πουλημα στην Oneplus

Και απο αυτες, καποιες (Yu) moλις σταθηκαν στα ποδια τους, τους παρατησαν


Κρίμα που καμία από τις μεγάλες εταιρίες δεν ήταν αρκετά ανοιχτόμυαλη και δεν προτίμησε να διαθέσει τα κινητά της με Cyanogenmod, αντίθετα προτιμούν να ξοδεύουν λεφτά σε ανάπτυξη αχρήστων roms και καταδικάζουν τους χρήστες τους να μην έχουν ούτε security patches στην ώρα τους. Αυτό πιάνει και Samsung, και HTC και Sony και Huawei και όποια άλλη αναφέρετε.

Ελα, πες το, τρολαρεις ετσι;

Να δωσουν την αναπτυξη σε μια εταιρα που εδιωξαν funding members (Kondik, McMaster) επειδη δεν ηξεραν τι τους γινεται εκει μεσα;
Γιατι;
Για να εχουν "Latest patches";

Λες και εχει διαφορα αν θα εκαναν outsource το developing στο χρονο διαθεσης των updates.





Επίσης κρίμα που πολλοί έχετε συνηθίσει στη μετριότητα και την αποδέχεστε επειδή είναι καλύτερη από το παρελθόν. Δηλαδή επειδή η ROM του Galaxy πλέον δε σέρνεται πολύ και έχει μόνο 1 δευτερόλεπτο lag, δε σας ενοχλεί να είναι τρύπιο επειδή το security patch του είναι 10 μηνών. Εντάξει....

Ελα, πες το, τρολαρεις ετσι;

Μηπως θυμασαι ποτε πηρε το Oneplus lollipop;
Μηπως δεν εχει 500 bugs η cyaonogen που κανουν μηνες να λυθουν και με καθε νεα features υπαρχουν καινουργια κλπ;

Δηλαδη οτι θα εφτιαχνε official roms μια ομαδουλα στο sheattle και θα κραταγε τη Samsung, την LG ή την Sony;
Οτι αυτοι ξερουν καλυτερο coding απο αυτους στη Samsung;
Mια AOSP πηρανε και βαλανε 3 πραγματα πανω και εγιναν Θεοι και ικανοι να βγαλουν OS για τη Samsung;

Γελανε οι πετρες

Επισης, μετριοτητα ειναι η καθε Build της Cyanogenmod, που ουτε πιο καλα παει απο AOSP ουτε εχει τιποτα features.
Δοκιμαζω ενιοτε στα κινητα μου και την πεταω οπως ειναι.

Αν αληθευει οτι ο Kondik ειναι πισω απο το LineageOS, ουτε που θα ασχoληθω. Aξια σε ηλιθιους δεν δινω.

ΥΓ

Μετριοτητα το S6 και το S7; lol
Τα πιο κατω Samsung με lesser specs μπορει, αλλα εκει σιγουρα θα εχουν λιγοτερη προσοχη τα builds, καμια CM δεν τα σωζει.

ΥΓ2

Καποιοι τραβανε 5 selfies, παιρνουν 2 κλησεις και κανουν 2 sms (@lewton) και σου λενε "μας εσωσε η CM στο ταδε Galaχy/Sony J A5 Y duos grand 2011 edge"
Και εγω θα εβαζα ισως σε παλια συσκευη, θα την ανεσταινε.

Αλλα δεν παει να πει οτι δεν εχουν 500 bugs, κανουν μηνες να βγουν σταθερες build κλπ

@ ADSLgr.com All rights reserved.