PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά air-condition. Ti προτείνετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38

Κοζανίτης
21-07-23, 18:03
Εσυ προσωπικα ποιο θα επαιρνες?
Ειναι τοσες πολλες οι επιλογες στα μοντελα που δεν βγαζεις ευκολα ακρη αμα εισαι ασχετος σαν εμενα...

Αρχικά πες μας τι χρήση το θες, αν θες πχ μόνο ψύξη, ψύξη-θέρμανση, αν θες και θερμανση, αποκλειστική ή επικουρική χρήση; Περιοχή; χαρακτηριστικά χώρου; από κάτω έχεις πυλωτή;

Cross95
21-07-23, 18:10
Αρχικά πες μας τι χρήση το θες, αν θες πχ μόνο ψύξη, ψύξη-θέρμανση, αν θες και θερμανση, αποκλειστική ή επικουρική χρήση; Περιοχή; χαρακτηριστικά χώρου; από κάτω έχεις πυλωτή;

Περιοχη Ζωγραφου, κοντα στην ουλωφ παλμε, απεναντι απο αλσος, ναι θελω να το χρησιμοποιω και για θερμανση τον χειμωνα, εχει πυλωτη απο κατω.
To υπνοδωματιο ειναι 15 τ.μ. απο την πλευρα του μπαλκονιου, ορθογωνιο δεν εχει καποια ιδιαιτεροτητα δηλαδη.
Κυριως αποκλειστικη χρηση.

Κοζανίτης
21-07-23, 18:45
Περιοχη Ζωγραφου, κοντα στην ουλωφ παλμε, απεναντι απο αλσος, ναι θελω να το χρησιμοποιω και για θερμανση τον χειμωνα, εχει πυλωτη απο κατω.
To υπνοδωματιο ειναι 15 τ.μ. απο την πλευρα του μπαλκονιου, ορθογωνιο δεν εχει καποια ιδιαιτεροτητα δηλαδη.
Κυριως αποκλειστικη χρηση.

Τρέξε αυτόν τον οδηγό (https://www.elith.gr/calc/index.php) αποκλειστικά για το δωμάτιο και πες μας πόσα W αποτέλεσμα σου έβγαλε και σε τι ζητούμενη θερμοκρασία, λογικά για 9αρι πας

BlueChris
21-07-23, 18:48
Τρέξε αυτόν τον οδηγό (https://www.elith.gr/calc/index.php) αποκλειστικά για το δωμάτιο και πες μας πόσα W αποτέλεσμα σου έβγαλε και σε τι ζητούμενη θερμοκρασία, λογικά για 9αρι πας

Αν τον παίρνει οικονομικά ας πάρει 12αρι για μένα, να είναι πιο άνετο το μηχάνημα και να λειτουργεί και στις extreme φάσεις καλύτερα.

Εγώ Gree, Carrier, Toyotomi, Fujitsu, Mitsubishi θα έπαιρνα

dimitri_ns
21-07-23, 18:58
Γιατί όχι Τούρκικο;

Γιατί οι συναρμολογήσεις είναι άθλιες.
Σαν τις philips τηλεοράσεις.
Οπότε βγήκε η βρώμα ..

- - - Updated - - -


Αν τον παίρνει οικονομικά ας πάρει 12αρι για μένα, να είναι πιο άνετο το μηχάνημα και να λειτουργεί και στις extreme φάσεις καλύτερα.

Εγώ Gree, Carrier, Toyotomi, Fujitsu, Mitsubishi θα έπαιρνα

Το ελάχιστο AC e;inai 12;ari
Βγάζουνε και 9άρια
Αν μπορούσανε θα βγάζανε και 6άρια

Κοζανίτης
21-07-23, 18:58
Αν τον παίρνει οικονομικά ας πάρει 12αρι για μένα, να είναι πιο άνετο το μηχάνημα και να λειτουργεί και στις extreme φάσεις καλύτερα.

Εγώ Gree, Carrier, Toyotomi, Fujitsu, Mitsubishi θα έπαιρνα

Επειδή στα 15τμ, δεν είναι και σε κάνα ορεινό χωριό, λογικά το 9αρι θα είναι εντάξει, αλλιώς και 12αρι, αλλά με ίδια ελάχιστα watt με το 9αρι.., ας μας πει τι απώλειες έχει..
Σε γειτονικό φόρουμ τα παιδιά τα αναλύουν πολύ (insomnia), από εκεί για θέρμανση κοιτάμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Daikin, Mitsubishi (electric ή Heavy), Toshiba, Fujitsu.
Όλα τα άλλα είναι φασόν Carrier, Midea κλπ που έχουν υψηλά watt συντήρησης και συχνά on-off, κάτι που εκτός από χειρότερη θερμική άνεση, ανεβάζει αρκετά την κατανάλωση..
Επίσης όταν μιλάμε για θέρμανση, προτείνεται η συνεχής 24/7 λειτουργία στη θερμοκρασία που θέλουμε..

Cross95
21-07-23, 19:47
Τρέξε αυτόν τον οδηγό (https://www.elith.gr/calc/index.php) αποκλειστικά για το δωμάτιο και πες μας πόσα W αποτέλεσμα σου έβγαλε και σε τι ζητούμενη θερμοκρασία, λογικά για 9αρι πας

Δυσκολα μου βαζεις τωρα ζηταει πολλες λεπτομερειες που δεν γνωριζω.

Σιγουρα θα παω σε 12αρι για να εχω μια ανεση παραπανω.
Αυτο εδω σκεφτομαι να παρω.
https://www.plaisio.gr/daikin-siesta-sensira-pro-series-atxf35e-arxf35e-klimatistiko-12-000-btu-h_3974928

GregoirX23
21-07-23, 20:19
Τα tesla λένε τίποτα; Έχω μπανισει το superior..

thourios
21-07-23, 20:46
Εσυ προσωπικα ποιο θα επαιρνες?
Ειναι τοσες πολλες οι επιλογες στα μοντελα που δεν βγαζεις ευκολα ακρη αμα εισαι ασχετος σαν εμενα...

Καλά είναι αυτά που λες. Ακόμα και Τουρκικά.
Αυτές οι επώνυμες μάρκες παίζουν. Fujitsu, Mitsubishi, Daikin, Άντε μια μικρή παρουσία έχει και η Panasonic. Δεν έχει όμως καλό support ή δεν ξέρουμε περισσότερα.
Οι άλλες πλέον είναι φασόν.

Θα κοίταζα λίγο και λίγο το θέμα του support εγγύηση δηλαδή.
Αν καταφέρεις και πάρεις αυτό που λες με επτά χρόνια εγγύηση καλά είναι.

dimitri_ns
21-07-23, 21:21
Καλά είναι αυτά που λες. Ακόμα και Τουρκικά.
Αυτές οι επώνυμες μάρκες παίζουν. Fujitsu, Mitsubishi, Daikin, Άντε μια μικρή παρουσία έχει και η Panasonic. Δεν έχει όμως καλό support ή δεν ξέρουμε περισσότερα.
Οι άλλες πλέον είναι φασόν.

Θα κοίταζα λίγο και λίγο το θέμα του support εγγύηση δηλαδή.
Αν καταφέρεις και πάρεις αυτό που λες με επτά χρόνια εγγύηση καλά είναι.

Oi εγγυήσεις θέλουν προσοχή.
Ψάξτε το
Επτά χρόνια εγγύηση μπορεί να έχει το τηλεκοντρολ
Το υπόλοιπο 2

GregoirX23
21-07-23, 22:49
Αλήθεια αυτό.. Θέλει καλό διάβασμα στους όρους...

K1m0n
21-07-23, 23:52
Μετα απο αρκετο ψαξιμο εχω δει πως τα daikin ειναι απο τα πιο αξιοπιστα, αυτο εδω περα πιστευετε αξιζει για 600 ευρω, διαφορετικα εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Τα daikin, απ'όσο ξέρω, όλα τα non-japan είναι φασόν στην gree
(τα japan είναι 3Α αλλά δεν αγοράζονται).
Που δεν είναι κακό (η gree έχει αγοράσει την daikin), αλλά απλώς θα αγόραζα ένα gree.

Σήμερα οι επιλογές μου, κατά σειρά προτίμησης, θα ήταν:
#1 καλή σειρά gree (amber), ή
#2 carrier extreme (ή το αντίστοιχο midea αν το φέρνουν...), ή
#3 καλή σειρά mitsubishi (αν φέρνουν, που μάλλον δεν θα φέρνουν).

Κοζανίτης
22-07-23, 12:13
Δυσκολα μου βαζεις τωρα ζηταει πολλες λεπτομερειες που δεν γνωριζω.

Σιγουρα θα παω σε 12αρι για να εχω μια ανεση παραπανω.
Αυτο εδω σκεφτομαι να παρω.
https://www.plaisio.gr/daikin-siesta-sensira-pro-series-atxf35e-arxf35e-klimatistiko-12-000-btu-h_3974928

Παλιό μοντέλο νομίζω είναι το συγκεκριμένο, atxc35d είναι το τελευταίο της σειράς sensira, αν δεν κάνω λάθος

- - - Updated - - -


Τα tesla λένε τίποτα; Έχω μπανισει το superior..

Φασον και αυτά νομίζω, γενικά η toshiba δίνει 7 Εύη εγγύηση, Arata και Edge (ή νέο edge white/black) είναι εξαιρετικά μηχανήματα..

- - - Updated - - -

Γενικότερα προσέχουμε πολύ την εγκατάσταση, ειδικά από αλυσίδες με "δωρεάν εγκατάσταση"
Όλα τα μηχανήματα θέλουν τουλάχιστον 3 μέτρα σωληνώσεις, τα toshiba 2 και μόνο η σειρά perfera της Daikin 1.5
Φυσικά απαιτούμε να γίνει καλό κενό με χρήση αντλίας κενού από τον εγκαταστάτη!
Το καλύτερο μηχάνημα να πάρεις, άμα δεν τοποθετηθεί σωστά, δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά..
Τα εξηγούν τα παιδιά πολύ αναλυτικά στο insomnia.gr στο νήμα για τα κλιματιστικά (3ο νήμα τώρα)
Ρίξτε μια ματιά..

tsigarid
22-07-23, 13:56
Μου κάνει εντύπωση που δε συζητάτε μάρκες που κυριαρχούν στις ΗΠΑ, πχ LG, Frigidaire, Friedrich... Δεν κυκλόφορούν στην Ελλάδα, ή θεωρούνται κατώτερες;

kourampies
22-07-23, 14:22
Τα tesla λένε τίποτα; Έχω μπανισει το superior..

Πήρα ένα 24ρι. Εξαιρετική ψύξη, πολύ καλή κατανάλωση. Άψογη αίσθηση ποιότητας αέρα. Αθόρυβη εξωτερική μονάδα, ήσυχη μέσα αλλά όχι σαν το sleep mode των Daikin. Έχει και ελάχιστους τριγμούς έχει όταν κινούνται οι περσίδες πάνω κάτω οπότε δεν ξέρω αν θα το πρότεινα για υπνοδωμάτιο. Μου ήρθε με ελαττωματική μονάδα wifi για την οποία περιμένω αντικατάσταση, αλλά βλέπω να γίνεται μετά το καλοκαίρι. Κάναμε κανένα μήνα να συνεννοηθούμε, 1 μήνα να έρθει ο ευγενέστατος τεχνικός να επιβεβαιώσει το πρόβλημα, και τώρα περιμένουμε το ανταλλακτικό και να έρθει ο τεχνικός να το βάλει, ο οποίος πρέπει να κάνει 100 εγκαταστάσεις την ημέρα, οπότε θα πάει για φθινόπωρο. Θα το πρότεινα λόγω τιμής και 10ετούς εγγύησης.

K1m0n
22-07-23, 14:29
Μου κάνει εντύπωση που δε συζητάτε μάρκες που κυριαρχούν στις ΗΠΑ, πχ LG, Frigidaire, Friedrich... Δεν κυκλόφορούν στην Ελλάδα, ή θεωρούνται κατώτερες;

Διαφορετική αγορά, διαφορετικά brands/διείσδυση.
Πολλά από αυτά απλώς δεν κυκλοφορούν @EU.

@US-side ο κανόνας μέχρι πρόσφατα ήταν ο κεντρικός κλιματισμός.
Η αγορά ήταν για χρόνια αμερικάνικη υπόθεση, μετά + Ιάπωνες, + Κινέζοι (αργότερα).

@EU-side ο κανόνας είναι/ήταν τα split.
Μεγάλη αρχική διείσδυση οι Ιάπωνες και το φασόν τους, αργότερα ή Κινέζος ή Κινέζικο φασόν.

Απο τα (πρώην) Αμερικάνικα, μόνο τα carrier έχω δει εδώ,
και αυτά πλέον είναι φασόν στην midea.
H carrier έχει δώσει όλη την παραγωγή των split στον Κινέζο.
Και οι άλλοι νομίζω το ίδιο είναι.

Οι (πρώην) Γιαπωνέζοι κυκλοφορούν ακόμα και στις δύο μεριές του Ατλαντικού,
δεν είναι αυτοί που ήταν κάποτε, καλά πάνε λόγω ονόματος, εννοείται $ for $ δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τους Κινέζους.

Τα Lg υπάρχουν και εδώ, αλλά μετά απο μια σειρά προβλήματα αξιοπιστίας δεν έχουν και την καλύτερη φήμη.

Cross95
22-07-23, 14:33
Παλιό μοντέλο νομίζω είναι το συγκεκριμένο, atxc35d είναι το τελευταίο της σειράς sensira, αν δεν κάνω λάθος

- - - Updated - - -



Φασον και αυτά νομίζω, γενικά η toshiba δίνει 7 Εύη εγγύηση, Arata και Edge (ή νέο edge white/black) είναι εξαιρετικά μηχανήματα..

- - - Updated - - -

Γενικότερα προσέχουμε πολύ την εγκατάσταση, ειδικά από αλυσίδες με "δωρεάν εγκατάσταση"
Όλα τα μηχανήματα θέλουν τουλάχιστον 3 μέτρα σωληνώσεις, τα toshiba 2 και μόνο η σειρά perfera της Daikin 1.5
Φυσικά απαιτούμε να γίνει καλό κενό με χρήση αντλίας κενού από τον εγκαταστάτη!
Το καλύτερο μηχάνημα να πάρεις, άμα δεν τοποθετηθεί σωστά, δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά..
Τα εξηγούν τα παιδιά πολύ αναλυτικά στο insomnia.gr στο νήμα για τα κλιματιστικά (3ο νήμα τώρα)
Ρίξτε μια ματιά..

Αυτο εδω πρεπει να ειναι το τελευταιο που γραφει d.
https://www.dreamelectric.gr/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%83-and-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/air-condition/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-inverter/daikin-sensira-pro-siesta-atxf25d-arxf25d-9000-btu.html

Κοζανίτης
22-07-23, 14:50
Αυτο εδω πρεπει να ειναι το τελευταιο που γραφει d.
https://www.dreamelectric.gr/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%83-and-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/air-condition/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-inverter/daikin-sensira-pro-siesta-atxf25d-arxf25d-9000-btu.html

Άλλη σειρά, αυτό έχει scop κάτω από 5 υπ άλλο έχει 5+, άρα αυτό που σου λέω πιο αποδοτικό είναι..
Κοιτάμε εποχικούς δείκτες SEER/SCOP (ψύξη/θέρμανση) για τα μηχανήματα που θέλουμε να πάρουμε..
Εγώ θα σου πρότεινα αφού θες θέρμανση, ή να πας σε ένα Toshiba edge 10αρι ή 13αρι, αλλιώς daikin Perfera 9αρι ή 12αρι..
Και η σειρά Sensira Atxc25d(9αρι) με scop 5.78
Αυτό που λες με Scop 4.73 σίγουρα θα καίει παραπάνω..

Cross95
22-07-23, 15:04
Άλλη σειρά, αυτό έχει scop κάτω από 5 υπ άλλο έχει 5+, άρα αυτό που σου λέω πιο αποδοτικό είναι..
Κοιτάμε εποχικούς δείκτες SEER/SCOP (ψύξη/θέρμανση) για τα μηχανήματα που θέλουμε να πάρουμε..
Εγώ θα σου πρότεινα αφού θες θέρμανση, ή να πας σε ένα Toshiba edge 10αρι ή 13αρι, αλλιώς daikin Perfera 9αρι ή 12αρι..
Και η σειρά Sensira Atxc25d(9αρι) με scop 5.78
Αυτό που λες με Scop 4.73 σίγουρα θα καίει παραπάνω..

ok καταλαβα απλα εβαλα αυτο μηπως ειναι καλυτερο επειδη εγραφε προ.
προτιμω να παρω 12αρι να ειμαι καλυμμενος.
https://www.skroutz.gr/s/42344446/Daikin-Sensira-FTXC35D-RXC35D-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-12000-BTU-A-A.html
Αυτο εδω απο οτι βλεπω εχει πιο υψηλο scop.
Απο toshiba αυτο μου φαινεται πολυ καλο.
https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-12000-BTU-A-A.html#reviews

thourios
22-07-23, 15:37
Μου κάνει εντύπωση που δε συζητάτε μάρκες που κυριαρχούν στις ΗΠΑ, πχ LG, Frigidaire, Friedrich... Δεν κυκλόφορούν στην Ελλάδα, ή θεωρούνται κατώτερες;

Δεν είναι κατώτερες. LG κυκλοφορεί και στην Ελλάδα αλλά πάει η εποχή που είχε δυνατή παρουσία. Όπως και η Samsung.
Στις ΗΠΑ τα μηχανήματα μπορεί να είναι και άλλων προδιαγραφώ, Το θέμα είναι να έχουν τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα.
Πχ η Inventor που είναι φασόν η οποία κάνει παραγγελία σε εργοστάσια εξωτερικού έχει πολύ καλό service και άμεση ανταπόκριση αν χρειαστεί. Στην αρχή την είχαν πασάρει για Αμερικάνικη αλλά μούφα Αμερικάνικη ήταν.
Inventor έλεγε USA Techmology η διαφήμιση και η Toyotomi τάχα Ιάπωνας.

Για μένα και AUX να βάλει κάποιος αν είναι τα btu σωστά για τον χώρο που το επιλέγουμε δεν θα έχει θέμα. Αρκεί η εγκατάσταση να είναι αυτή που πρέπει και να προτιμηθεί από επίσημο εισαγωγέα όχι από e-shop και τέτοια γιατί με το service θα ψάχνεται μετά.

K1m0n
22-07-23, 16:19
Το θέμα είναι να έχουν τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα.
Πχ η Inventor που είναι φασόν η οποία κάνει παραγγελία σε εργοστάσια εξωτερικού έχει πολύ καλό service και άμεση ανταπόκριση αν χρειαστεί. Στην αρχή την είχαν πασάρει για Αμερικάνικη αλλά μούφα Αμερικάνικη ήταν.
Inventor έλεγε USA Techmology η διαφήμιση και η Toyotomi τάχα Ιάπωνας.

Για μένα και AUX να βάλει κάποιος αν είναι τα btu σωστά για τον χώρο που το επιλέγουμε δεν θα έχει θέμα. Αρκεί η εγκατάσταση να είναι αυτή που πρέπει και να προτιμηθεί από επίσημο εισαγωγέα όχι από e-shop και τέτοια γιατί με το service θα ψάχνεται μετά.

Και ναι, και όχι.
Το x φασόν μπορεί να είναι καλύτερο/χειρότερο απο ένα άλλο
(^άσκηση προς επίλυση από τον υποψήφιο αγοραστή... δύσκολη άσκηση),
αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις *τι* είναι μέσα.

Κάποιος πήγε στον x κινέζο και παρήγγειλε ένα μηχάνημα
με το σασί α', τον συμπιεστή β', την πλακέτα γ', και τους εναλλάκτες δ'
και συνήθως πολλά (φτηνά...) φρού-φρού (φίλτρα/wifi/ιονιστές/κλπ).
Τα a/c είναι σαν lego, όταν ψωνίζεις ποσότητα σου φτιάχνουν ότι συνδυασμό θέλεις
(και αν είσαι πολύ μεγάλος θα σου φτιάξουν το προσωπικό σου, βλέπε daikin πχ),
και αυτός που παραγγέλνει το φασόν τυπικά το κάνει build-to-a-price.
Ο κινέζος τυπικά έχει reference design που λέει "κλάση α/β/γ/δ = config/build α/β/γ/δ)
αλλά ο παραγγέλνων τυπικά θα κάνει οικονομίες καθότι το reference του βγαίνει ακριβά
(κόψε τον έναν εναλλάκτη, βάλε πιο φτηνό συμπιεστή, βάλε remote με φρού-φρού και wifi γιατί φαίνονται...)

Έστω λοιπόν ότι εγώ ψώνισα (πχ) inventor (που ακούω ότι οι άνθρωποι είναι ok) ή tesla/FU/arrieli/pitsos/%brand_name_here%,
και έστω είναι όντως καλό, και με καλό value/$ και όλα ok.
*Τώρα* που υπάρχει η εταιρεία έστω έχει πολύ καλό after-sales, και μπράβο και μια χαρά.

Αν/όταν ο χ AC vendor κλείσει αύριο (ή πάψει να ασχολείται με τον κλιματισμό),
αν/όταν χρειαστώ κάτι θα ψάχνω να βρω ποιανού Κινέζου φασόν είναι το μηχάνημα,
και τι πράγματα φοράει πάνω και σε ποια πλατφόρμα βασίζεται.
Συνήθως γίνεται, αλλά μπορεί να είναι μπελάς, και μπορεί να χρειαστεί να φέρω τα σχετικά απ' έξω.

Αν είναι original κινέζος (με το brand του = gree/midea/galanz/tcl/etc),
αν/όταν κλείσει ο εδώ έμπορος είτε θα αναλάβει άλλος την διανομή (το απολύτως πιθανότερο...),
είτε θα βρώ ανταλακτικά εύκολα στην Ευρώπη διότι θα ξέρω ποιά πλατφόρμα είναι.

Παρεμπιπτόντως,
στο φτηνό φασόν δεν θα εμπιστευόμουν αβασάνιστα το cop/scop/seer που δηλώνουν.
Τους δίνει μια βεβαίωση ο Κινέζος ότι το χ μηχάνημα που φτιάξανε για τον x vendor είναι ίδιο με το ψ μηχάνημα τους (που έχει μετρηθεί),
άρα πρέπει(?) να έχουν ίδιες επιδόσεις, αλλά συμβαίνει ενίοτε στην πραγματικότητα να μην είναι τόσο "ίδια".

Προσωπικά, αν είναι να ψωνίσω Κινέζικο (που δεν έχω πρόβλημα να το κάνω, οι καλές σειρές είναι ΑΑΑ),
θα το πάρω με το όνομα του Κινέζου πάνω.
Να ξέρω *τι* ακριβώς είναι, και θα βρώ το σχετικό parts list / workshop manual.
Το πρόβλημα είναι ότι συνήθως θάναι αρκετά ακριβότερο.

thourios
22-07-23, 17:49
Εγκρίνω και επαυξάνω. Τα ίδια είχε κάνει και η Samsung παλιά που είχε φτιάξει μοντέλα μόνο για τον Κώτσο (παραγγελία μέσω Φουρλή τότε) και μετά δεν έβρισκες ανταλλακτικά με τίποτα.
Par;adeigma. Άλλαζε ένα ψηφίο στο τέλος του κωδικού πχ AX12B0457A-G αντί για AX12B0457A-C

badweed
22-07-23, 19:58
μια και το φερατε στην συνθεση των κλιματιστικων το θεμα , μηπως ξερετε αν μπορω να συνδεσω διαφορετικου μοντελου κλιματιστικου την εξωτερικη μοναδα με την εσωτερικη μοναδα ;
δηλαδη εχω ενα κλιματιστικο 9000 btu και εχει χαλασει η εξωτερικη μοναδα και εχω δυο αλλες εξωτερικες μοναδες απο 9000 και απο 12000 btu κλιματιστικο , υπαρχει λειτουργισημη συνδεσιμοτητα μεταξυ διαφορετικων υλοποιησεων ;

K1m0n
22-07-23, 20:20
εχω ενα κλιματιστικο 9000 btu και εχει χαλασει η εξωτερικη μοναδα και εχω δυο αλλες εξωτερικες μοναδες απο 9000 και απο 12000 btu κλιματιστικο , υπαρχει λειτουργισημη συνδεσιμοτητα μεταξυ διαφορετικων υλοποιησεων ;

Δεν είμαι ψυκτικός, αλλά υποθέτω:
1. αν είναι ίδιο αέριο, και
2. η εξ. μονάδα είναι ίδιας δυναμικότητας, και
3. δεν είναι inverter
μπορεί και να γίνεται...

Στα παλιά (on/off) ήταν σχετικά απλά τα πράγματα,
άν είχες όρεξη έστηνες το δικό σου ψωνίζοντας εξαρτήματα.
Τώρα με τα inverter και iq/fuzzylogic/etc είναι άλλη συζήτηση.

Ρώτα έναν ψυκτικό να πάρεις μια γνώμη,
αλλά θεωρώ ότι την εποχή που αγοράζεις αξιοπρεπές 12άρι με 600€ μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.
Άσε που αν είναι παλιές μονάδες απλώς δεν θα βρίσκεις το αέριο τους.

BlueChris
22-07-23, 20:22
μια και το φερατε στην συνθεση των κλιματιστικων το θεμα , μηπως ξερετε αν μπορω να συνδεσω διαφορετικου μοντελου κλιματιστικου την εξωτερικη μοναδα με την εσωτερικη μοναδα ;
δηλαδη εχω ενα κλιματιστικο 9000 btu και εχει χαλασει η εξωτερικη μοναδα και εχω δυο αλλες εξωτερικες μοναδες απο 9000 και απο 12000 btu κλιματιστικο , υπαρχει λειτουργισημη συνδεσιμοτητα μεταξυ διαφορετικων υλοποιησεων ;

?? Και άλλα μοντέλα κιόλας? Όχι ρε συ δεν γίνεται... Δεν ξέρω δηλαδή αν κανας ήρωας ηλεκτρονικός μπορεί να το κάνει αλλά χλωμό.

Το έχει χαλάσει η εξωτερική μονάδα, πόσο σημαντική και τι ζημιά έχει? Μήπως γίνεται να παρθεί κάποιο ανταλλακτικό από τα άλλα 2 να φτιαχτεί η σωστή εξωτερική μονάδα (πλυν πλακέτας λογικά)

badweed
22-07-23, 20:41
Δεν είμαι ψυκτικός, αλλά υποθέτω:
1. αν είναι ίδιο αέριο, και
2. η εξ. μονάδα είναι ίδιας δυναμικότητας, και
3. δεν είναι inverter
μπορεί και να γίνεται...

Στα παλιά (on/off) ήταν σχετικά απλά τα πράγματα,
άν είχες όρεξη έστηνες το δικό σου ψωνίζοντας εξαρτήματα.
Τώρα με τα inverter και iq/fuzzylogic/etc είναι άλλη συζήτηση.

Ρώτα έναν ψυκτικό να πάρεις μια γνώμη,
αλλά θεωρώ ότι την εποχή που αγοράζεις αξιοπρεπές 12άρι με 600€ μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.
Άσε που αν είναι παλιές μονάδες απλώς δεν θα βρίσκεις το αέριο τους.
το inverter φανταζομαι το διακρινεις λογο του τροπου χειρισμου του μοτερ απο το κυκλωμα (pwm) που βγρισκεται στην εσωτερικη μοναδα και ειναι ρυθμισμενη για το συγκεκριμενο μοτερ ...
ευχαριστω ! :oneup:


?? Και άλλα μοντέλα κιόλας? Όχι ρε συ δεν γίνεται... Δεν ξέρω δηλαδή αν κανας ήρωας ηλεκτρονικός μπορεί να το κάνει αλλά χλωμό.

Το έχει χαλάσει η εξωτερική μονάδα, πόσο σημαντική και τι ζημιά έχει? Μήπως γίνεται να παρθεί κάποιο ανταλλακτικό από τα άλλα 2 να φτιαχτεί η σωστή εξωτερική μονάδα (πλυν πλακέτας λογικά)


μια εξωτερικη μοναδα που εχω υποψη μου να αλλαξω δεν εχει χαλασει ακομη αλλα εχει σαπισει απο την σκουρια (θα ανεβασω φωτο καποια στιγμη ) και ειναι και προς τιμη της το οτι λειτουργει σε αυτην την κατασταση ακομη ...

εχω και ακομη πιο πολυπλοκους συνδυασμους υποψη μου , το να συνδεσω πχ εξωτερικη μοναδα 24000 btu που αφαιρεθηκε απο ενα κλιματιστικο , με δυο κλιματιστικα των 12000 btu ... :p

αρχικα το εχω σαν απορια και οχι για αποφυγη εξοδων .κυριως απο τεχνικης αποψεως . θα ηθελα δηλαδη να κανω αυτες τις δοκιμες . ακομη και σε τεχνολογια inverter να εκανα ενα πειραμα , αν εχω τον χρονο και την διαθεση .

ή και να βαλω μια εξωτερικη μοναδα απο κλιματιστικο 12000 btu σε εσωτερικη μοναδα 9000 btu και να δω επιδοσεις , αποδοσεις και καταναλωσεις .

το τελειο θα ηταν να ειχα καινουρια τεμαχια και να εχω και μια πληρη εικονα της λειτουργιας τους οπως πωλουνται αλλα και σε αυτο το φασμα δοκιμων που φανταζομαι οτι μπορουν να γινουν με συνδυασμους φρανκενσταιν .

thourios
22-07-23, 21:44
Δεν γίνεται αν δεν συνεργάζονται οι εσωτερικές με εξωτερικές πλακέτες.
Πουλάνε κάτι πλακέτες no name on off.
Δεν αξίζει να ασχοληθείς

GregoirX23
22-07-23, 22:40
Ένας φίλος πριν μερικά χρόνια έψαχνε και τελικά πήρε carrier λόγω της μάρκας, και τελικά του βγήκε φασον κινεζια του κερατά... Δουλεύει καλά μεν, αλλά χαλαστηκε λίγο όταν με κάποιο νούμερο βρίσκαμε παρόμοιες κινεζιες άλλες μάρκες... Δεν θυμάμαι τώρα περισσότερες λεπτομέρειες καθώς όπως είπα δεν είναι δικό μου το μηχάνημα..

- - - Updated - - -

Επίσης πρόσφατα συγγενικό μου πρόσωπο πήρε yuro-pro για σαλόνι και intercool leroy για δωμάτιο...
Πρώτες εντυπώσεις οκ μεν.. Αλλά αυτό στο σαλόνι το επώνυμο σαν να μη βγάζει πολύ δροσιά στο χώρο... Το άλλο στο δωμάτιο του leroy παγώνει σαν Σιβηρία.....

- - - Updated - - -


μια και το φερατε στην συνθεση των κλιματιστικων το θεμα , μηπως ξερετε αν μπορω να συνδεσω διαφορετικου μοντελου κλιματιστικου την εξωτερικη μοναδα με την εσωτερικη μοναδα ;
δηλαδη εχω ενα κλιματιστικο 9000 btu και εχει χαλασει η εξωτερικη μοναδα και εχω δυο αλλες εξωτερικες μοναδες απο 9000 και απο 12000 btu κλιματιστικο , υπαρχει λειτουργισημη συνδεσιμοτητα μεταξυ διαφορετικων υλοποιησεων ;


Δεν είμαι ψυκτικός, αλλά υποθέτω:
1. αν είναι ίδιο αέριο, και
2. η εξ. μονάδα είναι ίδιας δυναμικότητας, και
3. δεν είναι inverter
μπορεί και να γίνεται...

Στα παλιά (on/off) ήταν σχετικά απλά τα πράγματα,
άν είχες όρεξη έστηνες το δικό σου ψωνίζοντας εξαρτήματα.
Τώρα με τα inverter και iq/fuzzylogic/etc είναι άλλη συζήτηση.

Ρώτα έναν ψυκτικό να πάρεις μια γνώμη,
αλλά θεωρώ ότι την εποχή που αγοράζεις αξιοπρεπές 12άρι με 600€ μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.
Άσε που αν είναι παλιές μονάδες απλώς δεν θα βρίσκεις το αέριο τους.

Σε παρόμοια περίπτωση αλλά με ίδιο μηχάνημα σε 2 δωμάτια που το ένα είχε χάσει όλο το φρεον, απλά αλλάξαμε την εξωτερική μονάδα και έπαιξε το άλλο στο δωμάτιο οκ..
Παλιό μηχάνημα βέβαια.. Και τώρα υπάρχουν 2 εσωτερικές μονάδες που δουλεύουν, η μια κάθεται, για ανταλλακτικά και μια εξωτερική παιγμενη επίσης για ανταλλακτικά...
Αυτό στο σπίτι του συγγενή που ανέφερα... Σε άλλο δωμάτιο...

Επίσης έχω ένα συμβατικό panasonic που δουλεύει απλά τα έχει παίξει το μοτέρ του ανεμιστήρα στην εξωτερική μονάδα...
Άραγε θα βρω ανταλλακτικό να το περάσω; Αν πετύχει η επισκευή θα μπει σε κουζίνα μετά το μηχάνημα..

- - - Updated - - -

Στα δικά μου τώρα, ακόμα τραβιέμαι με ένα samsung inverter του 2008 που πριν λίγα χρόνια μου έβγαλε communication error και..... Τέλος....
Παλεύω με ένα φίλο μήπως βρούνε κάποια λύση με τις πλακέτες και το σώσουμε... Αλλιώς στην ανακύκλωση και καινούργιο...
Αυτό το Samsung δούλευε πολύ η αλήθεια είναι, αλλά μια ζωή ήταν ζημιαρικο με υλικά αμφίβολης ποιότητας όπως το έβλεπα.... Και ας έκανε 800€...
Για εμένα η Samsung σε κλιματιστικό τέλος πάντως....

Έχω άλλα στο σπίτι πανάρχαια general και ένα Panasonic inverter που δεν έχουν κάνει κιχ.... Όχι κάτι σοβαρό που δεν λύθηκε κάπως δλδ...
Το ένα συμβατικό έχει χάσει κάπως σε απόδοση αλλά παίζει ακόμα...
Το κακό είναι ότι καίνε τα άντερα τους και κανονικά θέλουν αλλαγή.... Αλλά όλο το σκέφτομαι και μένω στη σκέψη....

Για αντικατάσταση του Samsung πάντως κοίταζα προς tesla μεριά... Καλύτερα κινεζια του κερατά φθηνή και να τα παίξει παρά επώνυμο και να τραβάω τα μαλλιά μου όπως τώρα... Μπορεί να πέρασαν αρκετά χρόνια από το 08 που το πήρα αλλά σκέφτομαι τα χρήματα που έδωσα τότε και στραβωνω λίγο...

- - - Updated - - -

Αλήθεια, κάτι άλλο...
Έχει παρατηρήσει κανείς ότι οι παλιές εξωτερικές μονάδες ήταν ασηκωτες ενώ οι τωρινές πιο ελαφριές;

- - - Updated - - -

Α... Και τι φάση με τους ψυκτικούς που αποφεύγουν να βάζουν τα αντικραδασμικα λαστιχακια στις εξωτερικές μονάδες;
Μου έχει συμβεί αρκετές φορές και εγώ ήμουν αυτός που ζήτησε να τα βάλουν...

K1m0n
22-07-23, 23:29
Ένας φίλος πριν μερικά χρόνια έψαχνε και τελικά πήρε carrier λόγω της μάρκας, και τελικά του βγήκε φασον κινεζια του κερατά...

Όλα τα split carrier midea είναι.
Η carrier διαφοροποιείται εμπορικά προσθέτοντας κάποια extra που (συνήθως) δεν έχουν τα midea,
αλλά midea είναι.
Και είναι κινέζικα μέν, αλλά όχι "του κερατά" δε, ειδικά αν πάρεις καλή σειρά.


Επίσης πρόσφατα συγγενικό μου πρόσωπο πήρε yuro-pro για σαλόνι και intercool leroy για δωμάτιο...
Πρώτες εντυπώσεις οκ μεν.. Αλλά αυτό στο σαλόνι το επώνυμο σαν να μη βγάζει πολύ δροσιά στο χώρο... Το άλλο στο δωμάτιο του leroy παγώνει σαν Σιβηρία.....

Κανένα εκ' των δύο δεν το λές επώνυμο.
Εκτός αν θεωρούμε επώνυμο όποιον φασονατζή διαφημίζεται έντονα τα τελευταία χρόνια.


Επίσης έχω ένα συμβατικό panasonic που δουλεύει απλά τα έχει παίξει το μοτέρ του ανεμιστήρα στην εξωτερική μονάδα...
Άραγε θα βρω ανταλλακτικό να το περάσω;

Κατά πάσα πιθανότητα, ναι.
Είτε βρίσκεις το parts list και ψάχνεις με το OEM part#,
είτε το παίρνεις ανα χείρας και πας σε μαγαζί με ανταλλακτικά a/c.
Μπορείς κάλλιστα να βάλεις και ένα generic πάνω (γιατί αν το original είναι απο την εποχή που ήταν japan θάψει λεφτάκια).


Καλύτερα κινεζια του κερατά φθηνή και να τα παίξει παρά επώνυμο και να τραβάω τα μαλλιά μου όπως τώρα...

Προσωπικά θα έπαιρνα καλό επώνυμο ("επώνυμο" = με το brand του OEM) κινέζικο.


Έχει παρατηρήσει κανείς ότι οι παλιές εξωτερικές μονάδες ήταν ασηκωτες ενώ οι τωρινές πιο ελαφριές;

Γεγονός.
Πιο φτηνή μεταφορά, λιγότερα υλικά, μονοί εναλλάκτες ελαφριάς κατασκευής(-$),
μικρότεροι συμπιεστές (-$).
Οι εισαγωγικές σειρές ειδικά έχουν πολλές οικονομίες.
Παράδειγμα:
gree aura 12K (~500€): εξ. μονάδα = 25Kg.
gree amber 12K (~900€): εξ. μονάδα = 45Kg.
Πέραν του ότι και τα δύο είναι ονομαστικά 12K btu
(με την διαφορά ότι το amber είναι 12K btu και στους -20C),
καμία σχέση ως μηχανήματα.
Αναμενόμενα καμία σχέση και το κόστος.

Αλλά για τους περισσότερους αν τους πεις ότι θα πληρώσουν ~1000 για Κινέζικο 12άρι θα σε κοιτάξουν κάπως,
περιμένουν να αγοράσουν daikin/mitsubishi made in japan με τόσα...

Rality check, τα καλά Κινέζικα έχουν 800-1000, άν υπήρχαν τα αντίστοιχα σε japan θάχαν x3 και βλέπουμε.

Cross95
23-07-23, 14:18
Εχει καποιος το toshiba edge να γραψει εντυπωσεις?
Αξιζει τα παραπανω λεφτα που εχει σε σχεση με το sensira?

spiros5
04-08-23, 01:20
Για σας συγνωμη αν κανω λαθος που ρωταω εδω το ονομα μου ειναι Σπυρος και μου εγκατέστησαν σήμερα INVENTOR N2UVO 24000 BTU και αν γίνετε θα ήθελα να μου πείτε που συνδέετε το στικακι για το wifi γιατί δεν το έβαλε ο τεχνικός αν υπαρχει και φωτογραφια ακομη καλυτερα . Σας ευχαριστώ πολύ

Haris1977
09-08-23, 11:08
Καλημερα σε ολους

Ειμαι αναμεσα στα εξης κλιματιστικα (24 άρια και τα 3 για το σαλονι)

1) Fujitsu ASYG071KLCA https://www.skroutz.gr/s/35706294/Fujitsu-ASYG071KLCA-AOYG071KLCA-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A.html

2) Panasonic Etherea-CS-Z71ZKEW https://www.skroutz.gr/s/42622897/Panasonic-Etherea-CS-Z71ZKEW-CU-Z71ZKE-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-%CE%BC%CE%B5-WiFi.html

3) Toshiba-Edge-RAS-24J2AVSG-E https://www.skroutz.gr/s/41190151/Toshiba-Edge-RAS-B24G3KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-White.html

Tι θα προτεινατε απο τα 3?

Δεν με νοιαζουν τοσο τα μπλιμπλικια (wifi κλπ) αλλά η αξιοπιστια στη διαρκεια των χρονων (να ναι δλδ σκυλι στη λειτουργια) και να βγαζει αβερτα κρυο/ζεστο αερα

Περισοτερο εχω καταληξει στα panasonic / toshiba. Αν εχει καποιος αυτη(ες) τις μαρκα(ες) ας μας πει την γνωμη του

Ευχαριστω

thourios
09-08-23, 11:13
Καλημερα σε ολους

Ειμαι αναμεσα στα εξης κλιματιστικα (24 άρια και τα 3 για το σαλονι)

1) Fujitsu ASYG071KLCA https://www.skroutz.gr/s/35706294/Fujitsu-ASYG071KLCA-AOYG071KLCA-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A.html

2) Panasonic Etherea-CS-Z71ZKEW https://www.skroutz.gr/s/42622897/Panasonic-Etherea-CS-Z71ZKEW-CU-Z71ZKE-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-%CE%BC%CE%B5-WiFi.html

3) Toshiba-Edge-RAS-24J2AVSG-E https://www.skroutz.gr/s/41190151/Toshiba-Edge-RAS-B24G3KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-White.html

Tι θα προτεινατε απο τα 3?

Δεν με νοιαζουν τοσο τα μπλιμπλικια (wifi κλπ) αλλά η αξιοπιστια στη διαρκεια των χρονων και να βγαζει αβερτα κρυο/ζεστο αερα

Περισοτερο εχω καταληξει στο panasonic. Αν εχει καποιος αυτη τη μαρκα ας μας πει την γνωμη του

Ευχαριστω

Η Panasonic δεν έχει καλό after sales που μπορεί να μην το χρειαστείς όμως ποτέ.

Haris1977
09-08-23, 11:21
PS Να προσθεσω πως με "αποθαρυναν" λιγο οι αφιλεγομενες κριτικες για τα mitsubishi/daikin που ξερω πως (ηταν?/ειναι?) κορυφαια. Αν υπαρχει καποιο "σκυλι" 24αρι μοντελο απ αυτες τις 2 εταιρεις που χετε υποψιν μετα χαρας να ακουσω

nnn
09-08-23, 11:29
Για σας συγνωμη αν κανω λαθος που ρωταω εδω το ονομα μου ειναι Σπυρος και μου εγκατέστησαν σήμερα INVENTOR N2UVO 24000 BTU και αν γίνετε θα ήθελα να μου πείτε που συνδέετε το στικακι για το wifi γιατί δεν το έβαλε ο τεχνικός αν υπαρχει και φωτογραφια ακομη καλυτερα . Σας ευχαριστώ πολύ

Αν δεν κάνω λάθος, το module μπαίνει εκέι που είναι και η σύνδεση ρεύματος στην μονάδα. Κακώς δεν το έβαλε, πάρε τον τφ να στο εγκαταστήσει.

GregoirX23
10-08-23, 17:23
Καλημερα σε ολους

Ειμαι αναμεσα στα εξης κλιματιστικα (24 άρια και τα 3 για το σαλονι)

1) Fujitsu ASYG071KLCA https://www.skroutz.gr/s/35706294/Fujitsu-ASYG071KLCA-AOYG071KLCA-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A.html

2) Panasonic Etherea-CS-Z71ZKEW https://www.skroutz.gr/s/42622897/Panasonic-Etherea-CS-Z71ZKEW-CU-Z71ZKE-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-%CE%BC%CE%B5-WiFi.html

3) Toshiba-Edge-RAS-24J2AVSG-E https://www.skroutz.gr/s/41190151/Toshiba-Edge-RAS-B24G3KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-24000-BTU-A-A-White.html

Tι θα προτεινατε απο τα 3?

Δεν με νοιαζουν τοσο τα μπλιμπλικια (wifi κλπ) αλλά η αξιοπιστια στη διαρκεια των χρονων (να ναι δλδ σκυλι στη λειτουργια) και να βγαζει αβερτα κρυο/ζεστο αερα

Περισοτερο εχω καταληξει στα panasonic / toshiba. Αν εχει καποιος αυτη(ες) τις μαρκα(ες) ας μας πει την γνωμη του

Ευχαριστω


Η Panasonic δεν έχει καλό after sales που μπορεί να μην το χρειαστείς όμως ποτέ.

Δεν ξέρω για το support που και εγώ νομίζω ότι είναι λίγο κάπως από ότι θυμάμαι και από πιο παλιά... Ήταν κάπου στη Πειραιώς νομίζω το σέρβις που είχα πάει να πάρω φίλτρα και τα βρήκα και με ζόρι τότε.. Κατεχινης φίλτρα νομίζω ήταν.. Τα άλλαξα μετά με κάτι άλλα φίλτρα εμπορίου σαν αφρου που ειναι γιατί βαρέθηκα το κοσκινακι αυτό με τις αλλαγές και το τακτικό τρέξιμο.... Χώρια που διαλύονταν και βρωμιζαν το ac εσωτερικα... Anyway... Πάπας, ούτε θυμάμαι πως τον λέγανε αυτόν που είχε το σέρβις τότε..
Αλλά και εγώ πάντως θα ψήφιζα Panasonic...
Αθάνατα και βγάζουν χρόνια...
Τυχόν μικροπροβλήματα δεν τα υπολογίζω.. Με σωστό καθαρισμό κάθε χρόνο πρόβλημα 0...
Επίσης δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η αξιοπιστία ανάμεσα στα έτη...
Το δικό μου γράφει Μαλαισία...

thourios
10-08-23, 17:43
Δεν ξέρω για το support που και εγώ νομίζω ότι είναι λίγο κάπως από ότι θυμάμαι και από πιο παλιά... Ήταν κάπου στη Πειραιώς νομίζω το σέρβις που είχα πάει να πάρω φίλτρα και τα βρήκα και με ζόρι τότε.. Κατεχινης φίλτρα νομίζω ήταν.. Τα άλλαξα μετά με κάτι άλλα φίλτρα εμπορίου σαν αφρου που ειναι γιατί βαρέθηκα το κοσκινακι αυτό με τις αλλαγές και το τακτικό τρέξιμο.... Χώρια που διαλύονταν και βρωμιζαν το ac εσωτερικα... Anyway... Παππάς ούτε θυμάμαι πως τον λέγανε αυτόν που είχε το σέρβις τότε..
Αλλά και εγώ πάντως θα ψήφιζα Panasonic...
Αθάνατα και βγάζουν χρόνια...
Τυχόν μικροπροβλήματα δεν τα υπολογίζω.. Με σωστό καθαρισμό κάθε χρόνο πρόβλημα 0...
Επίσης δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η αξιοπιστία ανάμεσα στα έτη...
Το δικό μου γράφει Μαλαισία...

Καλό είναι να μην συγκρίνουμε προϊόντα και μάρκες που είχανε τις προηγούμενες δεκαετίες. Δεν ξέρω τι παίζει τώρα με την Panasonic.
Ένα παράδειγμα Άλλο Toshiba κλιματιστικά και άλλο τηλεοράσεις. Κάποτε και στις τηλεοράσεις ήταν ένα πολύ καλό brand name. Τώρα μόνο η μάρκα υπάρχει.

stratus
14-08-23, 11:29
Εχω γραψει τις περιπετειες μου με το panasonic που χαλασε με χρηση 2 1/2 μηνων,αφου χειμωνα δεν το καιω.
Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να μιλησεις με το σερβις,αλλα με τον εισαγωγεα ,δε θυμαμαι το ονομα τωρα,που αυτος ειδοποιει το σερβις.Οταν απειλησα με καταγγελια και μου εδωσαν το τηλεφωνο του σερβις τα πραγματα πηγαν καλυτερα.Βεβαια το σερβις ουσιαστικα δεν εχει κανενα ανταλακτικο και ολα τα παιρνει απο Ιταλια.ΤΩρα στην Ιταλια τα ανταλακτικα ειναι κλειστα ολο τον Αυγουστο οποτε αν σου κατσει και χαλασει μεσα στον Αυγουστο,θα περιμενεις ενα μηνα +

kst56
23-08-23, 21:13
Καλησπέρα, αν κάποιος έχει γνώμη ή πρόσφατη εμπειρία από Fujitsu, πολύ ευχαρίστως θα ήθελα να τη διαβάσω.

Είναι οικονομικά ως προς την κατανάλωση?
Ενδιαφέρομαι για ψύξη και μάλιστα για 24αρι.
Έχω διαβάσει καλές κριτικές αλλά και κάποιες αρνητικές.

Αναμεσα στα τρία παρακάτω, υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά?

1240€

https://www.skroutz.gr/s/35706294/Fujitsu-ASYG071KLCA-AOYG071KLCA-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A.html


1600€

https://www.skroutz.gr/s/37904262/Fujitsu-ASYG24KMTE-AOYG24KMTA-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A.html

1800€

https://www.skroutz.gr/s/21725117/Fujitsu-ASYG24KMTA-AOYG24KMTA-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Δε με ενδιαφέρουν τα wifi features κλπ.
Περισσότερο ένα αξιόπιστο μηχάνημα για ψύξη που να μη χάλασει στα δύο χρόνια.

K1m0n
24-08-23, 11:06
αν κάποιος έχει γνώμη ή πρόσφατη εμπειρία από Fujitsu, πολύ ευχαρίστως θα ήθελα να τη διαβάσω

Πρόσφατη δεν έχω, γενικά θεωρούνται καλά μηχανήματα.
Απο κει και πέρα, και όπως όλοι οι κατασκευαστές, βγάζει και φτηνότερα, και μέτρια, και καλύτερα μηχανήματα,
αναλόγως το price point που στοχεύει.


Είναι οικονομικά ως προς την κατανάλωση?

Αυτό δεν πάει ανα μάρκα...
Αν σε ενδιαφέρει η κατανάλωση στην ψύξη,
απλώς αγοράζεις το μηχάνημα με τον υψηλότερο δείκτη seer που αντέχει να πληρώσει η τσέπη σου.

kst56
24-08-23, 18:49
Πιστεύεις ότι ανάμεσα σε αυτά τα τρία μοντέλα υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά?

Πχ βλέπω δείκτη seer 7.1 στο ένα και 7.3 στο άλλο. Είναι μεγάλη διαφορά?

K1m0n
24-08-23, 19:03
Είναι μεγάλη διαφορά?

Όχι, τουλάχιστον όχι τόση που να δικαιολογεί από μόνη της την διαφορά κόστους
(αλλά θα υπάρχουν και άλλες διαφορές...).
Απ την άλλη έχει 24άρια που πιάνουν seer 8 - 8,5 (που εδώ είναι ικανή διαφορά),
οπότε ίσως ήθελες να κοιτάξεις και άλλους κατασκευαστές αν το πρώτο μέλημα είναι η οικονομία ρεύματος.

Ένα midea πχ που κοίταγα προχθές έπιανε seer 8,5 το 24άρι τους.

kst56
25-08-23, 10:06
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μεταξύ midea , Fujitsu, ,Daikin
σε 24αρι υπάρχει κάποιο γενικο συμπέρασμα ως προς την αξιοπιστία τους ή έχει να κάνει με τη σειρά κάθε μάρκας?
Πχ διαβάζω συχνά ότι τα Daikin δεν έχουν την ποιότητα που είχαν παλιά..

2.Προσπαθώ να βρω κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ των τριών Fujitsu που έχω προαναφέρει και δε βλέπω κάτι σημαντικό.. και η διαφορά στην τιμή τους είναι 500€

thourios
25-08-23, 10:25
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μεταξύ midea , Fujitsu, ,Daikin
σε 24αρι υπάρχει κάποιο γενικο συμπέρασμα ως προς την αξιοπιστία τους ή έχει να κάνει με τη σειρά κάθε μάρκας?
Πχ διαβάζω συχνά ότι τα Daikin δεν έχουν την ποιότητα που είχαν παλιά..

2.Προσπαθώ να βρω κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ των τριών Fujitsu που έχω προαναφέρει και δε βλέπω κάτι σημαντικό.. και η διαφορά στην τιμή τους είναι 500€

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις πέρα από αυτά που έχουν ειπωθεί το κομμάτι της εγκατάστασης που είναι εξίσου σημαντικό όσο και η μάρκα. Εκεί γίνεται το έλα να δεις που αχρηστεύουν και τα καλύτερα μηχανήματα.

Κοζανίτης
25-08-23, 10:29
Καλησπέρα, αν κάποιος έχει γνώμη ή πρόσφατη εμπειρία από Fujitsu, πολύ ευχαρίστως θα ήθελα να τη διαβάσω.

Είναι οικονομικά ως προς την κατανάλωση?
Ενδιαφέρομαι για ψύξη και μάλιστα για 24αρι.
Έχω διαβάσει καλές κριτικές αλλά και κάποιες αρνητικές.

Αναμεσα στα τρία παρακάτω, υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά?

1240€

https://www.skroutz.gr/s/35706294/Fujitsu-ASYG071KLCA-AOYG071KLCA-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A.html


1600€

https://www.skroutz.gr/s/37904262/Fujitsu-ASYG24KMTE-AOYG24KMTA-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A.html

1800€

https://www.skroutz.gr/s/21725117/Fujitsu-ASYG24KMTA-AOYG24KMTA-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Δε με ενδιαφέρουν τα wifi features κλπ.
Περισσότερο ένα αξιόπιστο μηχάνημα για ψύξη που να μη χάλασει στα δύο χρόνια.

Θα τα δουλέψεις και θέρμανση;

kst56
25-08-23, 11:28
Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις πέρα από αυτά που έχουν ειπωθεί το κομμάτι της εγκατάστασης που είναι εξίσου σημαντικό όσο και η μάρκα. Εκεί γίνεται το έλα να δεις που αχρηστεύουν και τα καλύτερα μηχανήματα.


Εδώ σε θέλω.. αυτό να δεις πόσο με προβληματίζει. Πως να καταλάβω αν θα είναι καλός ο μάστορας? Ειδικά τη στιγμή που δεν έχω κάποιο γνωστό και μαλλον θα μου στείλει κάποιον το μαγαζί που θα αγοράσω το μηχάνημα..

- - - Updated - - -


Θα τα δουλέψεις και θέρμανση;

Σπάνια, κυρίως για ψύξη.

K1m0n
25-08-23, 11:51
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μεταξύ midea , Fujitsu, ,Daikin
σε 24αρι υπάρχει κάποιο γενικο συμπέρασμα ως προς την αξιοπιστία τους ή έχει να κάνει με τη σειρά κάθε μάρκας?

Midea (= μεγάλος Κινέζος), έχω ένα, 0 προβλήματα, αλλά είναι 2-3 ετών ακόμα, ymmv.
Γενικά πάντως καλά θεωρούνται (η midea ήταν για χρόνια ο φασονατζής της carrier και πλέον φτιάχνει τα split της).

Fujitsu - daikin (= Γιαπωνέζοι) είναι πιο καθιερωμένα ονόματα, μήν περιμένεις να γράφουν made in japan πάνω,
τουλάχιστον όχι όσο δεν έχουν 3 χιλιάρικα το τεμάχιο.

Προσωπικά, αν αγοράζω καλή σειρά σε σοβαρό κατασκευαστή (είτε γιαπωνέζο είτε κινέζο),
αναμένω να είναι αξιόπιστο.
Σε γιαπωνέζικο έχει τύχει να πέσω σε λεμόνι, σε Κινέζικο όχι ακόμα,
αλλά είναι μικρό το δείγμα οπότε μικρή αξία έχει.

Στοιχεία ότι το χ είναι περισσότερο/λιγότερο αξιόπιστο απο το ψ δεν έχω.


σε 24αρι υπάρχει κάποιο γενικο συμπέρασμα ως προς την αξιοπιστία τους ή έχει να κάνει με τη σειρά κάθε μάρκας?

Και με την σειρά, και με τι πληρώνεις κατά την αγορά,
και που ήταν τα άστρα όταν συναρμολογήθηκε, και αν ήταν Δευτέρα η Παρασκευή στο τέλος της βάρδιας,
και με το πόσο σοβαρό qc έχει έκαστος κατασκευαστής, και αν η σειρά βγήκε φέτος ή έχει 5 χρόνια στην παραγωγή, κλπ, κλπ.
Εγώ δεν έχω κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.
Έχω δει και Γιαπωνέζικα (από την εποχή που ήταν made in japan) και αμιγώς Κινέζικα να κρατάνε 20+ χρόνια,
τα έχω δει και να χαλάνε σε 2-3-5 χρόνια.


Πχ διαβάζω συχνά ότι τα Daikin δεν έχουν την ποιότητα που είχαν παλιά..

Αν το "παλιά" αναφέρεται σε 20-30 χρόνια πρίν, όχι δεν την έχουν.
Τα φτηνά/μεσαία daikin είναι ή φασόν στην gree (έχουν joint venture) ή (απ'όσο ξέρω...) κλώνοι gree εδώ και πολλά χρόνια,
δεν είν' κακά (και η gree είναι πολύ σοβαρή), αλλά σαν τα γιαπωνέζικα δεν είναι.
Και αν ήταν (επιλογή τους είναι να μην είναι) το κόστος θα ήταν κάτι σαν x2.

Παρεμπιπτόντως, έχω 2 12άρια daikin inverter από το 97,
japan, δουλεύουν ακόμα, αλλά δεν τα φτιάχνουν πλέον έτσι.

Αν ψάχνεις ποιότητα, το πιο safe θα ήταν να πας σε καλή σειρά γιαπωνέζικου
(αν θα βρείς 24άρι, γιατί τυπικά απλώς δεν τα φέρνουν...),
τα ακριβά mitsubishi/daikin/toshiba έχουν υψηλότερη ποιότητα
(και τυπικά και αυτά *δεν* θα είναι made in japan πλέον).

Τώρα, αν αυτή η (όντως) υψηλότερη ποιότητα κατασκευής μεταφράζεται και σε αντίστοιχα
υψηλότερη αξιοπιστία είναι συζητήσιμο.

Νομίζω ότι η mitsubishi φέρνει 24άρι σε καλή σειρά, και θάχει seer ~8,
το πόσο κοστίζει θάναι ένα ζήτημα...

Γενικά μιλώντας πάντως, μην ξεκινάς με την προσδοκία ότι
"το πλήρωσα, πρέπει να κρατήσει 20+ χρόνια".
Αφενός πιθανότατα θα απογοητευτείς,
αφεταίρου, και να κρατήσει 20 χρόνια σε 10 θα έχει a/c με seer 15,
οπότε καλό θα είναι να αλλάξεις για λόγους κατανάλωσης.


Προσπαθώ να βρω κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ των τριών Fujitsu που έχω προαναφέρει και δε βλέπω κάτι σημαντικό..

Δεν το ξέρω, βρες το manual, διάβασε τα specs.
Αν περιμένεις να κάνεις πληροφορημένη αγορά απ'τα eshops και τα +++ στην οικονομία που λέει το ταμπελάκι,
απλώς δεν γίνεται.

thourios
25-08-23, 13:32
Midea. Τα έχουν πάνω στον βράχο της Ακρόπολης και δουλεύουν ακούραστα όλο το 24άωρο. Επίσης και σε πολλές άλλες δημόσιες υπηρεσίες. Πόσο καίνε δεν ξέρω.
Δεν υπάρχουν προβλήματα πάντως ως προς την απόδοση και αξιοπιστία.

Κοζανίτης
25-08-23, 13:54
Εδώ σε θέλω.. αυτό να δεις πόσο με προβληματίζει. Πως να καταλάβω αν θα είναι καλός ο μάστορας? Ειδικά τη στιγμή που δεν έχω κάποιο γνωστό και μαλλον θα μου στείλει κάποιον το μαγαζί που θα αγοράσω το μηχάνημα..

- - - Updated - - -



Σπάνια, κυρίως για ψύξη.

Αφού το θέλεις κυρίως για ψύξη, κοιτάς για όσο το δυνατόν καλύτερο SEER.., αν θες να το δουλέψεις στο μέλλον και θέρμανση, τότε κοιτάς αποκλειστικά σε Daikin/Mitsubishi/Mitsubishi Heavy/Toshiba/Fujitsu (μακριά από τους κινέζουν, καίνε τα διπλά+ από τα άλλα.., με δοκιμές από τα παιδιά στο insomnia στο νήμα των κλιματιστικών)
Εξαιρετικό 22αρι στην ψύξη είναι το SRK63ZR-W της Mitsubishi Heavy, επίσης ένας συμφορουμιστής στο insomnia έχει αν θυμάμαι καλά το Fujitsu ASYG24KMTA/AOYG24KMTA όπου είναι εξαιρετικά οικονομικό σε θέρμανση αλλά και ψύξη..
Οτιδήποτε mideo-κινεζο-ειδές, τα 8.5-9.5 SEER δεν τα πολυπιστεύω κιόλας, ειδικά αν δεν είναι πιστοποιημένα από eurovent..
Αρκετά καλά είναι και τα Toshiba, δίνουν 7 έτη εγγύηση..

Για την εγκατάσταση:
Ζητάς τουλάχιστον 3 μέτρα σωληνώσεις (2 στα Toshiba) και χρήση αντλίας κενού για τουλάχιστον 10 λεπτά, αν σου πουν οτιδήποτε από αυτά δεν χρειάζεται κλπ, αρνείσαι εγκατάσταση και μιλάς με άλλον..

D1MITRIS_
25-08-23, 15:24
Καλησπέρα γενικά ψάχνομαι αρκετό καιρό για A/C αλλα δεν ξέρω τι να πάρω έχω μπερδευτεί αρκετά με το ποιες έιναι φασον και το ποιες όχι,το ποίες είναι καλές/αξιόπιστες και αν παίζει ρόλο για την απόδοση/αξιοπιστία αν είναι φασον ή όχι πχ στο πατρικό μου έχουμε δυο 9αρια της Fujitsu(που αν δεν κάνω λάθος δεν είναι φασον η Fujitsu) τα οποία δεν είναι inverter είναι σχετικά παλιά και είναι πολυ καλά σε ψύξη και θερμανση και 1 Fujitsu 18αρι Inverter το οποίο δεν θα έλεγα οτι είναι καλο στην ψύξη πρέπει να το βάλεις στους 24 και κάτω για να καταλάβεις δροσία ενώ στην θέρμανση είναι πολύ καλό,ενώ ένας φίλος έβαλε ενα9αρι Carrier(που νομίζω είναι φασον) οχι κανά τρελό μοντέλο ισα ισα που ήταν σχετικά φτηνό κοντα στα 390 το οποίο σκωτώνει στην ψύξη και είναι οκ στην θέρμανση.Τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε A/C τα οποία είναι πολύ καλά σε ψυξη και θέρμναση και οικονομικά(σε θέμα κατανάλωσης) όσο γίνετε.Ευχαριστω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.