PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά air-condition. Ti προτείνετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

guzel
13-06-16, 12:39
έβαλα πριν 2 μήνες ένα nobu 9000btu αν και αρχικά δεν ήξερα την μάρκα είμαι αρκετά ευχαριστημένος 399 και δώρο η εγκατάσταση (http://theguide.gr/listings/mechanical-solutions/) :oneup:

teodor_ch
13-06-16, 13:03
είμαι 100% ευχαριστημένος απο ένα tarington house (κάπως έτσι)
τη μάρκα του ΜΑΚΡΟ που η εξωτερική μονάδα είναι GREE.

ένα χειμώνα δούλευε 24/7 και μάλιστα ακόμα και όταν χιόνισε έξω αφού δεν είχαμε εναλλακτική τότε


πάρα πολύ ήσυχο και μπορώ να πώ ότι έχει και καλύτερη κατασκευή η εσωτερική μονάδα απο το inventor

νομίζω κάπου 350 τελική το 12άρι

πρέπει να το έχω ξανα-αναφέρει εδώ παλιότερα





Τελικά θα πάρω αυτό
http://www.makro.gr/public/site/makro-gr/get/documents/mcc_gr/gr-assets/Promotions/MAKROmail/eMagazine/2014/MM20/TradersSCO/index.html#18/z

12άρι Α++/Α+ με κομπρέσορα GREE στα 280κάτι
(έχω προσθέσει ΦΠΑ και έχω αφαιρέσει ένα 40άρι για το καλοριφέρ λαδιού που ήθελα να πάρω έτσι και αλλιώς)

Και όσο κρατήσει

Θα δουλέψει στο φουλ για 1 χειμώνα σε σπίτι 75τμ και μετά θα μπεί σε δωμάτιο 14τμ που βάση μελέτης και ένα 7αρι είναι υπερ-αρκετό.

Τελικά ~300 το 12άρι με Α++/Α+
καταπληκτικό!

- - - Updated - - -

http://www.themart.gr/public/site/makro-gr/get/documents/mcc_gr/gr-assets/Promotions/eMagazine/MM07/Hotel/index.html#48/z

τελευταία σελίδα έχει 9άρι και 12άρι
αλλά δεν είναι τα ίδια με τα δικά μου
καλό θα είναι είτε να ρωτήσετε είτε να δείτε απο κοντά αν γράφει GREE η εξωτερική μονάδα

Hetfield
16-06-16, 13:31
Για inventor άποψη κανείς? Γιατί στα 9αρια το Aria που είδα είναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο στους δείκτες SEER και SCOP.

Περυσι παροτρυνα την αδερφη μου να παρει ενα Inventor Vision 9αρι ενεργειακης κλασης Α++, το ειχα βρει σε ενα συνοικιακο καταστημα στα 470€.
Τοποθετηθηκε σε διαμερισμα με μια στοιχειωδη μονωση, αναμενο τουλαχιστον 5 ωρες την ημερα για ενα διμηνο το καλοκαιρι.
Κοιταξα τους λογαριασμους της ΔΕΗ και δεν παρατηρησα μεγαλη διαφορα, πρακτικα δεν εκαψε ιδιαιτερα.

Το συγκεκριμενο κλιματιστικο μπορει μεν να ηταν ακριβο στο να το αγορασεις και στην τοποθετηση, αλλα ειναι αρκετα οικονομικο στη χρηση κι εντελως αθορυβο.
Προυποθεση βεβαια για οικονομια στη χρηση ειναι
1. να βρεις σοβαρο εγκαταστατη, ειδικα για κλιματιστικα τεχνολογιας inverter δυσκολα βρηκα μαστορα που να χρησιμοποιει αντλια για την τοποθετηση
2. να υπαρχει μια στοιχειωδης μονωση

Υπαρχουνε κι αλλα πιο οικονομικα απο το Visio (π.χ. Alpha, Life), αλλα ειναι κι αναλογα τι χρηση θελεις να κανεις.

Και last but not least, μιλαμε για ελληνικη εταιρια! Οπου οι ελληνικες εταιριες δεχονται ανηλεη πολεμο στις μερες μας.

Bananas
16-06-16, 13:51
Περυσι παροτρυνα την αδερφη μου να παρει ενα Inventor Vision 9αρι ενεργειακης κλασης Α+++, το ειχα βρει σε ενα συνοικιακο καταστημα στα 470€.
Τοποθετηθηκε σε διαμερισμα με μια στοιχειωδη μονωση, αναμενο τουλαχιστον 5 ωρες την ημερα για ενα διμηνο το καλοκαιρι.
Κοιταξα τους λογαριασμους της ΔΕΗ και δεν παρατηρησα μεγαλη διαφορα, πρακτικα δεν εκαψε ιδιαιτερα.

Το συγκεκριμενο κλιματιστικο μπορει μεν να ηταν ακριβο στο να το αγορασεις και στην τοποθετηση, αλλα ειναι αρκετα οικονομικο στη χρηση κι εντελως αθορυβο.
Προυποθεση βεβαια για οικονομια στη χρηση ειναι
1. να βρεις σοβαρο εγκαταστατη, ειδικα για κλιματιστικα τεχνολογιας inverter δυσκολα βρηκα μαστορα που να χρησιμοποιει αντλια για την τοποθετηση
2. να υπαρχει μια στοιχειωδης μονωση

Υπαρχουνε κι αλλα πιο οικονομικα απο το Visio (π.χ. Alpha, Life), αλλα ειναι κι αναλογα τι χρηση θελεις να κανεις.

Και last but not least, μιλαμε για ελληνικη εταιρια! Οπου οι ελληνικες εταιριες δεχονται ανηλεη πολεμο στις μερες μας.

Δεν είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει !! Θα τα κάνεις απόσβεση τα παραπάνω λεφτα !

dimitri_ns
16-06-16, 15:12
Κλιματιστικά που προορίζονται να δουλεύουν για ώρες (πχ γραφεία) ΜΟΝΟ inventer καλης ποιότητας
5 ώρες ημερησίως είναι πολλές ώρες
Αν δε μάθεις και το προγραμματίσεις να δουλεύει ώρες νυχτερινού, κι ας μην είσαι σπίτι, η απόλαυση είναι τεράστια

Για υπνοδωμάτια όπου θα δουλέψουν 2 ωρες κάθε μέρα και το καλοκαίρι λείπεις 4 μηνες για δουλειά, πάρε ότι βρείς

Και συντήρηση για να μην ξεχνιόμαστε

Προσωπικά θεωρώ τα 9άρια ψόφια, το ανοίγεις σήμερα για να έχεις αποτέλεσμα αύριο, ξεκινάω από 12/13000BTU

nyannaco
16-06-16, 15:21
Προσωπικά θεωρώ τα 9άρια ψόφια, το ανοίγεις σήμερα για να έχεις αποτέλεσμα αύριο, ξεκινάω από 12/13000BTUΑυτό εξαρτάται από τις ανάγκες (θερμικά κέρδη / απώλειες) του χώρου, αλλά και την επιδιωκόμενη χρήση. Δεν μπορεί να είναι αξίωμα το παραπάνω.

teodor_ch
16-06-16, 15:27
Αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες (θερμικά κέρδη / απώλειες) του χώρου, αλλά και την επιδιωκόμενη χρήση. Δεν μπορεί να είναι αξίωμα το παραπάνω.

Ακριβώς,

εμένα στα υπνοδωμάτια και 6άρι αν υπήρχε θα μου έκανε δουλειά.

Bananas
16-06-16, 15:43
Κλιματιστικά που προορίζονται να δουλεύουν για ώρες (πχ γραφεία) ΜΟΝΟ inventer καλης ποιότητας
5 ώρες ημερησίως είναι πολλές ώρες
Αν δε μάθεις και το προγραμματίσεις να δουλεύει ώρες νυχτερινού, κι ας μην είσαι σπίτι, η απόλαυση είναι τεράστια

Για υπνοδωμάτια όπου θα δουλέψουν 2 ωρες κάθε μέρα και το καλοκαίρι λείπεις 4 μηνες για δουλειά, πάρε ότι βρείς

Και συντήρηση για να μην ξεχνιόμαστε

Προσωπικά θεωρώ τα 9άρια ψόφια, το ανοίγεις σήμερα για να έχεις αποτέλεσμα αύριο, ξεκινάω από 12/13000BTU

Κάνεις λάθος . Ο όρος ψόφια δεν ισχύει .
Καταρχάς πέρα απο τα ονομαστικά btu έχουμε και το εύρος απόδοσης btu .
Υπάρχουν 9000 ονομαστικά btu μηχανήματα με θεωρητικό μέγιστο 10500 btu και 9000 btu μηχανήματα με μέγιστο θεωρητικό 16000 btu .

Αλλά αυτό άστο .

Ψόφιο κλιματιστικό δεν υπάρχει . Όλα είναι θέμα κακής επιλογής μηχανήματος για συγκεκριμένο χώρο που θες να ψύξεις-θερμάνεις. Δηλαδή τι απώλειες έχει ο χώρος σου για να δεις τι μηχάνημα είναι κατάλληλο για τον χώρο σου (σε btu) .

Εγώ πάντως σου εγγυώμαι ότι μπορείς με 9000 btu μηχάνημα να ψύξεις και να θερμάνεις σπίτι 60 τ.μ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ . Όπως είπα όλα εξαρτώνται από τις απώλειες του χώρου .

Hetfield
16-06-16, 15:56
Κλιματιστικά που προορίζονται να δουλεύουν για ώρες (πχ γραφεία) ΜΟΝΟ inventer καλης ποιότητας
5 ώρες ημερησίως είναι πολλές ώρες
Αν δε μάθεις και το προγραμματίσεις να δουλεύει ώρες νυχτερινού, κι ας μην είσαι σπίτι, η απόλαυση είναι τεράστια

Για υπνοδωμάτια όπου θα δουλέψουν 2 ωρες κάθε μέρα και το καλοκαίρι λείπεις 4 μηνες για δουλειά, πάρε ότι βρείς

Και συντήρηση για να μην ξεχνιόμαστε

Προσωπικά θεωρώ τα 9άρια ψόφια, το ανοίγεις σήμερα για να έχεις αποτέλεσμα αύριο, ξεκινάω από 12/13000BTU

Το συγκεκριμενο μονο ψοφιο δεν το λες.
Αλλωστε διευκρινησα οτι ο χωρος ειχε μια στοιχειωδη μονωση, το ειχα ανοιχτο 5 (τουλαχιστον) ωρες τη μερα τις μεσημεριανες ωρες και δουλευε οσο ακριβως χρειαζοταν για να συντηρησει την θερμοκρασια που επελεγα. Αυτο κανει ενα κλιματιστικο inverter.

dimitri_ns
16-06-16, 16:40
Παιδιά, μηχανικός είμαι

Προφανώς και εξαρτάται από τις απώλειες, προφανως και χρειάζεται μελέτη (έχει κάνει κανεις πριν αγοράσει κλιματιστικό ?)

Το ψόφιο αναφέρεται στο "σε πόση ώρα φτιάχνει την επιθυμητή θερμοκρασία"
Γιαυτό λέω "προσωπικά"

Αν λάβεις υπόψη σου ότι καπνίζω και αφήνω και παράθυρο ανοιχτό για να ξεβρωμίσει, πιθανά και το 13άρι δεν είναι αρκετό :p

nyannaco
16-06-16, 16:45
Αν λάβεις υπόψη σου ότι καπνίζω και αφήνω και παράθυρο ανοιχτό για να ξεβρωμίσει, πιθανά και το 13άρι δεν είναι αρκετό :pΤότε τί συζητάμε; Δεν φταίει λοιπόν το μηχάνημα που είναι "ψόφιο", αλλά η λάθος χρήση του.

Bananas
16-06-16, 17:07
Παιδιά, μηχανικός είμαι

Προφανώς και εξαρτάται από τις απώλειες, προφανως και χρειάζεται μελέτη (έχει κάνει κανεις πριν αγοράσει κλιματιστικό ?)

Το ψόφιο αναφέρεται στο "σε πόση ώρα φτιάχνει την επιθυμητή θερμοκρασία"
Γιαυτό λέω "προσωπικά"

Αν λάβεις υπόψη σου ότι καπνίζω και αφήνω και παράθυρο ανοιχτό για να ξεβρωμίσει, πιθανά και το 13άρι δεν είναι αρκετό :p

Μηχανολογία σπουδάζω . Εγώ κολλάω σε αυτό που είπες περί ψόφιου μηχανήματος . Δεν φταίει κανένα μηχάνημα . Όλα είναι θέμα απωλειών και λάθος επιλογής μονάδας κλιματιστικού . Μάλλον δεν διατύπωσες καλά το σκεπτικό σου !
Έχω 9άρι στο δωμάτιο μου αμόνωτοι τοίχοι με αλουμίνια όμως 13 τ.μ . Το χειμώνα με 8 βαθμούς έξω έχω στην ανάκληση την μπαλκονόπορτα και καπνίζω. Δεν καταλαβαίνει τίποτα το κλιματιστικό . Για το χώρο μου είναι υπεραρκετό .

manolios
16-06-16, 20:41
Παιδια ψαχνω για air condition (ενδιαφερει ΜΟΝΟ η ψυξη) για ενα μικρο σπιτι με περιπου 20 τ.μ. ενιαιο χωρο ο οποιος εχει ενα παραθυρο και μια πορτα που οδηγει στο υπνοδωματιο, το οποιο ομως δεν ενδιαφερει να κλιματιζεται. Το σπιτι δεν το βλεπει πολυ ο ηλιος, ενω και τα κουφωματα ειναι αρκετα καλα με διπλα τζαμια.

Εχω βρει μεχρι στιγμης αυτο https://www.skroutz.gr/s/7038033/Pitsos-P1ZAI0960W.html 399 ευρω σε προσφορα μαζι με την εγκατασταση (460 ευρω τα 12.000 btu).

Επισης εχω βρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/6340747/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-09IV.html στα 430 μαζι με την εγκατασταση, ενω βρισκω επισης διαφορα αλλα γνωστα τα οποια ανεβαινουν στα 470 μαζι με την εγκατασταση.

Νομιζετε τα 9.000 btu ειναι αρκετα? Πως βλεπετε σαν επιλογη το Pitsos? Εχει νοημα να παω στα 430 ευρω στο Toyotomi ή στα 470 σ ενα εκ των Fujitsu, Gree, Inventor? Ειναι προτιμοτερο 12αρι Pitsos με 460 απο τα 9αρια Fujitsu, Gree, Inventor στα ιδια περιπου χρηματα?

Ευχαριστω.

toumpeki
16-06-16, 21:12
Δε ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα τα χαρακτηριστικά της συσκευής που δίνει το skroutz αλλά σύμφωνα με αυτά δεν είναι και τα δύο πολύ θορυβώδη;

manolios
16-06-16, 21:22
Δεν με νοιαζει τοσο ο θορυβος (το σπιτι ειναι της γιαγιας και ειναι ολη μερα τα εγγονια εκει, οποτε καταλαβαινεις ο θορυβος του κλιματιστικου ειναι σχετικα αδιαφορος...) οσο η ποιοτητα και η αποδοση.

Hetfield
16-06-16, 21:35
Δεν με νοιαζει τοσο ο θορυβος (το σπιτι ειναι της γιαγιας και ειναι ολη μερα τα εγγονια εκει, οποτε καταλαβαινεις ο θορυβος του κλιματιστικου ειναι σχετικα αδιαφορος...) οσο η ποιοτητα και η αποδοση.

Δεν ειναι ασχημο κλιματιστικο. Στα ιδια λεφτα παιρνεις κι ενα inventor με καλυτερο support (αν δεις στο skroutz, η υποστηριξη τους ειναι πολυ εξυπηρετικη).
Να προσεξεις ομως την εγκατασταση να γινει με αντλια.

manolios
16-06-16, 21:56
Απο BTU? Τα 9.000 ειναι αρκετα ή ειναι προτιμοτερο να παω στα 12.000?

toumpeki
16-06-16, 22:38
Τι γίνεται με την αντλία στην εγκατάσταση;

manolios
16-06-16, 22:48
Καλο ερωτημα αυτο με την αντλια. Τι ακριβως παιζει ωστε να ξερουμε τι να ζητησουμε για την εγκατασταση?

mike_871
16-06-16, 23:01
Καλο ερωτημα αυτο με την αντλια. Τι ακριβως παιζει ωστε να ξερουμε τι να ζητησουμε για την εγκατασταση?

πρεσαρισμα σωληνων

Bananas
16-06-16, 23:54
Απο BTU? Τα 9.000 ειναι αρκετα ή ειναι προτιμοτερο να παω στα 12.000?

Aυτό θα στο πει ψυκτικός ή μηχανολόγος που πρέπει να δει τον χώρο σου . Πολύ πιθανό τα 9000 btu να σε καλύπτουν .

- - - Updated - - -


Καλο ερωτημα αυτο με την αντλια. Τι ακριβως παιζει ωστε να ξερουμε τι να ζητησουμε για την εγκατασταση?


Τι γίνεται με την αντλία στην εγκατάσταση;


πρεσαρισμα σωληνων


Είναι σημαντικό για την μέγιστη απόδοση του μηχανήματος (btu και κατανάλωση) και την μακροζωία του .
Η αντλία κενού δημιουργεί υποπίεση στο κύκλωμα με σκοπό να διώξει στο περιβάλλον παγιδευμένο αέρα και υγρασία που πιθανόν υπάρχει μέσα στο κύκλωμα του κλιματιστικού .

manolios
17-06-16, 00:05
"Είναι σημαντικό για την μέγιστη απόδοση του μηχανήματος (btu και κατανάλωση) και την μακροζωία του .
Η αντλία κενού δημιουργεί υποπίεση στο κύκλωμα με σκοπό να διώξει στο περιβάλλον παγιδευμένο αέρα και υγρασία που πιθανόν υπάρχει μέσα στο κύκλωμα του κληματιστικού"

Λες γι αυτο ενα Fujitsu 24αρι που εχω να μου μυριζει σαν χωμα ο αερας καμια φορα κι εγω ψαχνομαι τοσο καιρο να δω τι ειναι? Εχω παρει σπρέυ καθαρισμου αλλα δεν υπαρχει διαφορα. Λες να θελει κατι αναλογο?

Bananas
17-06-16, 03:39
"Είναι σημαντικό για την μέγιστη απόδοση του μηχανήματος (btu και κατανάλωση) και την μακροζωία του .
Η αντλία κενού δημιουργεί υποπίεση στο κύκλωμα με σκοπό να διώξει στο περιβάλλον παγιδευμένο αέρα και υγρασία που πιθανόν υπάρχει μέσα στο κύκλωμα του κληματιστικού"

Λες γι αυτο ενα Fujitsu 24αρι που εχω να μου μυριζει σαν χωμα ο αερας καμια φορα κι εγω ψαχνομαι τοσο καιρο να δω τι ειναι? Εχω παρει σπρέυ καθαρισμου αλλα δεν υπαρχει διαφορα. Λες να θελει κατι αναλογο?

Όχι καμία σχέση δεν έχει αυτό που λέω με το πρόβλημα σου .
Έχεις κάνει ποτέ καθαρισμό και απολύμανση της μονάδας ; Καθαρισμός με spray κτλ δεν είναι ολοκληρωμένη δουλειά. Εννοώ επαγγελματική δουλειά .

manolios
17-06-16, 08:47
Οχι αλλα μου μυριζε απ την αρχη που το ειχα βαλει και ειχα την εντυπωση οτι και καλα επειδη ηταν καινουριο θα μυριζε για λιγο ετσι, αλλα τελικα δεν ηταν αυτο...

villasg
17-06-16, 10:35
Λοιπον σχετικα με το "κενο" και την χρηση αντλιας κενου για την εγκατασταση .
Να ξερετε οι πιο πολλοι μας παραμυθιαζουν , πιο τιμιο ηταν αυτο που κανανε οι παλιοι εγκαταστατες ( αλλα μη φιλικο προς το περιβαλον )που απλα ξεκιναγανε το κυκλωμα με ανοιτη την τριωδη ωστε το φρεον να "σπρωξει" εξω τον εγκλωβισμενο αερα , αλλα φευγει και λιγο φρεον στην ατμοσφαιρα .........

Πχ δειτε τι λεει το service manual για το Midea MSMBAU-09HRFN1-QRD0GW (http://www.manualslib.com/manual/970238/Midea-Msmbau-09hrfn1-Qrd0gw.html?page=17#manual) που εχω βαλει εγω .
Βασικα δειτε το χρονο που θελει το κενο και συγκρινετε με το χρονο που εκανε ο εγκαταστατης σε εσας ....

Με αντλια κενου
171704171705

Και χωρις
171706171707

dimitri_ns
17-06-16, 10:51
"Είναι σημαντικό για την μέγιστη απόδοση του μηχανήματος (btu και κατανάλωση) και την μακροζωία του .
Η αντλία κενού δημιουργεί υποπίεση στο κύκλωμα με σκοπό να διώξει στο περιβάλλον παγιδευμένο αέρα και υγρασία που πιθανόν υπάρχει μέσα στο κύκλωμα του κληματιστικού"

Λες γι αυτο ενα Fujitsu 24αρι που εχω να μου μυριζει σαν χωμα ο αερας καμια φορα κι εγω ψαχνομαι τοσο καιρο να δω τι ειναι? Εχω παρει σπρέυ καθαρισμου αλλα δεν υπαρχει διαφορα. Λες να θελει κατι αναλογο?


Οχι αλλα μου μυριζε απ την αρχη που το ειχα βαλει και ειχα την εντυπωση οτι και καλα επειδη ηταν καινουριο θα μυριζε για λιγο ετσι, αλλα τελικα δεν ηταν αυτο...

Φωνάζεις ένα καλό επαγγελματία.
Καθάρισμα φιλτρων, απολύμανση (κάθε χρόνο, αν μπορεις το κάνεις μόνος σου)
Ελεγχος φρέον καθε ένα, δύο χρόνια, ανάλογα με την χρήση, από επαγγελματία

Θα δεις άλλο μηχάνημα (απόδοση)

villasg
17-06-16, 18:09
Να θεσω και εγω ενα ερωτημα για κατι σχετικο με κλιματισμο αλλα που εχω μαυρα μεσανυχτα .
Απο αεροκουρτινες ξερουμε κατι ?
Εχω τα δυο υπνοδωματια που ειναι στε ενα διαδρομο και θελω να εχω αναμενα τα κλιματιστικα στα δωματια , με ανοιχτες πορτες αλλα να μην φευγει η ψυξη στο υπολοιπο σπιτι αλλα πχ το σκυλι να κυκλοφορει ανετα ......

Ο διαδρομος στην αρχη εχει δεν εχει πορτα , και το κασωμα ειναι 80 cm .

Βλεπω ενα united σαν πιο φτηνο αλλα δεν ξερω τι και πως ( Πχ απο θορυβο κλπ )

να τι θελω να κανω , το κιτρινο ειναι ο χωρος που θελω να φραξω - απομονώσω

https://i.imgur.com/DpYHdTK.jpg

Nozomi
18-06-16, 02:21
Ψάχνω ψυκτικό για συντήρηση 10αριού σπλιτακίου Toshiba, εποχής 2005 (ψυκτικό μέσο R410A), και ζητούν 25-30.

Το ερώτημα είναι: ΌΛΟΙ κάνουν την ίδια δουλειά ώστε να αναζητήσω τον απολύτως φθηνότερο ;

Δλδ μόνο έλεγχο της πίεσης στο κύκλωμα, καθαρισμό των φίλτρων και συμπλήρωση φρέον αν χρειάζεται ή και πλύσιμο του εξωτερικού στοιχείου με ειδικό υγρό κτλ. ;
Γιατί κάπου διάβασα κάποιον να διαφημίζει και αυτό.

Επιλογή από τοπικό μαγαζί ή εξουσιοδοτημένο κατάστημα γνωστής αντιπροσωπείας ;

villasg
18-06-16, 11:14
Βρες καποιον αυτονομο ψυκτικο της γειτονειας σου.
Αμα παρεις απο μαγαζι απο τα 30 πχ το μαγαζι θα του φαει το 10αρικο με οτι αυτο συνεπαγετε στην δουλεια που θα κανει.
Βρες εναν εκει που εισαι και ρωτα τον τι θα κανει στην συντηρηση και ποσο θα κοστισει .
Λογικα ειναι :
Λυσιμο συσκευης ελεγχος κυκλωματος , μετρήση με θερμόμετρο θερμοκρασίας του εξαγόμενου αέρα, να συμπληρώσει φρέον αν χρειάζεται κλπ κλπ.
Ελεγχος σωληνωσεων - συσκευων.
Καθαρισμος φιλτρων στην μπανιερα σου με ειδικο υγρο*** ( πχ fectant-3 1/50 αραιωση ή NCH Shinyside + NCH Shotaway )
Καθαρισμος εσωτερικης και εξωτερικης μοναδας με το ιδιο υγρο που πρεπει να μεινει πανω στα στοιχεια 30+ λεπτα τουλαχιστον αναλογα τους ρυπους και μετα ξεπλυμα .
Τυχων λιπανση γραναζιων απο περσιδες κλπ
Εκτιμώμενος χρονος τα 45-60 λεπτα αναλογα την προσβασιμοτητα της εξωτερικης μοναδας και το μεγεθος των ρυπων

*** Γιατι θελει ειδικο υγρο ? = Απαντηση (http://www.soldatos.gr/html/xhmika.html)

Ενας απλος μπουσουλας :
https://www.youtube.com/watch?v=eTR9WK_JFiA

teodor_ch
18-06-16, 12:10
30 ευρώ όλα αυτά?
στην Κίνα μπορεί...

Nozomi
18-06-16, 12:45
Λυσιμο συσκευης ελεγχος κυκλωματος , μετρήση με θερμόμετρο θερμοκρασίας του εξαγόμενου αέρα, να συμπληρώσει φρέον αν χρειάζεται κλπ κλπ.
Συπληρώνει με φρέον ακόμα και για μηχανήματα με R410Α ;

anon
18-06-16, 16:26
1. Η συμπλήρωση χρεώνεται εξτρα ανάλογα με τα πόσα κιλά φρέον θα βάλει.
2. Τέτοιο καθαρισμό, με λύσιμο, ελάχιστοι κάνουν, με 30 ευρώ. Η' πρέπει ναναι γνωστος κολλητός φίλος καλός, ή σπάνια περίπτωση τεχνικού. Στα 20-30 ευρώ αυτό που κάνουν συνήθως ειναι, ψέκασμα στο στοιχείο στην εσωτερική μονάδα για να "καθαρίσει", πλύσιμο των φίλτρων (και καλά, αλλά όμως, το 95% των χρηστών, ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΕΝΕΙ!!!), πλύσιμο της εξωτερικής μονάδας (με το λάστιχο της βρύσης), και έλεγχο με θερμόμετρο αν έχει πρόβλημα με υγρά (μέτρηση στο πάνω μέρος του στοιχείου και στο κάτω μέρους του στοιχείου). Δουλειά που την κάνει βοηθός ψυκτικού, σε καμμιά ώρα το πολύ. Να μένει και κέρδος :wink:

gst
18-06-16, 17:16
Καλησπερα,αγορασα προσφατα αυτο εδω http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.AS09QS2ERA-AQUA-WHITE-09-INV-HAIER-9000-btu-me-Ionisti-ygropoiimenon-ionton-gia-na-dimiourgei-ton-teleio-syndyasmo-katharotitas-kai-ygrasias-ston-choro.1348365.html ειναι οτι λεει και κανει οτι λεει,ψυχω πριπου 30 τμ και ειναι αθορυβο και πολυ γρηγορα ψυχει τον χωρο.

teodor_ch
19-06-16, 11:51
και εξωτερικης μοναδας με το ιδιο υγρο που πρεπει να μεινει πανω στα στοιχεια 30+ λεπτα τουλαχιστον αναλογα τους ρυπους και μετα ξεπλυμα .
Τυχων λιπανση γραναζιων απο περσιδες κλπ

Γιατί την εξωτερική μονάδα που είναι στην ταράτσα/μπαλκόνι?
Εκτός απο νερό με λίγη πίεση να φύγουν οι σκόνες γιατί χρειάζεται "ειδικό υγρό"?

villasg
19-06-16, 12:40
1ον Η πιεση στις ψυκτρες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ .
Το υγρο "μουλιαζει" τα καταλοιπα - ρυπους μποχα ωστε με απλο ριξιμο νερου να φυγει .

teodor_ch
19-06-16, 14:49
Οπότε μιλάμε για ένα σαπουνόνερο με λίγο μαρκετινγ για να πουλήσει το κατάστημα και να φανεί ειδικός ο καθαριστής.

Έπειτα, είπα λίγη πίεση πχ με το δάχτυλο στο λάστιχο ακριβώς όπως δείχνει το βίντεο στο ποστ σου.

sdikr
19-06-16, 14:56
Οπότε μιλάμε για ένα σαπουνόνερο με λίγο μαρκετινγ για να πουλήσει το κατάστημα και να φανεί ειδικός ο καθαριστής.

Έπειτα, είπα λίγη πίεση πχ με το δάχτυλο στο λάστιχο ακριβώς όπως δείχνει το βίντεο στο ποστ σου.

Δοκίμασε αν θέλεις με το νερό σκέτο, δες τι βρωμιά θα βγάλει, μετά δοκίμασε με το υγρό να μουλιάσει και μετά νερό θα δεις οτι δεν είναι μαρκετινγ.

villasg
19-06-16, 19:10
και μην ξεχναμε και τους μυκητες που δεν ψοφάνε με νερακι απλο


.....

*** Γιατι θελει ειδικο υγρο ? = Απαντηση

anon
19-06-16, 19:14
μιλανε για την εξωτερικη μοναδα. εαν το χρησιμοποιθεις για ψυξη, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχει μύκητες. Βλέπεις, το εξωτερικό στοιχείο αναπτυσει θερμοκρασίες πάνω απο 30 βαθμούς... ποιός μυκητας ζεί;

dimitri_ns
19-06-16, 19:22
μιλανε για την εξωτερικη μοναδα. εαν το χρησιμοποιθεις για ψυξη, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχει μύκητες. Βλέπεις, το εξωτερικό στοιχείο αναπτυσει θερμοκρασίες πάνω απο 30 βαθμούς... ποιός μυκητας ζεί;

Οι μύκητες των 30+ :p

Υπάρχουν και στις παραλίες (αυτό είναι σοβαρό)

villasg
19-06-16, 19:51
μιλανε για την εξωτερικη μοναδα. εαν το χρησιμοποιθεις για ψυξη, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχει μύκητες. Βλέπεις, το εξωτερικό στοιχείο αναπτυσει θερμοκρασίες πάνω απο 30 βαθμούς... ποιός μυκητας ζεί;

Ρωτα τις γυναικες με κολπικη μυκητιαση ( Candida Albicans )

anon
19-06-16, 20:56
ρε παιδιά, μιλάμε για πολύ πάνω απο 40 βαθμούς. Μιλάμε για την εξωτερική μονάδα. Αλλο πράγμα η εσωτερική, απο την οποία μπορεί να πάθεις και την νόσο των λεγεωνάριων. Εντάξει, έχει μικροοργανισμούς ακόμα και σε ηφαίστεια. Αλλα ότι και ναναι, είναι η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μονάδα! Και σας διαβεβαιώνω, εαν το χρησιμοποιείτε για ψύξη, αναπτύσσονται τέτοιες θερμοκρασίες, που δεν ζεί τίποτα φυσιολογική, στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μονάδα. Αλλο πράγμα η εσωτερική, εκεί θέλει απολύμανση κάθε χρόνο ή και πιο συχνά ανάλογα με την χρήση. Είχε αναφερθει και παλαιότερα, μια πρόχειρη απολύμανση/καθαρισμός μπορει να γίνεται και απο εσάς, ψεκαζοντας με ειδικό υγρό το εσωτερικό στοιχείο, το αφήνετε για κανα μισάωρο το πολύ, και μετά με κάποιο ψεκαστήρα, ψεκάζετε άφθονο νερό, ώστε να φύγουν απο την υδροροή και απο την λεκάνη αποστράγγισης ότι τέλος πάντων. Αυτό σε καμμία περίπτωση δεν αντικαθιστά μια καλή συντήρηση απο τεχνικό, που θα λύσει τελείως φτερωτή και θα την πλύνει. Αλλά αντί να φέρνετε τεχνικό δυο - τρείς φορές τον χρόνο, μπορείτε κάθε δίμηνο να κάνετε μόνοι σας αυτό, κάθε μήνα να πλενετε τα φίλτρα, και μια φορά τον χρονο πλήρες καθαρισμό, με λύσιμο της συσκευής.
Και όταν λέμε λύσιμο, μιλάμε ότι πρέπει να βγεί η φτερωτή απο την εσωτερική μονάδα, ένας κύλινδρος, και να πλυθεί με ειδικό απολυμαντικό υγρό. Καθώς επίσης και η λεκάνη αποστράγγισης και ενδολεχής ψεκασμός στο εσωτερικό στοιχείο. Εαν δεν δείτε την φτερωτή έξω να την πλένουν, τσάμπα πληρώνετε σερβις.

Ετσι ειναι η φτερωτη στα κλασσικά σπλιτ
http://www.centralclima.gr/images/stories/virtuemart/product/cross3.jpg

Παράδειγμα ΚΑΚΟΥ καθαρισμού
https://www.youtube.com/watch?v=9AV0lIxATbU
(χρήση υψηλής πιεσης που μπορεί να κάνει ζημιά στα πλαστικά, δεν βγαζει την φτερωτή για απολύμανση....)

Και δείτε μια ολοκλωρημένη συντήρηση (πλύσιμο) εσωτερικής μονάδας
https://www.youtube.com/watch?v=dJAboTh6WQM

Η δουλειά στην δεύτερη δεν συγκρίνεται με την πρώτη, και απαιτεί τεχνικό που να ξέρει και περισσότερο χρόνο. Η πρώτη περίπτωση, ψεκασμός με κάποιο υγρό, την κάνει και οποιοσδήποτε άσχετος. Μιλάμε για πλύσιμο. Ψεκάζεις με υγρό, ψεκάζεις μετά με πολύ νερό, τέλος. Αντε μετράς και με ειδικό θερμόμετρο άνω και κάτω μέρος του στοιχείου και φαίνεται αν θέλει υγρά ή όχι (εαν υπάρχει διαφορά κάποιων βαθμών).

Εαν είναι απλά να φέρετε σερβις μόνο για ψεκασμό, κάντε το και μόνοι σας.
Αλλά απο την άλλη, μην τυχόν σας το αποσυναρμολογήσει κάποιος άσχετος και σας το χαλάσει. Και κάποιες φίρμες έχουν κλιματιστικά που ειναι πιο βολικά, για να λύνονται για συντήρηση, και άλλα είναι πάλι δύσκολα. Εαν ρωτήσετε τεχνικούς θα σας πούν, μην κάνω και διαφήμιση, ποιά ειναι αυτά που ειναι πιο εύκολα για συντήρηση...

Μπορεί να μην είναι ψυκτικός, αλλά είμασταν πριν κάποια χρόνια αντιπροσωπεία σε πολύ γνωστή φίρμα κλιματιστικών (οταν δούλευα στον ιδιωτικό τομέα), και με το πάρε δώσε με τους τεχνικούς και τους δικούς μας και άλλους, κάτι έμαθα.

Bananas
19-06-16, 22:41
Γιατί την εξωτερική μονάδα που είναι στην ταράτσα/μπαλκόνι?
Εκτός απο νερό με λίγη πίεση να φύγουν οι σκόνες γιατί χρειάζεται "ειδικό υγρό"?

Γιατί υπάρχουν κατακαθίσεις-σκληρή βρομιά στο εξωτερικό στοιχείο (εναλλάκτης θερμότητας) που δεν φεύγουν απλά με νερό και μειώνουν τον βαθμό απόδοσης της μονάδας ή (ίσως) την διαβρώνουν .

Eγώ συνήθως χρησιμοποιώ αυτό για την εξωτερική μονάδα NCH Shiny side

http://www.vasilakoschemicals.gr/full_product.php?prod_id=1364419933

και το NCH Everbrite για την εσωτερική .

Cyberdemon87
20-06-16, 16:57
Καλησπερα, εχετε να προτειντε καποιο αξιολογο low budget air condition€?
Αξιζει η αγορα φορητου για να το μεταφερω απο το σαλονι στο δωματιο? Καινε παραπανω απο τα κανονικα αυτα? Επισης ποσα κιλα ειναι συνηθως, μεταφερονται ευκολα δηλαδη?

teodor_ch
20-06-16, 17:20
Ρωτα τις γυναικες με κολπικη μυκητιαση ( Candida Albicans )



SECTION III - DISSEMINATION

RESERVOIR: Candida albicans is a part of the normal flora in the gastrointestinal tract, vagina, and oropharynx of humans Footnote 5.

http://www.phac-aspc.gc.ca/lab-bio/res/psds-ftss/msds30e-eng.php

Ψέκασμα για τους μύκητες στο εξωτερικό στοιχείο μόνο για εντυπωσιασμό του πελάτη θα μπορούσα να το δεχτώ.

Απο εκεί και πέρα, μάλλον φταίει που ζώ σε επαρχία και τα A/C μου δεν έχουν τη μαυρίλα στο εξωτερικό στοιχείο παρα μόνο χώματα/σκόνη.
Βλέπω όντως ότι το υγρό που αφρίζει αφαιρεί μπόλικη βρώμα και σκέφτομαι να το δοκιμάσω στο intercooler του αυτοκινήτου και του μηχανακιού που τρώνε πολύ βρώμα απο το δρόμο.

Θα ήθελα να ακούσω τιμή για το λύσιμο/καθάρισμα στο βίντεο που έβαλε ο anon.
Και την τιμή για το φρέον που χάθηκε!

Πάντως το έκανε καινούργιο :oneup:
Στα 5-7 χρόνια μία φορά νομίζω αξίζει ανάλογα και τη χρήση και το χώρο.


Για οικονομικό και μάλλον αξιόπιστο δές προηγούμενα ποστ μου για το Gree του ΜΑΚΡΟ στα ~300 το 12αρι
http://www.adslgr.com/forum/threads/97090-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-air-condition-Ti-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=5956200&viewfull=1#post5956200

Που είναι πιο αθόρυβο και διαχειρίζεται τη θερμοκρασία ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλύτερα απο το Inventor passion 24αρι wifi του σαλονιού...

toumpeki
20-06-16, 19:18
Καλησπερα, εχετε να προτειντε καποιο αξιολογο low budget air condition€?
Αξιζει η αγορα φορητου για να το μεταφερω απο το σαλονι στο δωματιο? Καινε παραπανω απο τα κανονικα αυτα? Επισης ποσα κιλα ειναι συνηθως, μεταφερονται ευκολα δηλαδη?

Το ρώτησα και εγώ πιο πάνω και η απάντηση ήταν αρνητική. Αν το καλοσκεφτείς το ότι θέλει άνοιγμα για το μπουρί (άρα απώλειες) το ότι είναι εξωτερική και εσωτερική μονάδα ταυτόχρονα (άρα θορυβώδες πολύ) δεν αξίζει. Βέβαια αν έχεις συρόμενες μπαλκονόπορτες έχει κάτι πατέντες για να είσαι οκ με το μπουρί και αν δεν το θέλεις να δουλεύει για να κοιμάσαι τον αντέχεις και τον θόρυβο. Παρ' όλα αυτά επειδή το σκεφτόμουν και εγώ, καλύτερα 2 επιτοίχια split παρά το φορητό.

- - - Updated - - -

Έχει βάλει κάποιος το Aqad το 12άρι της Neon Energy για να μας πει εντυπώσεις;

anon
20-06-16, 21:41
Aν δεν βγάλει το στοιχείο (απο την εσωτερική μονάδα), δεν έχεις θέμα με διαφυγή φρέον. Ομως, όπως είπα, δεν βολεύουν όλα τα κλιματιστικά. γεγονός είναι ότι όποτε κάνω σερβις και βγαίνει η φτερωτή, παιδιά, δεν θα τολμούσατε να σκεφτείτε κάτι διαφορετικό απο καθάρισμα. Αλλα απο τιμή δεν ξέρω να σας πω, εμένα είναι φίλοι-συναδελφοι άλλη κατάσταση.

teodor_ch
20-06-16, 21:50
Aν δεν βγάλει το στοιχείο (απο την εσωτερική μονάδα), δεν έχεις θέμα με διαφυγή φρέον. Ομως, όπως είπα, δεν βολεύουν όλα τα κλιματιστικά. γεγονός είναι ότι όποτε κάνω σερβις και βγαίνει η φτερωτή, παιδιά, δεν θα τολμούσατε να σκεφτείτε κάτι διαφορετικό απο καθάρισμα. Αλλα απο τιμή δεν ξέρω να σας πω, εμένα είναι φίλοι-συναδελφοι άλλη κατάσταση.

εγώ βλέπω του βίντεο που το έβγαλε τελείως χωρίς να υπάρχουν βανάκια για απομόνωση του κυκλώματος
για αυτό το είπα


σίγουρα επηρεάζει η περιοχή που είναι το μηχάνημα και κάθε πότε καθαρίζει τα φίλτρα ο ιδιοκτήτης
όπως και η χρήση

εμένα δεν πιάνουν καν παχιά σκόνη τα φίλτρα σε μία σεζόν
σε επαγγελματικό χώρο με ανοιχτή πόρτα σε δρόμο με κίνηση γίνεται χαμός ανα μήνα/δίμηνο

villasg
20-06-16, 22:40
Για να κανει αυτο που εκανε λειτουργει την μοναδα κλεινοντας μια απο τις βαλβιδες που εχει η εξω μοναδα ( δεν θυμαμαι εαν ειναι η τριοδη ή η αλλη ) και ετσι μαζευει / συμπιεζει το φρεονα στον συμπιεστη .
Σκεψου οτι φερνει στην κατασταση που ειναι οταν το αγορασεις , δλδ το φρεον ειναι μεσα στην εξωτερικη μοναδα .
Μετα απο αυτο τον καθαρισμο θελει παλι κενο κλπ για να δουλεψει σωστα

manolios
21-06-16, 11:31
Παιδια εχω καταληξει μεταξυ 2 για 12αρι κλιματιστικο, στο οποιο με ενδιαφερει κατα κυριο λογο η ψυξη.

https://www.skroutz.gr/s/6919161/Gree-Cozy-GRS-121-EI-JCF1-N2.html

https://www.skroutz.gr/s/8877274/Inventor-Omnia-O1MVI-12WFR-O1MVO-12.html

Η τιμη μαζι με την εγκατασταση ειναι 510 ευρω για το GREE και 480 για το Inventor.

@ ADSLgr.com All rights reserved.