PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά air-condition. Ti προτείνετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

Hetfield
23-06-17, 12:22
Να προτιμησεις αντλια κενου.
Αλλιως μην δωσεις τοσα λεφτα για κλιματιστικο Inverter.

ThReSh
23-06-17, 12:46
Oι περισσότεροι ψυκτικοί σιγά μην κάτσουν να καθήσουν να σου κάνουν την εγκατάστααση με αντλία κενού. Εχουν εφεύρει "πατέντες" ώστε να μην χρειάζεται (έτσι λένε). Αλλιώς με αντλία κενού θέλει αρκετή ώρα επιπλέον... Δυστυχως και ο κόσμος δεν ξέρει, ή έχω ακούσει να πετάνε και το μπαλάκι στον πελάτη, τόσο με αντλία κενού η εγκατάσταση, τόσο χωρίς, ποιά η διαφορά ρε μάστορα, τρίχες ρε, έτσι ζητάνε οι εταιρίες, το ίδιο είναι. Και ο πελάτης, πλέον "με δική του ευθύνη" και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν ξέρει ή ξέρει όσα του λέει ο μάστορας, επιλέγει φυσικά την οικονομικότερη επιλογή.

Βέβαια αν τους πεις ότι θέλω πχ υπογραφή ότι αν πάθει κάτι εσύ είπες ότι δεν χρειάζεται αντλία κενού για να το δείξω στην αντιπροσωπεία κάνουν μόκο για το "έλα μωρέ δεν χρειάζεται"... :p

ralfi
23-06-17, 13:01
παιδια πειτε και μας που δεν κατεχουμε την διαφορα εγκαταστασης με αντλια κενου.
Παιζει σημαντικο ρολο ?

Hetfield
23-06-17, 13:58
Η αντλια κενου τραβαει ολο τον αερα απο την κλειστη κυκλοφορια της εγκαταστασης.
Ειναι σημαντικος παραγοντας για την αποδοση αλλα και για την σωστη λειτουργια της εγκαταστασης.

Δεν αξιζει να δινεις 450€ για κλιματιστικο και να τσιγγουνευεσαι την εγκατασταση.
Οποτε προσοχη.

ralfi
23-06-17, 20:34
Μαλιστα..ευχαριστω για την πληροφορια..
Κατι αλλο τωρα...ποιο απο τα παρακατω 9ακια ειναι καλο κ δοκιμασμενο για κρεβατοκαμαρα?
Toyotomi-Izuru-Eco
Inventor-Aria
Daikin-Siesta-ATΧ25J3
Και τα 3 τα δινουν με δωρεαν εγκατασταση.
https://www.skroutz.gr/s/6340356/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-528ZR.html#specs
https://www.skroutz.gr/s/9038340/Inventor-Aria-AR1MVI32-09WiFiR-AR1MVO32-09.html#specs
https://www.skroutz.gr/s/11949545/Daikin-Siesta-AT%CE%A725J3-ARX25K.html#specs

toumpeki
23-06-17, 21:29
Αν έχει ήδη γίνει "απλή" εγκατάσταση μπορεί να γίνει "επανεγκατάσταση" σε 2 χρόνια πχ με αντλία κενού σε συνδυασμό με τη συντήρηση;

nkar
24-06-17, 08:31
Αν έχει ήδη γίνει "απλή" εγκατάσταση μπορεί να γίνει "επανεγκατάσταση" σε 2 χρόνια πχ με αντλία κενού σε συνδυασμό με τη συντήρηση;

Για να γίνει "επισκευη" της εγκατάστασης θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ο τεχνικός ειδικό μηχάνημα για τον καθαρισμό του κυκλώματος
κυρίως από την υγρασία που έχει πλεον αναμιχθεί με το φρεον .
Πολύ δύσκολο να εχει και να φέρει σπίτι κάποιος τέτοιο μηχάνημα.

Επίσης αν πας να αλλάξεις το φρέον με νέο (που κανονικά απαγορεύεται γιατί το παλιό δε μπορεί να πεταχθεί)
τότε θα πρέπει να βάλεις και μια ποσότητα λάδι για το συμπιεστή που θα είναι πλέον αναμεμιγμένο με το φρεον
(το οποίο λάδι και ποσότητα συνήθως δε λέει ο κατασκευαστής αφου υποτίθεται οτι δεν το πειράζεις εσυ μια
και το έχει ήδη βάλει στο καινούριο μηχάνημα).
Αν δε βάλεις λάδι αργά ή γρήγορα θα πάρεις το συμπιεστή στο χέρι....

Γενικά μπλέξιμο.
Γιαυτό λέμε οτι έιναι κρίσιμο να γίνει σωστή η αρχική εγκατάσταση....

thourios
24-06-17, 10:07
Ποιο είναι το ποσοστό των ψυκτικών που χρησιμοποιεί αντλία κενού στην τοποθέτηση κλιματιστικών;
Ποια είναι η αλήθεια;
Όλοι με το ίδιο παραμύθι, ακόμα και από υποτίθεται σοβαρούς εγκαταστάτες που συνεργάζονται με καταστήματα που ασχολούνται μόνο με το κλιματισμό και την θέρμανση και όχι από supermarket ηλεκτρονικών και λευκών συσκευών. Ότι δεν χρειάζεται και μην διαβάζετε βλακείες από εδώ και από εκεί.

ermis
24-06-17, 10:13
Για να ισχύει η εγγύηση πρέπει λένε το κλιματιστικό να το βάλει τεχνικός εξειδικευμένος. Αυτός ο τεχνικός, που ειναι και του καταστήματος, δε νομίζω οτι χρησιμοποιεί αντλία κενού. Αν υπήρχαν προβλήματα, τότε θα συνέφερε το κατάστημα - εταιρία να υπογράφει και να χαλάνε τα κλιματιστικά σε Χ χρόνια? Καποια δίνουν και εγγυήσεις μεγάλες για το συμπιεστή. Εκτός αν άλλα τους λένε και άλλα κάνουν.

nkar
24-06-17, 11:21
Παρόλο που είναι εύλογη η απορία σου μπορείς να δεις στα service manual των κατασκευαστών τι λεει για την εγκατάσταση

Αλλά εμείς είμαστε Ελληνάρες έξυπνοι και τα ξέρουμε όλα . Τα manual τα γράφουν ηλίθιοι χαρτογιακάδες....

Ζημιά θα πάθεις συνήθως σε βάθος χρόνων όποτε θα σου πουνε οτι είναι φυσιολογική φθορά.
Μείωση απόδοσης θα έχεις άμεσα αλλά ποιος μπορεί να μετρήσει το βαθμό απόδοσης του κλιματιστικού μετά
την εγκατάσταση? Απλά το Α++ γίνεται Α ....

thourios
24-06-17, 12:10
Πάντως έχω την εντύπωση ότι σε ένα installation manual της toyotomi, θα το επαληθεύσω βέβαια, προτείνονται δύο τρόποι εγκατάστασης ένας με, και ένας άνευ.
Πριν 30 και βάλε χρόνια πως γινόταν η εγκατάσταση; Απέσυρα ένα mitsubishi μόνο και μόνο για λόγους κατανάλωσης οικολογίας και δεν είχε πάθει τίποτα. Δεν είχα συμπληρώσει ποτέ φρεον. Του έκανα τακτικά service. Λέτε να είχε τοποθετηθεί με αντλία κενού αέρος;

villasg
24-06-17, 12:41
Βασικα το manual (Midea) δινει 2 τροπους .
Εναν με την αντλια κενου και εναν "μη φιλικο προς το περιβαλον" με την πιεση του ψυκτικου υγρου "air pumping by refrigerant" ξεκινανε το κυκλωμα με ανοιχτη την τριωδη ωστε το φρεον να "σπρωξει" εξω τον εγκλωβισμενο αερα , αλλα φευγει και λιγο φρεον στην ατμοσφαιρα ....

Πχ δειτε τι λεει το service manual για το Midea MSMBAU-09HRFN1-QRD0GW που εχω βαλει εγω .
Βασικα δειτε το χρονο που θελει το κενο και συγκρινετε με το χρονο που εκανε ο εγκαταστατης σε εσας .... ( τουλαχιστον 50 λεπτα Pumping αναλογα με την αντλια που εχεις + κανα μισαωρο η υπολοιπη εγκατασταση )


Με αντλια κενου
184283184285

Και χωρις
184284184286

Τωρα για να σου κανει σωστη δουλεια με αντλια κενου ΠΡΕΠΕΙ να εχει και σωστη αντλια κενου .
Οι πιο πολλοι "μαστορες" εχουν παρει ενα συμπιεστη απο οικιακο ψυγειο και τον εχουν κανει αντλια κενου ........ μ@λ@κιες ...... τι κατάθλιψη κανει κανεις δεν ξερει .... αλλα σιγα μην χαλαμε λεφτα σε αντλιες κενου και παπατζες ...

Leonidas33
25-06-17, 00:16
Εγω έχω inventor passion 24αρι και έχω πρόβλημα το οποίο δεν έχει λυθεί ακόμα.

Το βάζω στους 27 το καλοκαίρι, κατεβάζει μέχρι 24 για να αρχίσει να σταματάει (βλέπω θερμοκρασίες απο το wifi)
το ίδιο και το χειμώνα αν και τότε δε το δουλεύω

πήρα τηλέφωνα, θα έστελναν τεχνικό, έστειλα εμαιλ τίποτα

Για να γράφονται όλα για τα Inventor :)

Του μακρο το 12άρι στη κρεβατοκάμαρα δουλεύει καταπληκτικά στις θερμοκρασίες που το βάζω.

Είχε το ίδιο πρόβλημα φίλος σταμάταγε σε επαγγελματικό χώρο .Tου το έφτιαξαν ,ξανά τα ίδια, και τελικά του το άλλαξαν πρίν μήνες .
Εχει τώρα κάτι παρόμοιο σε πρόβλημα , αλλά δεν ξέρει τι να κάνει και αν αξίζει πάλι.Εαν το έχεις κάπου με κόσμο είναι ενοχλητικό.Με την νέα εγγύηση γράφουν δεν γίνονται αλλαγές .Λογικά θα ισχύει η παλιά στα παλιά, με συντήριση κάθε έτος.Oπότε ίσως το ξανα αλλάξουν.
Θα στο φτιάξουν και σένα κάποια στιγμή,αλλα επέμενε ρώτα τους τι γίνεται αν ξανα πάθει τα ίδια .Μην έχεις συνέχεια πάρε δώσε .

Κλασικά όπως όλοι,αν δεν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν μπορούν να πούν και ότι το χάλασες εσύ .Η νέα εγγύηση έχει επίσης όρο κακής χρήσης.Τσεκάρουν τι λέει καθένας ,και ανάλογα αποφασίζουν τι τους συμφέρει .Πολλές ίδιες βλάβες ,άλλη αντιμετώπιση.Στα εκτός Αθήνας καλούν τον πιο κοντινό τεχνικό στην κάθε περιοχή, πότε μπορεί νάρθει.Οπότε όλοι αργούν πάντα, ότι κλιματιστικό και να έχεις .

Γενικά είναι και πως θα τύχει από παρτίδα .Firstline από carrefour με Τoshiba εξαρτήματα ,ακόμα σκυλί 10 χρόνια και βάλε .

Hetfield
25-06-17, 09:25
Είχε το ίδιο πρόβλημα φίλος σταμάταγε σε επαγγελματικό χώρο .Tου το έφτιαξαν ,ξανά τα ίδια, και τελικά του το άλλαξαν πρίν μήνες .
Εχει τώρα κάτι παρόμοιο σε πρόβλημα , αλλά δεν ξέρει τι να κάνει και αν αξίζει πάλι.Εαν το έχεις κάπου με κόσμο είναι ενοχλητικό.Με την νέα εγγύηση γράφουν δεν γίνονται αλλαγές .Λογικά θα ισχύει η παλιά στα παλιά, με συντήριση κάθε έτος.Oπότε ίσως το ξανα αλλάξουν.
Θα στο φτιάξουν και σένα κάποια στιγμή,αλλα επέμενε ρώτα τους τι γίνεται αν ξανα πάθει τα ίδια .Μην έχεις συνέχεια πάρε δώσε .

Κλασικά όπως όλοι,αν δεν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν μπορούν να πούν και ότι το χάλασες εσύ .Η νέα εγγύηση έχει επίσης όρο κακής χρήσης.Τσεκάρουν τι λέει καθένας ,και ανάλογα αποφασίζουν τι τους συμφέρει .Πολλές ίδιες βλάβες ,άλλη αντιμετώπιση.Στα εκτός Αθήνας καλούν τον πιο κοντινό τεχνικό στην κάθε περιοχή, πότε μπορεί νάρθει.Οπότε όλοι αργούν πάντα, ότι κλιματιστικό και να έχεις .

Γενικά είναι και πως θα τύχει από παρτίδα .Firstline από carrefour με Τoshiba εξαρτήματα ,ακόμα σκυλί 10 χρόνια και βάλε .

Πες του φιλου σου να μιλησει με την υποστηριξη.
Σιγουρα θα βρεθει λυση.

thourios
25-06-17, 11:54
Οπότε για το θέμα αντλίας κενού ανεξάρτητα από το τι θα πληρώσεις είναι το που θα πέσεις.
Ότι ναναι.

Nuperibo
26-06-17, 00:43
Βασικά σκέφτομαι για κάποιο από τα:

http://www.skroutz.gr/s/6340747/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-09IV.html
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tundra-as09ta2hra.html
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/daikin-ftxb35c-rxb35c.html
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/hisense-comfort-series-ast-12uw4svedj10.html
https://www.skroutz.gr/s/8877086/Inventor-Omnia-O1MVI-09WFR-O1MVO-09.html#reviews

Καμία παρατήρηση;

ermis
26-06-17, 09:57
Ρίξε και καμία ματιά στα Fujitsu. Έχω και toyotomi και "no name". Και μπορώ να πω ότι με το fujitsu καινούριο είμαι ευχαριστημένος. Στη χαμηλή σκάλα είναι αθόρυβο. Επίσης αυτό που μου αρέσει είναι ότι όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία σταματάει και η εσωτερική μονάδα, γιατί στο toyotomi δε σταματάει και απλά φυσάει αέρα που ενώ έχω κάνει και συντήρηση κανονικά, μυρίζει όταν δε λειτουργεί ο συμπιεστής. Επίσης τα fujitsu έχουν και περισσότερη δύναμη σε θέρμανση.

meletis
26-06-17, 11:00
Βασικά σκέφτομαι για κάποιο από τα:

http://www.skroutz.gr/s/6340747/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-09IV.html
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tundra-as09ta2hra.html
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/daikin-ftxb35c-rxb35c.html
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/hisense-comfort-series-ast-12uw4svedj10.html
https://www.skroutz.gr/s/8877086/Inventor-Omnia-O1MVI-09WFR-O1MVO-09.html#reviews

Καμία παρατήρηση;
Για πόσα τ.μ θέλεις, μόνωση διαθετει το σπίτι, πρόσφατα στο γραφειο τοποθέτησα Gree Cozy , το έχω 6 μηνες και είμαι ευχαριστημένος, είναι αθόρυβο.

kontinos
26-06-17, 11:39
Υπαρχει καμια προταση για οσο το δυνατον πιο αθορυβο κλιματιστικο για κραβατοκαμαρα? Ειναι το πολυ 20τμ, αν δεν κανω λαθος με ενα 9000btu θα ειμαστε οκ.

ermis
26-06-17, 11:47
Υπαρχει καμια προταση για οσο το δυνατον πιο αθορυβο κλιματιστικο για κραβατοκαμαρα? Ειναι το πολυ 20τμ, αν δεν κανω λαθος με ενα 9000btu θα ειμαστε οκ.

Εχω fujitsu 9αρι και δεν ακούγεται στο 1. Αυτό πρέπει να προσέξεις. Οταν λενε αθόρυβο εννοούν στο 1. Μετά λογικά θα ακούς το φύσιμα του αέρα. Επίσης οσο μεγαλύτερη ειναι η εσωτερική μονάδα στο μήκος τόσο πιο αθόρυβο είναι πιστεύω, γιατί ο αέρας έχει χώρο να βγεί και δεν ανεβάζει στροφές το μοτέρ εσωτερικά. Απο εκεί και πέρα, αν έχει καύσωνα το 1 μπορεί να μην επαρκεί. Αν κι εμενα αν κλείσω τη πόρτα το κάνει ψυγείο. Η εξωτερική μονάδα δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου, και εχει και μια επιλογή silent για το εξωτερικό.

Nuperibo
26-06-17, 12:55
Για πόσα τ.μ θέλεις, μόνωση διαθετει το σπίτι, πρόσφατα στο γραφειο τοποθέτησα Gree Cozy , το έχω 6 μηνες και είμαι ευχαριστημένος, είναι αθόρυβο.

Στανταρντ 9άρι θέλει για αυτό και δεν έγραψα πολλά. Για δωμάτιο περίπου 16-18τμ με πολλές βιβλιοθήκες γύρω γύρω, ψηλοτάβανο που έχει τους υπολογιστές, βόρειο δωμάτιο στο 4ο με διαμέρισμα από πάνω, μόνωση δεν διαθέτει τίποτα ιδιαίτερο (σπίτι περίπου του 80), έχει μόνο μία μικρή μπαλκονόπορτα που έχει κουφώματα ξύλινα της πλάκας, αλλά να πάω πιο ψηλά σε btu θα είναι σίγουρα overkill.

Γενικά το σπίτι είναι μεγάλο αλλά το συγκεκριμένο δωμάτιο λόγω της θέσης του είναι ίσως το πιο δροσερό συγκριτικά με τα άλλα, απλά θέλω να πάρω στον πατέρα μου δώρο ένα air condition μιας και είναι μεγάλος ο άνθρωπος γιατί τώρα έχει ενα και πανάρχαιο και θορυβώδες και αντιοικονομικό sharp που είναι χάλια (για φίλτρα ούτε λόγος, έχουν λιώσει απέξω κάποια πλαστικά ... χάλι)

Στον μπροστά χώρο έβαλα ένα inventor Arya. Γενικά είμαι ικανοποιημένος αν και όσο αφορά το θόρυβο έχω ανάμεικτα συναισθήματα μιας και ακούω κάποια παράξενα γουργουρίσματα (το έχουν γράψει πολλοί) όταν έχει ησυχία. Νομίζω για την τιμή του ήταν τελικά λίγο πιο ακριβό από όσο του αναλογεί.

Οπότε βασικά με ενδιαφέρει ένα 9άρακι, οικονομικό για να δουλεύει πολλές ώρες, κλασικά χαμηλός θόρυβος και καλή εγγύηση

thourios
26-06-17, 13:19
Σε λίγες μέρες με τους 45 βαθμούς αν τελικά υπάρξουν θα μας αποδείξουν τα μηχανήματα τις ικανότητές τους.

Κάποια θα βγάζουν ζεστό αέρα, και άλλα δεν θα ζορίζονται.

Μην ξεχνάμε και το αν θα αντέξει η ΔΕΗ.

teodor_ch
26-06-17, 15:23
Σε λίγες μέρες με τους 45 βαθμούς αν τελικά υπάρξουν θα μας αποδείξουν τα μηχανήματα τις ικανότητές τους.

Κάποια θα βγάζουν ζεστό αέρα, και άλλα δεν θα ζορίζονται.

Μην ξεχνάμε και το αν θα αντέξει η ΔΕΗ.

Όσοι έχετε καλή μόνωση ανοίξτε το το βράδυ (του σαλονιού λέω) στους 25 βαθμούς για 2-3 ώρες απο 01:00-04:00 για να απολαύσετε κρύο σπίτι χωρίς τη ξηρασία του Α/C την ημέρα.

Δοκιμασμένο. Την ημέρα το βάζω απλά στον ανεμιστήρα και αν ανέβει η υγρασία το ανοίγω για κανένα 15λεπτο να τη ρίξει πάλι.

ThReSh
26-06-17, 15:40
Όσοι έχετε καλή μόνωση ανοίξτε το το βράδυ (του σαλονιού λέω) στους 25 βαθμούς για 2-3 ώρες απο 01:00-04:00 για να απολαύσετε κρύο σπίτι χωρίς τη ξηρασία του Α/C την ημέρα.

Δοκιμασμένο. Την ημέρα το βάζω απλά στον ανεμιστήρα και αν ανέβει η υγρασία το ανοίγω για κανένα 15λεπτο να τη ρίξει πάλι.

Εμείς εδώ έχουμε κάπου στους 32-33 έξω (εξωτερικός αισθητήρας του λέβητα σε σωστά τοποθετημένο σημείο) και μέσα στο σπίτι σε διάφορα σημεία βλέπω 25.5 με 26. Εκτός από ένα δωμάτιο, όλο το υπόλοιπο σπίτι παίζει χωρίς A/C. Δυστυχώς το βράδυ δεν βλέπω θερμοκρασίες να πέφτουν κάτω από 25 για να αξίζει να ανοίξω τα παράθυρα...

Skyliner
26-06-17, 17:26
Eρχονται 40αρια σε λιγες μερες... Θα κανουν υπερωριες τα κλιματιστικα...

Godian
26-06-17, 18:02
Ξέρει κάποιος πόσο θα πάρει ο ψυκτικός περίπου για να το γεμίσει όλο φρεον. Δεν έχει καθόλου μέσα. 184341


Το έβγαλα και το έβαλα αλλού. Αλλά από τη σύνδεση με το ρακορ το έχανε και θέλει και καινούριες εκτονωσεις λογικά.

meletis
26-06-17, 19:27
Ξέρει κάποιος πόσο θα πάρει ο ψυκτικός περίπου για να το γεμίσει όλο φρεον. Δεν έχει καθόλου μέσα. 184341


Το έβγαλα και το έβαλα αλλού. Αλλά από τη σύνδεση με το ρακορ το έχανε και θέλει και καινούριες εκτονωσεις λογικά.
Η τιμή κυμαίνεται 35-40 ευρώ, καλό θα ήταν να το κάνεις και με φάρμακο για απολύμανση αφου θα έρθει ο τεχνικος.

Godian
27-06-17, 01:31
Η τιμή κυμαίνεται 35-40 ευρώ, καλό θα ήταν να το κάνεις και με φάρμακο για απολύμανση αφου θα έρθει ο τεχνικος.
Το καθαρίζω μονός μου φίλε και μέσα και έξω με φάρμακο πούμε έχω αγοράζει και το πλένω. Το κάνω τζάμι.

toumpeki
27-06-17, 20:58
Δεν είναι τελείως χαζό που στη λειτουργία "follow me" στέλνει τη θερμοκρασία κάθε 3 λεπτά το τηλεχειριστήριο οπότε πρέπει να κοιτάει το κλιματιστικό για να γίνεται αυτό;
Τουλάχιστον στο Midea που πήρα έτσι γίνεται..

rafa1919
28-06-17, 13:16
Καλησπέρα φίλοι και φίλες!

Παρήγγειλα χθες από τον Κώτσο αυτό το 12άρι: https://www.skroutz.gr/s/11659864/Carrier-Coastal-Line-42QHC012DSC.html

Έχει κανείς κάποια άποψη ή εμπειρία με τη συγκεκριμένη σειρά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

famous-walker
28-06-17, 19:22
Δεν είναι τελείως χαζό που στη λειτουργία "follow me" στέλνει τη θερμοκρασία κάθε 3 λεπτά το τηλεχειριστήριο οπότε πρέπει να κοιτάει το κλιματιστικό για να γίνεται αυτό;
Τουλάχιστον στο Midea που πήρα έτσι γίνεται..

Αν δεν το βρει κλείνει; Μάλλον λειτουργία για να κουβαλάς το χειριστήριο και να μην χρειάζεται αναβεις-κλεινεις κάθε φορά που αλλάζεις χώρο πρόκειται.

toumpeki
28-06-17, 21:09
Αν δεν κοιτάει στη μονάδα επειδή ας πούμε το έχεις στο τραπεζάκι του σαλονιού τότε θυμάται την τελευταία θερμοκρασία που του έδωσε και δουλεύει ανάλογα.

Υποτίθεται πως είναι λειτουργία για να έχεις τη θερμοκρασία που θέλεις ακριβώς στο σημείο που θέλεις και όχι στο σημείο που βρίσκεται η εσωτερική μονάδα. Αν το αφήσω με τρόπο που βλέπει τη μονάδα λειτουργεί άψογα δε λέω...

yiannakos
29-06-17, 03:40
Καλημέρα σας.
Για να αυτονομήσω στη θέρμανση για το χειμώνα μια γκαρσονιέρα 25μ2 με κλιματιστικό , εκτός του ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 12000btu στη θέρμανση, τι άλλο χαρακτηριστικό να προσέξω? Ισόγειο με "γυμνή" τη βόρεια & ανατολική πλευρά, αλλά με πολύ καλή μόνωση και παράθυρα. Η περιοχή κρύα και υγρή που μπορεί να πέσει η θερμοκρασία και -15.

famous-walker
29-06-17, 04:14
Αν δεν κοιτάει στη μονάδα επειδή ας πούμε το έχεις στο τραπεζάκι του σαλονιού τότε θυμάται την τελευταία θερμοκρασία που του έδωσε και δουλεύει ανάλογα.

Υποτίθεται πως είναι λειτουργία για να έχεις τη θερμοκρασία που θέλεις ακριβώς στο σημείο που θέλεις και όχι στο σημείο που βρίσκεται η εσωτερική μονάδα. Αν το αφήσω με τρόπο που βλέπει τη μονάδα λειτουργεί άψογα δε λέω...

Άρα σωστή είναι η συνεχής ενημέρωση, το πρόβλημα είναι στην οπτική επαφή. Είναι ένα θέμα αλλά φαντάζομαι αν ήταν με rf ίσως θα είχε μεγαλύτερο κόστος στην μπαταρία.

ermis
29-06-17, 09:19
Καλημέρα σας.
Για να αυτονομήσω στη θέρμανση για το χειμώνα μια γκαρσονιέρα 25μ2 με κλιματιστικό , εκτός του ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 12000btu στη θέρμανση, τι άλλο χαρακτηριστικό να προσέξω? Ισόγειο με "γυμνή" τη βόρεια & ανατολική πλευρά, αλλά με πολύ καλή μόνωση και παράθυρα. Η περιοχή κρύα και υγρή που μπορεί να πέσει η θερμοκρασία και -15.

Μιας και φτάνει η θερμοκρασία τόσο χαμηλά, καλύτερα να πάρεις κάτι που "δινει" περισσότερα btu στη θέρμανση απο 12. Πχ ενα fujitsu που είχα δεί 24άρι στη θέρμανση έδινε 32, οπότε και δε θα ζορίζεται και θα καίει λιγότερο.

dimitri_ns
29-06-17, 10:00
Καλημέρα σας.
Για να αυτονομήσω στη θέρμανση για το χειμώνα μια γκαρσονιέρα 25μ2 με κλιματιστικό , εκτός του ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 12000btu στη θέρμανση, τι άλλο χαρακτηριστικό να προσέξω? Ισόγειο με "γυμνή" τη βόρεια & ανατολική πλευρά, αλλά με πολύ καλή μόνωση και παράθυρα. Η περιοχή κρύα και υγρή που μπορεί να πέσει η θερμοκρασία και -15.

Χοντρικά, κανένα κλιματιστικό δεν βγάζει ζέστη κάτω από 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία.
Την ιδανική απόδοση την έχουν όταν μέσα και έξω θερμοκρασία είναι ίδιες :p
Οσο αποκλείνουν τόσο πέφτει η απόδοση

Ψάξε για κάτι παραδοσιακό σε χαμηλές θερμοκρασίες (ξυλόσομπα, kerosun, πετρέλαιο κλπ)
Υπάρχουν και αυτόνομες μονάδες που λειτουργούν με αέριο/καλοριφέρ και μπουκάλα αερίου (ή με σύνδεση με αγωγό αερίου), μπαίνουν και στα μπαλκόνια, ακριβές αλλά καλές.

ThReSh
29-06-17, 10:07
Χοντρικά, κανένα κλιματιστικό δεν βγάζει ζέστη κάτω από 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία.

Ασφαλώς κι υπάρχουν, αλλά έχουν extra αντίσταση ή θερμαντική πλάκα με αποτέλεσμα να υπάρχει αυξημένη κατανάλωση...

dimitri_ns
29-06-17, 10:13
Ασφαλώς κι υπάρχουν, αλλά έχουν extra αντίσταση ή θερμαντική πλάκα με αποτέλεσμα να υπάρχει αυξημένη κατανάλωση...

Και extra τιμή

Αυτά δεν είναι κλιματιστικά γιατί στις χαμηλές θερμοκρασίες την ζέστη την δίνει η αντίσταση ή πλάκα, δουλεύουν σαν αερόθερμα :(

Μπορείς να αγοράσεις και ανεξάρτητους extra θερμοπομπούς, ανεξάρτητους από το κλιματιστικό, θα κάψεις λίγο ρεύμα παραπάνω :p

Κι αν βρεις τρόπο να στηρίξεις καπάκια από φουρνάκια ρομποτάκια σαν αυτό,

184391

μια χαρά ζέστη βγάζουν.
Εχουν και αέρα και λάμπα αλογόνου :p

Αμα το δουλεύεις σαν καλοριφέρ, θα χαλάει μέσα στην εγγύηση, θα στο αλλάζουν δωρεάν

ThReSh
29-06-17, 10:31
Και πάλι η απόδοση δεν πέφτει στο 1, όπως υπερβάλεις... :p

dimitri_ns
29-06-17, 10:49
Και πάλι η απόδοση δεν πέφτει στο 1, όπως υπερβάλεις... :p

Χρόνια το λέω..
Ο καλύτερος τρόπος να ζεσταθείς το χειμώνα..
Είναι να μεταναστεύσεις για λίγο, σε χώρες που έχουν καλοκαίρι :p

sdikr
29-06-17, 10:57
Χρόνια το λέω..
Ο καλύτερος τρόπος να ζεσταθείς το χειμώνα..
Είναι να μεταναστεύσεις για λίγο, σε χώρες που έχουν καλοκαίρι :p

πιο φθηνά θα σου βγεί να έχεις συνέχεια τον κλιματισμό στο φουλ

dimitri_ns
29-06-17, 10:59
πιο φθηνά θα σου βγεί να έχεις συνέχεια τον κλιματισμό στο φουλ

Μπορεί, πόσο κοστίζει το χαμόγελο στά χείλη ?

sdikr
29-06-17, 11:00
Μπορεί, πόσο κοστίζει το χαμόγελο στά χείλη ?

Νομίζω πως ο τζόκερ το είχε κάνει τζάμπα

dimitri_ns
29-06-17, 11:02
Νομίζω πως ο τζόκερ το είχε κάνει τζάμπα

Ναι αλλά ήτανε ένας. Δεν μπορώ να κάνω μια σωστή οικονομική μελέτη έτσι.

yiannakos
01-07-17, 09:08
Μιας και φτάνει η θερμοκρασία τόσο χαμηλά, καλύτερα να πάρεις κάτι που "δινει" περισσότερα btu στη θέρμανση απο 12. Πχ ενα fujitsu που είχα δεί 24άρι στη θέρμανση έδινε 32, οπότε και δε θα ζορίζεται και θα καίει λιγότερο.
Αυτό για τα μεγαλύτερα είναι τσεκαρισμένο απο ειδικό, ή εικασία? Γιατι έχω την εντύπωση οτι τα btu παίζουν σε σχέση με το χώρο κυρίως, κι όχι τόσο με την εξωτερική θερμοκρασία :hmm:


Χρόνια το λέω..
Ο καλύτερος τρόπος να ζεσταθείς το χειμώνα..
Είναι να μεταναστεύσεις για λίγο, σε χώρες που έχουν καλοκαίρι :p Αν η κουβέντα ήταν γενική, σωστός :) Εδώ όμως ζητώ δεδομένα.


Χοντρικά, κανένα κλιματιστικό δεν βγάζει ζέστη κάτω από 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία.
Την ιδανική απόδοση την έχουν όταν μέσα και έξω θερμοκρασία είναι ίδιες :p
Οσο αποκλείνουν τόσο πέφτει η απόδοση

Ψάξε για κάτι παραδοσιακό σε χαμηλές θερμοκρασίες (ξυλόσομπα, kerosun, πετρέλαιο κλπ)
Υπάρχουν και αυτόνομες μονάδες που λειτουργούν με αέριο/καλοριφέρ και μπουκάλα αερίου (ή με σύνδεση με αγωγό αερίου), μπαίνουν και στα μπαλκόνια, ακριβές αλλά καλές.
Το -15 είναι το σπάνιο σενάριο που παίζει συνήθως Φεβρουάριο για λίγες μέρες. Το "φυσιολογικό" όλου του χειμώνα είναι -7 το πρωί ως +7 το μεσημέρι .
Καλύτερα κοίταξε αυτούς τους αριθμούς. Και κατι άλλο : Οι δείκτες SCOP - SEER παίζουν ρόλο γι αυτό που θέλω?

panoc
01-07-17, 15:49
Kαλησπέρα, στο υπνοδωματιο 14τμ εχω ενα 12αρι midea inverter μοτνελο msg 12hrdn1 του οποιου καποια χαραχτηρηστικα μπορειτε να δειτε εδω http://www.allstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=965
το κλιματιστικο το εχω περιπου 7-8 χρονια και ειμαι ικανοποιοημενος και το εβαλα γιατι μας ειχε μεινει απο παλαια μετακομιση.
Περυσι αρχισε η εξωτερικη μοναδα και κανει θορυβο, -σπαστικο θορυβο- την επιδιορθωσα αλλα φετος παλι τα ιδια, οποτε και σκεφτομαι να την αλλαξω.
Σκεφτομαι το 9000BTU invetror passion το οποιο διαβαζω εχει καλα χαρακτηριστικα, εχω ομως μερικες αποριες.
Με βαση οτι το σπιτι εχει μονα τζαμια και κακη μονωση:

1. Θαρρω οτι το 12αρι ειναι ετσι κι αλλιως μεγαλο για το χωρο απλα το βαλαμε γιατι μας το εδωσαν. Οποτε και με ενα 9αρι θα ειναι αρκετο ;

2. Βλεποντας τα χαρακτηριστικα αποδοσης του midea και του passion παρολο τα 3000 ονομαστικα BTU διαφορα που εχουν, πρακτικα δεν εχουν τοσο μεγαλη αποκλιση στη μεγιστη-ελαχιστη αποδοση. Αυτο σημαινει οτι απλα εχει προχωρησει η τεχνολογια και το 9αρι αποδιδει εξαιρετικα ; Η οτι το midea ειναι λιγο μουφα ;
midea ->Απόδοση: Ψύξη (BTU / h): 11000 (2450 ~ 13500)
passion ->Απόδοση: Ψύξη (BTU / h): 9000 (4000 ~ 11300)

3. Ειμαι σχεδτικα ευχαρηστιμενος απο τη καταναλωση του midea, ρυθμισμενο στους 26-27C καιει περιπου 400-700W εφοσον πιασει τη θερμοκρασια και 1150-1250W οσο ειναι στο φουλ. Να περιμενω κατι αναλογο και απο το καινουργιο ; Λιγοτερο ας ειναι, περισσοτερο να μην ειναι :P

dejan
01-07-17, 16:29
Καλησπέρα σε όλους!

θα χρειαστώ τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή κλιματιστικού.
χώρος 60τμ - άρα λόγικά μιλάμε για 24άρι.
απο αυτά που έχω κοιτάξει προσανατολίζομαι προς το http://www.skroutz.gr/s/9039206/Inventor-Aria-AR1MVI32-24WiFiR-AR1MVO32-24.html#reviews
σαν εταιρεία είναι καλή?
το έχει κάποιος απο εσάς για να μου πεί αν έχει μείνει ευχαριστημένος?
εσείς σε 24άρι ποιό μου προτείνετε?
(το μπάτζετ είναι περίπου στα 1000€ όπως αυτό παραπάνω)

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

thourios
01-07-17, 17:09
@anyidea
Υπάρχει κανένα οικιακό κλιματιστικό (έστω μονάδα) που δεν ανακυκλώνει τον εσωτερικό αέρα αλλά φέρνει απ' έξω και τον ψύχει προς τα μέσα;

Είχα δει μια ακριβή σειρά της daikin η οποία εφερνε ένα ποσοστό φρέσκου αέρα από τον εξωτερικό χώρο.
Άλλη κατηγορία τιμής βέβαια. Επίσης τα μόνομπλοκ φέρνουν αέρα απέξω αλλά δεν πρέπει να εισάγονται στην Ελλάδα και είναι πολύ θορυβώδη.

ermis
02-07-17, 17:40
Απο το manual του κατασκευαστή της μονάδας 24.000 fujitsu asyg24lfc. Απόδοση Ψύξης (Btu) 24243 (3073~27315) Απόδοση θέρμανσης (Btu) 27315 (3073~36193) Operation range Cooling °C -10 to 43 Heating-15 to 24.

voithostyrempora2
03-07-17, 02:01
Δεν ξέρω πόσο θα συνεισφέρω στη συζητηση, μάλλον καθόλου, αλλά δεν πειράζει :p.

Εμείς στο οικογενειακό μας ξενοδοχείο στην Κω είχαμε βάλει κλιματιστικά Daikin το μακρινό 1999. Συνολικά 28 τέτοια για τους πελάτες (ένα ανά δωμάτιο) και 2 για μας, άρα 30. Νομίζω είναι 9.000 BTU, αν δεν απατώμαι. Και πρέπει να ναι από τα παλιά inverter. Πλέον κλείνουν 18 έτη συνεχούς λειτουργίας και καταλαβαίνετε ότι εφοσον το'χει πληρώσει ο τουριστας, το βαζει να δουλευει νυχτα-μερα το κλιματιστικό, τουλάχιστον όσο ειναι στο δωμάτιο (εχουμε το κλασικό συστημα με το μαγνητη για το μπρελόκ του δωματίου και τους μαγνητες-αισθητηρες στις μπαλκονόπορτες).

Τα πρώτα λίγα προβλήματα ξεκίνησαν πριν καμιά δεκαετία, αλλά ήταν μεμονωμενα (1-2 περιπτωσεις ανά έτος) και συνηθως όχι κάτι σοβαρο (κόστος επισκευης περί τα 50 ευρώ κάθε φορά). Κάπου το 2012 ξεκινησαν τα πρώτα να παραδιδουν πνεύμα (καίγεται πλακέτα) με ρυθμο 2-3 μονάδες ανά έτος. Για παράδειγμα, τα δύο πρώτα που κάηκαν, αντικατασταθηκαν από τα δικά μας 2 κλιματιστικά και εμείς βάλαμε inventor, αυτά με την 10ετη εγγυηση. Τα επόμενα που κάηκαν, αντικατασταθηκαν και αυτά από inventor. Στην επέκταση (+10 δωμάτια) που κάναμε το 2014 , μπήκαν 10 inventor. Την προηγουμενη εβδομαδα (και παραδόξως ΠΡΙΝ τον καύσωνα) κάηκαν 4 Daikin σε δύο ημερες, δείχνοντάς μας ότι μετά από 18 χρόνια ευδοκιμης υπηρεσίας, φτάνουν πλέον στο τέλος της ζωης τους (λογικό). Αντικατάσταθηκαν και αυτά από inventor και πλέον από τα αρχικά 28+2=30 Daikin, επιβιωνουν κάπου στα 16, αν δεν απατώμαι. Ψυχανεμιζομαι ότι μέχρι το 2020 το αργοτερο θα εχουν αφήσει πνεύμα όλα τους .

All in all, τα Daikin μας εβγαλαν ασπροσπρόσωπους 18 χρόνια τώρα και εχουν βγάλει τα λεφτά τους αμέτρητες φορές σε κόστος {κτήσης+ενέργειας+service+επισκευών}. Ηταν μια εξαιρετική επιλογη, από τις τότε πανάκριβες, αλλά δεν τη μετανιωσαμε ποτέ. Περιττό να πω ότι το δωματιο γίνεται παγάκι εντός λεπτών.

Τα inventor που δουλεύουμε εδώ και λιγα χρόνια είναι εξίσου άψογα, με κάποια μικροπροβληματάκια, τα οποία ετσι κι αλλιώς δε μας κοστίζουν λόγω της 10ετους εγγύησης. Κατά το 2025, καλά να'μαστε, που θα βγουν εκτός εγγυησης, βλέπουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.