PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με συνδεσμολογία



MIKEREMAKE
28-12-16, 23:58
Γεια σας πριν 2 βδομαδες εβαλά vdsl το προβλημα εινε οτι το σταθερο μου εινε στο σαλονι

και το ρουτερ που αγορασα εινε το tp link 9980 και πηγα να το συνδεσω αλλα δεν γινετε γιατι ζηταει το καλοδιο απο το τιλεφωνο

στο σπλιτερακι του ρουτερ εχει το vdsl και το τιλεφωνο ..με το οποιο καλωδιο συνδεετε το τιλεφωνο..

πηρα τον οτε τηλεφωνο και μου λεει οτι για να εχω τηλεφωνο στο σαλονι και επειδι ειμε στην ευροζωνικη ζωνη τα ρουτερ του εμποριου δεν λειτουργουνε για το τηλεφωνο

και μου ειπε ο τεχνικος απο τον οτε οτι πρεπει να εχω το ρουτερ του οτε για να εχω τηλεφωνο

οποτε μου ειπε οτι αν θελω να εχω internet μπορω να εχω το ρουτερ του εμποριου
αλλα αν θελω να εχω τηλεφωνο πρεπει να χρησιμοποιοω το ρουτερ του οτε..


***************************************************************************************************

To θεμα εινε οτι Στο δωματιο μου εχω αυτην την στιγμη συνδεμενο το speedport μαζι με ολα τα καλωδια συνδεμενα
μετασχηματιστες και στο spliter του speedport εινε συνδεμενα και τα 2 καλωδια και στο vdsl και στο phone///

περα απο αυτο..στο σαλονι εχω το τηλεφωνο μου ενω στο δωματιο εχω το speedport.
δεν μπορω να παρω το τηλέφωνο απο το σαλονι γιατι εινε μακρια απο το δωματιο μου.

στο σαλονι που εχω το τηλεφωνο εχουμε spliter

οπως εχω spliter και στο δωματιο μου με το speedpoprt

οποτε απο το speedport τι αποσυνδεω?? το καλωδιο της vdsl απο το spliter?? και αφηνω μονο το καλωδιο


στο phone>?>?


το speedport ειχε ενα μαυρο καλωδιο που πηγαινει στο phone

αν πχ εγω δεν βαλω το μαυρο καλωδιο που πηγαινει στο phone στο spliter δεν θα εχω τηλεφωνο στο σαλόνι




περα απο αυτο αν αποσυνδεσω απο το spliter του speedport ειτε το καλωδιο της vdcl δεν εχω μετα τηλεφωνο και αφησω μονο το καλωδιο της τηλεφωνικης γραμμης δεν εχω μετα τηλεφωνο

δεν καλει το τηλεφωνο


μπορει καπιος να με βοηθησει??

πως γινετε tp link 9980 να λειτουργεί ως κύριο modem/router, συνδεδεμένο στην γραμμή για να συγχρονίζει σε VDSL και πίσω από αυτό το Speedport μόνο για την VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.????

απλα λεω οτι στο σαλονι εχω το τηλεφωνο μου ενω στο δωματιο εχω το speedport.

kostakislarisa
29-12-16, 02:59
Το αναποδο πρεπει το ρούτερ του ΟΤΕ σαν κύριο και το δικό σου με bridge. Οσο για το τηλέφωνο πρέπει να κάνεις επιστροφή σήματος με το σπλιτερ.

MIKEREMAKE
29-12-16, 18:42
και πως κανω επιστροφη σηματος με το σπλιτερ.??

sweet dreams
29-12-16, 19:13
Tα λες πολύ μπερδεμένα και αγχωμένα. ;)

Σε σύνδεση VDSL η πιο σωστή εγκατάσταση είναι να απομονωθεί (http://www.adslgr.com/forum/threads/960595-voip-ote-help?p=6040002#post6040002) η γραμμή, για την επιστροφή βλέπεις στο Link.

Mπορείς με κατάλληλη συνδεσμολογία να έχεις το ρούτερ του OTE μπροστά ή πίσω από το ΤP-LINK, υπάρχει κατάλληλο νήμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/909707-Χρήση-Speedport-μόνο-για-VoIP-Cosmote-πίσω-από-άλλο-router-(ASUS)?p=6040122#post6040122)για να ρωτήσεις πως θα το κάνεις.

MIKEREMAKE
29-12-16, 19:39
ακουσε με σε αυτη την περιπτωση τι κανω??στο σαλονι που εχω το τηλεφωνο εχουμε spliter

οπως εχω spliter και στο δωματιο μου με το speedpoprt

δεν μπορω να παρω το τηλέφωνο απο το σαλονι γιατι εινε μακρια απο το δωματιο μου.

και συγνωμη μονος μου θα βγαλω τα καλοδια και πριζες για να κανω απομονοσι??

γιατι τα λεω μπερδεμενα??

αφου σου λεω οτι
To θεμα εινε οτι Στο δωματιο μου εχω αυτην την στιγμη συνδεμενο το speedport μαζι με ολα τα καλωδια συνδεμενα
μετασχηματιστες και στο spliter του speedport εινε συνδεμενα και τα 2 καλωδια και στο vdsl και στο phone///

περα απο αυτο..στο σαλονι εχω το τηλεφωνο μου ενω στο δωματιο εχω το speedport.
δεν μπορω να παρω το τηλέφωνο απο το σαλονι γιατι εινε μακρια απο το δωματιο μου.

στο σαλονι που εχω το τηλεφωνο εχουμε spliter

οπως εχω spliter και στο δωματιο μου με το speedpoprt

οποτε απο το speedport τι αποσυνδεω?? το καλωδιο της vdsl απο το spliter?? και αφηνω μονο το καλωδιο


στο phone>?>?


το speedport ειχε ενα μαυρο καλωδιο που πηγαινει στο phone

αν πχ εγω δεν βαλω το μαυρο καλωδιο που πηγαινει στο phone στο spliter δεν θα εχω τηλεφωνο στο σαλόνι




περα απο αυτο αν αποσυνδεσω απο το spliter του speedport ειτε το καλωδιο της vdcl δεν εχω μετα τηλεφωνο και αφησω μονο το καλωδιο της τηλεφωνικης γραμμης δεν εχω μετα τηλεφωνο

δεν καλει το τηλεφωνο


μπορει καπιος να με βοηθησει??

πως γινετε tp link 9980 να λειτουργεί ως κύριο modem/router, συνδεδεμένο στην γραμμή για να συγχρονίζει σε VDSL και πίσω από αυτό το Speedport μόνο για την VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.????

απλα λεω οτι στο σαλονι εχω το τηλεφωνο μου ενω στο δωματιο εχω το speedport.

sweet dreams
29-12-16, 19:46
Aν θέλεις να έχεις σωστή εγκατάσταση και δεν μπορείς να τα φτιάξεις μόνος σου παίρνεις τεχνικό.

Μην μπερδεύεσαι με τα splitter σε όλες τις πρίζες, μέσα στο Link που σου έχω ανεβάσει υπάρχει συγκεκριμένη συνδεσμολογία για επιστροφή σήματος, αν και δεν είναι ότι καλύτερο για την γραμμή σου.

MIKEREMAKE
29-12-16, 19:47
και δεν είναι ότι καλύτερο για την γραμμή τι μπορω να κανω??,,,


και πως μπορει να απομονωθεί η γραμμή?? βγαζοντας καλωδια και ανοιγοντας τρυπες?


την συσμολογια δεν την καταλαβαινω

sweet dreams
29-12-16, 19:49
:hmm:

Αφού το είπαμε πιο πάνω, η απομόνωση.

MIKEREMAKE
29-12-16, 19:52
εγω δεν καταλαβαινω στο σχεδιαγραμμα πως απομονονετε η γραμμη

και πως μπορει να απομονωθεί η γραμμή?? βγαζοντας καλωδια και ανοιγοντας τρυπες?

sweet dreams
29-12-16, 20:09
Αφού η γραμμή πάει κατευθείαν σε μία πρίζα.
Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατόν να μπορέσεις μόνος σου να κάνεις κάτι τέτοιο και είναι και πολύ δύσκολο να σου το εξηγήσω αφού δεν ξέρεις βασικά πράγματα.
Αν υπάρχουν επιπλέον ζευγάρια στην εγκατάσταση ή έχει γίνει με UTP γίνεται εύκολα από κάποιον που ξέρει, δεν χρειάζονται τρύπες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.